Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

DOA iPhone 8 Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:29

Καλησπερα σας αγορασα στης 22/11 απο Κωτσοβολο ενα iphone 8+ και μολις ηρθα σπιτι κ εκανα το unboxing βλεπω πανω απο τη sim ενα σημαδακι εκει π ξεκιναει η οθονη. Ειναι βεβαια τοσο μικρο ισα ισα π μ τ νυχι μονο τ καταλαβαινεις. Το πηγα πισω στον Κωτσοβολο και δε μ το δεχτηκε καν πισω με DOA. Μου ειπε να επικοινωνισω με Apple η apple μ εδωσε COsmote κ iSquare κ τελικα δεν εβγαλα ακρη ακομα.... Τι μπορω να κανω?? Γιατι ολοι μου λενε οτι η Apple δεν εχει δε δινει DOA. Ακομη μ ειπαν απο την Apple οτι κ αλλες συσκευες ειχαν αυτο τ σημαδακι κ ειναι σφαλμα ενως μηχανιματος κατα την τοποθετηση της οθονης.

Αλλα εχω απελπιστει λιγο γιατι τους δινουμε κοντα 1000ευρω και τελικα δεν εχουμε και καμια καλυψη. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:39

Το DOA πες τους είναι υποχρέωση του καταστήματος/πωλητή.

 

Ο κατασκευαστής και οι υπόλοιποι Resellers εδώ δεν έχουν καμία δουλειά με αυτό, παρά μόνο ο ίδιος ο Κωτσόβολος.

 

Να πας ξανά απο εκεί και αν συνεχίσουν τα ίδια να ενημερώσεις πως θα κάνεις καταγγελία σε ΣτΚ και ΙΝ.ΚΑ.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 24/11/2017 - 17:39

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:41

Το DOA πες τους είναι υποχρέωση του καταστήματος/πωλητή.

 

Ο κατασκευαστής και οι υπόλοιποι Resellers εδώ δεν έχουν καμία δουλειά με αυτό, παρά μόνο ο ίδιος ο Κωτσόβολος.

 

Να πας ξανά απο εκεί και αν συνεχίσουν τα ίδια να ενημερώσεις πως θα κάνεις καταγγελία σε ΣτΚ και ΙΝ.ΚΑ.

Αυτό αν το αφησω εκει Κωτσοβολο με DOA επιστρεφουν αλλο ανακατασκευασμενο? Ξερεις ποσο περιπου αργουν ομως?



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:44

Η χρήση του DOA είναι για να πάρεις σφραγισμένο ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμή και όχι επισκευή ή ανακα/σμένο.

 

Δε το αφήνεις, δε περιμένεις. Το παίρνεις επι τόπου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:45

Η χρήση του DOA είναι για να πάρεις σφραγισμένο ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμή και όχι επισκευή ή ανακα/σμένο.

 

Δε το αφήνεις, δε περιμένεις. Το παίρνεις επι τόπου.

Θα το κανω ετσι τοτε!



#6   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:45

Θα το κανω ετσι τοτε!

Αυτο μεσα στις 7 μερες δεν ισχυει?



#7   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:47

Εξαρτάται την εκάστοτε εταιρεία οι περισσότεροι μια εβδομάδα δίνουν.


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/11/2017 - 17:48

Ναι, ο Κωτσόβολος δίνει 7 ημέρες.

 

Μη δεχθείς τίποτα λιγότερο απο τα παραπάνω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/11/2017 - 22:45

@KostasRodos29 & @nikosgnr πραγματικα μιλησα ξανα με τα κεντρικα σημερα κ μ ειπαν οτι αν τ στειλω στν κωτσοβολο θα κανει περιπου 2 με 3 βδομαδες γτ πρεπει λεει να το στειλω να ελενξουν τη συσκευη κ λογικα να μου τη στειλουν πισω. ειναι η μονη εταιρεια η Apple που δεν δεχετε DOA λενε. Αν ηταν πχ samsung ή κατι αλλο τοτε ισχυε κανονικα η DOA. 

Αλλα δεν ξερω ειμαι σ παρα πολυ μεγαλο δειλημα ν τ στειλω πισω μην παρουν τη συσκευη μου την ελενξουν κ μ τη στειλουν την ιδια πισω κ πιο χαλια, γιατι μια φορα που ετυχε να στειλω πισω το 6S στο Γερμανο κ μου στειλανε πισω το κινητο το ιδιο απ τ service και ηταν χτυπημενο στο αλουμινενιο διπλα κ δεν το δεχονταν πισω. 



#10   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 24/11/2017 - 23:03

Εχω την εξης απορια και οποιος ξερει ας απαντησει

το doa δεν αναφερεται μονο στην περπτωση που το κινητο δεν ανοιγει?( dead on arival)

ή ισχυει και για καθε περιπτωση που δεν ανταποκρινεται στη λεξη "καινουριο"?



#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/11/2017 - 23:15

To DOA δεν είναι θεσπισμένο νομικά.

 

Αποτέλεσμα τούτου, ο καθένας (από κάθε μεριά το ερμηνεύει όπως θέλει).

 

Προφανώς αν το τηλέφωνο δεν λειτουργεί βγάζοντάς το από το κουτί είναι ηλίου φαεινότερο ότι θα πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα.

 

Αλλά όταν μιλάμε για ένα χτύπημα ή ένα σημαδάκι προφανώς ο κάθε πωλητής δεν είναι αρμόδιος να κάνει διάγνωση της κατάστασης και το τηλέφωνο πρέπει να πάει στο service ώστε η εταιρεία να έχει στα χέρια της ένα χαρτί που να πιστοποιεί την βλάβη για να προβεί στην αντικατάσταση.

 

Προσοχή εδώ, εφόσον η εταιρεία είχε υποσχεθεί DOA, αν η γνωμοδότηση του service είναι θετική, ότι το τηλέφωνο δηλαδή είναι ελαττωματικό με τον οποιοδήποτε τρόπο, τότε θα πρέπει η εταιρεία να σου δώσει ολοκαίνουριο, όχι να το αντικαταστήσει στα πλαίσια της εγγύησης.

 

Φυσικά, με δεδομένη την πρώτη πρόταση του ποστ μου, κανένας νόμος δεν δεσμεύει την εταιρεία στο σε ποιές συσκευές θα δίνει DOA. Αν δεν έγραφε κάπου ότι το iPhone έχει DOA, ή αν αντίστοιχα έγραφε κάπου (όπως ο Γερμανός αν δεν κάνω λάθος) ότι το DOA δεν ισχύει για συσκευές Apple, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγαματα.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι διαβάζοντας ξανά την περιγραφή του προβλήματός σου στο πρώτο ποστ, η πιθανότητα να το περάσει το service είναι πολύ μικρή. Κατά 99% θα το περάσουν ως minor cosmetic issue και δεν θα το καλύψουν. Και το κακό είναι ότι και στην Ιρλανδία στα κεντρικά να μιλήσεις με το Customer Relations, έχουν σφίξει και εκεί τα πράγματα τελευταία.



#12   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/11/2017 - 02:17

@KostasRodos29 & @nikosgnr πραγματικα μιλησα ξανα με τα κεντρικα σημερα κ μ ειπαν οτι αν τ στειλω στν κωτσοβολο θα κανει περιπου 2 με 3 βδομαδες γτ πρεπει λεει να το στειλω να ελενξουν τη συσκευη κ λογικα να μου τη στειλουν πισω. ειναι η μονη εταιρεια η Apple που δεν δεχετε DOA λενε. Αν ηταν πχ samsung ή κατι αλλο τοτε ισχυε κανονικα η DOA. 

Αλλα δεν ξερω ειμαι σ παρα πολυ μεγαλο δειλημα ν τ στειλω πισω μην παρουν τη συσκευη μου την ελενξουν κ μ τη στειλουν την ιδια πισω κ πιο χαλια, γιατι μια φορα που ετυχε να στειλω πισω το 6S στο Γερμανο κ μου στειλανε πισω το κινητο το ιδιο απ τ service και ηταν χτυπημενο στο αλουμινενιο διπλα κ δεν το δεχονταν πισω. 

Μη μπλέκεις με τηλ. στα κεντρικά.

 

Πας στο κατάστημα που έκανες την αγορά και απαιτείς απο τη στιγμή που δίνουν DOA, αντ/σταση με σφραγισμένο/καινούριο.

 

Ούτε Service, ούτε τίποτα επιπλέον. Δεν είναι HW για να πιστοποιήσουν κάτι. Για σημάδι Out Of The Box μιλάς..

 

Το DOA πάλι όπως είπαμε, δεν έχει καμιά σχέση με το κατασκευαστή όποιος και αν είναι αυτός.

 

Είναι υποχρέωση και δέσμευση του καταστήματος απο τη στιγμή που το διαφημίζει και το παρέχει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#13   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/11/2017 - 13:52

Η καλύτερη λύση σε όλους αυτούς τους μπελάδες είναι να ανοίγετε την συσκευασία μπροστά στον υπάλληλο όπως κάνω εγώ ΚΑΘΕ φορά.

Είδα κάτι; Πάρτο κύριε...δώσε μου άλλη συσκευή.

Τρέχα να αποδείξεις οτι δεν το έκανες εσύ...για παραγγελίες απο εξωτερικό τραβάω βίντεο 2k του unboxing. Όχι οτι άν δεν θέλουν δεν μπορούνε πάλι να σε βάλουν σε φασαρίες, αλλά όταν το τρίβεις μπροστά τους το σκέφτονται διαφορετικά.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 25/11/2017 - 13:52


#14   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 25/11/2017 - 14:51

Το DOA είναι καθαρά θέμα καταστήματος τις προϋποθέσεις δεν τις ξέρω άλλα οι μέρες διαφέρουν Cosmote πρόπερσι που είχα πάρει είχαν 3 μέρες σου έδιναν και χαρτί σχετικά 

φέτος όταν πήγα istorm πριν το πάρω ρώτησα και μου είπαν δεν έχουν καθόλου το στέλνεις και σου απαντάνε 

μια φορά μου έχει τύχει τότε μετά 5 Άρια που είχαν σημάδια αν θυμάστε το άνοιξα επιτόπου cosmote τους έδειξα και μου έδωσαν άλλο επιτόπου 

πρέπει να ρωτάς πριν το πάρεις 



#15   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 25/11/2017 - 14:54

γενικά για να μπορείς να στηρίξεις το DOA σωστά και ειδικά στα iphone πρέπει να έχεις δύναμη σαν κατάστημα 

άμα πας σε ένα μαγαζάκι που έχει ένα όλο και όλο και τρέμει η καρδία του όταν το αγόρασε τι περιμένεις παίρνεις το ρίσκο σου όμως γιατί το βρήκες 200 πιο φτηνά στο σκρουτζ 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες