Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#541   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2017 - 10:23

Όλοι σας ξεχνάτε πως τα bezels λειτουργούν και σαν προφυλακτικό για την οθόνη. Απλώς θέλω να δω πόσα θέματα με σπασίμο θα ανοίγουν κάθε μέρα στο φορουμ με οθόνες Χ που έγιναν θρύψαλα.

 

8 plus here I come.

Το ίδιο τζάμι, που ραγίζει μετά από μία πτώση και αλλάζεται, καλύπτει και τα bezels και την οθόνη οπότε πως ακριβώς εννοείς ότι τα bezels προστατεύουν την οθόνη; 


Τελευταία επεξεργασία από: gRim, 01/10/2017 - 10:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#542   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 01/10/2017 - 10:30

Το ίδιο τζάμι, που ραγίζει μετά από μία πτώση και αλλάζεται, καλύπτει και τα bezels και την οθόνη οπότε πως ακριβώς εννοείς ότι τα bezels προστατεύουν την οθόνη;


Εννοει πως αν βλεπει μια φωτο πχ της Μπελουτσι, αν πεσει κατω το κινητο το κεφαλι της Μονικα θα προστατευτει απο τα μπεζελς, ενω πχ στο αμπεζελωτο ιφον 10 οχι. Κατι τετοιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#543   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2017 - 11:35

Το πίσω τζάμι με βάση την Apple είναι πιο ακριβό για αλλαγή σε σχέση με το μπροστά στα 8 και 8 plus. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και στο Χ. Το θέμα είναι να μην σου κάτσει η κακια η ώρα, όσο και να το προσέχεις ένα κινητό κάποιια στιγμή άθελα σου θα πέσει. Γι'αυτό βάζεις μια καλή θήκη στα 8, 8 Plus και X και είσαι ήρεμος.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 01/10/2017 - 11:39


#544   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2017 - 12:44

100us $ κοστιζει η πλάτη.

According to an IHS Markit report this week,

Apple makes $411.06 on the sale of each new iPhone 8,

and $510.92 on each iPhone 8

Αυτο και μονο τα λεει ολα ποσο απατη ειναι τα 8αρια και ποσο ακριβα τιμολογουνται...

 

μαυρα τα μαντατα καλα χριστουγεννα για το Χ

One report this week suggested that iPhone X is suffering from manufacturing problems with its Face ID scanner,

and that fewer phones will be available for their November premiere than otherwise expected.

That report spooked investors, who sent the company's shares down more than 1% in one day.

 

Στο μεταξύ τα καλύτερα ακουστικά μαλλον ειναι αυτά

http://fortune.com/2...dphones-review/

 

εκραζε καποιος οτι δεν αγοραζει καποιος iphone γιατι δεν εχει ραδιόφωνο και

 διάβαζα τώρα ότι οι Αμερικανικες αρχες με αφορμη τον τυφωνα και τις τεραστιες καταστροφες

ζητησαν επίσημα από την apple να ενσωματωσει ραδιοφωνο στισ συσκευες της ωστε οι κατοχοι

να μπορουν να ενημερώνονται σε έκτακτες καταστασεις -σεισμοι-καταστροφές κτλ.



#545   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 01/10/2017 - 13:55

Στο μεταξύ τα καλύτερα ακουστικά μαλλον ειναι αυτά

http://fortune.com/2...dphones-review/

 

εκραζε καποιος οτι δεν αγοραζει καποιος iphone γιατι δεν εχει ραδιόφωνο και

 διάβαζα τώρα ότι οι Αμερικανικες αρχες με αφορμη τον τυφωνα και τις τεραστιες καταστροφες

ζητησαν επίσημα από την apple να ενσωματωσει ραδιοφωνο στισ συσκευες της ωστε οι κατοχοι

να μπορουν να ενημερώνονται σε έκτακτες καταστασεις -σεισμοι-καταστροφές κτλ.

Δεν παίζει να δώσω 300+€/$ για ακουστικά για κανέναν λόγο (εκτός αν κερδίσω το joker που θα έχω λεφτά για πέταμα)...

Εδώ σκέφτομαι και για τα ear pods που μου αρέσουν σαν design αλλά και πάλι θα κλάψω για τα λεφτά που θα δώσω...

 

Βολεύομαι προς το παρόν με ένα no-name που πήρα από MediaMarkt (βασικά μου έδωσαν free) και μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε ένα πρόβλημα σύνδεσης/ακουστικότητας με καμία έκδοση iOS όπως ακούω που έχουν άλλοι από εδώ.

 

Το μόνο ενοχλητικό (για μένα) είναι ότι είναι ένα ακουστικό και όχι 2, κατά τ' άλλα, μου έχει κάτσει μια χαρά εδώ και 1μιση χρόνο που το έχω...!!

 

Σχετικά με το ραδιόφωνο τώρα, αν ισχύσει αυτό, τότε σημαίνει ότι ο δέκτης θα πιάσει χώρο, άρα αν δεν υπάρχει χώρος, θα πρέπει να "θυσιάσει κάτι" ή να κάνει τον δικό της δέκτη ή να τον ενσωματώσει μαζί με κάτι άλλο... σίγουρα μπορεί να το δει και σαν δικαιολογία για να ανεβάσει κανά 50ρικο περισσότερο την τιμή στο επόμενο...

 

Innovation γαρ...



#546   spetreli64

spetreli64

    iPH Member

  • 345 μηνύματα
  • Twitter:@Spetrelis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:08

Εντάξει το 5 θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες που θα τους δούμε σε βάθος χρόνου. Το iPhone 8 με αυτή την λογικά μοιάζει με κινητό 4ετίας. Αλλά όπως έγραψα και σε άλλο thread για μένα το 8 είναι αξιοπρεπέστατο και ιδανικό upgrade για όσους έχουν παλιότερα του iPhone 7 κινητά και δεν θέλουν να πληρώσουν τα λεφτά που κοστίζει το iPhone X. Ναι οκ το design του είναι παλιό πλέον αλλά δεν παυει να είναι ένα όμορφο κινητό και πολύ δυνατό.


Εγώ πήρα το iPhone 8 Plus έχοντας πριν το iPhone 6S plus το οποίο το πούλησα. Προσωπικά το X Σαφώς είναι ένα καλύτερο τηλέφωνο αλλά θεωρώ ότι η τιμή του είναι υπερβολικά ακριβή και όσο για την μετέπειτα αξία του σίγουρα δεν θα είναι αυτή που περιμένει κάποιος. Ακόμα θέλω να αναφέρω ότι εάν είχα το 7 plus σίγουρα δεν θα πήγαινα στο 8 plus. Δεν κατακρίνω το X αλλά σαφώς δεν είναι value for money !!!

#547   spetreli64

spetreli64

    iPH Member

  • 345 μηνύματα
  • Twitter:@Spetrelis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:14

Δεν παίζει να δώσω 300+€/$ για ακουστικά για κανέναν λόγο (εκτός αν κερδίσω το joker που θα έχω λεφτά για πέταμα)...
Εδώ σκέφτομαι και για τα ear pods που μου αρέσουν σαν design αλλά και πάλι θα κλάψω για τα λεφτά που θα δώσω...
 
Βολεύομαι προς το παρόν με ένα no-name που πήρα από MediaMarkt (βασικά μου έδωσαν free) και μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε ένα πρόβλημα σύνδεσης/ακουστικότητας με καμία έκδοση iOS όπως ακούω που έχουν άλλοι από εδώ.
 
Το μόνο ενοχλητικό (για μένα) είναι ότι είναι ένα ακουστικό και όχι 2, κατά τ' άλλα, μου έχει κάτσει μια χαρά εδώ και 1μιση χρόνο που το έχω...!!
 
Σχετικά με το ραδιόφωνο τώρα, αν ισχύσει αυτό, τότε σημαίνει ότι ο δέκτης θα πιάσει χώρο, άρα αν δεν υπάρχει χώρος, θα πρέπει να "θυσιάσει κάτι" ή να κάνει τον δικό της δέκτη ή να τον ενσωματώσει μαζί με κάτι άλλο... σίγουρα μπορεί να το δει και σαν δικαιολογία για να ανεβάσει κανά 50ρικο περισσότερο την τιμή στο επόμενο...
 
Innovation γαρ...


Έχοντας στην κατοχή μου τα AirPods Θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν κλαις σίγουρα τα λεφτά σου για αυτά που σου προσφέρουν´ την διάρκεια της μπαταρίας τους´ καθώς και την αυτονομία στη θήκη επαναφόρτισης και την ποιότητα του ήχου...με λίγα λόγια είναι πολύ αξιοπρεπέστατα ακουστικά για εμένα.

#548   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:17


100us $ κοστιζει η πλάτη.

According to an IHS Markit report this week,

Apple makes $411.06 on the sale of each new iPhone 8,

and $510.92 on each iPhone 8

Αυτο και μονο τα λεει ολα ποσο απατη ειναι τα 8αρια και ποσο ακριβα τιμολογουνται...

 

μαυρα τα μαντατα καλα χριστουγεννα για το Χ

One report this week suggested that iPhone X is suffering from manufacturing problems with its Face ID scanner,

and that fewer phones will be available for their November premiere than otherwise expected.

That report spooked investors, who sent the company's shares down more than 1% in one day.

 

Στο μεταξύ τα καλύτερα ακουστικά μαλλον ειναι αυτά

http://fortune.com/2...dphones-review/

 

εκραζε καποιος οτι δεν αγοραζει καποιος iphone γιατι δεν εχει ραδιόφωνο και

 διάβαζα τώρα ότι οι Αμερικανικες αρχες με αφορμη τον τυφωνα και τις τεραστιες καταστροφες

ζητησαν επίσημα από την apple να ενσωματωσει ραδιοφωνο στισ συσκευες της ωστε οι κατοχοι

να μπορουν να ενημερώνονται σε έκτακτες καταστασεις -σεισμοι-καταστροφές κτλ.

Κρατάω και μια επιφύλαξη για τέτοια reports περί προβλημάτων και καθυστερήσεων γιατί καμιά φορά δεν ξέρεις τι παίζει από πίσω είτε από τον ανταγωνισμό είτε από την ίδια την Apple.


Τα Beats ποτέ δεν ήταν, και κατα πάσα πιθανότητα ποτέ δεν θα είναι, τα καλύτερα wireless ακουστικά. Το μόνο καλό που έχουν τα Beats είναι το W1. Τα Beats X και τα AirPods είναι καλή πρόταση σαν τιμή για αγορά αλλά έχουν μέτρια στην καλύτερη απόδοση μουσικής χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζουν για τα λεφτά τους.

Όσοι έχουν την οποιαδήποτε σχέση με τον ήχο απλά γελάνε όποτε ακούνε Beats σε τέτοιες τιμές. Με τόσα λεφτά αγοράσεις ανώτερα ακουστικά από εταιρείες με παράδοση όπως η Sennheiser. Αν περιμένει κάποιος από το Fortune να διαβάσει τεχνολογικό άρθρο της προκοπής κάηκε.


΄Οσον αφορά το ραδιόφωνο αυτά είναι ανέκδοτα. Ας αγοράσουν ένα ραδιοφωνάκι για ώρα ανάγκης τόσο δύσκολο πια? Και δεν θα έχεις και άγχος για την μπάταρια μην κλείσει.

 

 

Εγώ πήρα το iPhone 8 Plus έχοντας πριν το iPhone 6S plus το οποίο το πούλησα. Προσωπικά το X Σαφώς είναι ένα καλύτερο τηλέφωνο αλλά θεωρώ ότι η τιμή του είναι υπερβολικά ακριβή και όσο για την μετέπειτα αξία του σίγουρα δεν θα είναι αυτή που περιμένει κάποιος. Ακόμα θέλω να αναφέρω ότι εάν είχα το 7 plus σίγουρα δεν θα πήγαινα στο 8 plus. Δεν κατακρίνω το X αλλά σαφώς δεν είναι value for money !!!

Καλορίζικο!

Αν αγοράζαμε τα κινητά με βάση την μετέπειτα αξία τους καήκαμε. Ναι σίγουρα έχει σημασία για όποιον αλλάζει κάθε χρόνο συσκευή αλλά νομίζω ότι δεν είναι από τους κύριους λόγους που αγοράζει κάποιος κινητό. Από το 7αρι δεν έχει μεγάλο νόημα η μετάβαση στο 8. Και το Χ απέχει από το value for money όπως σωστά έγραψες, νομίζω είναι για τους πιο φανατικούς της Apple και όχι τόσο για το mainstream κοινό. Εκτός κι αν όταν με το καλό έρθει και το δούμε από κοντά αποδειχτεί ότι δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό το ποσό που ζητάει η Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 01/10/2017 - 14:25


#549   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:31

350$ για ακουστικά... Οκ τα πλουσιόπαιδα τα δικαιολογώ κάπου πρέπει να χαλάνε τα λεφτά τους.. Αν κάποιος δίνει από το υστέρημα του πρέπει να τον κοιτάξει γιατρός


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#550   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:50

καλησπέρα...σκοπεύω να πάω σε αγορα iphone κ ήθελα την βοήθεια σας,  ανάμεσα σε iphone 7 plus 128 κ iphone 8 64 τι μου προτείνεται κ γιατί ? ευχαριστώ....



#551   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:52

350$ για ακουστικά... Οκ τα πλουσιόπαιδα τα δικαιολογώ κάπου πρέπει να χαλάνε τα λεφτά τους.. Αν κάποιος δίνει από το υστέρημα του πρέπει να τον κοιτάξει γιατρός


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Δεν αξιζει με τιποτα να μη πιω μια καλη σαμπανια μετα το φαγητο για να προβω σε αγορα ακουστικων 350ε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


#552   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:53




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 01/10/2017 - 14:54

You'll Never Walk Alone


#553   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2017 - 14:53

350$ για ακουστικά... Οκ τα πλουσιόπαιδα τα δικαιολογώ κάπου πρέπει να χαλάνε τα λεφτά τους.. Αν κάποιος δίνει από το υστέρημα του πρέπει να τον κοιτάξει γιατρός


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Γενικα μιλώντας, και όχι για τα Beats, υπάρχουν πολύ ακριβότερα ακουστικά και η διαφορά είναι μεγάλη από τα φτηνά. Δεν είναι θέμα χρημάτων ή "πλουσιόπαιδων" όσο θέμα του τι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει κ ολόκληρη κατηγορία για audiophiles. Σίγουρα από ένα ποσό και πάνω μπαίνουμε στον law of diminshing returns όπως ισχύει και σε άλλα προιόντα. Ακουστικά όμως καλά όπως τα Sennheiser, Beyerdynamic, AKG κτλ κρατάνε για πολλά χρόνια και τα ευχαριστιεσαι πολύ παραπάνω. 

Τώρα όσον αφορά τα Wireless όπως είναι αυτή την στιγμή η αγορά δεν αξίζει να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για ακουστικά με μοναδική εξαίρεση ίσως τα Sennheiser Momentum Wireless, τα V-Moda Crossfade για τους fans του μπάσου, άντε και τα high end της Sony και Bose με επιφύλαξη γιατί δεν τα έχω ακούσει. 

Αλλά και πάλι επειδή τώρα αρχίζει και εξελίσσεται η κατηγορία πρώτον θα βγούν καλύτερα μέσα στον επόμενο χρόνο και δεύτερον γύρω στα 150 ευρώ βρίσκεις καλές και αξιοπρεπείς λύσεις για καθημερινή χρήση με καλή μπαταρία, όπως τα AirPods, οπότε δεν έχει νόημα να πας σε πολύ ακριβά ακουστικά εκτός κι αν έχεις το "μικρόβιο".

 

καλησπέρα...σκοπεύω να πάω σε αγορα iphone κ ήθελα την βοήθεια σας,  ανάμεσα σε iphone 7 plus 128 κ iphone 8 64 τι μου προτείνεται κ γιατί ? ευχαριστώ....

Πόσο χώρο θεωρείς ότι χρειάζεσαι? Τα 64GB πιστεύεις ότι θα σου είναι αρκετά και δεν θα έχεις πρόβλημα?


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 01/10/2017 - 14:54


#554   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2017 - 15:13

Χαίρομαι που αρκετά μέλη, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, δεν θα προβούν σε αγορά του Χ λόγω της τιμής 1200+€!
Όσο περισσότεροι δεν το αγοράσουν τόσο μεγαλύτερο θα είναι το μήνυμα προς την apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#555   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 01/10/2017 - 15:17

Χαίρομαι που αρκετά μέλη, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, δεν θα προβούν σε αγορά του Χ λόγω της τιμής 1200+€!
Όσο περισσότεροι δεν το αγοράσουν τόσο μεγαλύτερο θα είναι το μήνυμα προς την apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ηδη κλαινε που ο atari4 εχει μεινει τοσα χρονια με γερικο σκυλι και στελνει το μηνυμα του με αυτο τον τροπο. :P


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες