Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
592 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2023 - 19:29

Καλησπερα σας!….έχει κάνει κάποιος , που έχει Philips hue bridge , την αναβάθμιση που βγήκε εχτές 5 Ιουλίου 2023??…και αν ναι , είχε κάποιο πρόβλημα με τα accessories της Philips hue μέσω του HomeKit??


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#572   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/07/2023 - 07:56

Έκανα την αναβάθμιση αλλά δεν έχω κάποιο θέμα. Εσύ άνοιξες της εφαρμογή hue και ενημέρωσες τις συσκευές;

 

Καλησπερα σας!….έχει κάνει κάποιος , που έχει Philips hue bridge , την αναβάθμιση που βγήκε εχτές 5 Ιουλίου 2023??…και αν ναι , είχε κάποιο πρόβλημα με τα accessories της Philips hue μέσω του HomeKit??


Sent from my iPad using Tapatalk Pro



#573   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 07/07/2023 - 07:59

Για τα δωμάτια προτείνω το Eve Room, που καταγράφει εκτός από τη θερμοκρασία και την υγρασία αλλά και την ποιότητα του αέρα. Και φτιάχνει μόνο του τις γραφικές παραστάσεις.

 

06Kwz2vZv6sLWECoBB0WgLs-6..v1569469962.j

 

 

Το παρακάτω Shortcut δημιουργεί ένα νέο iOS ημερολόγιο με το όνομα HomeKit και κάθε φορά που τρέχει, καταγράφει εκεί την τρέχουσα θερμοκρασία ενός HomeKit αισθητήρα.

Στατιστικοποιεί τις μετρήσεις και τις μετατρέπει σε γραφική παράσταση όπου εμφανίζεται ως widget που απεικονίζει την διακύμανση της θερμοκρασίας τις τελευταίες 48hr.
Η συντόμευση απαιτεί προεγκατεστημένη την εφαρμογή Charty app που είναι επί πληρωμή.
fe0e7d0dc2bca50aa00125cfff85e5a7.jpg

Ο χρήστης το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να επιλέξει τον αισθητήρα του μέσα από το σενάριο της συντόμευσης.
Συστήνεται η συντόμευση να τρέχει μόνη της (μέσα από τους αυτοματισμούς της εφαρμογής των συντομεύσεων) κάθε μια ώρα, για να κάνει μία νέα καταγραφή και να επικαιροποιεί το Widget. Έτσι η γραφική παράσταση μετατρέπεται σε ένα live monitor της θερμοκρασίας ενός δωματίου.

Για απορίες εδώ είμαστε

HomeKit temperature monitor



#574   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2023 - 09:13

Έκανα την αναβάθμιση αλλά δεν έχω κάποιο θέμα. Εσύ άνοιξες της εφαρμογή hue και ενημέρωσες τις συσκευές;

καλημερα φίλε μου!!….όχι δεν έκανα ακόμη την ενημέρωση γιατί μου είχαν πει ότι όταν η hue κάνει την αναβάθμιση για το matters υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκρίνονται οι συσκευές μετά μέσα από το HomeKit και θα πρέπει να ξαναπεράσουν από την αρχή!,….οπότε επειδή αυτό το firmware ήταν για το πρωτόκολλο matters ρωτάω ( όπως μου είπε η hue ) αν αντιμετώπισε κάποιος πρόβλημα με τις συσκευές του!!…γιαυτο ρώτησα εδώ στο φόρουμ!!…εγώ έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη αναβάθμιση των hue συσκευων μου μέσα από την εφαρμογή , λόγο ότι το ίδιο έκανε και ο φίλος @vrachamis , για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων και να κάνουμε εμείς την επιλογή ποτέ θα κάνουμε την αναβάθμιση!
Οπότε εσυ μου λες ότι δεν είχες κανένα πρόβλημα σωστά??


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#575   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2023 - 12:47

Για τα δωμάτια προτείνω το Eve Room, που καταγράφει εκτός από τη θερμοκρασία και την υγρασία αλλά και την ποιότητα του αέρα. Και φτιάχνει μόνο του τις γραφικές παραστάσεις.

06Kwz2vZv6sLWECoBB0WgLs-6..v1569469962.j

το Eve room τι ακριβώς είναι;; Εφαρμογή ή συσκευή;;…γιατί δεν την βρίσκω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 07/07/2023 - 12:49


#576   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/07/2023 - 16:04

Kανενα προβλημα. Ολα τα updates κανονικα. 

 

 

Καλησπερα σας!….έχει κάνει κάποιος , που έχει Philips hue bridge , την αναβάθμιση που βγήκε εχτές 5 Ιουλίου 2023??…και αν ναι , είχε κάποιο πρόβλημα με τα accessories της Philips hue μέσω του HomeKit??


Sent from my iPad using Tapatalk Pro



#577   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2023 - 16:36

Kανενα προβλημα. Ολα τα updates κανονικα.

σε ευχαριστω πολύ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#578   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/07/2023 - 11:57

το Eve room τι ακριβώς είναι;; Εφαρμογή ή συσκευή;;…γιατί δεν την βρίσκω!!


Είναι συσκευή. Η εφαρμογή λέγεται Eve for Matter & HomeKit.

#579   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/08/2023 - 11:16

Έχετε κάνει αναβάθμιση στη νέα αρχιτεκτονική; Λειτουργούν τα παλιά plugs κτλ ή χάνουμε τις παλιές συσκευές;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#580   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2023 - 09:57

Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα Homekit Dimmers.

Ψάχνω εδώ και καιρό να βρω στην Ευρωπαϊκή αγορά έναν dimmer για τα σποτ του σαλονιού να αντικαταστήσει ένα παλιό zigbee dimmer που χάλασε αλλά δεν βρίσκω τίποτα!

Στην Αμερική υπάρχουν αρκετές επιλογές, μάλιστα η Belkin εβγαλε και εναν που ειναι Thread over Matter 

https://www.iptvsat....wemo-me-thread/

 

Υπάρχει και ένας της Legrand αλλά απαιτεί δικό της ακριβό bridge.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει εάν ξέρει;

 

Ευχαριστώ.



#581   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/11/2023 - 12:36

Aqara έψαξες;



#582   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2023 - 19:28

Aqara έψαξες;

Ναι, δεν έχει dimmer τοίχου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#583   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 10/01/2024 - 11:49

Υπάρχουν δύο τρόποι:

Ο ένας είναι μέσω HomeBridge όπου εγκαθιστάς ένα weather station plugin και σου εμφανίζει στο HomeKit ένα Wind/Rain Sensor για την περιοχή του σπιτιού σου, όπου καταγράφει σε πραγματικό χρόνο την ταχύτητα του ανέμου.
Μετά φτιάχνεις αυτοματισμούς:
Πχ. Αν η ταχύτητα του ανέμου γίνει μεγαλύτερη από… τότε ανέβασε τις τέντες & αντίστροφα.

Ο δεύτερος τρόπος είναι μέσω των συντομεύσεων όπου και χρησιμοποιώ εγώ.

Έφτιαξα ένα μικρό αλγόριθμο που μετατρέπει την ταχύτητα του ανέμου από Km/hr σε Beaufort και την διεύθυνση του ανέμου από μοίρες σε λεκτικό περιεχόμενο (Βόρειος, Βορειοανατολικός κτλ)
Μετά ενσωμάτωσα τον αλγόριθμο μέσα σε μία συντόμευση όπου τραβάει τα στοιχεία του καιρού (βροχή + αέρας) στο σπίτι, κάνει τις μετατροπές και μετά ανεβοκατεβάζει τις τέντες με κριτήρια που έθεσα εγώ.
Η συντόμευση τρέχει αυτόματα κάθε μισή ώρα μέσω αυτοματισμού.
Μετά Έθεσα μεταξύ άλλων τις παρακάτω HomeKit ενέργειες μέσα στην συντόμευση:

Εάν η ταχύτητα του ανέμου είναι μεγαλύτερη των 4 Beaufort και ταυτόχρονα η διεύθυνση του ανέμου είναι Βόρειος ή Βορειοδυτικός ή Βορειοανατολικός… τότε ανέβασε τις τέντες στο 70%

Παρακάτω η συντόμευση την οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε:

https://www.icloud.c...40c2623ef5dc4ed

Την αξιοπιστία των μετρήσεων την έχω τσεκάρει αρκετές εβδομάδες πριν. Όταν το project των τεντών ήταν ακόμα μία ιδέα στο κεφάλι μου

Καλημέρα, 

 

Επειδή ο ένας αισθητήρας που είχα στο μπαλκόνι μου βγήκε off, δοκίμασα αυτό το plugin. έχω βάλει την τελείως απλή μορφή και στο HomeKit βγλαζει 3 αιθητήρες θερμοκρασίας. Αυτή τη στιγμή ο ένας 0, ο άλλος 2 και ο άλλος 5. Στο openweather την περιοχή μου την έχει με 7. Τι μπορεί να φταιει;



#584   sbassios

sbassios

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/02/2024 - 14:45

γυρισα κάποιες σελίδες πίσω αλλα δεν βρήκα απάντηση σε αυτό που ψάχνω...εχει εγκαταστήσει κανείς σε πόρτα ασφαλείας κάποια κλειδαριά που να ξεκλειδώνει με το iphone είτε μέσω της οικίας είτε μέσω εφαρμογής;

επίσης ξέρετε ποια air condition συνδέονται με την οικία; ή υπάρχει κάποιος τρόπος να τα συνδέσω σε κάποιο hub ώστε να συνδέονται μέσω της οικίας;



#585   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/02/2024 - 23:12

γυρισα κάποιες σελίδες πίσω αλλα δεν βρήκα απάντηση σε αυτό που ψάχνω...εχει εγκαταστήσει κανείς σε πόρτα ασφαλείας κάποια κλειδαριά που να ξεκλειδώνει με το iphone είτε μέσω της οικίας είτε μέσω εφαρμογής;
επίσης ξέρετε ποια air condition συνδέονται με την οικία; ή υπάρχει κάποιος τρόπος να τα συνδέσω σε κάποιο hub ώστε να συνδέονται μέσω της οικίας;


Για τα κλιματιστικά αν έχουν WiFi και έχεις spare pc/laptop ή ακόμα καλύτερα raspberry μπορείς και με home bridge. Με τα δικά μου έτσι έχω κάνει




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)