Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#616   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2017 - 18:58

jony ive ο επόμενος ceo.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#617   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 19:01


Κίνα είναι η μεγαλύτερη αγορά iphone τελευταία φορά που κοίταξα....

 

Η Κίνα αποτελεί το 25% των πωλήσεων, φέτος έχασε 20% από πέρυσι και η πτώση συνεχίζεται λόγω του ανταγωνισμού από τις γνωστές κινέζικες εταιρείες. Επίσης αποτελεί την τρίτη μεγαλύτερη αγορά iPhone. Ποτέ δεν ήταν η πρώτη. Πρώτη είναι η Αμερική, δεύτερη πλέον η Ευρώπη, τρίτη η Κίνα και τέταρτη η Ιαπωνία. Γι'αυτό και είναι επιτακτική η ανάγκη να κάνει άνοιγμα και να πετύχει στην Ινδία. Το iPhone 6 ξανακυκλοφόρησε γι'αυτό τον λόγο.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 02/10/2017 - 19:03


#618   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 19:33

Προσωπικά θα περιμένω να δω το Χ θα το σκεφτώ διπλά λόγο του κόστους το οποίο θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικό, με τι θα αντικαταστήσω το 6plus που έχω. Εάν για διάφορους λόγους δεν μου κάνει την διαφορά θα προτιμήσω να πάρω ένα 7 plus από το να δώσω 200€ επιπλέον για το 8 Plus. Ακόμα είμαι διχασμένος, το σίγουρο είναι ότι θα τα δω πάλι από κοντά , δύσκολη απόφαση.


Sent from my iPad using Tapatalk

#619   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:01

Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω την έλλειψη Touch ID στο 10...Θεωρώ αδύνατο η αναγνώριση προσώπου να είναι τόσο εύκολοχρηστο στην καθημερινότητα υπό όλες τις συνθήκες.

Όχι τίποτα άλλο αν του χρόνου αποφασίσει να βάλει πχ στο κουμπί πλαγίως αποτύπωμα τα φετινά δε θα τα παίρνει άνθρωπος...

#620   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:29

Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω την έλλειψη Touch ID στο 10...Θεωρώ αδύνατο η αναγνώριση προσώπου να είναι τόσο εύκολοχρηστο στην καθημερινότητα υπό όλες τις συνθήκες.

Όχι τίποτα άλλο αν του χρόνου αποφασίσει να βάλει πχ στο κουμπί πλαγίως αποτύπωμα τα φετινά δε θα τα παίρνει άνθρωπος...

Τα ίδια λέγανε και για το Touch ID και τελικά αποδείχτηκε ότι η Apple ειχε δικιο. Το Face ID και οι σένσορες δεν αναπτύχθηκαν μέσα σε μερικούς μήνες. Όπως είπαν και σε συνεντεύξεις δουλεύουν πανω στο Α11 εδώ και 3 χρόνια. Οπότε πάνω στο Face ID δουλεύουν τουλάχιστον εδώ και 2 χρόνια. Αν δουλεύει γρήγορα και σωστά δεν υπαρχει νόημα ύπαρξης του Touch ID στα ακριβά μοντέλα.

Το Touch ID επίσης δεν ήταν ευκολόχρηστο υπό όλες συνθήκες. Κάποιους τους βόλευε κάποιους άλλους όχι. Μέχρι να πιάσουμε στα χέρια το Χ να δούμε τι γίνεται  στην πράξη σε καθημερινή χρήση δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση.

Αν ήθελε να βάλει Touch ID στο κουμπί πλαγίως το έκανε και φέτος. Οπότε έχουμε 2 ενδεχόμενα. Ή το κρατάει για του χρόνου ή απλά δεν θα ξανασχοληθεί καν. Και με βάση τις δηλώσεις τους μέχρι στιγμής το δεύτερο είναι το επικρατέστερο. Δεν είναι η πρώτη φορά που η Apple "ξεφορτώνεται" πράγματα από τις συσκευές της, στα laptop της είναι μόνιμο φαινόμενο ανά κάποια χρόνια.

Όσο για τα φετινά μια χαρά θα τα παίρνει άνθρωπος. Όπως φέτος βλέπουμε πολλούς να πηγαίνουν σε iPhone 7 αντί για 8. Με την προυπόθεση πάντα ότι κρατήσει και τα Χ στην αγορά μαζί με τον αντικαταστάτη τους και δεν τα κόψει γιατί είναι επετειακά. Μέχρι του χρόνου έχουμε ακόμα.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 02/10/2017 - 20:37


#621   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:41

αν υποθεσουμε πως το 10 θα εχει ετησιο κυκλο, τοτε νομιζω αν ειναι αληθεια θα ναι πολυ καλο vfm, διοτι απο τους 12 μηνες καποιος θα εχει χασει 2-3 για πλακα. γι εμενα δεν εχει σημασια, αλλα οαοι πουλανε iphone θα ‘χασουν’ χρηματα.

legit


#622   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:45

Να κανω μια ισως χαζη ερωτηση; Οι εφαρμογες που εχουν προστασια μεσω του δακτυλικου αποτυπωματος, πχ εφαρμογες τραπεζων, που για ανοιξουν απαιτουν η καποιο κωδικο ή απλα δακτυλικο αποτυπωμα, με
το iphone x θα ειναι συμβατες; Θα αναβαθμιστουν για ενα μονο κινητο; Θα δουλευουν μονο με password; Γιατι νομιζω οτι θα αργησουν να προσαρμοστουν. Θεωρητικα, οταν βγηκε το touch id, υπηρχε μια αγορα που περιμενε να προσαρμοστει.. Τωρα που δεν υπαρχει αναλογη αγορα, τι γινεται; Γυρναμε στα παλια με τουα κωδικους;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#623   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 20:50

Να κανω μια ισως χαζη ερωτηση; Οι εφαρμογες που εχουν προστασια μεσω του δακτυλικου αποτυπωματος, πχ εφαρμογες τραπεζων, που για ανοιξουν απαιτουν η καποιο κωδικο ή απλα δακτυλικο αποτυπωμα, με
το iphone x θα ειναι συμβατες; Θα αναβαθμιστουν για ενα μονο κινητο; Θα δουλευουν μονο με password; Γιατι νομιζω οτι θα αργησουν να προσαρμοστουν. Θεωρητικα, οταν βγηκε το touch id, υπηρχε μια αγορα που περιμενε να προσαρμοστει.. Τωρα που δεν υπαρχει αναλογη αγορα, τι γινεται; Γυρναμε στα παλια με τουα κωδικους;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καθόλου χαζή ερώτηση. Οι εφαρμογές θα πρέπει να αναβαθμιστούν. Αυτό όμως θα γίνει έτσι κι αλλιώς λόγω της οθόνης του Χ οπότε θα προστεθεί και αυτό στην λίστα. Κανονικά δεν θα αργήσουν να προσαρμοστούν γιατί οι developers ήδη έχουν στα χέρια την iOS 11.1 beta και βέβαια έχουν και τις οδηγίες της Apple από τα μέσα Σεπτεμβρίου. Οι σωστές εταιρείες και εφαρμογές μέσα σε ένα μήνα από το launch θα έχουν βγάλει τα απαραίτητα updates για να μην πω μέσα στις πρώτες μέρες.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 02/10/2017 - 20:51


#624   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2017 - 21:51

Μου φαινεται απιθανο μετα απο ενα μηνα πχ κυκλοφοριας να εχουν ´´αναβαθμοστει´´ οι πιο σωστες εφαρμογες. Δηλαδη η καθε τραπεζα θα κανει update το app της για τις αναγκες ενος κινητου; Θα δειξει αν θα απογοητευτουν οι πρωτοι κατοχοι του Χ. Κ προσωπικα, μετα απο 632 κυκλους φορτισματος στo 6+ μου, με εκδοση jb 8.1.2, νομιζω μια ανανεωση συσκευης χρειαζεται..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#625   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:00

Μου φαινεται απιθανο μετα απο ενα μηνα πχ κυκλοφοριας να εχουν ´´αναβαθμοστει´´ οι πιο σωστες εφαρμογες. Δηλαδη η καθε τραπεζα θα κανει update το app της για τις αναγκες ενος κινητου; Θα δειξει αν θα απογοητευτουν οι πρωτοι κατοχοι του Χ. Κ προσωπικα, μετα απο 632 κυκλους φορτισματος στo 6+ μου, με εκδοση jb 8.1.2, νομιζω μια ανανεωση συσκευης χρειαζεται..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κοίταξε μέχρι την κυκλοφορία από την ανακοίνωση ειναι περίπου 1.5 μήνας. Αν βάλουμε άλλο έναν μήνα μετά το launch πάμε στους 2.5 μήνες. Αν σε 2.5 μήνες περίπου η οποιαδήποτε εταιρεία δεν είναι ικανή να κάνει μια απλή αναβάθμιση τότε είναι άξια της μοίρας της. Ειδικά οι τράπεζες αν θέλουν να αυτοαποκαλούνται "σοβαρές" θα πρέπει να ειναι από τις πρώτες που θα βγάλουν.

Το Χ δεν είναι απλά "ένα κινητό". Είναι το blueprint για τα μελλοντικά μοντέλα της Apple και από ότι φαίνεται αρχικά το Face ID ήρθε για να μείνει. Και εγώ με 6αρι είμαι και από ότι βλέπω με το iOS 11 βαριά χρόνο κρατάει ακόμα οπότε εκτός απροόπτου θα πάω κι εγώ στο Χ.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 02/10/2017 - 22:01


#626   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:02

Κοίταξε μέχρι την κυκλοφορία από την ανακοίνωση ειναι περίπου 1.5 μήνας. Αν βάλουμε άλλο έναν μήνα μετά το launch πάμε στους 2.5 μήνες. Αν σε 2.5 μήνες περίπου η οποιαδήποτε εταιρεία δεν είναι ικανή να κάνει μια απλή αναβάθμιση τότε είναι άξια της μοίρας της. Ειδικά οι τράπεζες αν θέλουν να αυτοαποκαλούνται "σοβαρές" θα πρέπει να ειναι από τις πρώτες που θα βγάλουν.

Το Χ δεν είναι απλά "ένα κινητό". Είναι το blueprint για τα μελλοντικά μοντέλα της Apple και από ότι φαίνεται αρχικά το Face ID ήρθε για να μείνει. Και εγώ με 6αρι είμαι και από ότι βλέπω με το iOS 11 βαριά χρόνο κρατάει ακόμα οπότε εκτός απροόπτου θα πάω κι εγώ στο Χ.


Offtopic, αλλα δε σερνεται το 6αρι με ios11;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#627   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:09

Όχι ρε παιδιά μια χαρά δουλεύει το 6 Plus που έχω με την 11, κανένα μα κανένα θέμα...δεν είδα καμία διαφορά με την 10, επίσης δουλεύουν τα πάντα μια χαρά μόνο λιγο η μπαταρία έχει ένα θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#628   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:10


Offtopic, αλλα δε σερνεται το 6αρι με ios11;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στην iOS 11.1 beta που είμαι έχει λίγο lag, ειδικά σε κάποιες εφαρμογές όπως το snapchat γίνεται χαμός. Βέβαια αυτό μπορεί να οφείλεται και στις εφαρμογές γιατί γενικά δεν τους βλέπω να έχουν κάνει ιδιαίτερο optimize οι developers ούτε για το 11 ούτε και για τα καινούργια iPhone 8/8+. Σίγουρα φταίει και η beta γιατί στο 10.0.1 δεν είχε σχεδόν καθόλου lag, με εξαίρεση κάποιες εφαρμογές.

Σαν γενική λειτουργία είναι οκ. Έχει περιθώριο πιστεύω να στρώσει με τα updates. Η μπαταρία είναι καλύτερη στην 11.1 beta από ότι στην 11.0.1. Το μειονέκτημα στο 6αρι είναι η ram του, δεν αντέχει άλλη αναβάθμιση iOS ακόμα κι αν η Apple υποστηρίξει ότι θα πάρει και το iOS 12 του χρόνου.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 02/10/2017 - 22:11


#629   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:15

Εμενα παντως ακομα κ στην 8.1.2 που ειμαι, με πολλες εφαρμογες να τρεχουν, συμβαινει κ κρασαρει που κ που.. Αλλα υποθετω φταιει το jb.. Συγγνωμη για το offtopic..
Υποθετω παντως πως για το στοκαρισμα των οχταριων δε θα το δουμε τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του Χ.. Ολοι οι ενδοξοι μηλοκτητες περιμενουν να δουν κ το Χιναρι κ μετα θα αποφασισουν..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#630   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2017 - 22:24

Μέχρι τότε καλά να είμαστε έχουμε δρόμο ακόμα. Σε 25 μέρες είναι το preorder οπότε μέσα σε εκείνη την εβδομάδα θα έχουν βγει τα previews / reviews κ θα εχουμε μια καλύτερη πρώτη εικόνα πριν το  launch.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες