Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 25/09/2018 - 20:56

για αγορα με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ μπορούμε να πληρώσουμε με πιστωτική κάρτα με άτοκες δόσεις??

Φυσικα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   costasd

costasd

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 28/09/2018 - 10:45

Έτσι πήρα από Γερμανό 2 iPhone προχτές . Με το χαρτί του taxis


Sent from my iPhone using Tapatalk

#258   ronaldo98

ronaldo98

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2018 - 11:01

γιατι με το τιμολογιο το περνει ποιο φτηνα το κινητο και ενας ιδιωτης πληρωνει το φπα?



#259   costasd

costasd

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 09/10/2018 - 11:03

γιατι με το τιμολογιο το περνει ποιο φτηνα το κινητο και ενας ιδιωτης πληρωνει το φπα?

λογικα η απόδειξη είναι η τιμή συν το ΦΠΑ ! Η εταιρία δεν το πληρώνει καν


Sent from my iPhone using Tapatalk

#260   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:37

Για αγορά παιδιά πρέπει να είναι ο ιδιοκτήτης της εταιρίας στο κατάστημα αυτοπροσώπως ή γίνεται και μέσω τρίτου απλώς να έχει στην κατοχή του τα δικαιολογητικά?


On iPad Air 2

#261   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:54

Ναι πρέπει να είναι νόμιμος εκπρόσωπος.αλλιως εσυ πχ αλλά με εξουσιοδότηση.

#262   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:59

Ναι πρέπει να είναι νόμιμος εκπρόσωπος.αλλιως εσυ πχ αλλά με εξουσιοδότηση.

Και αν πχ θέλω να αγορασω από κάποιο σκρουτζομαγαζο με απαλλαγή ΦΠΑ και δεν γίνεται να υπάρξει φυσική παρουσία λόγω απόστασης κλπ χρειάζεται παλι εξουσιοδότηση ?


On iPad Air 2

#263   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/10/2018 - 16:12

Και αν πχ θέλω να αγορασω από κάποιο σκρουτζομαγαζο με απαλλαγή ΦΠΑ και δεν γίνεται να υπάρξει φυσική παρουσία λόγω απόστασης κλπ χρειάζεται παλι εξουσιοδότηση ?


On iPad Air 2

Ότι θέλει ο καθένας ζητάει. Έχω αγοράσει macbook ηλεκτρονικά (χωρίς να είμαι ο νόμιμος εκπρόσωπος) απλά στέλνοντας το screenshot του Taxis, άλλα σκρουτζομάγαζα ζητούσαν φυσική παρουσία του νόμιμου εκπροσώπου ή εξουσιοδότηση, δεν το έστελναν δλδ ηλεκτρονικά



#264   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 16:17

Και αν πχ θέλω να αγορασω από κάποιο σκρουτζομαγαζο με απαλλαγή ΦΠΑ και δεν γίνεται να υπάρξει φυσική παρουσία λόγω απόστασης κλπ χρειάζεται παλι εξουσιοδότηση ?


On iPad Air 2


Σε αυτή τη περίπτωση ότι σου απάντησε ο Γιώργος.οτι θέλει ο καθένας ζητάει.καλυτερα να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις.

#265   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/10/2018 - 21:52

Ότι θέλει ο καθένας ζητάει. Έχω αγοράσει macbook ηλεκτρονικά (χωρίς να είμαι ο νόμιμος εκπρόσωπος) απλά στέλνοντας το screenshot του Taxis, άλλα σκρουτζομάγαζα ζητούσαν φυσική παρουσία του νόμιμου εκπροσώπου ή εξουσιοδότηση, δεν το έστελναν δλδ ηλεκτρονικά

George άλλη μια απορία, αυτό που λένε αρκετά σκρουτζομαγαζα ότι η πληρωμή πρέπει να γίνει με κατάθεση από εταιρικό λογαριασμό κατά ποσό ισχύει το έχεις τσεκάρει? Ειδάλλως δλδ αν Πάσχα και κανείς άοπλη κατάθεση δεν προχωράει η παραγγελία?


On iPad Air 2

#266   costasd

costasd

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 09/10/2018 - 21:56

Επαναλαμβάνω: πρόσφατα πήρα δυο οχταρια από Γερμανό τους είχα βάλει τα λεφτά στην τράπεζα τιμή Neto τους πήγα ένα χαρτί από το taxis και παρέλαβα τις συσκευές


Sent from my iPhone using Tapatalk

#267   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/10/2018 - 08:38

George άλλη μια απορία, αυτό που λένε αρκετά σκρουτζομαγαζα ότι η πληρωμή πρέπει να γίνει με κατάθεση από εταιρικό λογαριασμό κατά ποσό ισχύει το έχεις τσεκάρει? Ειδάλλως δλδ αν Πάσχα και κανείς άοπλη κατάθεση δεν προχωράει η παραγγελία?


On iPad Air 2

Επίσης ισχύει το ίδιο, απ ότι έχω καταλάβει τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα ώστε να σε αποτρέψουν από το να αγοράσεις με τιμολόγιο. Ο νόμος λέει ότι συναλλαγές (για εταιρίες) πάνω από 500 ευρώ πρέπει να γίνονται μέσω τραπέζης ή με ηλεκτρονικό τρόπο, δεν μιλάει πουθενά για εταιρικό λογαριασμό. Το μαγαζί που αγόρασα εγώ το MacBook πρέπει να είναι από τα λίγα σοβαρά, έστειλα με email την προσωποποιημένη πληροφόρηση και έκανα κατάθεση τα χρήματα στην τράπεζα. Υπήρχαν μαγαζιά που μου ζητούσαν φυσική παρουσία, άλλα μου έλεγαν δεν είναι έτοιμο ακόμα το σύστημα μας για να κόβει τιμολόγια!!! 



#268   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/10/2018 - 08:51

Επαναλαμβάνω: πρόσφατα πήρα δυο οχταρια από Γερμανό τους είχα βάλει τα λεφτά στην τράπεζα τιμή Neto τους πήγα ένα χαρτί από το taxis και παρέλαβα τις συσκευές


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο νόμος έγινε για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο με τις τριγωνικές συναλλαγές και την μη απόδοση ΦΠΑ και αφορμή ήταν τα "σκρουτζομάγαζα". Οι μεγάλες αλυσίδες είναι νόμιμες, θέλοντας και μη, και δεν μπορούν να μην αποδώσουν φπα οπότε δεν τους ενδιαφέρει αν θα αγοράσεις με ή χωρίς, να πουλήσουν θέλουν. Αντίθετα τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα δεν τους ενδιαφέρει να πουλήσουν, τους ενδιαφέρει να πουλήσουν ΜΕ Φ.Π.Α. , αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google για το φαινόμενο καρουζέλ θα καταλάβεις το γιατί.

Όσοι παρακολούθησαν το θέμα τον πρώτο καιρό που εφαρμόστηκε η ΠΟΛ κατάλαβαν πολλά! Στην αρχή είχαμε το φαινόμενο με διπλές τιμές, άλλη τιμή για αγορά λιανικής και άλλη με τιμολόγιο, όταν το Skroutz απαγόρευσε τις διπλές τιμές, οι τιμές των iPhone για παράδειγμα ανέβηκαν 100 ευρω εν μία νυκτί


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 10/10/2018 - 08:52


#269   costasd

costasd

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 10/10/2018 - 09:24

Ο νόμος έγινε για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο με τις τριγωνικές συναλλαγές και την μη απόδοση ΦΠΑ και αφορμή ήταν τα "σκρουτζομάγαζα". Οι μεγάλες αλυσίδες είναι νόμιμες, θέλοντας και μη, και δεν μπορούν να μην αποδώσουν φπα οπότε δεν τους ενδιαφέρει αν θα αγοράσεις με ή χωρίς, να πουλήσουν θέλουν. Αντίθετα τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα δεν τους ενδιαφέρει να πουλήσουν, τους ενδιαφέρει να πουλήσουν ΜΕ Φ.Π.Α. , αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google για το φαινόμενο καρουζέλ θα καταλάβεις το γιατί.
Όσοι παρακολούθησαν το θέμα τον πρώτο καιρό που εφαρμόστηκε η ΠΟΛ κατάλαβαν πολλά! Στην αρχή είχαμε το φαινόμενο με διπλές τιμές, άλλη τιμή για αγορά λιανικής και άλλη με τιμολόγιο, όταν το Skroutz απαγόρευσε τις διπλές τιμές, οι τιμές των iPhone για παράδειγμα ανέβηκαν 100 ευρω εν μία νυκτί

το ξέρω και γιαυτο δεν έχω ψωνίσει ποτε από τέτοια μαγαζιά!! Τα ίδια και τα ίδια παντού (ανταλλακτικά κτλ)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#270   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2018 - 09:37

αυτό που λένε αρκετά σκρουτζομαγαζα ότι η πληρωμή πρέπει να γίνει με κατάθεση από εταιρικό λογαριασμό κατά ποσό ισχύει το έχεις τσεκάρει? Ειδάλλως δλδ αν Πάσχα και κανείς άοπλη κατάθεση δεν προχωράει η παραγγελία?


On iPad Air 2

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1150/29.9.2017:

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και για συναλλαγές κάτω των πεντακοσίων ευρώ (500,00€) συνιστάται η εξόφληση των συναλλαγών μέσω τραπεζικών ιδρυμάτων ή μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο.

Άρα προτείνεται στον πωλητή να ζητάει εξόφληση μέσω τραπεζών ανεξαρτήτως ποσού προκειμένου να εξασφαλιστεί οτι η συναλλαγή είναι ακριβής. Οπότε είναι λογικό να ζητάνε πληρωμή από εταιρικό λογαριασμό, εταιρική κάρτα κλπ...

Τυπικά και η κατάθεση αναγράφοντας τα στοιχεία της εταιρείας είναι οκ αλλά μπορεί κάποιος να μην την δεχτεί (όλο το ζουμί είναι στο σημείο που αναφέρει η ΠΟΛ ότι: στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο).



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 10/10/2018 - 09:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες