Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 11:01

Τα ίδια σε νέο MacBook Pro 2016. Εντωμεταξύ συχνά εμφανίζει το χρωματιστό τροχό και ψιλοκολλαει. Κάποια λύση; Μη μου πείτε clean install γιατί και με αυτό δεν εγγυάται κανείς και τίποτα!

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτό το σημείο πέραν της υπομονής, είναι αρκετά τα παράπονα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2017 - 11:35

Τα ίδια σε νέο MacBook Pro 2016. Εντωμεταξύ συχνά εμφανίζει το χρωματιστό τροχό και ψιλοκολλαει. Κάποια λύση; Μη μου πείτε clean install γιατί και με αυτό δεν εγγυάται κανείς και τίποτα!

Δεν είναι εύκολο σε όλες τις περιπτώσεις το clean install από τη στιγμή που προηγούμενα δεν έχει κρατηθεί κάποιο backup με το Time Machine. Ιδιαίτερα εάν μιλάμε για επιστροφή σε Sierra.

Εάν το μηχάνημα χρησιμοποιείται για επαγγελματικούς λόγους και τα προβλήματα είναι μεγάλα, σε αυτή την περίπτωση ίσως και να αξίζει κανείς να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία.

Άρα είτε θα κάνεις υπομονή μέχρι να βγουν διορθωτικές αναβαθμίσεις είτε μπαίνεις στον κόπο.

Άποψή μου είναι όσοι δεν έχουν κάνει ακόμα μετάβαση σε High Sierra να μην το επιχειρίσουν. Το λειτουργικό δεν είναι έτοιμο. Έχει πάρα πολλά προβλήματα ακόμα.

Ο κάθε ένας βέβαια εκφράζει την δική του εμπειρία.



#393   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2017 - 11:54

Να επιβεβαιβωσω και εγω με mb pro 15 του 2017 οτι το λειτουργικο ειναι πολυ κακό μετα απο 2 μηνες χρηση. Επρεπε να ειχα μεινει στο Sierra. Σιγουρα δεν αξιζε η αναβαθμιση. Πολλες φορες οτι το mb pro 2011 (με ssd) που ειχα ηταν πιο απροβληματιστο.

Τελευταία επεξεργασία από: KSaraf, 17/12/2017 - 11:55


#394   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/12/2017 - 13:52

Δεν είναι εύκολο σε όλες τις περιπτώσεις το clean install από τη στιγμή που προηγούμενα δεν έχει κρατηθεί κάποιο backup με το Time Machine. Ιδιαίτερα εάν μιλάμε για επιστροφή σε Sierra.
Εάν το μηχάνημα χρησιμοποιείται για επαγγελματικούς λόγους και τα προβλήματα είναι μεγάλα, σε αυτή την περίπτωση ίσως και να αξίζει κανείς να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία.
Άρα είτε θα κάνεις υπομονή μέχρι να βγουν διορθωτικές αναβαθμίσεις είτε μπαίνεις στον κόπο.
Άποψή μου είναι όσοι δεν έχουν κάνει ακόμα μετάβαση σε High Sierra να μην το επιχειρίσουν. Το λειτουργικό δεν είναι έτοιμο. Έχει πάρα πολλά προβλήματα ακόμα.
Ο κάθε ένας βέβαια εκφράζει την δική του εμπειρία.


Μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν είναι εύκολο; Τι πρέπει να γίνει;

#395   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2017 - 13:55

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν είναι εύκολο; Τι πρέπει να γίνει;

Πανεύκολο να στο εξηγήσω. Απλά πρέπει όλα να τα περάσεις από την αρχή!

Αν έχεις κρατήσει ένα backup με το Time Machine σε Sierra απλά κάνεις επαναφορά. Αφού πρώτα κάνεις format τον δίσκο σε HFS+.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 17/12/2017 - 13:56


#396   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2017 - 14:11

Πανεύκολο να στο εξηγήσω. Απλά πρέπει όλα να τα περάσεις από την αρχή!

Αν έχεις κρατήσει ένα backup με το Time Machine σε Sierra απλά κάνεις επαναφορά. Αφού πρώτα κάνεις format τον δίσκο σε HFS+.

 

+1 για το Time Machine backup και βέβαια για την υπόλοιπη διαδικασία.

 

Απλά ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι όποιος δεν έχει ενεργοποιήσει το Time Machine backup, θα έρθει η στιγμή που

θα μετανιώσει πικρά.

 

Ιδιαίτερα δε με το upgrade σε High Sierra, όπου καταγράφονται διάφορα περίεργα όπου η μόνη λύση είναι η επάνοδος

στο λειτουργικό που έτρεχε προηγούμενα στο μηχάνημα. 


vires acquirit eundo


#397   chrisgiap

chrisgiap

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Twitter:@chrisgiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2017 - 17:58

Επέστρεψα κι εγώ σε Sierra με Time Machine σε Macbook Pro late 2013 με 8gb RAM και ηρέμησα.

To boot time επανήλθε στα 10-11 δευτερόλεπτα, η θερμοκρασία γενικώς έπεσε και ο ανεμιστήρας έπαψε να βαράει υπερωρίες. 

 

Ο safari που και που ζορίζει λίγο το μηχάνημα, όχι όσο me High Sierra βέβαια αλλά και πάλι.

Δεν ξέρω γιατί, έχει κανείς κάποια άποψη? Προτείνετε κάποιο άλλο browser?



#398   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2017 - 09:36

Πανεύκολο να στο εξηγήσω. Απλά πρέπει όλα να τα περάσεις από την αρχή!
Αν έχεις κρατήσει ένα backup με το Time Machine σε Sierra απλά κάνεις επαναφορά. Αφού πρώτα κάνεις format τον δίσκο σε HFS+.


Εδώ είναι η γκάφα μου, μόλις το πήρα πέρασα κατευθείαν το High Sierra με αναβάθμιση. Οπότε τώρα δεν υπάρχει κάτι να υπολογίζω σε restore; Έστω και τώρα, προτού περάσει καιρός με προσθήκες εφαρμογών κλπ υπάρχει σημασία να πάρω backup; Έστω για το "εργοστασιακό" κατά κάποιο τρόπο restore;

#399   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 10:02

Εδώ είναι η γκάφα μου, μόλις το πήρα πέρασα κατευθείαν το High Sierra με αναβάθμιση. Οπότε τώρα δεν υπάρχει κάτι να υπολογίζω σε restore; Έστω και τώρα, προτού περάσει καιρός με προσθήκες εφαρμογών κλπ υπάρχει σημασία να πάρω backup; Έστω για το "εργοστασιακό" κατά κάποιο τρόπο restore;

Για να κάνεις downgrade, αυτό γίνεται είτε με το Time Machine με restore (από κάποιο backup σε Sierra), είτε με πέρασμα του λειτουργικού από την αρχή. Install macOS δηλαδή.

Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει πρώτα ο δίσκος να γίνει format σε HFS+.

 

Για να το γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι πολύ εύκολο. Κατέβασε πρώτα το Sierra και φτιάξε ένα bootable USB με το λειτουργικό. Στη συνέχεια κάνε boot στην εκκίνηση από αυτό, πήγαινε και κάνε format τον δίσκο σε macOS Extended (Journaled) μέσω του disk utility και αμέσως μετά επιλέγεις Install macOS.

Ενεργοποίησε και το Time Machine γιατί χρειάζεται και είσαι έτοιμος.  :) 



#400   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 10:18

+1 για το Time Machine backup και βέβαια για την υπόλοιπη διαδικασία.

 

Απλά ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι όποιος δεν έχει ενεργοποιήσει το Time Machine backup, θα έρθει η στιγμή που

θα μετανιώσει πικρά.

 

Ιδιαίτερα δε με το upgrade σε High Sierra, όπου καταγράφονται διάφορα περίεργα όπου η μόνη λύση είναι η επάνοδος

στο λειτουργικό που έτρεχε προηγούμενα στο μηχάνημα. 

Πολύ σωστά, και θα συμπληρώσω και κάτι ακόμα,

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (!) χρειάζεται πλέον και ένα bootable USB με το Sierra.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 18/12/2017 - 10:18


#401   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:12

Το Time Machine μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε δίσκο εξωτερικό;
Αν ο δίσκος έχει αποθηκευμένα πολλά δεδομένα αλλά έχει χωρητικότητα, θα διαγράψει ή κάνει κάποια τροποποίηση;

#402   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:18

Το Time Machine μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε δίσκο εξωτερικό;
Αν ο δίσκος έχει αποθηκευμένα πολλά δεδομένα αλλά έχει χωρητικότητα, θα διαγράψει ή κάνει κάποια τροποποίηση;

 

Μην το παιδεύεις !.

 

Σύμφωνα με το άρθρο κι όχι μόνο, η ενεργοποίηση του Time Machine backup είναι εκ των ουκ άνευ.

Πάρε λοιπόν έναν "άνετο" σε χωρητικότητα δίσκο και χρησιμοποίησε τον μόνο για το Time Machine.

 

Γνώμη μου βέβαια. :)


vires acquirit eundo


#403   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:46

Να ρώτησω κάτι, δοκιμάσατε high sierra σε ssd ΧΩΡΙΣ να αναβαθμίσετε σε Apfs;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#404   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2017 - 00:13

Επανέρχομαι στο τελευταίο θέμα που είχα με την τελευταία αναβάθμιση. Όπως συνέβη και με την αναβάθμιση του Σεπτεμβρίου ( να θυμίσω σε όσους δεν θυμούνται ότι τότε μετά την αναβάθμιση από Sierra σε HighSierra σε καινούργιο MacBook Pro 2017 οι χρόνοι εκκίνησης είχαν αυξηθεί πολύ και μετά από μερικές ημέρες χωρίς να κάνω κάτι επανήλθε σε φυσιολογική, για να μην πω και γρηγορότερη ταχύτητα ) έτσι και τώρα. Χωρίς να κάνω το οτιδήποτε το μηχάνημά μου απέκτησε τις φυσιολογικές -ταχύτατες- επιδόσεις που είχε και πριν την αναβάθμιση. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ λοιπόν, είναι ότι πρέπει να περάσουν μερικές ημέρες, να κάνει το λειτουργικό σύστημα μερικές επανεκκινήσεις, τερματισμούς και διεργασίες μέχρι να στρώσει και να αρχίσει να λειτουργεί σωστά. Δώστε του λίγο χρόνο και θα δείτε αποτελέσματα. 



#405   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/12/2017 - 02:30

Σε MacBook Pro 2016 παρατήρησα και σε μένα ότι έχουν αυξηθεί οι χρόνοι εκκίνησης και γενικά έχω την εντύπωση ότι γενικά πάει λίγο πιο αργά σε σχέση με πριν την αναβάθμιση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες