Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
592 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#556   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/03/2023 - 15:10

Και μένα ο μηχανισμός όπως και οι διακόπτες είναι Somfy.
Βέβαια οι διακόπτες είναι εξωτερικοί στο μπαλκόνι.
Δεν έχει σημασία όμως. Μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε.
Ορίστε μια φωτό πριν κλείσουν οριστικά κουτιά-διακόπτες.
Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Το κόστος είναι μόλις 15€.
Θα ήταν αδιάκριτο να ρωτήσω πόσα σου ζήτησαν ;
Μόλις σήμερα έφτιαξα και τέσταρα αυτοματισμό όπου όταν >4 Beaufort οι τέντες ανεβαίνουν μόνες τους στο 50%. Επίσης το ίδιο με βροχή.
50c536d5e3294d5ee4398e02e1a979d9.jpg

Ακριβώς ένα τέτοιο sonoff dual R3 έχω τοποθετήσει και εγώ, χωμένο μέσα στο κουτί πίσω απο το διακόπτη, για να ελέγχω ηλεκτρικά ρολά σε παράθυρο. Απόλυτα ικανοποιημένος.

Οι δυνατότητες του συγκεκριμένου sonoff (μετρητής τάσης, έντασης, ενέργειας, χειριστήριο μοτέρ και τέλος μετατροπή κομιτατέρ σε έξυπνο) το κάνουν τρελό value for money για τα λεφτά του.



#557   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2023 - 16:24

ναι, αλλά συνήθως σε τέτοιους αυτοματισμούς, έχουν αισθητήρια/μετρητές ανέμου και δίνουν την εντολή να μαζέψουν οι τέντες, γι αυτό θα θέλουν πολλά λεφτά.
@vrachamis, εσύ πως "διαβάζεις" αέρα και βροχή?

Υπάρχουν δύο τρόποι:

Ο ένας είναι μέσω HomeBridge όπου εγκαθιστάς ένα weather station plugin και σου εμφανίζει στο HomeKit ένα Wind/Rain Sensor για την περιοχή του σπιτιού σου, όπου καταγράφει σε πραγματικό χρόνο την ταχύτητα του ανέμου.
Μετά φτιάχνεις αυτοματισμούς:
Πχ. Αν η ταχύτητα του ανέμου γίνει μεγαλύτερη από… τότε ανέβασε τις τέντες & αντίστροφα.

Ο δεύτερος τρόπος είναι μέσω των συντομεύσεων όπου και χρησιμοποιώ εγώ.

Έφτιαξα ένα μικρό αλγόριθμο που μετατρέπει την ταχύτητα του ανέμου από Km/hr σε Beaufort και την διεύθυνση του ανέμου από μοίρες σε λεκτικό περιεχόμενο (Βόρειος, Βορειοανατολικός κτλ)
Μετά ενσωμάτωσα τον αλγόριθμο μέσα σε μία συντόμευση όπου τραβάει τα στοιχεία του καιρού (βροχή + αέρας) στο σπίτι, κάνει τις μετατροπές και μετά ανεβοκατεβάζει τις τέντες με κριτήρια που έθεσα εγώ.
Η συντόμευση τρέχει αυτόματα κάθε μισή ώρα μέσω αυτοματισμού.
Μετά Έθεσα μεταξύ άλλων τις παρακάτω HomeKit ενέργειες μέσα στην συντόμευση:

Εάν η ταχύτητα του ανέμου είναι μεγαλύτερη των 4 Beaufort και ταυτόχρονα η διεύθυνση του ανέμου είναι Βόρειος ή Βορειοδυτικός ή Βορειοανατολικός… τότε ανέβασε τις τέντες στο 70%

Παρακάτω η συντόμευση την οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε:

https://www.icloud.c...40c2623ef5dc4ed

Την αξιοπιστία των μετρήσεων την έχω τσεκάρει αρκετές εβδομάδες πριν. Όταν το project των τεντών ήταν ακόμα μία ιδέα στο κεφάλι μου

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 23/03/2023 - 16:26

Big things have small beginnings

#558   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/03/2023 - 18:03

Αν θυμάμαι καλά, ξεπερνούσε το 400άρι€!!! Και αν ήθελα και αυτοματισμό εκεί μου τα μπέρδευαν!

