Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iOS 11.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
787 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#541   panos101

panos101

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 00:17

Είπα και εγώ ότι σώθηκα με με το ios 11.1 αλλά έφαγα τα μούτρα μου.
Την επόμενη μέρα απο την εγκατάσταση του σε ενα 6 plus με πήρε το πρωί τηλέφωνο η γυναίκα μου και έβγαλε μόνο τον αριθμό της (τυχαίο λέω θα ειναι) με τα απο καμία ώρα που μου είχανε μπει ιδέες και είπα να μπω να δω αν εχω διαγράψει την επαφή χωρίς να το εχω καταλάβει και μου ήρθε το πρώτο σοκ. Όλες μου οι επαφές είχαν διαγραφεί ! Δεν βαριέσαι λέω κάτι θα έκανα,εχω κάνει back up (MC back up) τον Αύγουστο και το πολυ να εχω χάσει 4-5 μόνο.
Περνάω το αρχείο που είχα αποθηκευμένος στο μαιλ μου και να σου Εμφανίστηκαν ξανά.. αλλά οχι όλες, λείπουν επαφές ακόμα και 3 χρονια πίσω που θυμάμαι.
Εκεί λοιπόν που εχω μπει στις ρυθμίσεις και ψαχνω να δω τ μπορεί να φταίει βλέπω ότι εχω ελεύθερα 62 GB, ποιος εγώ που πάσχιζα να μην πέσω κάτω απο τα 30. Ψάχνοντας περισσότερο βλέπω ότι απο 6000+ φωτογραφίες που θυμάμαι σαν νούμερο ότι είχα και καμία 300αρια βίντεο με εχει ρίξει στις 5000 και 203 βίντεο αντίστοιχα. Μου ήρθε ο θάνατος! Φωτογραφίες παιδιών,γιορτές,γενέθλια και εγώ δεν ξερω τι άλο θα μπορούσε να έλειπε.
Να μην σας τα πολυλογο περισσότερο, σήμερα το πρωί τα 62GB έγιναν 83 και οι φωτογραφίες 6600 μαζί μετα βίντεο 312. Άρα μάλλον δεν εχω χάσει κάτι εκτός απο τις επαφές που δεν επανήλθαν ποτέ.
Το περίεργο τώρα ειναι ότι δοκίμασα το SYS Pro και μου λέει ότι τα διαθεσιμα GB αποθηκευτικού χώρου ειναι 19,2 το ίδιο και και σε δεύτερο τσεκάρισμα με το ActMonitor.
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει η τι πρέπει να κανω ;

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   90,45KB   67 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   102,56KB   67 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   176,93KB   65 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: panos101, 09/11/2017 - 00:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#542   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/11/2017 - 00:47

iphone 6 με iOS 11.1.

Εργαλείο δουλειάς.

Απελπισία... Πάω για set up as new μπας και στρώσει τίποτα.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 09/11/2017 - 00:48


#543   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2017 - 01:07

Είπα και εγώ ότι σώθηκα με με το ios 11.1 αλλά έφαγα τα μούτρα μου.
Την επόμενη μέρα απο την εγκατάσταση του σε ενα 6 plus με πήρε το πρωί τηλέφωνο η γυναίκα μου και έβγαλε μόνο τον αριθμό της (τυχαίο λέω θα ειναι) με τα απο καμία ώρα που μου είχανε μπει ιδέες και είπα να μπω να δω αν εχω διαγράψει την επαφή χωρίς να το εχω καταλάβει και μου ήρθε το πρώτο σοκ. Όλες μου οι επαφές είχαν διαγραφεί ! Δεν βαριέσαι λέω κάτι θα έκανα,εχω κάνει back up (MC back up) τον Αύγουστο και το πολυ να εχω χάσει 4-5 μόνο.
Περνάω το αρχείο που είχα αποθηκευμένος στο μαιλ μου και να σου Εμφανίστηκαν ξανά.. αλλά οχι όλες, λείπουν επαφές ακόμα και 3 χρονια πίσω που θυμάμαι.
Εκεί λοιπόν που εχω μπει στις ρυθμίσεις και ψαχνω να δω τ μπορεί να φταίει βλέπω ότι εχω ελεύθερα 62 GB, ποιος εγώ που πάσχιζα να μην πέσω κάτω απο τα 30. Ψάχνοντας περισσότερο βλέπω ότι απο 6000+ φωτογραφίες που θυμάμαι σαν νούμερο ότι είχα και καμία 300αρια βίντεο με εχει ρίξει στις 5000 και 203 βίντεο αντίστοιχα. Μου ήρθε ο θάνατος! Φωτογραφίες παιδιών,γιορτές,γενέθλια και εγώ δεν ξερω τι άλο θα μπορούσε να έλειπε.
Να μην σας τα πολυλογο περισσότερο, σήμερα το πρωί τα 62GB έγιναν 83 και οι φωτογραφίες 6600 μαζί μετα βίντεο 312. Άρα μάλλον δεν εχω χάσει κάτι εκτός απο τις επαφές που δεν επανήλθαν ποτέ.
Το περίεργο τώρα ειναι ότι δοκίμασα το SYS Pro και μου λέει ότι τα διαθεσιμα GB αποθηκευτικού χώρου ειναι 19,2 το ίδιο και και σε δεύτερο τσεκάρισμα με το ActMonitor.
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει η τι πρέπει να κανω ;

Backup δεν έχεις?

 

Επαφές γιατί δε συγχρονίζεις με iCloud?

 

iphone 6 με iOS 11.1.

Εργαλείο δουλειάς.

Απελπισία... Πάω για set up as new μπας και στρώσει τίποτα.

Μην. Εκτός και να έχεις χρόνο για σκότωμα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#544   panos101

panos101

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 01:20

Backup δεν έχεις?
 
Επαφές γιατί δε συγχρονίζεις με iCloud?
 

Μην. Εκτός και να έχεις χρόνο για σκότωμα.


Θα γελάσεις τώρα αλλά δεν εχω ασχοληθεί ποτε με το iCloud και δεν ξερω καλα καλα πως να το κανω.

#545   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2017 - 01:23

Ένας διακόπτης στις ρυθμίσεις είναι για τις επαφές..

 

Γενικότερα όλα εκεί έχουν τις ρυθμίσεις τους.

 

Γιατί να μπλέκεις με MCBackup και τα συναφή πλέον? Δεν είμαστε στο iOS 4..

 

Μη κάνετε τη ζωή σας πιο δύσκολη.. :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#546   panos101

panos101

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 01:38

Ένας διακόπτης στις ρυθμίσεις είναι για τις επαφές..

Γενικότερα όλα εκεί έχουν τις ρυθμίσεις τους.

Γιατί να μπλέκεις με MCBackup και τα συναφή πλέον? Δεν είμαστε στο iOS 4..

Μη κάνετε τη ζωή σας πιο δύσκολη.. :)

Ενεργοποιημένοι το εχω το iCloud και για τις επαφές όπως επίσης και αναβαθμισμένο προγραμμα για χώρο αποθήκευσης.
Θεωρητικά τα εχω ολα, το πως τα περνάω ξανά δεν ξερω.
Ας πούμε ότι κανω restore, πως περνάω ξανά τις επαφές που είχα πριν 10 μέρες και οχι αυτές που μου τράβηξε backup σήμερα το πρωί ?

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   101,82KB   53 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: panos101, 09/11/2017 - 01:40


#547   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2017 - 02:08

Πανο οταν κανεις restore και επαναφερεις backup ειτε απο τον υπολογιστη σου ειτε απο το icloud  οπου εχεις αγορασει και χωρο τοτε ολα γινονται ακριβως οπως πριν το restore. Αν δεν επαναφερεις backup και στησεις το τηλεφωνο απο την αρχη τοτε στα πρωτα βηματα σε ρωταει αν θες εκεινη τη στιγμη η αργοτερα να επαναφερει στη συσκευη το icloud αυτα που εχεις τσεκαρισμενα (τιποτα αλλο) δηλ Επαφες, Υπομνησεις, Ημερολογια κλπ. Οσο αφορα τις επαφες το icloud κραταει σε online συγχρονισμο αυτες που εχεις την δεδομενη στιγμη στη συσκευη. Διαγραφεις μια επαφη, διαγραφεται και απο το συννεφο, αλλαζεις τα στοιχεια μιας επαφης αλλαζει και στο συνεφο. Αυτο γινεται και αντιστροφα δηλ αν μεσω υπολογιστη μπεις στο icloud.com απο εκει μπορεις να διαμορφωσεις οπως θες τις επαφες σου.


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 09/11/2017 - 02:09


#548   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2017 - 02:27

Ενεργοποιημένοι το εχω το iCloud και για τις επαφές όπως επίσης και αναβαθμισμένο προγραμμα για χώρο αποθήκευσης.
Θεωρητικά τα εχω ολα, το πως τα περνάω ξανά δεν ξερω.
Ας πούμε ότι κανω restore, πως περνάω ξανά τις επαφές που είχα πριν 10 μέρες και οχι αυτές που μου τράβηξε backup σήμερα το πρωί ?

Όλα απο εκεί συγχρονίζονται εφόσον εν/ποιηθούν ξανά οι αντίστοιχοι διακόπτες.

 

Μετά απο Restore όλα εν/ποιούνται αυτόματα και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον.

 

Γενικό Backup με τα παραπάνω του iCloud, είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#549   panos101

panos101

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 09:03

Πανο οταν κανεις restore και επαναφερεις backup ειτε απο τον υπολογιστη σου ειτε απο το icloud  οπου εχεις αγορασει και χωρο τοτε ολα γινονται ακριβως οπως πριν το restore. Αν δεν επαναφερεις backup και στησεις το τηλεφωνο απο την αρχη τοτε στα πρωτα βηματα σε ρωταει αν θες εκεινη τη στιγμη η αργοτερα να επαναφερει στη συσκευη το icloud αυτα που εχεις τσεκαρισμενα (τιποτα αλλο) δηλ Επαφες, Υπομνησεις, Ημερολογια κλπ. Οσο αφορα τις επαφες το icloud κραταει σε online συγχρονισμο αυτες που εχεις την δεδομενη στιγμη στη συσκευη. Διαγραφεις μια επαφη, διαγραφεται και απο το συννεφο, αλλαζεις τα στοιχεια μιας επαφης αλλαζει και στο συνεφο. Αυτο γινεται και αντιστροφα δηλ αν μεσω υπολογιστη μπεις στο icloud.com απο εκει μπορεις να διαμορφωσεις οπως θες τις επαφες σου.

. Αυτο ειναι που φοβόμουν και εγώ. Απο την στιγμή που εξαφανίστηκαν όλες απο το κινητό θα έχουν χαθεί και απο το σύννεφο,άρα και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα η όλη διαδικασία του restore και set up απο την αρχή με χρήση του iCloud.

#550   panos101

panos101

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/11/2017 - 09:12

Όλα απο εκεί συγχρονίζονται εφόσον εν/ποιηθούν ξανά οι αντίστοιχοι διακόπτες.
 
Μετά απο Restore όλα εν/ποιούνται αυτόματα και δε χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον.
 
Γενικό Backup με τα παραπάνω του iCloud, είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.

Ναι Νίκο,νομίζω πως κατάλαβα τ λες και παλαιότερα που είχα κάνει πέρασαν ολα κανονικά.
Αν και βάση της απάντησης του φίλου rromeodim δεν εχω και πολλές ελπίδες λόγο online συγχρονισμού, θα δοκιμάσω να τα περάσω ολα ξανά απο την αρχή απο το cloud μπας και ειναι κάποιο κόλλημα που εχει φάει το κινητό και δεν μου φέρνει να δω τις επαφές γιατι συν της άλλης μετα την αναβάθμιση το κινητό πραγματικά σέρνεται !

#551   drkanakis

drkanakis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2017 - 09:22

Καλημέρα κ απο μένα.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και χρειαζομαι τα φώτα σας. Μετά απο αναβάθμιση στην 11.1 σε iphone 6 το wifi και το bluetooth εχουν απενεργοποιηθεί εντελώς(ειναι γκριζαρισμένα). Το έκανα απο την αρχή restore μπας και αλλα τίποτα! Συνέβη σε κανένα άλλο κάτι παρόμοιο?



#552   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/11/2017 - 09:38

Backup δεν έχεις?

 

Επαφές γιατί δε συγχρονίζεις με iCloud?

 

Μην. Εκτός και να έχεις χρόνο για σκότωμα.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Έκανα τελικά set up as new. Το καλό είναι ότι το icloud κάνει πολύ καλή δουλειά. Ξαναβάζω τις εφαρμογές και θα ενημερώσω σχετικά.

Μακάρι να είναι (έστω) αυτή η λύση. 


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 09/11/2017 - 09:42


#553   arisikaria

arisikaria

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/11/2017 - 10:28

Με την αναβαθμιση σε 11.1 που εκανα σε iphone 7 παρατηρησα οτι λειπουν εφαρμογες οπως Numbers - Pages - Keynote - GarageBand - ITunesU - Clips 

 Τι εχει γινει ξερει καποιος να μου πει τη συμβαινει? Εκανα κατι λαθος ?

Εκανα αναβαθμιση μεσω itunes καθαρη και μετα εκανα restore.



#554   leonnino

leonnino

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/11/2017 - 11:14

Ένας διακόπτης στις ρυθμίσεις είναι για τις επαφές..
 
Γενικότερα όλα εκεί έχουν τις ρυθμίσεις τους.
 
Γιατί να μπλέκεις με MCBackup και τα συναφή πλέον? Δεν είμαστε στο iOS 4..
 
Μη κάνετε τη ζωή σας πιο δύσκολη.. :)



Μην ασχολείσαι φίλε και πολύ με κάποιους εδώ μέσα. Καθόμαστε τώρα και μιλάμε για μαθήματα 1ης δημοτικού

#555   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2017 - 11:33

. Αυτο ειναι που φοβόμουν και εγώ. Απο την στιγμή που εξαφανίστηκαν όλες απο το κινητό θα έχουν χαθεί και απο το σύννεφο,άρα και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα η όλη διαδικασία του restore και set up απο την αρχή με χρήση του iCloud.

Ακόμα και αν κατά λάθος διέγραψες όλες τις επαφές σου από την συσκευή και στην συνέχεια χάθηκαν από το iCloud επειδή συγχρόνισαν, εξακολουθείς να έχεις την δυνατότητα να τις επαναφέρεις. Αυτό ισχύει διότι εν αγνοία σου το iCloud κρατά extra backup των επαφών σου ( τουλάχιστον 5 ) και σίγουρα μέχρι και 1 μήνα πριν.

 

Μπες λοιπόν σε πρώτη φάση στο icloud.com από PC και βεβαιώσου πως στο Section των επαφών υπάρχουν όλες εκεί.

Αν όχι πλέον, θα πας στο section των Ρυθμίσεων και κάτω αριστερά στο Advanced. Εκεί (μεταξύ άλλων) έχει μια επιλογή "Restore Contacts".

Κάνε ένα κλικ και θα ανοίξει ένα παράθυρο επιλογών για να επιλέξεις πιο backup επαφών θέλεις να επαναφέρεις. 

 

Καλό Restore  :)


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)