Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2022 - 11:41

ωχ! Άρχισα να τρέμω και γώ τώρα!!….θα βάλω και γώ υπενθύμιση να απενεργοποίησω και γώ το auto update στις hue συσκευές!!….και θα περιμένω να μας ενημερώσεις για το τι πρόκειται να γίνει!!….σευχαριστω πολύ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Να ξεκαθαρίσω κάτι για να μην παρεξηγηθώ:
Ο λόγος που το κάνω δεν είναι γιατί δεν θέλω και τα δικά μου αξεσουάρ να γίνουν matter compatible.

Επειδή έχω πολλά αξεσουάρ, δεν θέλω να ξυπνήσω ένα πρωί μεσοβδόμαδα και να δω ξαφνικά τα αξεσουάρ να μην αποκρίνονται. Θα είναι χρονοβόρο να τα στήσω όλα από την αρχή.

Θέλω λοιπόν να επιλέξω μία Κυριακή που θα έχω ελεύθερο χρόνο, και να κάνω την αναβάθμιση χεροκίνητα έχοντας εξασφαλίσει προγραμματισμένο χρόνο να περάσω από την αρχή ένα ένα τα αξεσουάρ.
Big things have small beginnings

#437   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2022 - 11:51

Να ξεκαθαρίσω κάτι για να μην παρεξηγηθώ:
Ο λόγος που το κάνω δεν είναι γιατί δεν θέλω και τα δικά μου αξεσουάρ να γίνουν matter compatible.

Επειδή έχω πολλά αξεσουάρ, δεν θέλω να ξυπνήσω ένα πρωί μεσοβδόμαδα και να δω ξαφνικά τα αξεσουάρ να μην αποκρίνονται. Θα είναι χρονοβόρο να τα στήσω όλα από την αρχή.

Θέλω λοιπόν να επιλέξω μία Κυριακή που θα έχω ελεύθερο χρόνο, και να κάνω την αναβάθμιση χεροκίνητα έχοντας εξασφαλίσει προγραμματισμένο χρόνο να περάσω από την αρχή ένα ένα τα αξεσουάρ.

ναι το κατάλαβα φίλε μου! …αυτό θέλω να κάνω και γώ!!….να μην με πιάσει απροετοίμαστο!…να διαλέξω εγώ τον χρόνο που θα ασχοληθώ με αυτό!….γιατί εγώ όλα τα αξεσουάρ που έχω στο HomeKit είναι όλα Philips Hue!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#438   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2023 - 10:39

Καλημέρα παιδιά, ερώτηση!
Όλο το σπίτι είναι legrand. Αν βάλω το starter pack μπορώ να ελέγχω όλες τις πρίζες κ τα φώτα ή πρέπει να αλλαχτούν και αυτά; Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;

#439   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 14:15

Καλημέρα παιδιά, ερώτηση!
Όλο το σπίτι είναι legrand. Αν βάλω το starter pack μπορώ να ελέγχω όλες τις πρίζες κ τα φώτα ή πρέπει να αλλαχτούν και αυτά; Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;



Όλο το σπίτι είναι με ποια σειρά της Legrand ? Αν είναι απλές πρίζες Legrand δεν θα μπορούν να ελέγχονται , ούτε καν από το app της

#440   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2023 - 14:28

Όλο το σπίτι είναι με ποια σειρά της Legrand ? Αν είναι απλές πρίζες Legrand δεν θα μπορούν να ελέγχονται , ούτε καν από το app της


Είναι valena, αλλά αυτό πως τις κάνει να μπορούν να ελέγχονται; Αφού δεν είναι ασύρματες.

#441   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 14:51

Είναι valena, αλλά αυτό πως τις κάνει να μπορούν να ελέγχονται; Αφού δεν είναι ασύρματες.


Όχι είναι η «άπλη» σειρά της όποτε αν έχεις χώρο από πίσω από την πρίζα βάζεις κάτι τέτοιο https://www.amazon.d...ps,263&sr=8-19. ή το ξέρεις το άλλο σενάριο …

#442   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2023 - 14:59

Όχι είναι η «άπλη» σειρά της όποτε αν έχεις χώρο από πίσω από την πρίζα βάζεις κάτι τέτοιο https://www.amazon.d...ps,263&sr=8-19. ή το ξέρεις το άλλο σενάριο …


Αρα πίσω από κάθε πρίζα πρέπει να μπει κάτι τέτοιο για να μπορώ να την ελέγχω ασύρματα; Σε κάθε περίπτωση το starter pack της legrand πρέπει να το πάρω;

#443   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 08:17

Αρα πίσω από κάθε πρίζα πρέπει να μπει κάτι τέτοιο για να μπορώ να την ελέγχω ασύρματα; Σε κάθε περίπτωση το starter pack της legrand πρέπει να το πάρω;


Ναι πίσω από κάθε πρίζα . Έλεγξε πρώτα τις πρίζες σου αν έχουν κενό .εμένα δεν είχαν όλες και αναγκάστικα να σκάβω έβγαινε λίγο πιο μπροστά η πρίζα και με ενοχλούσε . Τώρα αν έχεις iPod/Apple TV box / iPad που μένει σπίτι όχι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο τον χειρισμό τον έχεις από HomeKit . Διορθωσε με αν κάνω λάθος το starter kit παίζει μόνο με εφαρμογή της Legrand . Όποτε αν πας σε αυτό πρέπει (για την ώρα δεν ξέρω αν είναι στο matter ) να έχει μόνο Legrand για να τα χειρίζεσαι

#444   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/01/2023 - 08:32

για πείτε γνώμες για αυτό ? είναι και οικονομικό 

https://shellyparts..../shelly-plus-i4



#445   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 08:34

για πείτε γνώμες για αυτό ? είναι και οικονομικό
https://shellyparts..../shelly-plus-i4

Σαν εταιρία δεν το ξέρω αλλά έχει συμβατότητα με Alexa και όχι HomeKit.( για την ώρα ) δεν ξέρουμε αργότερα

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 22/01/2023 - 08:35


#446   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2023 - 10:19

Ναι πίσω από κάθε πρίζα . Έλεγξε πρώτα τις πρίζες σου αν έχουν κενό .εμένα δεν είχαν όλες και αναγκάστικα να σκάβω έβγαινε λίγο πιο μπροστά η πρίζα και με ενοχλούσε . Τώρα αν έχεις iPod/Apple TV box / iPad που μένει σπίτι όχι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο τον χειρισμό τον έχεις από HomeKit . Διορθωσε με αν κάνω λάθος το starter kit παίζει μόνο με εφαρμογή της Legrand . Όποτε αν πας σε αυτό πρέπει (για την ώρα δεν ξέρω αν είναι στο matter ) να έχει μόνο Legrand για να τα χειρίζεσαι


Αυτό που ξέρω είναι ότι τα "έξυπνα" της legrand είναι συμβατά με το HomeKit. Αλλά επειδή υπάρχει apple συσκευή στο σπίτι, τώρα θα το σκεφτώ.
Πάντως πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου

#447   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 23/01/2023 - 11:34

Αυτό που ξέρω είναι ότι τα "έξυπνα" της legrand είναι συμβατά με το HomeKit. Αλλά επειδή υπάρχει apple συσκευή στο σπίτι, τώρα θα το σκεφτώ.
Πάντως πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου

το starter pack της legrand, σου δίνει μία έξυπνη πρίζα μου φαίνεται. Μόνο αυτή μπορείς να ελέγξεις ασύρματα μέσω αυτοματισμών κτλ. Μετά αν θες να το επεκτείνεις και σε άλλες πρίζες θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα τις πρίζες από τη legrand. Δηλαδή είναι να αλλάξεις 3-4 πρίζες που θες για να μη βάζεις το έξτρα πριζάκι του κάθε κατασκευαστή. Καλή σαν λύση, λίγο ακριβή, αλλά αν το κάνεις απ' την αρχή ίσως αξίζει.

 

ενδεικτική τιμή πρίζας legrand wifi https://www.skroutz....είας-Ivory.html


Τελευταία επεξεργασία από: Nikkos78, 23/01/2023 - 11:42


#448   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2023 - 12:20

το starter pack της legrand, σου δίνει μία έξυπνη πρίζα μου φαίνεται. Μόνο αυτή μπορείς να ελέγξεις ασύρματα μέσω αυτοματισμών κτλ. Μετά αν θες να το επεκτείνεις και σε άλλες πρίζες θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα τις πρίζες από τη legrand. Δηλαδή είναι να αλλάξεις 3-4 πρίζες που θες για να μη βάζεις το έξτρα πριζάκι του κάθε κατασκευαστή. Καλή σαν λύση, λίγο ακριβή, αλλά αν το κάνεις απ' την αρχή ίσως αξίζει.

ενδεικτική τιμή πρίζας legrand wifi https://www.skroutz....είας-Ivory.html


Ναι τις έχω δει. Θέλεις σκέψη κ μελέτη για να δω τι συμφέρει τελικά.

#449   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2023 - 12:53

Αυτό που ξέρω είναι ότι τα "έξυπνα" της legrand είναι συμβατά με το HomeKit. Αλλά επειδή υπάρχει apple συσκευή στο σπίτι, τώρα θα το σκεφτώ.
Πάντως πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου


Μόνο η σειρά Netatmo

#450   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/02/2023 - 06:53

Χαιρετώ την παρέα.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς πρίζα χωνευτή της Merros; Χρησιμοποίησα λάμπες της εταιρίας και έμεινα ευχαριστημένος και το σκέφτομαι αλλά θα βοηθούσε αν ένας φίλος έχει βάλει. Ευχαριστώ.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (2), Google (1)