#559   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/03/2023 - 21:34

Λογικά οι τέντες σας είναι με βραχίονες . Γιατί εμένα γαμωτο είναι με δόντι στο τέλος , όπου πρέπει να περάσουν πρώτα από πάνω και να γυρίσουν πίσω για να μαγκώσουν

#560   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/03/2023 - 11:07

ναι, οκ, καλός ο Ποσειδώνας, και εγώ το χρησιμοποιώ είναι πολύ έγκυρες οι προβλέψεις, αλλά και πάλι είναι προβλέψεις.

Λογικά, οι εγκαταστάτες βάζουν τοπικά ανεμόμετρα και έχουν πραγματική μέτρηση τοπικά, και μετά συνδέουν σε αυτοματισμό του μοτέρ, γι' αυτό και ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Νόμισα είχες πάρει και εσύ weather station και το έχεις συνδεδεμένο στο Homekit



#561   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2023 - 13:08

ναι, οκ, καλός ο Ποσειδώνας, και εγώ το χρησιμοποιώ είναι πολύ έγκυρες οι προβλέψεις, αλλά και πάλι είναι προβλέψεις.
Λογικά, οι εγκαταστάτες βάζουν τοπικά ανεμόμετρα και έχουν πραγματική μέτρηση τοπικά, και μετά συνδέουν σε αυτοματισμό του μοτέρ, γι' αυτό και ανεβαίνει πολύ το κόστος.
Νόμισα είχες πάρει και εσύ weather station και το έχεις συνδεδεμένο στο Homekit

Δεν είναι πρόβλεψη τα δεδομένα που «φέρνει» η συντόμευση. Είναι οι τρέχουσες συνθήκες στην περιοχή. Γι αυτό είναι αξιόπιστο.

Το ανεμόμετρο θα «μπερδευτεί» εξαιρετικά εύκολα με μια μεμονωμένη ριπή ανέμου.
Επίσης το σημείο τοποθέτησης του επηρεάζεται πολύ εύκολα από στροβιλισμούς αέρα και επίσης δεν μπορεί να εντοπίσει την διεύθυνση του άνεμου.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 24/03/2023 - 13:23

Big things have small beginnings

#562   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2023 - 14:28

Καλησπερα!…φίλε @Vrachamis… έβγαλε αναβάθμιση για το hue bridge!!!…είναι αυτό που περιμέναμε?….η να την κάνω άφοβα?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#563   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2023 - 15:58

Την κάνεις. Δεν είναι matter
Big things have small beginnings

#564   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2023 - 16:01

Την κάνεις. Δεν είναι matter

σευχαριστω πολύ!!!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#565   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/04/2023 - 08:38

Δεν είναι πρόβλεψη τα δεδομένα που «φέρνει» η συντόμευση. Είναι οι τρέχουσες συνθήκες στην περιοχή. Γι αυτό είναι αξιόπιστο.

Το ανεμόμετρο θα «μπερδευτεί» εξαιρετικά εύκολα με μια μεμονωμένη ριπή ανέμου.
Επίσης το σημείο τοποθέτησης του επηρεάζεται πολύ εύκολα από στροβιλισμούς αέρα και επίσης δεν μπορεί να εντοπίσει την διεύθυνση του άνεμου.

οι επιτόπιες μετρήσεις στο μπαλκόνι σου σε τέτοιες περιπτώσεις είναι εγκυρότερες από πληροφοριές που συγκεντρώνονται από σταθμούς μέτρησης περιφερειακά.

 ειδικά για αέρα, μπορεί μπαλκόνι ανάλογα με τον προσανατολισμό και τον όροφο να έχει διαφορετικές συνθήκες από το "πίσω" μπαλκόνι της ίδιας πολυκατοικίας.

Τα δεδομένα της περιοχής δε σου εξασφαλίζουν την πραγματικότητα της θέσης που είσαι. Αν δεν θέλεις να ανέβεις σε κόστος πολύ, όπως στον φίλο που ζητάνε αρκετά λεφτά για τον εξοπλισμό, θα βασιστείς σε ό,τι έχεις καλύτερο, αλλά πιστεύω ότι η τοπική μετρηση έντασης και διεύθυνσης ανέμου είναι καλύτερη.

Εξαρτάται από εκεί και πέρα, πόσες τέντες έχεις, τι επιφάνειες έχεις και πολλά άλλα. Για 2 τέντες που μπορεί να κοστίζουν 500€ το να βάλεις και μετρητικό σταθμό που κοστίζει 400€ είναι λίγο ανόητο :) 



#566   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/04/2023 - 09:24

οι επιτόπιες μετρήσεις στο μπαλκόνι σου σε τέτοιες περιπτώσεις είναι εγκυρότερες από πληροφοριές που συγκεντρώνονται από σταθμούς μέτρησης περιφερειακά.
ειδικά για αέρα, μπορεί μπαλκόνι ανάλογα με τον προσανατολισμό και τον όροφο να έχει διαφορετικές συνθήκες από το "πίσω" μπαλκόνι της ίδιας πολυκατοικίας.
Τα δεδομένα της περιοχής δε σου εξασφαλίζουν την πραγματικότητα της θέσης που είσαι. Αν δεν θέλεις να ανέβεις σε κόστος πολύ, όπως στον φίλο που ζητάνε αρκετά λεφτά για τον εξοπλισμό, θα βασιστείς σε ό,τι έχεις καλύτερο, αλλά πιστεύω ότι η τοπική μετρηση έντασης και διεύθυνσης ανέμου είναι καλύτερη.
Εξαρτάται από εκεί και πέρα, πόσες τέντες έχεις, τι επιφάνειες έχεις και πολλά άλλα. Για 2 τέντες που μπορεί να κοστίζουν 500€ το να βάλεις και μετρητικό σταθμό που κοστίζει 400€ είναι λίγο ανόητο :)


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Πράγματι το μικρο-κλίμα που διαμορφώνεται σε ένα μπαλκόνι δεν αντανακλά πάντα τις πραγματικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή.
Το ύψος του μπαλκονιού, ο ακριβής προσανατολισμός του, η παρουσία ψηλότερων η χαμηλότερων κτιρίων σε πολύ κοντινή απόσταση, το υψόμετρο της περιοχής κ.α συνιστούν έναν ξεχωριστό «καιρό». Το ανεμόμετρο πράγματι μπορεί να καταγράψει την κατάσταση που επικρατεί συγκεκριμένα στο μπαλκόνι.

Χωρίς να έχω καμία πρόθεση να υποτιμήσω ή να απομυθοποιήσω την εργασία και τον κόπο ενός επαγγελματία εγκαταστάτη, ένας χρήστης που:

1. Έχει την τεχνογνωσία να εγκαταστήσει DIY αξεσουάρ
2. Έχει την εμπειρία για το πως συμπεριφέρεται το μπαλκόνι του σε ποικίλες συνθήκες καιρού και ανέμου
3. Μπορεί να γράψει δυο τρεις γραμμές κώδικα
4. Έχει το μεράκι
Μπορεί να κατασκευάσει ένα πλήρως αξιόπιστο σύστημα διαχείρισης τεντών. Γι’ αυτό και στην συντόμευση που έγραψα δεν χρειάζομαι μόνο το δεδομένο της ταχύτητας του ανέμου αλλά και η κατεύθυνση του.

Διότι έχοντας την εμπειρία της τοπογραφίας του σπιτιού μου, γνωρίζω ότι με βορειοδυτικό άνεμο μόλις τεσσάρων μποφόρ, στο μπροστά μπαλκόνι γίνεται ο κακός χαμός ενώ στο πίσω με Βορειοανατολικό και πέντε μποφόρ δεν κουνιέται τίποτα.
Δεδομένου όλων των παραπάνω, κάποιος χρήστης που δεν πληροί τις προϋποθέσεις, σίγουρα πρέπει να αποτανθεί σε έναν ειδικό με ότι συνέπειες έχει αυτό στο κόστος.
Το μόνο μειονέκτημα που έχει ο εγκαταστάτης είναι ότι θα λειτουργήσει με τη λογική διότι δεν γνωρίζει τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν στο μπαλκόνι με τον εκάστοτε καιρό για να τοποθετήσει όσο γίνεται σε πιο αξιόπιστο σημείο του ανεμόμετρο.
Για παράδειγμα στο μπροστινό μου μπαλκόνι και με τις ίδιες συνθήκες καιρού, η τοποθέτηση 2 ανεμόμετρων σε δύο σημεία που έχουν απόσταση 4 m μεταξύ τους, Θα είχε ως αποτέλεσμα να καταγράψουν κατά 50% διαφορετική ταχύτητα ανέμου λόγω στροβιλισμού.
Big things have small beginnings

#567   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2023 - 16:46

Εγω να ρωτησω τωρα πως θα γινει μια εφαρμογη οταν την δουλευω νυχτα μονο να μ αναβει τα φωτα της βεραντας;;
Συγκεκριμενα οταν μπω στη καμερα το βραδυ να μπορω να χω αναμμενα φωτα κ με το που βγω απο τη καμερα να τα σβηνει;;;

#568   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2023 - 19:25

Εγω να ρωτησω τωρα πως θα γινει μια εφαρμογη οταν την δουλευω νυχτα μονο να μ αναβει τα φωτα της βεραντας;;
Συγκεκριμενα οταν μπω στη καμερα το βραδυ να μπορω να χω αναμμενα φωτα κ με το που βγω απο τη καμερα να τα σβηνει;;;




Shortcuts App → Automation → πάτα το + πάνω δεξιά → Create Personal Automation → App →

Τσέκαρε μόνο την επιλογή “Is Opened” και πάτα choose να επιλέξεις την εφαρμογή της κάμερας. Μετά done και στην επόμενη οθόνη next.

Πάτα “Add Action”, και πρόσθεσε το Home action που ανοίγει τα φώτα της βεράντας. Πάτα next

Απενεργοποίησε τον διακόπτη “Ask before Running” και πάτα done.

Φτιάξε ακριβώς τον ίδιο αυτοματισμού από την αρχή, με τη διαφορά ότι στον αυτοματισμό θα επιλέξεις μόνο “Is closed” και το Home action Θα σβήνει τα φώτα της βεράντας.
Είσαι έτοιμος!

EDIT: Μου ξέφυγε η συνθήκη που έθεσες «Μόνο την νύχτα»
Λοιπόν, στον αυτοματισμό When App is Opened αντί να προσθέσεις το Home action που ανάβει τα φώτα θα εισάγεις το action “Run Shortcut” και θα επιλέξεις την συντόμευση Lights On

Αντιστοίχως, στον αυτοματισμό When App is Closed αντί να προσθέσεις το Home action που σβήνει τα φώτα θα εισάγεις το action “Run Shortcut” και θα επιλέξεις την συντόμευση Lights Off

Βεβαιώσου πως έχεις ανοίξει και τις 2 αναφερθείσες συντομεύσεις στο σενάριο τους για να συμπληρώσεις 2 λεπτομέρειες που σου έχω υποδείξει.

Το παραπάνω θα λειτουργεί υποδειγματικά

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 02/05/2023 - 19:57

Big things have small beginnings

#569   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/05/2023 - 08:53

Το παρακάτω Shortcut δημιουργεί ένα νέο iOS ημερολόγιο με το όνομα HomeKit και κάθε φορά που τρέχει, καταγράφει εκεί την τρέχουσα θερμοκρασία ενός HomeKit αισθητήρα.

Στατιστικοποιεί τις μετρήσεις και τις μετατρέπει σε γραφική παράσταση όπου εμφανίζεται ως widget που απεικονίζει την διακύμανση της θερμοκρασίας τις τελευταίες 48hr.
Η συντόμευση απαιτεί προεγκατεστημένη την εφαρμογή Charty app που είναι επί πληρωμή.
fe0e7d0dc2bca50aa00125cfff85e5a7.jpg

Ο χρήστης το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να επιλέξει τον αισθητήρα του μέσα από το σενάριο της συντόμευσης.
Συστήνεται η συντόμευση να τρέχει μόνη της (μέσα από τους αυτοματισμούς της εφαρμογής των συντομεύσεων) κάθε μια ώρα, για να κάνει μία νέα καταγραφή και να επικαιροποιεί το Widget. Έτσι η γραφική παράσταση μετατρέπεται σε ένα live monitor της θερμοκρασίας ενός δωματίου.

Για απορίες εδώ είμαστε

HomeKit temperature monitor
Big things have small beginnings

#570   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2023 - 15:59

Εισαι τρελος!!!
Και εισαι και ο νουμερο ενα.-




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

1 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    azaleea