Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/10/2018 - 13:29

Γενικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν κάνω ποτέ εξυπηρέτηση να αγοράσω δηλαδή με τιμολόγιο για λογαριασμό τρίτου.. Αν κάτσει στραβή δεν υπάρχει δικαιολογία αν δεν την έχεις στην κατοχή σου. Κάτι τέτοια ψάχνουν για να ρίχνουν πρόστιμα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Γνωστός μου έχει πληρώσει χιλιάρικα από τέτοιες δουλειές έχοντας τη λογική "έλα μωρέ τώρα"!

Γι αυτό οφείλω να ενημερώσω ωστέ να μπορεί κάποιος να κοστολογήσει τις επιλογές που θα κάνει...

 

παρτο αυγο και κουρευτο δηλαδη

Αυτό είναι το γράμμα του νόμου.


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 11/10/2018 - 13:30


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/10/2018 - 13:36

Γενικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν κάνω ποτέ εξυπηρέτηση να αγοράσω δηλαδή με τιμολόγιο για λογαριασμό τρίτου.. Αν κάτσει στραβή δεν υπάρχει δικαιολογία αν δεν την έχεις στην κατοχή σου. Κάτι τέτοια ψάχνουν για να ρίχνουν πρόστιμα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Σωστός, το ίδιο κι εγώ!



#288   Lefterisss

Lefterisss

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:09

Παιδια γεια σας. Γνωστος μου εχει ψητοπωλειο. Γνωριζει καποιος εαν μπορει να αγορασει ταμπλε κινητο κλπ με χρηση τιμολογιου αρθρου 39;;
Ευχαριστω

#289   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 01/11/2018 - 12:17

Μπορεί.

#290   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2018 - 14:14

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω από το sait του πλαισίου ένα κινητό με τιμολόγιο χωριά ΦΠΑ υπάρχει κάπου η επιλογή όταν κάνεις την παραγγελία να βγαίνει το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ ; πως γίνεται πρακτικά ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#291   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/11/2018 - 14:39

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω από το sait του πλαισίου ένα κινητό με τιμολόγιο χωριά ΦΠΑ υπάρχει κάπου η επιλογή όταν κάνεις την παραγγελία να βγαίνει το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ ; πως γίνεται πρακτικά ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να τους αποστείλεις τα δικαιολογητικά



#292   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/11/2018 - 21:28

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω από το sait του πλαισίου ένα κινητό με τιμολόγιο χωριά ΦΠΑ υπάρχει κάπου η επιλογή όταν κάνεις την παραγγελία να βγαίνει το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ ; πως γίνεται πρακτικά ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πριν προχωρήσεις σε πληρωμή επικοινώνησε μαζί τους.Λογικα με κατάθεση του ποσού θα μπορείς να αγοράσεις.Με χρεωστική ή πιστωτική που γίνεται η πληρωμή αυτομάτως στο site όχι.Αν θες να πληρώσεις με κάρτα θα σου πούνε μόνο απο φυσικό κατάστημα.
Όπως και να χει επικοινωνείς μαζί τους και αν θες ενημερώνεις κι εδώ να ξέρουμε.


Sent from my iPad using Tapatalk

#293   ganton

ganton

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/11/2018 - 00:44

Επανέρχομαι στο θέμα. Πείτε μου θέλω αποψη: Λόγω Μαύρης Παρασκευής θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο από Γερμανό. Δικαιούμαι απαλλαγή ΦΠΑ λόγω επαγγέλματος, αφαιρείται κανονικά από την τιμή ο ΦΠΑ, μέχρις εδώ ΟΚ.  Μου λένε όμως οτι έχει μια προσφορά μέσω Eurobank επίστροφή 20%. Ερώτηση: Κάρτα με επιστροφή έχει ο αδερφός μου ο οποίος δεν ανήκει στην εταιρία μου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα του αλλά να κοπεί τιμολόγιο σε μένα και ας του κάνω την κατάθεση των χρημάτων στο λογαριασμό του...

θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ο λογιστής πάντως λέει οτι δε γίνεται, ενώ στο κατάστημα του Γερμανού μου λένε οτι το κάνουν άνετα και συχνά συμβαίνει σε επιχειρήσεις να το παιρνουν οι υπάλληλοι μια εταιρίας στο ΑΦΜ του εργοδότη τους.



#294   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2018 - 00:52

Εγώ πάντως ξέρω ότι δεν γίνεται...


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#295   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2018 - 00:59

Τα χρήματα πρέπει να προέρχονται από τον εταιρικό λογαριασμό ή την εταιρική κάρτα.

Δεν δικαιολογείται τιμολόγιο 1000€ στα βιβλία που θα θέλαμε να πληρωθεί σαν μετρητά (αν το πληρώσει ο αδελφός σου με δίκη του κάρτα ).

Ούτε αγορά με αλλουνου κάρτα και να κόψεις τιμολόγιο στην εταιρεία.

Ή το ένα θα κάνεις (κάρτα αδελφού και -20%) ή το άλλο (τιμολόγιο και -24%).
Και τα δυο ταυτόχρονα δεν γίνεται.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#296   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2018 - 09:14

Αυτό είναι αυτό που λέει ο νόμος.

 

Παρόλα αυτά ελάχιστες επιχειρησεις το τηρούν.

 

2 χρόνια τώρα σε αγορές με τιμολόγια καμία επιχείρηση δεν μου ζήτησε να είναι η κάρτα της επιχειρησης ή ο λογαριασμός μεταφοράς της επιχείρησης.

 

Νομίζω ότι εφόσον ο Γερμανός το δεχτεί, δεν έχεις πρόβλημα να μην το κάνεις.



#297   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2018 - 09:31

Σε σκρουτζομαγαζο που ψώνισα ένα iPhone πριν κανα μήνα με τιμολόγιο αυτή ακριβώς την διαδικασία ακολουθήσαμε κατά γράμμα.

Μάλιστα σε διερεύνηση μου να για να γλυτώσω να κουβαλάω την διαχειρίστρια της ΕΠΕ στο κατάστημα , το κατάστημα ήταν απόλυτο ως προς την διαδικασία , την οποία τήρησα και σε μια μέρα είχα το τηλέφωνο.

Το ποσό είναι πάνω από 500€ όποτε η συναλλαγή υποχρεωτικά δεν γίνεται με μετρητά.
Η με κάρτα επιχείρησης ή με τραπεζική κατάθεση από λογαριασμό επιχείρησης.

Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα είσαι εντάξει στα βιβλία σου.
Όχι ότι τρέχει κάτι σημαντικό αλλά αν και εφόσον σε ελέγξουν θα σου απορρίψουν την δαπάνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 21/11/2018 - 09:35


#298   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2018 - 09:38

Με τη διαφορά ότι τα skroutzομάγαζα με τα όσα αποκαλύφθηκε ότι έκαναν με τα τιμολόγια, πλέον βρήκαν αυτόν τον τρόπο (το να ακολουθούν τον νόμο μέχρι την τελευταία του υποσημείωση) ώστε να αποφεύγουν όσο μπορούν την έκδοση τιμολογίων.

 

Το κατάστημα ήταν απόλυτο γιατί από τους 10 που θα πάνε να ψωνίσουν με τιμολόγιο, μόνο ο ένας όπως εσύ θα μπει στη διαδικασία να κουβαλησει τον διαχειριστή της επιχείρησης στο μαγαζί, οπότε πετυχαίνει το σκοπό του να μην κοπούν τιμολόγια.

 

Μην μπερδεύεστε, δεν έχει αλλάξει κάτι τώρα που δεν κόβεται ΦΠΑ. Και πριν από αυτό οι ίδιοι κανόνες ίσχυαν για το ποιός μπορεί να κοψει τιμολόγιο. Τότε δεν ένοιαζε κανέναν. Τυχαίο?



#299   tkarat

tkarat

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2018 - 12:10

Ποιος ακριβως σου το ειπε αυτο :huh:

η λογιστικη!!!!  το φπα  καθε τριμηνου η μηνα  βγαινει απο την αφαιρεση φπα πωλησεων-φπα εξοδων , οταν εσυ εχεις εχεις πχ φπα πωλησεων 1000  και δαπανων 800  θα πληρωσεις 200 , αν παρεις το τηλεφωνο χωρις φπα  πεφτει το φπα εξοδων  αρα το συμπερασμα ειναι αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω  γλυτωνεις σημερα το φπα απο την αγορα το αποδιδεις στην περιοδικη δηλωση



#300   tkarat

tkarat

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2018 - 12:13

Επανέρχομαι στο θέμα. Πείτε μου θέλω αποψη: Λόγω Μαύρης Παρασκευής θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο από Γερμανό. Δικαιούμαι απαλλαγή ΦΠΑ λόγω επαγγέλματος, αφαιρείται κανονικά από την τιμή ο ΦΠΑ, μέχρις εδώ ΟΚ.  Μου λένε όμως οτι έχει μια προσφορά μέσω Eurobank επίστροφή 20%. Ερώτηση: Κάρτα με επιστροφή έχει ο αδερφός μου ο οποίος δεν ανήκει στην εταιρία μου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα του αλλά να κοπεί τιμολόγιο σε μένα και ας του κάνω την κατάθεση των χρημάτων στο λογαριασμό του...

θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ο λογιστής πάντως λέει οτι δε γίνεται, ενώ στο κατάστημα του Γερμανού μου λένε οτι το κάνουν άνετα και συχνά συμβαίνει σε επιχειρήσεις να το παιρνουν οι υπάλληλοι μια εταιρίας στο ΑΦΜ του εργοδότη τους.

αν γινει ελεγχος θα σου πεταξουν την δαπανη εξω  και δεν ξερω μηπως τραβανε και τον γερμανο!!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες