Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:34

Να κανω μια ισως χαζη ερωτηση; Οι εφαρμογες που εχουν προστασια μεσω του δακτυλικου αποτυπωματος, πχ εφαρμογες τραπεζων, που για ανοιξουν απαιτουν η καποιο κωδικο ή απλα δακτυλικο αποτυπωμα, με
το iphone x θα ειναι συμβατες; Θα αναβαθμιστουν για ενα μονο κινητο; Θα δουλευουν μονο με password; Γιατι νομιζω οτι θα αργησουν να προσαρμοστουν. Θεωρητικα, οταν βγηκε το touch id, υπηρχε μια αγορα που περιμενε να προσαρμοστει.. Τωρα που δεν υπαρχει αναλογη αγορα, τι γινεται; Γυρναμε στα παλια με τουα κωδικους;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι εφαρμογές αυτές χρησιμοποιούσαν το touchid functionality της apple. Το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή των γραφικών και του κειμένου. Όπου ζήταγε touchid τώρα θα ζητάει faceid, ίσως και να είναι ενσωματωμένη στο λειτουργικό η εναλλαγή δλδ όπου ζήταγε touchid verification τώρα να δέχεται faceid. Οι εφαρμογές δεν είχαν άλλη αλληλεπίδραση με το touchid. Δεν είμαι developer βέβαια και μπορεί να κάνω λάθος...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 06:51

Να κανω μια ισως χαζη ερωτηση; Οι εφαρμογες που εχουν προστασια μεσω του δακτυλικου αποτυπωματος, πχ εφαρμογες τραπεζων, που για ανοιξουν απαιτουν η καποιο κωδικο ή απλα δακτυλικο αποτυπωμα, με
το iphone x θα ειναι συμβατες; Θα αναβαθμιστουν για ενα μονο κινητο; Θα δουλευουν μονο με password; Γιατι νομιζω οτι θα αργησουν να προσαρμοστουν. Θεωρητικα, οταν βγηκε το touch id, υπηρχε μια αγορα που περιμενε να προσαρμοστει.. Τωρα που δεν υπαρχει αναλογη αγορα, τι γινεται; Γυρναμε στα παλια με τουα κωδικους;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καθόλου χαζή ερώτηση. Οι εφαρμογές θα πρέπει να αναβαθμιστούν. Αυτό όμως θα γίνει έτσι κι αλλιώς λόγω της οθόνης του Χ οπότε θα προστεθεί και αυτό στην λίστα. Κανονικά δεν θα αργήσουν να προσαρμοστούν γιατί οι developers ήδη έχουν στα χέρια την iOS 11.1 beta και βέβαια έχουν και τις οδηγίες της Apple από τα μέσα Σεπτεμβρίου. Οι σωστές εταιρείες και εφαρμογές μέσα σε ένα μήνα από το launch θα έχουν βγάλει τα απαραίτητα updates για να μην πω μέσα στις πρώτες μέρες.

Οι εφαρμογές που ζητούν επιβεβαίωση των βιομετρικών στοιχείων του χρήστη σαν μέσο ασφαλείας, δεν χρειάζονται κανένα update για να υποστηρίξουν το Face ID.
Αυτό συμβαίνει διότι μέσα στον κώδικα τους & με μέριμνα του Developer, απλά επικαλούνται το Local Authentication Framework της Apple χωρίς να χρειάζεται καμία αναφορά ή ανάθεση στην βιομετρική μέθοδο.
Αυτομάτως το Framework & ανάλογα με το Hardware που διαθέτει η συσκευή ενεργοποιεί το αντίστοιχο βιομετρικό ως μέσο επιβεβαίωσης της ταυτότητας του χρήστη.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 03/10/2017 - 06:53

Big things have small beginnings

#633   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 07:04

Καλημέρα ...
Ελπίζω το faceid να μην έχει την ίδια χάλια απόδοση που έχει η αναγνώριση προσώπου στο νοτε 8 ,γιατί απλά μας βλέπω ολους με τους pin ανά χείρας .
Βρίσκομαι με ένα νοτε 8 τις τελευταίες μέρες και γελάω με την απόδοση των βιομετρικών τις σαμμυ (για τους υπόλοιπους κατασκευαστές δεν ξέρω )
Το δακτυλικό καλά κάνει και δεν το βάζει η μηλιά γιατί στην πλάτη εκεί που το έχει το νοτε είναι απλά άκυρο ...
Η ίριδα και η αναγνωρίση προσώπου δεν δουλεύουν κάτω από όλες τις συνθήκες και δεν μιλάω για περίεργες καταστάσεις που βρίσκεσαι με φούμο στα μούτρα ...
Είσαι στον δρόμο και περπατάς φορωντας ένα γυαλί ηλίου και θέλεις να ανοίξεις την συσκευή σου ;μόνο με pin παρακαλώ γιατί τα βιομετρικά φατσας και ματιού πάνε περίπατο ,το δακτυλακι ψάχνεις που να το βάλεις ! Και καταλήγεις στην χρήση pin ...
Δεν λέω η μηλιά στις υλοποιήσεις της ειναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αρκετά ποιοτική αλλά για το faceid κρατώ μικρό καλάθι..
Όσο για την χρήση του δακτυλικου στις εφαρμογές των τραπεζών προσωπικά με είχε βολεύει πάρα πολύ και νομίζω ότι οι τράπεζες θα αφομοιώσουν και αυτό το καινούργιο τρόπο γρήγορα ....

#634   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2017 - 07:45

Πολύ ενδιαφέρον αρθρο ...σε βάζει σε σκεψεις και προβληματισμό...

 

https://www.forbes.c...d/#77a16a74730c

 

Μessage feels like “look at us! We’re Apple! We’re special!”

If special is putting the marketing and branding before the consumer, then I agree.

 

960x0.jpg?fit=scale



#635   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/10/2017 - 08:40

Καλημέρα ...
Ελπίζω το faceid να μην έχει την ίδια χάλια απόδοση που έχει η αναγνώριση προσώπου στο νοτε 8 ,γιατί απλά μας βλέπω ολους με τους pin ανά χείρας .
Βρίσκομαι με ένα νοτε 8 τις τελευταίες μέρες και γελάω με την απόδοση των βιομετρικών τις σαμμυ (για τους υπόλοιπους κατασκευαστές δεν ξέρω )
Το δακτυλικό καλά κάνει και δεν το βάζει η μηλιά γιατί στην πλάτη εκεί που το έχει το νοτε είναι απλά άκυρο ...
Η ίριδα και η αναγνωρίση προσώπου δεν δουλεύουν κάτω από όλες τις συνθήκες και δεν μιλάω για περίεργες καταστάσεις που βρίσκεσαι με φούμο στα μούτρα ...
Είσαι στον δρόμο και περπατάς φορωντας ένα γυαλί ηλίου και θέλεις να ανοίξεις την συσκευή σου ;μόνο με pin παρακαλώ γιατί τα βιομετρικά φατσας και ματιού πάνε περίπατο ,το δακτυλακι ψάχνεις που να το βάλεις ! Και καταλήγεις στην χρήση pin ...
Δεν λέω η μηλιά στις υλοποιήσεις της ειναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αρκετά ποιοτική αλλά για το faceid κρατώ μικρό καλάθι..
Όσο για την χρήση του δακτυλικου στις εφαρμογές των τραπεζών προσωπικά με είχε βολεύει πάρα πολύ και νομίζω ότι οι τράπεζες θα αφομοιώσουν και αυτό το καινούργιο τρόπο γρήγορα ....

Την δουλειά που έχει κάνει η apple σε αυτό τον τομέα την είχα καταλάβει από το iOS 10 όταν στις φωτογραφίες εντόπιζε πρόσωπα που με δυσκολία εντόπιζα εγώ. Σκέψου και 3D /  ειδικές κάμερες κλπ.



#636   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2017 - 11:25

Οι εφαρμογές που ζητούν επιβεβαίωση των βιομετρικών στοιχείων του χρήστη σαν μέσο ασφαλείας, δεν χρειάζονται κανένα update για να υποστηρίξουν το Face ID.
Αυτό συμβαίνει διότι μέσα στον κώδικα τους & με μέριμνα του Developer, απλά επικαλούνται το Local Authentication Framework της Apple χωρίς να χρειάζεται καμία αναφορά ή ανάθεση στην βιομετρική μέθοδο.
Αυτομάτως το Framework & ανάλογα με το Hardware που διαθέτει η συσκευή ενεργοποιεί το αντίστοιχο βιομετρικό ως μέσο επιβεβαίωσης της ταυτότητας του χρήστη.

Άψογα δεν την ήξερα αυτή την λεπτομέρεια. 

 

 

Καλημέρα ...
Ελπίζω το faceid να μην έχει την ίδια χάλια απόδοση που έχει η αναγνώριση προσώπου στο νοτε 8 ,γιατί απλά μας βλέπω ολους με τους pin ανά χείρας .
Βρίσκομαι με ένα νοτε 8 τις τελευταίες μέρες και γελάω με την απόδοση των βιομετρικών τις σαμμυ (για τους υπόλοιπους κατασκευαστές δεν ξέρω )
Το δακτυλικό καλά κάνει και δεν το βάζει η μηλιά γιατί στην πλάτη εκεί που το έχει το νοτε είναι απλά άκυρο ...
Η ίριδα και η αναγνωρίση προσώπου δεν δουλεύουν κάτω από όλες τις συνθήκες και δεν μιλάω για περίεργες καταστάσεις που βρίσκεσαι με φούμο στα μούτρα ...
Είσαι στον δρόμο και περπατάς φορωντας ένα γυαλί ηλίου και θέλεις να ανοίξεις την συσκευή σου ;μόνο με pin παρακαλώ γιατί τα βιομετρικά φατσας και ματιού πάνε περίπατο ,το δακτυλακι ψάχνεις που να το βάλεις ! Και καταλήγεις στην χρήση pin ...
Δεν λέω η μηλιά στις υλοποιήσεις της ειναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αρκετά ποιοτική αλλά για το faceid κρατώ μικρό καλάθι..
Όσο για την χρήση του δακτυλικου στις εφαρμογές των τραπεζών προσωπικά με είχε βολεύει πάρα πολύ και νομίζω ότι οι τράπεζες θα αφομοιώσουν και αυτό το καινούργιο τρόπο γρήγορα ....

Το Face ID δεν έχει θέμα με τα περισσότερα γυαλιά, με κάποια που κόβουν IR μπορεί και να έχει. Όπως και με το Touch ID είχαμε θέμα πχ με τα απλά γάντια έτσι και αυτό θα έχει σε κάποιες περιπτώσεις θέμα.

Με βάση τα reports η Apple βρίσκεται 2 με 3 χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό στον τομέα αυτό και στα hands on που έκαναν στο event όλοι λέγανε ότι είναι και γρήγορο και δουλεύει. Στην πράξη θα δούμε αλλά δεν νομίζω ότι η Apple βγάζει ποτέ τεχνολογία που δεν την έχει εφαρμόσει με τον καλύτερο τρόπο, το αντίθετο μάλιστα γι'αυτό πάντα αργεί να βάλει features στα μηχανήματα της.



#637   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 03/10/2017 - 11:28

Για να ήσουν καλυμμένος σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεσαι εναλλακτική. Εκεί που δεν πιανει το face να πιανει το touch και τούμπαλιν.. Αυτό θα ήθελα από την Apple να καλύπτει τον κάθε χρήστη σε κάθε περίπτωση


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#638   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2017 - 11:28

Καλημέρα ...
Ελπίζω το faceid να μην έχει την ίδια χάλια απόδοση που έχει η αναγνώριση προσώπου στο νοτε 8 ,γιατί απλά μας βλέπω ολους με τους pin ανά χείρας .
Βρίσκομαι με ένα νοτε 8 τις τελευταίες μέρες και γελάω με την απόδοση των βιομετρικών τις σαμμυ (για τους υπόλοιπους κατασκευαστές δεν ξέρω )
Το δακτυλικό καλά κάνει και δεν το βάζει η μηλιά γιατί στην πλάτη εκεί που το έχει το νοτε είναι απλά άκυρο ...
Η ίριδα και η αναγνωρίση προσώπου δεν δουλεύουν κάτω από όλες τις συνθήκες και δεν μιλάω για περίεργες καταστάσεις που βρίσκεσαι με φούμο στα μούτρα ...
Είσαι στον δρόμο και περπατάς φορωντας ένα γυαλί ηλίου και θέλεις να ανοίξεις την συσκευή σου ;μόνο με pin παρακαλώ γιατί τα βιομετρικά φατσας και ματιού πάνε περίπατο ,το δακτυλακι ψάχνεις που να το βάλεις ! Και καταλήγεις στην χρήση pin ...
Δεν λέω η μηλιά στις υλοποιήσεις της ειναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αρκετά ποιοτική αλλά για το faceid κρατώ μικρό καλάθι..
Όσο για την χρήση του δακτυλικου στις εφαρμογές των τραπεζών προσωπικά με είχε βολεύει πάρα πολύ και νομίζω ότι οι τράπεζες θα αφομοιώσουν και αυτό το καινούργιο τρόπο γρήγορα ....

Ασχέτως για ο,τι λέμε εδώ μέσα κατά καιρούς, όπως τώρα με τα 7S 8 & Χ, για ένα πράγμα δε μπορείς να κατηγορήσεις την Apple.

 

Πως ο,τι βγάζει, δουλεύει όπως πρέπει, δουλεύει σωστά.

 

Εκτός απο το κομμάτι του Marketing που τόσα χρόνια κάνουν πάρτυ, έχουν και ένα πολύ καλό R&D για να εξελίσσουν οτι έχουν δώσει οι υπόλοιποι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#639   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 03/10/2017 - 12:00

Ότι αφορά το το FaceID.

 

Πετυχαίνω πολλές φορές τον ευατό μου να θέλω να αλληλεπιδράσω με ένα Notification στην Lock Screen, και η όλη διαδιακασία κάπου διακόπτεται από μία φάση ταυτοποίησης, όπου πρέπει να φύγω με τον αντίχειρα από τον καμβά της οθόνης, και να φτάσω στο TouchID για να προχωρήσω με το QuickReply και τα υπόλοιπα Context Menu's.

 

Αν η ταυτοποίηση αντικατασταθεί με το FaceID, τότε το ξεκλείδωμα θα είναι πολύ πιο γρήγορο και απρόσκοπτο. Κέρδος για την εμπειρία χρήσης.

 

Οπότε λέω, Καλώς να μας έρθει.

 

Αν και αυτό το Notch, θα αργήσουμε να το συνηθίσουμε και να το συμπαθήσουμε.

 

Όσο για τα 8άρια, σε όποιον δεν αρέσουν οι αλλαγές, ας πάει να πάρει ένα και να αντέξει άνετα 3 χρόνια, όταν θα έχουν αναβαθμιστεί τεχνολογικά και ωριμάσει όλες οι τότε σειρές.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 03/10/2017 - 12:03


#640   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2017 - 12:22

Το notch θα φύγει κάποια στιγμή αλλά θα αργήσει. Όπως οι γραμμές κεραίας στο 6/6s που ξενέρωσαν άπειρους και με το δίκιο τους. Υπάρχει πάντα κάποιο όριο. Θα αργήσουμε να δούμε full front screen iPhone (μάλλον)... αλλά το 8 και το Χ μου δίνουν την εντύπωση ότι προχώρησε μπροστά η Apple φέτος.Μένει να δούμε μακροπρόθεσμα bugs.

Αυτό που δεν αναγνωρίζει μάσκα από εκμαγείο προσώπου δεν μπορώ να φανταστώ πως στο καλό το πέτυχαν όμως... επίσης θα ήθελα να δω αν κάποιος πάθει κάτι όπως αλλεργία και πρηστεί αν θα τον αναγνωρίσει.

#641   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2017 - 13:05

Το notch θα φύγει κάποια στιγμή αλλά θα αργήσει. Όπως οι γραμμές κεραίας στο 6/6s που ξενέρωσαν άπειρους και με το δίκιο τους. Υπάρχει πάντα κάποιο όριο. Θα αργήσουμε να δούμε full front screen iPhone (μάλλον)... αλλά το 8 και το Χ μου δίνουν την εντύπωση ότι προχώρησε μπροστά η Apple φέτος.Μένει να δούμε μακροπρόθεσμα bugs.

Αυτό που δεν αναγνωρίζει μάσκα από εκμαγείο προσώπου δεν μπορώ να φανταστώ πως στο καλό το πέτυχαν όμως... επίσης θα ήθελα να δω αν κάποιος πάθει κάτι όπως αλλεργία και πρηστεί αν θα τον αναγνωρίσει.

 

Το notch αν θέλει το "διώχνει" με ένα software update κάνοντας μαυρα τα "αυτάκια". Αυτό είναι το λιγότερο. Τώρα όσον αφορά το εκμαγείο του προσώπου αν ισχύει όντως είναι εντυπωσιακό. Για αλλαγές προσώπου είπαν ότι αναγνωρίζει μέχρι κι αν κάνεις κάποια μικρή πλαστική επέμβαση τώρα το τί εννοούν ως μικρή δεν ξέρω. Οπότε θεωρητικά με αλλεργία και τα συναφή θα είναι οκ.



#642   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/10/2017 - 13:10

Εγώ θέλω να δω ένα από τα ηλίθια test που κάνουν, να είναι σε νεκρό με ανοιχτά μάτια και την γλώσσα έξω... να δω εκεί τι θα κάνει, θα ανοίξει... ? φαντάζεστε την χήρα, να προσπαθεί να ανοίξει το κινητό για να δει μνμ επαφές mail = κεράτωμα... θα λέει στο συγχωρεμένο βάλε γλώσσα μέσα δεν σε αναγνωρίζει, θα σπρώχνει... θα γελάνε και τα τσιμέντα...


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: boxer, 03/10/2017 - 13:12


#643   pcdoctorvirus

pcdoctorvirus

    iPH Member

  • 234 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/10/2017 - 22:04

παιδιά καλησπέρα,

είμαι κάτοχος Iphone 6 εδώ και 3 χρόνια

επειδή σκέφτομαι να πάω σε επόμενο μοντέλο, πιστεύω με συμφέρει καλύτερα να πάω στο 7 παρά να δώσω 200 ευρώ παραπάνω για να έχω ασύρματη φόρτιση στο 8, δε βλέπω ουσιαστική διαφορά.

για το Χ δεν υπάρχουν τα λεφτά

 

θα ήθελα τη γνώμη σας

 



#644   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/10/2017 - 22:10

Εάν μπορείς να δώσεις τα χρήματα που απαιτούνται για το 8 προσωπική άποψη είναι να πας εκεί. Το ότι δεν αξίζει είναι να 'χουμε να λέμε. Αλλαγές υπάρχουν αρκετές εκτός του design μεταξύ των δυο συσκευών. Εάν πάλι δεν μπορείς να πας σε 8 τότε και το 7 είναι μια καλή επιλογή.

#645   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2017 - 22:15

παιδιά καλησπέρα,

είμαι κάτοχος Iphone 6 εδώ και 3 χρόνια

επειδή σκέφτομαι να πάω σε επόμενο μοντέλο, πιστεύω με συμφέρει καλύτερα να πάω στο 7 παρά να δώσω 200 ευρώ παραπάνω για να έχω ασύρματη φόρτιση στο 8, δε βλέπω ουσιαστική διαφορά.

για το Χ δεν υπάρχουν τα λεφτά

 

θα ήθελα τη γνώμη σας

Και το 7 και το 8 ειναι καλές επιλογές ειδικά αν μεταβεις από 6αρι. Γνώμη μου ειναι αν μπορεις να πάρεις το 8αρι για να εισαι πιο future proof. Αν δεν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις για αρκετό καιρό τότε το 7αρι.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες