Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Προσφορά από τον Γερμανό (-40% στα iPad) - iPad Pro 9.7 Wi-Fi από 454€


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/10/2017 - 11:48

Η αναμονή έλαβε τέλος καθώς το iPad βρίσκεται στο κατάστημα και περιμένει τον κάτοχο του να πάει να το πάρει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 25/10/2017 - 12:31

Αντε με το καλό!!! Καλορίζικο!!!



#63   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/10/2017 - 12:51

Ευχαριστώ φίλε μου. Τώρα έχει πάει ήδη ο αδερφός μου να το παραλάβει καθώς εγώ είμαι εκτός Ελλάδας. Μην νομίζεις η γυναίκα μου θα το χαρεί και άντε μετά να το πάρω πίσω.

#64   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/10/2017 - 13:14

Επιτέλους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#65   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:45

Ευχαριστώ φίλε μου. Τώρα έχει πάει ήδη ο αδερφός μου να το παραλάβει καθώς εγώ είμαι εκτός Ελλάδας. Μην νομίζεις η γυναίκα μου θα το χαρεί και άντε μετά να το πάρω πίσω.

Καλορίζικο και με το καλό να επιστρέψεις και να το χαρείς. Ποιό μοντέλο πήρες τελικά?



#66   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 26/10/2017 - 11:53

Πήρα το iPad Pro 9.7 Wi-Fi 32GB μιας και μετά από εμένα θα πάει στην γυναίκα μου ή στην πεθερά μου. :)

#67   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 26/10/2017 - 16:53

Πήρα το iPad Pro 9.7 Wi-Fi 32GB μιας και μετά από εμένα θα πάει στην γυναίκα μου ή στην πεθερά μου. :)


Τελικά σου έκοψαν τιμολόγιο με βάση την ΠΟΛ 1150/2017 και πλήρωσες μόνο την καθαρή αξία;

Εγώ τώρα που πήρα τηλ στο Eshop του Γερμανού μου είπαν ότι δεν είναι έτοιμοι ακόμα άλλα μόλις φτιάξουν το σύστημα θα καλέσουν όσους αγόρασαν με τιμολόγιο από 1η Αυγούστου ταμπλετ και κινητά, για να τους εκδώσουν πιστωτικά τιμολόγια με το ΦΠΑ.

Αντιθέτως στα Public από όπου πήρα το iPhone πήγα σήμερα και μου επέστρεψαν το ΦΠΑ στην πιστωτική κάρτα και μου έβγαλαν και πιστωτικό τιμολόγιο.


Sent from my iPad using Tapatalk

#68   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 27/10/2017 - 12:43

Το τιμολόγιο που μου έκοψαν είναι με την ΠΟΛ.1150/2017 και πλήρωσα μόνο την καθαρή αξία. Σύνολο 365€. Και εμένα στην αρχή έλεγαν να μου κόψουν κανονικό τιμολόγιο και να μου δώσουν πιστωτικό αλλά μόνο για αγορά από το κατάστημα τους και του είπα φυσικά όχι και ότι είναι υποχρεωμένοι να κόψουν το σωστό τιμολόγιο. Ίσως και για αυτό να άργησε όλη η υπόθεση. Γενικά μάλλον την πίνουν εκεί πέρα στο λογιστήριο.

#69   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/10/2017 - 13:41

Πάντως στο θέμα της 1150/2017 οι περισσότεροι είναι ήδη ενημερωμένοι και συμορφωμένοι απόλυτα. Προφανώς ο Γερμανός είχε μείνει λίγο πίσω.



#70   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 13:47

Πάντως στο θέμα της 1150/2017 οι περισσότεροι είναι ήδη ενημερωμένοι και συμορφωμένοι απόλυτα. Προφανώς ο Γερμανός είχε μείνει λίγο πίσω.

και τι λεει αυτη η 1150/2017 με μια προταση? (ειμαι σιγουρος οτι αν την διαβασω θα εχω πονοκεφαλο μετα και θα τσουζουν τα ματια μου)



#71   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/10/2017 - 13:59

Μέχρι πρότινος αν έκοβες τιμολόγιο πλήρωνες full price (συμπεριλαμβανομένου φπα) και στο τέλος του τριμήνου όταν η επιχείρηση στην οποία έκοβες το τιμολόγιο υπέβαλλε φπα στην εφορία, το φπα του τιμολογίου αυτού (που το είχες περάσει στα έξοδα της επιχείρησης) αφαιρούνταν. Στην ουσία στο έδιναν πίσω.

 

Ε τώρα αυτή η διαδικασία αντί να γίνεται στο τέλος του τριμήνου γίνεται από την αρχή στο ταμείο όπου αφαιρείται από την αρχή ο ΦΠΑ.

 

Στην ουσία ότι ίσχυε για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ισχύει πλέον και για τις εγχώριες.



#72   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 14:14

Eυχαριστω Νικο, σιγουρα καλυτερα απο το προηγουμενο καθεστως



#73   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/10/2017 - 14:50

Μέχρι πρότινος αν έκοβες τιμολόγιο πλήρωνες full price (συμπεριλαμβανομένου φπα) και στο τέλος του τριμήνου όταν η επιχείρηση στην οποία έκοβες το τιμολόγιο υπέβαλλε φπα στην εφορία, το φπα του τιμολογίου αυτού (που το είχες περάσει στα έξοδα της επιχείρησης) αφαιρούνταν. Στην ουσία στο έδιναν πίσω.

 

Ε τώρα αυτή η διαδικασία αντί να γίνεται στο τέλος του τριμήνου γίνεται από την αρχή στο ταμείο όπου αφαιρείται από την αρχή ο ΦΠΑ.

 

Στην ουσία ότι ίσχυε για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ισχύει πλέον και για τις εγχώριες.

Έστω και με βήματα νεκρής χελώνας, το Χρεοκοπιστάν πάει μπροστά.....



#74   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 15:11

Μέχρι πρότινος αν έκοβες τιμολόγιο πλήρωνες full price (συμπεριλαμβανομένου φπα) και στο τέλος του τριμήνου όταν η επιχείρηση στην οποία έκοβες το τιμολόγιο υπέβαλλε φπα στην εφορία, το φπα του τιμολογίου αυτού (που το είχες περάσει στα έξοδα της επιχείρησης) αφαιρούνταν. Στην ουσία στο έδιναν πίσω.

Ε τώρα αυτή η διαδικασία αντί να γίνεται στο τέλος του τριμήνου γίνεται από την αρχή στο ταμείο όπου αφαιρείται από την αρχή ο ΦΠΑ.

Στην ουσία ότι ίσχυε για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ισχύει πλέον και για τις εγχώριες.


Ναι αλλά τον συγκεκριμένο φόρο,πληρώνει ο αγοραστής στην περιοδική του δήλωση.
Δεν πάει να πει ότι κάτι που κάνει πχ 1000€ το αγοράζεις χωρίς ΦΠΑ 760€ και τελείωσες.τα 240 αυτά ευρώ που *γλυτωνεις* τα πληρώνεις αργότερα στην δήλωση που θα κανεις σαν εταιρεία.
Εκτός αν έχω καταλάβει τόσο λάθος.


Ο φόρος προστιθέμενης αξίας που αναλογεί στη συναλλαγή καταβάλλεται από τον ίδιο τον αγοραστή με την περιοδική του δήλωση, που υποβάλλεται για την οικεία φορολογική περίοδο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 38 του Κώδικα Φ.Π.Α. Η αξία των αποκτηθέντων με τη διαδικασία αυτή αγαθών προσαυξάνει την αξία τόσο των φορολογητέων εκροών - κωδικοί «303», «306»- όσο και των εισροών - κωδικός «366» - της οικείας φορολογικής περιόδου. Ο αναλογών φόρος προστιθέμενης αξίας αντίστοιχα προσαυξάνει τόσο το φόρο εκροών - κωδικοί «333» και «336» - όσο και το φόρο εισροών της ίδιας φορολογικής περιόδου - κωδικός «386» (σχετ. η εγκύκλιος ΠΟΛ.1082/6.4.2015).

3. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχει εκδοθεί τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. από τον προμηθευτή με την ένδειξη «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης» και ο λήπτης δεν έχει αρνηθεί αυτό το παραστατικό, τεκμαίρεται η δήλωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης προς τον πωλητή. Στο πλαίσιο αυτό ο λήπτης υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση Φ.Π.Α. για την οικεία φορολογική περίοδο και να καταβάλλει στο Δημόσιο το φόρο που αναλογεί. Για τον τρόπο καταβολής του φόρου από τον αγοραστή επισημαίνονται τα εξής:

i. Εάν ο αγοραστής υπάγεται στο κανονικό καθεστώς, λόγω του ότι διενεργεί παράλληλα πράξεις με και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του Φ.Π.Α. των εισροών τους και το εν λόγω αγαθό χρησιμοποιείται αποκλειστικά σε δραστηριότητες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, αυτός υποχρεούται να αναγράψει τον αναλογούντα Φ.Π.Α. μόνο στο σκέλος των εκροών της δήλωσης Φ.Π.Α. προκειμένου να τον καταβάλει (κωδικοί «303», «306», «333», «336» της δήλωσης Φ.Π.Α.).

ii. Εάν ο αγοραστής υπάγεται στο κανονικό καθεστώς, λόγω του ότι διενεργεί παράλληλα πράξεις με και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του Φ.Π.Α. των εισροών τους και το εν λόγω αγαθό χρησιμοποιείται από κοινού για την πραγματοποίηση των ανωτέρω πράξεων, ήτοι δεν υπάρχει πλήρες δικαίωμα έκπτωσης, το ποσό προς έκπτωση τελικά προσδιορίζεται με βάση το ποσοστό δικαιώματος έκπτωσης (pro-rata) που προβλέπεται στο άρθρο 31 του Κώδικα Φ.Π.Α.. Στην περίπτωση αυτή το ποσό του φόρου που δεν εκπίπτεται αναγράφεται στον κωδικό «411» της δήλωσης Φ.Π.Α..

iii. Εάν ο αγοραστής είναι υποκείμενος στο φόρο ο οποίος ενεργεί αποκλειστικά πράξεις για τις οποίες δεν του παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης, ή νομικό πρόσωπο που δεν υπόκειται στο φόρο, ή αγρότης του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 41 και εσφαλμένα δεν χρεώθηκε Φ.Π.Α., έχει υποχρέωση καταβολής του φόρου που αναλογεί στις εν λόγω συναλλαγές, με δήλωση Φ.Π.Α. που υποβάλλεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 8 του άρθρου 38 του Κώδικα Φ.Π.Α. (ως έκτακτη), μόνο εφόσον δεν εκδοθεί συμπληρωματικό τιμολόγιο από τον πωλητή με Φ.Π.Α..

#75   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/10/2017 - 16:42

Εάν το συγκεκριμένο προϊόν που αγόραζες με τιμολόγιο, το δικαιολογούσες στα έξοδα της επιχείρησής σου, έπαιρνες το ΦΠΑ πίσω.

 

Τώρα λοιπόν αντί να το πληρώσεις στο ταμείο και να το πάρεις πίσω από την εφορία, δεν το πληρώνεις καθόλου. Simple as that.

 

Αν λέει, σου κόψανε το ΦΠΑ χωρίς να το δικαιούσαι, τότε καλείσαι να το καταβάλεις κανονικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες