Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   rikos7

rikos7

    iPH Elite Poster

  • 2.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:zio7

Δημοσίευση 24/02/2018 - 21:34

Εχει ενα μηνα που σκευτομαι να κανω αγορα του iphone X με τιμολογιο. Δεν εχω βρει ενα καταστημα ομως να κανει το αυτονοητο απο την τιμη λιανικης να αφαιρει τον φπα με βαση την ΠΟΛ. Ετσι πως ειναι λενε οτι μπαινουν μεσα αμα το δωσουν με τιμολογιο βαση της ΠΟΛ υσχιει κατι τετοιο?

Εχιε βρει κανενενας καποιο καταστημα που λειτουργει κανονικα ?

το έκανα σε wind


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/02/2018 - 18:27

το έκανα σε wind


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προφανώς εννοεί σκρουτζομάγαζο, είναι αυτονόητο ότι τα μεγάλα καταστήματα το κάνουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

#228   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 23/03/2018 - 09:36

Καλημερα

διαβασα αρκετες σελιδες απο αυτο το θεμα και εχω μια δυο ερωτησεις

Αν και μου φαινεται περιεργο να υπαρχουν δυο τιμες (μια για αποδειξη και μια για τιμολογιο) στο ιδιο προιον την ιδια χρονικη στιγμη και στο ιδιο καταστημα

ο λογος που γινεται ποιος ειναι (δεν ξερω καν αν ειναι νομιμο)

Μηπως δεν αποδιδανε φπα τα σκρουτζομαγαζα μεχρι τωρα (γιαυτο πουλαγαν σε χαμηλοτερη τιμη μεχρι τωρα) εννοοντας οχι οτι δεν ηταν υποχρεωμενοι απλα δεν το απεδιδαν στο κρατος

ή υπαρχει αλλος λογος που δε μου ερχεται στο μυαλο?



#229   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/03/2018 - 10:47

Καλημερα
διαβασα αρκετες σελιδες απο αυτο το θεμα και εχω μια δυο ερωτησεις
Αν και μου φαινεται περιεργο να υπαρχουν δυο τιμες (μια για αποδειξη και μια για τιμολογιο) στο ιδιο προιον την ιδια χρονικη στιγμη και στο ιδιο καταστημα
ο λογος που γινεται ποιος ειναι (δεν ξερω καν αν ειναι νομιμο)
Μηπως δεν αποδιδανε φπα τα σκρουτζομαγαζα μεχρι τωρα (γιαυτο πουλαγαν σε χαμηλοτερη τιμη μεχρι τωρα) εννοοντας οχι οτι δεν ηταν υποχρεωμενοι απλα δεν το απεδιδαν στο κρατος
ή υπαρχει αλλος λογος που δε μου ερχεται στο μυαλο?

Κάνε μια αναζήτηση στο google για το φαινόμενο καρουζέλ και θα καταλάβεις, είναι και ο λόγος που θεσπίστηκε αυτός ο νόμος


Sent from my iPhone using Tapatalk

#230   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 23/03/2018 - 23:13

διαβαζοντας εδω

http://www.avgi.gr/a...ikon-paradeison

μου εκανε εντυπωση αυτο

"Πέραν όμως της φοροδιαφυγής, προκαλείται και στρέβλωση στην αγορά λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού, καθώς οι φοροφυγάδες μπορούν με τον κλεμμένο ΦΠΑ να κυριαρχήσουν στην αγορά πουλώντας τα αγαθά σε τιμές χαμηλότερες από τις επικρατούσες"

αρα αυτος ειναι ο λογος που πουλανε (πουλουσαν )φθηνοτερα  τα σκρουτζομαγαζα ή υπαρχει καποιος αλλος λογος;

αυτο φοβαται το κρατος και το εκανε;

και ειναι νομιμο η αλλαγη τιμης αναλογα με το παραστατικο που κοβεται;


Τελευταία επεξεργασία από: leon00, 23/03/2018 - 23:13


#231   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/03/2018 - 13:56

διαβαζοντας εδω

http://www.avgi.gr/a...ikon-paradeison

μου εκανε εντυπωση αυτο

"Πέραν όμως της φοροδιαφυγής, προκαλείται και στρέβλωση στην αγορά λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού, καθώς οι φοροφυγάδες μπορούν με τον κλεμμένο ΦΠΑ να κυριαρχήσουν στην αγορά πουλώντας τα αγαθά σε τιμές χαμηλότερες από τις επικρατούσες"

αρα αυτος ειναι ο λογος που πουλανε (πουλουσαν )φθηνοτερα  τα σκρουτζομαγαζα ή υπαρχει καποιος αλλος λογος;

Έιναι σίγουρα ένας λόγος που κάποιοι πουλούσαν φθηνότερα και πλέον δεν το κάνουν (τουλάχιστον με τιμολόγιο).

αυτο φοβαται το κρατος και το εκανε;

Έιναι πρόβλημα και σε άλλες χώρες της ΕΕ και έχει προταθεί ως οδηγία από την Κομισιόν.

και ειναι νομιμο η αλλαγη τιμης αναλογα με το παραστατικο που κοβεται

Η πρακτική αυτή καθεαυτή είναι νομότυπη (αν υποθέσεις οτι επικαλούνται ειδική προσφορά για πελάτες λιανικής που δεν απαγορεύεται) αλλά είναι σίγουρα ανήθικη και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος (έμεση κλοπή ΦΠΑ) πρακτικά καταλήγει σε παράνομη πράξη. Τώρα αν μπορεί να κριθεί με κάποιον τρόπο εξ αρχής παράνομη θα πρέπει να μας βοηθήσει κάποιος νομικός...

 


 



#232   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2018 - 11:57

Καλημερα. Ξερει καποιος πως διαμορφωνονται οι τιμες με τιμολόγιο ? Δλδ τιμη προσφοράς 780 υποτίθεται θα κόψει απόδειξη με 151 ευρω ΦΠΑ. Και απ'την άλλη σου εχει τιμη τιμολογίου 720 (χωρίς ΦΠΑ) ????? σαν να μην μου κολλάει κατι, σου λει οτι και καλα θα το περάσεις στα έξοδα, θα επωφεληθείς, δωσ μου και μένα κατι ????



#233   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/04/2018 - 13:24

Έχει να κάνει με το ΦΠΑ...

Έχει γίνει αναλυτική αναφορά στις προηγούμενες σελίδες... Ρίξε μια ματιά!
 



#234   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 27/04/2018 - 13:24

Να καταθέσω την άποψή μου γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα.

- Η ΠΟΛ.1150 βγήκε για να αντιμετωπίσει την κυκλική απάτη με το ΦΠΑ και τις ιδιωτικές ή παράνομες εισαγωγές από το εξωτερικό. Δεν τα κατάφερε εντελώς αλλά βρίσκεται σε καλό δρόμο.

- Παράλληλα έδωσε την ευκαιρία σε κάθε επαγγελματία που αποδίδει το ΦΠΑ, αντι να τον πληρώνει και μετά να περιμένει να το εισπράξει από τους πελάτες του, να στοκάρει προιόντα χωρίς να πληρώνει ΦΠΑ και όταν εισπράτει από ιδιώτες να αποδίδει, ενώ όταν εισπράτει από επιχείρηση ούτε να εισπράτει ούτε να αποδίδει.

- Αύξησε τις πωλήσεις στις φορητές συσκευές γιατί οδήγησε αρκετούς επαγγελματίες να το επιλέξουν.

- Εμφάνισε κάποιες σοβαρές δυσλειτουργίες στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην χώρα μας. Ξαφνικά εμφανίστηκαν eshops καταστήματα που πουλάνε σε διαφορετική καθαρή αξία σε λιανική και χονδρική (τιμολόγιο) κάτι νόμιμο μεν -πουλάς όσο θες και σε όποιον θες, σε free market ζούμε- , αλλά μας προβλημάτισε όλους, γιατί; αφού η καθαρή αξία έχει σημασία για μια επιχείρηση, το ΦΠΑ είναι κάτι διάφανο που καταλήγει τελικά στο κράτος με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.... εκτός ... εκτός και αν κάποιος του βάζει χέρι.

- Τέλος ανέδειξε ότι και οι μηχανές συγκρισης τιμών έχουν σοβαρές ευθύνες για τους ελέγχους και τον τρόπο που παρουσιάζουν το κάθε κατάστημα στις πλατφόρμες τους. Π.χ. είναι πλέον υποχρεωτικό κάθε eshop κατάστημα να αναφέρει στην σελίδα του ΑΦΜ/ΓΕΜΗ/Επωνυμία  (εδώ γιατι δεν το ελέγχει η μηχανή αναζήτησης όταν κλείνει συμφωνία μαζί του;;;;). Αποδείξαμε μάλιστα ότι για παράδειγμα το Skroutz μέχρι τον Σεπτέμβριο 2017 εμφάνιζε τον Αρ.ΓΕΜΗ στα καταστήματα, κάτι που πλέον εξαφανίστηκε. Δεν λέμε ότι η σύμπτωση είναι εσκεμμένη, αλλά γιατί δεν τηρούμε τον νόμο; ηθικά δεν θα έπρεπε να συνεργαζόμαστε με καταστήματα που είναι συμβατά με τον νέο κώδικα Δεοντολογίας για το Ηλεκτρονικό Εμπόριο; (ΦΕΚ.996/2017)

 

Μια συμβουλή όταν δεν βλέπετε ΑΦΜ, ΓΕΜΗ , Εταιρική επωνυμία κ.ο.κ.  σε ένα Eshop, καλύτερα να το αφήσετε στην άκρη και την τιμή του και την προσφορά του...



#235   eddie1996

eddie1996

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2018 - 16:37

Καλησπέρα σας.

Έχω την εξής απορία.

Έχω συγγενή που έχει επιχείρηση στο όνομα του  και ειδικεύεται με ασφάλειες. 

Από ότι κατάλαβα ότι σε αυτές τις επιχειρήσεις δεν ισχύει η απαλλαγή φπα μιας και δεν ασχολείται με φπα όπως πχ ένας φούρνος που αποδίδει τον φπα από τον πελάτη σωστά?

Ευχαριστώ.



#236   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/09/2018 - 17:15

Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής απορία.
Έχω συγγενή που έχει επιχείρηση στο όνομα του και ειδικεύεται με ασφάλειες.
Από ότι κατάλαβα ότι σε αυτές τις επιχειρήσεις δεν ισχύει η απαλλαγή φπα μιας και δεν ασχολείται με φπα όπως πχ ένας φούρνος που αποδίδει τον φπα από τον πελάτη σωστά?
Ευχαριστώ.

Έαν δεν είναι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ τότε δεν δικαιούται, αυτό φαίνεται από την προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxisnet


Sent from my iPhone using Tapatalk

#237   eddie1996

eddie1996

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2018 - 18:01

Έαν δεν είναι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ τότε δεν δικαιούται, αυτό φαίνεται από την προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxisnet


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ.



#238   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/09/2018 - 21:42

Έαν δεν είναι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ τότε δεν δικαιούται, αυτό φαίνεται από την προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxisnet


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο νόμος δεν αναφέρει εάν το καθεστώς ΦΠΑ είναι κανονικό ή κάτι άλλο...Η επιχείρηση να είναι υπαγόμενη σε ΦΠΑ μας ενδιαφέρει κι ας μην είναι σε κανονικό καθεστώς.
Στην περίπτωση του φίλου πάντως με τις ασφάλειες η επιχείρηση δεν υπάγεται σε κάποιο καθεστώς ΦΠΑ οποτε δεν απαλλάσσεται του ΦΠΑ η αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 13/09/2018 - 21:44


#239   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/09/2018 - 21:42

.

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 13/09/2018 - 21:43


#240   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/09/2018 - 08:00

Λοιπόν κοίταξα τιμές για iPhone X :

Τιμή αντιπροσωπείας 1.225€ με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ 988€.

Τιμή στο skroutz 950€ μέσω Ίντερνετ με τιμολόγιο στα 766€ κανονικά , το βρίσκω όμως με τιμολόγιο στα 835€ πάνω κάτω

Δυο παρατηρήσεις :
1.) Τα σκρουτζομαγαζα με τιμολόγιο ουσιαστικά μοιράζονται την έκπτωση του ΦΠΑ με τον καταναλωτή , δεν την αφαιρούν ολόκληρη υπέρ του.
2) στην ουσία για 100€ φθηνότερα με τιμολόγιο χάνω 1 χρόνο εγγύηση πράγμα που δεν με συμφέρει.

Πως λοιπόν ακυρώνεται στη πράξη η ΠΟΛ .......


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες