Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
592 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/03/2023 - 00:35

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση. Έχω ενα homepod mini και ξεκινάω σιγά σιγά να χτίζω πραγματάκια. Αν πχ πάρω 10 λάμπες (matter protocol) αυτές συνδέονται με wifi απευθείας στο modem Αλλά παίρνουν εντολές απο το homepod? Η συνδέονται με bluetooth στο homepod που αυτό συνδέετε με τη σειρά του στο wifi?

#452   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 04/03/2023 - 10:06

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση. Έχω ενα homepod mini και ξεκινάω σιγά σιγά να χτίζω πραγματάκια. Αν πχ πάρω 10 λάμπες (matter protocol) αυτές συνδέονται με wifi απευθείας στο modem Αλλά παίρνουν εντολές απο το homepod? Η συνδέονται με bluetooth στο homepod που αυτό συνδέετε με τη σειρά του στο wifi?

Δες εδώ πως συνδέονται, δεν σε απασχολεί αν συνδέονται με Bluetooth or WiFi.

 

https://www.evehome.com/en-us/thread



#453   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/03/2023 - 11:22

Θα το κοιτάξω και αυτό αλλά στο ερώτημα πιυ θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνδέονται όλα με wifi πάνω στο modem/router κάποια στογμή θα κλατάρει από τις πολλές συσκευές. Ειδικα τα modem/router του παρόχου. Με πιο τρόπο το παρεμβένουμε αυτό; Με κάποιο extender?

#454   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 04/03/2023 - 13:36

Θα το κοιτάξω και αυτό αλλά στο ερώτημα πιυ θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνδέονται όλα με wifi πάνω στο modem/router κάποια στογμή θα κλατάρει από τις πολλές συσκευές. Ειδικα τα modem/router του παρόχου. Με πιο τρόπο το παρεμβένουμε αυτό; Με κάποιο extender?


Για αυτό σου έβαλα το λίνκ, δείχνει ξεκάθαρα ότι οι συσκευές συνδέονται μεταξύ τους και στο thread router οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν 10-20 συσκευές στο modem-router.

#455   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2023 - 20:53

Θα το κοιτάξω και αυτό αλλά στο ερώτημα πιυ θέλω να καταλήξω είναι ότι αν συνδέονται όλα με wifi πάνω στο modem/router κάποια στογμή θα κλατάρει από τις πολλές συσκευές. Ειδικα τα modem/router του παρόχου. Με πιο τρόπο το παρεμβένουμε αυτό; Με κάποιο extender?


Εγώ πάντως έβαλα δικό μου router και βρήκα την υγεία μου γιατί είχα ένα μικρό delay στους διακόπτες .και πιστεύω ότι για τέτοιες εγκαταστάσεις καλό είναι να βάζεις router δικό σου

#456   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:11

Εγώ πάντως έβαλα δικό μου router και βρήκα την υγεία μου γιατί είχα ένα μικρό delay στους διακόπτες .και πιστεύω ότι για τέτοιες εγκαταστάσεις καλό είναι να βάζεις router δικό σου

To delay μειώνεται δραματικά από τι στιγμή που το home δουλεύει over thread, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεται να έχεις homepod ή apple tv, αυτό που αναφέρεις με το το router το είχα δοκιμάσει αλλά η βελτίωση ήταν μικρή.

Αν δουλεύει μέσω thread η απόκριση είναι ακαριαια ακομα και αν ο διακόπτης-λάμπα είναι μακριά από το router.

Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 04/03/2023 - 21:13


#457   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:20

Με HomePod το δουλεύω αλλά με router (παροχών ) μετά απο κάποια στιγμή μου αργούσαν . Εξαρτάται βέβαια με τις συσκευές που εχεις περάσει , εμένα ολα παίρνουν ip .τίποτα με Bluetooth. Δεν έχω βάλει έξυπνες λάμπες αλλά διακόπτες στα 3/4 του σπιτιού ποτέ έχω περάσει κατά πολύ τις ip που μπορεί να διαχειριστεί router παρόχου

#458   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:42

Με HomePod το δουλεύω αλλά με router (παροχών ) μετά απο κάποια στιγμή μου αργούσαν . Εξαρτάται βέβαια με τις συσκευές που εχεις περάσει , εμένα ολα παίρνουν ip .τίποτα με Bluetooth. Δεν έχω βάλει έξυπνες λάμπες αλλά διακόπτες στα 3/4 του σπιτιού ποτέ έχω περάσει κατά πολύ τις ip που μπορεί να διαχειριστεί router παρόχου


Για να έχεις άμεση απόκριση πρέπει οι διακόπτες να υποστηρίζουν thread.

#459   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:43

Αυτό που περιγράφει στο άρθρο με τα eve ισχύει για όλες τις συσκευές thread? (Όλων των εταιρειών δηλαδή). Η μόνο σε όσα είναι ίδια εταιρεία ή eve? Και δηλαδή με αυτό το τρόπο αν μπω μέσα στο modem το μόνο που θα δω να είναι συνδεδεμένο πάνω στο modem είναι το homepod mini? Και όλα τα άλλα στο app "οικία". Σωστα;

#460   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 04/03/2023 - 21:44

Αυτό που περιγράφει στο άρθρο με τα eve ισχύει για όλες τις συσκευές thread? (Όλων των εταιρειών δηλαδή). Η μόνο σε όσα είναι ίδια εταιρεία ή eve? Και δηλαδή με αυτό το τρόπο αν μπω μέσα στο modem το μόνο που θα δω να είναι συνδεδεμένο πάνω στο modem είναι το homepod mini? Και όλα τα άλλα στο app "οικία". Σωστα;


Όλες οι συσκευές άσχετο με τον κατασκευαστή.

#461   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2023 - 00:21

Για να έχεις άμεση απόκριση πρέπει οι διακόπτες να υποστηρίζουν thread.



Στην δίκη μου περίπτωση είδα διαφορά με την αλλαγή σε tp-link και σταμάτησε η Siri τα «one sec» χωρίς να είναι thread.το thread είναι μέσα στο matter συμπληρωματικά με Wi-Fi /Bluetooth .εκτός από HomePod mini καμμία συσκευή μου δεν έχει μπει (ακόμα στο matter ) όποτε δουλεύω με αυτά που έχω. Δεν ήξερα ότι το matter έχει αρχίσει να παίζει .θα το ψάξω όμως.ευχαριστώ.

#462   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2023 - 08:59

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα.

Από την κατασκευή του σπιτιού έκανα όλους τους διακόπτες smart τοποθετώντας sonoff από πίσω τους (πάνω από 20 sonoff για τους διακόπτες μόνο), μέσα στο κουτί.

Υπόψη είχα και μια επιπλέον δυσκολία καθώς το σπίτι είναι διώροφο.

Με το τραγικό router της cosmote από ένα σημείο και μετά και καθώς συνδεόταν συνολικά με κινητά, tablet, laptop, υπολογιστές, άλλες smart συσκευές, πάνω από 40 συσκευές στο router.

Το δίκτυο από ένα σημείο και μετά κυριολεκτικά σερνόταν.

Αγόρασα ένα tp-link και βρήκα την υγεία μου και στους δύο ορόφους με μια μόνο συσκευή.

 

Στην δίκη μου περίπτωση είδα διαφορά με την αλλαγή σε tp-link και σταμάτησε η Siri τα «one sec» χωρίς να είναι thread.το thread είναι μέσα στο matter συμπληρωματικά με Wi-Fi /Bluetooth .εκτός από HomePod mini καμμία συσκευή μου δεν έχει μπει (ακόμα στο matter ) όποτε δουλεύω με αυτά που έχω. Δεν ήξερα ότι το matter έχει αρχίσει να παίζει .θα το ψάξω όμως.ευχαριστώ.


Τελευταία επεξεργασία από: ThemisD, 06/03/2023 - 09:00


#463   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2023 - 15:05

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα.
Από την κατασκευή του σπιτιού έκανα όλους τους διακόπτες smart τοποθετώντας sonoff από πίσω τους (πάνω από 20 sonoff για τους διακόπτες μόνο), μέσα στο κουτί.
Υπόψη είχα και μια επιπλέον δυσκολία καθώς το σπίτι είναι διώροφο.
Με το τραγικό router της cosmote από ένα σημείο και μετά και καθώς συνδεόταν συνολικά με κινητά, tablet, laptop, υπολογιστές, άλλες smart συσκευές, πάνω από 40 συσκευές στο router.
Το δίκτυο από ένα σημείο και μετά κυριολεκτικά σερνόταν.
Αγόρασα ένα tp-link και βρήκα την υγεία μου και στους δύο ορόφους με μια μόνο συσκευή.

Για πες λίγο για τα sonoff με ενδιαφέρει .έβαλα διακόπτες Schneider τη φτηνή σειρά και δεν έμεινα ευχαριστημένος όποτε λέω να τους αλλάξω όλους .ίσως είναι ευκαιρία να βάλω τέτοια και γώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#464   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2023 - 15:30

Για πες λίγο για τα sonoff με ενδιαφέρει .έβαλα διακόπτες Schneider τη φτηνή σειρά και δεν έμεινα ευχαριστημένος όποτε λέω να τους αλλάξω όλους .ίσως είναι ευκαιρία να βάλω τέτοια και γώ


Sent from my iPhone using Tapatalk


Έχεις 2 επιλογές
1) με διακόπτη απευθείας θες ουδέτερο αλλάζεις όλο τον παλιό διακοπτη με σύμβατο με Wi-Fi και touch on/off
2) κρατάς τον δικό σου διακόπτη και απο πίσω βάζεις το διακόπτακι που είναι σαν σπιρτόκουτο ώστε να έχεις και χειροκίνητα και μέσω Siri. Σαν και αυτό
2 Pack WiFi Smart Switch Relay... https://www.amazon.c...op_mob_ap_share

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 06/03/2023 - 15:32


#465   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2023 - 19:52

Παιδιά υπάρχει κανένα HomeKit dimmer με hub το HomePod mini, χωρίς την ανάγκη άλλου gateway?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)