Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβληματα MacBook Pro 15'' late 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 23/01/2018 - 20:30

Καλησπέρα παιδιά,

 

Απο χθες το macbook μου κανει ενα περιεργο ηχο ο ενας ανεμιστηρας. Ειναι το μοντελο 2017 15" με touchbar. Το εχω αγορασει απο Αμερικη. O ηχος που κανει ειναι ο εξης 

 

Τι λετε να κανω?Τι παιζει με την εγγυηση?Το πηρα Σεπτεμβριο. Μπορω να το παω εγω καπου η πρεπει να το στειλω Service? Δεν βρισκομαι Αθηνα...

 

Ευχαριστω πολυ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 22:16

Καλησπέρα παιδιά,

 

Απο χθες το macbook μου κανει ενα περιεργο ηχο ο ενας ανεμιστηρας. Ειναι το μοντελο 2017 15" με touchbar. Το εχω αγορασει απο Αμερικη. O ηχος που κανει ειναι ο εξης 

 

Τι λετε να κανω?Τι παιζει με την εγγυηση?Το πηρα Σεπτεμβριο. Μπορω να το παω εγω καπου η πρεπει να το στειλω Service? Δεν βρισκομαι Αθηνα...

 

Ευχαριστω πολυ

Η εγγύηση σου ισχύει κανονικά για ένα χρόνο και είναι παγκόσμια. Μπορείς να το στείλεις σε ένα εξουσιοδοτημένο Apple service που σε βολεύει. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#63   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 23/01/2018 - 22:26

Η εγγύηση σου ισχύει κανονικά για ένα χρόνο και είναι παγκόσμια. Μπορείς να το στείλεις σε ένα εξουσιοδοτημένο Apple service που σε βολεύει. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχεις να προτείνεις κάποιο? Θεσσαλονίκη η Αθήνα? Υπάρχει κάποια χρέωση? Το θέμα μου είναι ότι έχω εξεταστική και δεν μπορώ να μείνω χωρίς αυτόν. Πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αντικατάσταση? Θα έχουν καινούριο ίδιο μηχάνημα η ανακατασκευσμένο? Είναι η έκδοση με τα 512 μνήμης και κάρτα γραφικών 560 με 4GB μνήμης στην κάρτα.



#64   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 22:30

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχεις να προτείνεις κάποιο? Θεσσαλονίκη η Αθήνα? Υπάρχει κάποια χρέωση? Το θέμα μου είναι ότι έχω εξεταστική και δεν μπορώ να μείνω χωρίς αυτόν. Πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αντικατάσταση? Θα έχουν καινούριο ίδιο μηχάνημα η ανακατασκευσμένο? Είναι η έκδοση με τα 512 μνήμης και κάρτα γραφικών 560 με 4GB μνήμης στην κάρτα.

Δεν νομίζω να γίνει αντικατάσταση για κάτι τέτοιο, λογικά έναν ανεμιστήρα θα σου αλλάξουν. Το μόνο που θα χρεωθείς είναι τα έξοδα μεταφοράς. 

 

Υπάρχει και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη κατάστημα. Ότι σε βολεύει εσένα καλύτερα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#65   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 23/01/2018 - 22:40

Δεν νομίζω να γίνει αντικατάσταση για κάτι τέτοιο, λογικά έναν ανεμιστήρα θα σου αλλάξουν. Το μόνο που θα χρεωθείς είναι τα έξοδα μεταφοράς.

Υπάρχει και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη κατάστημα. Ότι σε βολεύει εσένα καλύτερα.

Θεσσαλονίκη βολεύει περισσότερο!! Θα πάω αν είναι εκεί!!! Νομίζω το istorm δεν είναι? Στο εμπορικό cosmos. Θα το αφήσω εκεί κι θα μου το στείλουν σπίτι? Πρέπει να ξαναπάω να το πάρω? Το πρόβλημα θα το δουν εκεί μπροστά με εμένα ότι το κάνει? Πιστεύεις θα αργήσει πολλές μέρες? Να κάνω reinstall το λειτουργικό πριν το πάω?

Ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: spl, 23/01/2018 - 22:45


#66   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 23:22

Θεσσαλονίκη βολεύει περισσότερο!! Θα πάω αν είναι εκεί!!! Νομίζω το istorm δεν είναι? Στο εμπορικό cosmos. Θα το αφήσω εκεί κι θα μου το στείλουν σπίτι? Πρέπει να ξαναπάω να το πάρω? Το πρόβλημα θα το δουν εκεί μπροστά με εμένα ότι το κάνει? Πιστεύεις θα αργήσει πολλές μέρες? Να κάνω reinstall το λειτουργικό πριν το πάω?

Ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν μπορείς να το πας έχει καλώς, αλλιώς το στέλνεις και ταχυδρομικώς κατόπιν συνεννόησης μαζί τους. Επίσης μπορούν να στο στείλουν πίσω ταχυδρομικώς. 

 

Εφόσον πας εκεί, θα τους πεις το πρόβλημα, θα το δουν και το σημειώσουν και θα πράξουν ανάλογα. 

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις reinstall το λειτουργικό. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#67   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 23/01/2018 - 23:35

Αν μπορείς να το πας έχει καλώς, αλλιώς το στέλνεις και ταχυδρομικώς κατόπιν συνεννόησης μαζί τους. Επίσης μπορούν να στο στείλουν πίσω ταχυδρομικώς.

Εφόσον πας εκεί, θα τους πεις το πρόβλημα, θα το δουν και το σημειώσουν και θα πράξουν ανάλογα.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις reinstall το λειτουργικό.


Reinstall λέω κυρίως για τα αρχεία μου αν χρειαστεί να τα βγάλω από μέσα.... Υπάρχει χρέωση σε κάτι ή όχι αφού είναι σε εγγύηση?

Ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#68   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 23:58

Reinstall λέω κυρίως για τα αρχεία μου αν χρειαστεί να τα βγάλω από μέσα.... Υπάρχει χρέωση σε κάτι ή όχι αφού είναι σε εγγύηση?

Ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως σου είπα δεν θα υπάρχει κάποια χρέωση. Η μόνη χρέωση θα είναι αυτή των μεταφορικών. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα back up και να κρατήσεις τα αρχεία σου και να κάνεις ένα clean install έτσι όπως το θέτεις. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#69   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 00:31

Όπως σου είπα δεν θα υπάρχει κάποια χρέωση. Η μόνη χρέωση θα είναι αυτή των μεταφορικών. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα back up και να κρατήσεις τα αρχεία σου και να κάνεις ένα clean install έτσι όπως το θέτεις. 

Δεν υπάρχει χρέωση στα μεταφορικά όταν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης και κατόπιν συνεννοήσεως με το εξουσιοδοτημένο service.

Όσο για τα αρχεία, ένα backup με το Time Machine ή ένας κλώνος χρειάζεται.



#70   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/01/2018 - 08:40

Δεν υπάρχει χρέωση στα μεταφορικά όταν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης και κατόπιν συνεννοήσεως με το εξουσιοδοτημένο service.

Όσο για τα αρχεία, ένα backup με το Time Machine ή ένας κλώνος χρειάζεται.

Έχω μια εντύπωση ότι υπάρχει χρέωση μεταφορικών όταν απλά είναι στην εγγύηση του 1 έτους,  δεν υπάρχουν μεταφορικά όταν υπάρχει Apple Care αγορασμένο. 

 

Τουλάχιστον παλιά ήταν σίγουρα έτσι, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#71   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 09:00

Έχω μια εντύπωση ότι υπάρχει χρέωση μεταφορικών όταν απλά είναι στην εγγύηση του 1 έτους,  δεν υπάρχουν μεταφορικά όταν υπάρχει Apple Care αγορασμένο. 

 

Τουλάχιστον παλιά ήταν σίγουρα έτσι, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. 

Με έβαλες σε σκέψη. Στις δικές μου περιπτώσεις ποτέ δεν πλήρωσα έξοδα αποστολής 100% αλλά πάντα είχα Apple Care.

Σίγουρα δεν υπάρχει καμία απολύτως χρέωση όταν υπάρχει Apple Care, αυτό το αναφέρει και στην σελίδα της η ίδια η Apple.

Ας κάνει ο φίλος μια ερώτηση. Πάντως εάν κάτι τέτοιο ισχύει είναι εντελώς παράλογο (κατά την γνώμη μου). Να μην σου καλύπτει τα έξοδα αποστολής η κανονική εγγύηση και να στα καλύπτει η επέκταση!



#72   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 09:06

Αυτό που είπα αρχικά ισχύει τελικά. Δεν θα χρεωθεί τίποτα για τα έξοδα αποστολής.

 

(ii) Σέρβις με ταχυδρομική αποστολή. Εάν η Apple επιλέξει να παράσχει υπηρεσίες σέρβις με ταχυδρομική αποστολή, η Apple θα σας αποστείλει έγγραφα αποστολής με προπληρωμένο τέλος και, εφόσον προβλέπεται, υλικό συσκευασίας, ώστε να μπορέσετε να αποστείλετε το Προϊόν Apple σε μία ΥΕΑ ή έναν ΕΑΣΑ σύμφωνα με τις οδηγίες της Apple. Όταν το σέρβις ολοκληρωθεί, η ΥΕΑ ή ο ΕΑΣΑ θα επιστρέψει το Προϊόν Apple σε εσάς. Η Apple θα καλύψει τα έξοδα αποστολής από και προς την τοποθεσία σας, εφόσον ακολουθήσετε όλες τις οδηγίες.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες