Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/12/2017 - 22:39

Η επίσημη απάντηση της Apple:
 

 

Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.

Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions. We've now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future.

 

 

1. Το κάνουν για το καλό μας. 

 

2. Θα μπορούσαν να ειδοποιούν τον χρήστη να αλλάξει μπαταρία, αλλά το να του κάνουν την εμπειρία χρήσης μαρτύριο με το τηλέφωνο να σέρνεται όλη την ημέρα ειναι προτιμότερο.

 

3. Δεν είναι bug, είναι feature.

 

4. Τα iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ήταν μόνο η αρχή. Ακολουθεί το iPhone 7 με το iOS 11.2 και έπονται και άλλα μοντέλα. 

Με το 4. το ΤΕΛΕΙΩΣΕ η Apple...παιδιά, καταλαβαίνετε...σας το ξεκαθαρίζει για να μην ψάχνεστε σε λίγο καιρό...

Όλοι στο Χ και του χρόνου στο ΧΙ... :P

Οι δικαιολογίες είναι απλά ΤΡΙ-ΣΑ-ΘΛΙΕΣ.;

Προσωπικά θα με βοηθήσει περισσότερο αυτή της η κίνηση...ο νοών νοείτω...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 20/12/2017 - 22:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/12/2017 - 23:32

Οι δικαιολογίες δεν είναι τρισάθλιες κι έχουν λογική σε αυτό που λένε. Το λάθος της υπόθεσης είναι αλλού. 

Από την στιγμή που ξέρουν ότι αυτό γίνεται με την φθορά ας προσλάβουν επιτέλους προγραμματιστές της προκοπής που θα διαχειριστούν το θέμα σωστά μέσω του iOS και όχι κάνοντας μεσοβέζικες λύσεις του ποδαριού. Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η φθορά της μπαταρίας που είναι κάτι φυσιολογικό και αναπόφευκτο.

Επίσης όπως σωστά έγραψαν στο άρθρο του του tech crunch https://techcrunch.c...running-slower/  θα μπορούσε να ενημερώνει από ένα σημείο και μετά μέσω του iOS πότε αρχίζει να πέφτει η επεξεργαστική απόδοση από ένα ποσοστό και κάτω ώστε να είναι στο χέρι του χρήστη να αποφασίσει αν θέλει να κάνει αλλαγή μπαταρίας ή όχι.

Η λογική λέει ότι αυτό είναι universal problem λόγω της φύσης των μπαταριών που χρησιμοποιούν όλοι οπότε θα χτυπάει και τα Android κινητά. Τώρα το πως και το αν το διαχειρίζεται το Android σαν λειτουργικό δεν γνωρίζω.



#168   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/12/2017 - 00:22

Αν δε μου διαφεύγει κάτι, η apple προέβη στην ανακοίνωση αυτή , αφού αποκαλύφθηκε το θέμα ; εκ των υστερων δλδ; 

Εννοώ δλδ πως ουδέποτε πριν τα είχε πει αυτά;


Τελευταία επεξεργασία από: Lellos, 21/12/2017 - 00:23


#169   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 21/12/2017 - 00:27

Αυτά είναι γνωστά, δεν χρειάζεται να τα πει καμία Apple.
Μετά από 300 έως 500 φορτίσεις κάθε μπαταρία χρειάζεται αλλαγή.

Αυτό ισοδυναμεί με 2 έως 3 χρόνια περίπου.

Αν κάποιος κάνει αρκετή χρήση, και φορτίζει 2 φορές το κινητό του την ημέρα, μπορεί να γίνει και σε λιγότερο χρόνο.

Το τι θα κάνει το κινητό από και και πέρα είναι απόφαση της κάθε εταιρείας.

Η Apple θεώρησε σωστό να ρίξει τις επιδόσεις για να προστατεύσει το κινητό και να διατηρήσει μια καλή διάρκεια μπαταρίας.
Θα μπορούσε να κάνει το αντίθετο, με κίνδυνο όμως ατυχήματος, πυρκαγιάς, απότομου κλεισίματος κλπ.

Το μόνο φάουλ είναι ότι θα μπορούσε να βγάλει κάποιο μυνημα που να ενημερώνει τον χρήστη ότι χρειάζεται αλλαγή η μπαταρία...





Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 21/12/2017 - 00:32


#170   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/12/2017 - 01:43

Δηλαδή το δικό μου android 3 ετών με 75% υγεία μπαταρίας που τρέχει τέρμα τα γκάζια να περιμένω στα επόμενα χρόνια να χαλάσει ή να ανατιναχτεί...μάλιστα...και πιστεύεται όλοι σας ότι μπαρούφα λέει αυτή η εταιρεία επειδή οι μπαταρίες που χρησιμοποιεί πιθανότατα, ας το κρίνουν και άλλοι είναι να μην για το τι...να αλλάζετε λοιπόν μπαταρία κάθε 6 μήνες ή χρόνο και αν βλέπετε το κινητό σας να σέρνεται θα ξέρετε ότι το οφείλεται στην καλή την απλ που νοιάζεται για την συσκευή σας ώστε με τα καινούργια iOS κάθε έτους να το αλλάζετε πιο μπροστά. Το σανό καλό από την πλευρά της αλλά προσωπικά ας κρίνει αυτή που θα πιάσει τόπο. Εγώ θα απέχω από τέτοιες τρισάθλιες δικαιολογίες. Όταν το κινητό έρθει η ώρα αλλαγή μπαταρίας να βάλει μια €&()@!! ένδειξη ώστε ο άλλος να προβεί σε αυτή, μέχρι τότε όμως το κινητό θα τρέχει τέρμα και χ@@@&κα αν θα το φορτίσω 40 φορές την ημέρα. Ούτε πρωτάρηδες είμαστε ούτε ακούμπησαμε κινητό εχθές...αυτα ούτε σε μαντρια δεν γίνονται.
Αν θέλω αυτονομία υποτίθεται ότι σε λειτουργία ισχύος που έβαλε μετά από ποσά καθυστερημένα χρόνια, των ενεργοποιώ και έχω μισή ισχύ στην CPU. Τα υπόλοιπα απλά... άσε να μην πω...

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 21/12/2017 - 01:45


#171   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/12/2017 - 02:08

Δηλαδή το δικό μου android 3 ετών με 75% υγεία μπαταρίας που τρέχει τέρμα τα γκάζια να περιμένω στα επόμενα χρόνια να χαλάσει ή να ανατιναχτεί...μάλιστα...και πιστεύεται όλοι σας ότι μπαρούφα λέει αυτή η εταιρεία επειδή οι μπαταρίες που χρησιμοποιεί πιθανότατα, ας το κρίνουν και άλλοι είναι να μην για το τι...να αλλάζετε λοιπόν μπαταρία κάθε 6 μήνες ή χρόνο και αν βλέπετε το κινητό σας να σέρνεται θα ξέρετε ότι το οφείλεται στην καλή την απλ που νοιάζεται για την συσκευή σας ώστε με τα καινούργια iOS κάθε έτους να το αλλάζετε πιο μπροστά. Το σανό καλό από την πλευρά της αλλά προσωπικά ας κρίνει αυτή που θα πιάσει τόπο. Εγώ θα απέχω από τέτοιες τρισάθλιες δικαιολογίες. Όταν το κινητό έρθει η ώρα αλλαγή μπαταρίας να βάλει μια €&()@!! ένδειξη ώστε ο άλλος να προβεί σε αυτή, μέχρι τότε όμως το κινητό θα τρέχει τέρμα και χ@@@&κα αν θα το φορτίσω 40 φορές την ημέρα. Ούτε πρωτάρηδες είμαστε ούτε ακούμπησαμε κινητό εχθές...αυτα ούτε σε μαντρια δεν γίνονται.
Αν θέλω αυτονομία υποτίθεται ότι σε λειτουργία ισχύος που έβαλε μετά από ποσά καθυστερημένα χρόνια, των ενεργοποιώ και έχω μισή ισχύ στην CPU. Τα υπόλοιπα απλά... άσε να μην πω...


Σταμάτησα να διαβάζω στο «τρία χρόνια Android που πάει σφαιρα» ...

#172   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/12/2017 - 02:17

Απλα πραγματα παιδια.
Αυτη τη στιγμη εκατομμυρια πελατες της μαμας ειναι εξοργισμενοι.
Η μαμα παραδεχεται οτι σου παιρνει το χιλιαρικο αλλα το αστραφτερο iphone σου δεν ειναι-πρακτικα-εντελως δικο σου.!!! Ειναι για παντα φυλακισμενο στα χερια της μαμας apple που με απατες αποφασιζει ποτε θα στο βγαλει αχρηστο.
Το θεμα ομως ειναι οτι οπως γινεται με ολα τα πραγματα στον καπιταλισμο του 2017,η μαμα ξερει οτι ο κοσμος θα διαμαρτυρηθει, θα αγανακτισει,θα βρισει,αλλα την επομενη χρονια θα φαει τα σωθικα του και θα βρει το χιλιαρικακι για το καινουργιο "σκλαβωμενο" iphonaki!
Εγω επειδη εχω πραγματικα εξοργιστει με την παραδοχη της απατης,δεν προκειται να ξαναπαιξω αυτο το παιχνιδι.



#173   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/12/2017 - 02:54

Η επίσημη απάντηση της Apple:
 

 

Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.

Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions. We've now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future.

 

4. ... Ακολουθεί το iPhone 7 με το iOS 11.2 και έπονται και άλλα μοντέλα. 

"Αγοράστε νέες συσκευές". Που το περίεργο? "Feature" και αυτό.

 

* Τα 7 και ειδικά τα Plus ακολούθησαν απο τη 1η μέρα του iOS 11. Που τα εξαφάνισαν με το έτσι θέλω.

 

** Τους πρόλαβα.

 

Γιατί το ίδιο γινόταν και με τα 6S, που οι μπαταρίες ανάγκαζαν τη συσκευή στο να κλείνει/άσχετα Reboots που είχε ως αποτέλεσμα το πρόγραμμα αντ/στασης.

 

Πολύ απλά λοιπόν το Update που έδωσαν τότε με τη 10.2.1 (που υποτίθεται λύνει το πρόβλημα), ξεκίνησε όλα τα παραπανω με τους περιορισμούς για να μην υπάρξουν τα ίδια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#174   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/12/2017 - 03:34

Νομίζω ότι το ισοπεδώνουμε το θέμα από ένα σημείο και μετά. Είναι λάθος η Apple καμία αμφιβολία θα έπρεπε να είχε ενημερώσει με κάποιο τρόπο. Από την άλλη είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί θα πήγαινε μετα ο καθένας και θα ζήταγε αλλαγή χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Γι'αυτό αρχικά θα έπρεπε να ενσωματώσει στο λειτουργικό κάποιο σύστημα που να ενημερώνει τον χρήστη τι γίνεται ακριβώς στην συσκευή με την πάροδο του χρόνου ώστε να αποφευχθούν τέτοια φαινόμενα και να τελειώνει το θέμα εκεί.

Από εκεί και πέρα όμως όταν αλλάζεις μπαταρία και το κινητό επανέρχεται δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για planned obsolescence. Αν ήταν αυτή η πρόθεση υπάρχουν πιο απλοί τρόποι να το κάνει, χωρίς να εκτεθεί και χωρίς να μπορεί κανείς να πει τίποτα όπως γίνεται και στα android. Προσωπικά η καλύτερη λύση θα είναι να δώσει την επιλογή στον τελικό χρήστη τι προτιμάει να κάνει όταν αρχίσει η μπαταρία να επηρεάζει την απόδοση της συσκευής. 

Τα υπόλοιπα για τα android και την καλή Google, Samsung και πάει λέγοντας ας τα αφήσουμε καλύτερα γιατί εκεί επικρατεί τέτοιο χάος με την κάθε εταιρεία και τις πρακτικές της που κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως διαχειρίζεται η κάθε μία ακριβώς όχι μόνο το συγκεκριμένο θέμα αλλά και πολλά άλλα που βγαίνουν στην πλατφόρμα κάθε 3 και λίγο.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 21/12/2017 - 03:37


#175   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2017 - 08:14

Αν δε μου διαφεύγει κάτι, η apple προέβη στην ανακοίνωση αυτή , αφού αποκαλύφθηκε το θέμα ; εκ των υστερων δλδ; 

Εννοώ δλδ πως ουδέποτε πριν τα είχε πει αυτά;

ήταν πάγια τακτική στις αρχές όταν ξεκίνησε ο μακαρίτης να ανεβάζει πάλι το δαγκωμένο μήλο ελέω της μικρομάλακης και των σΒίστα, τότε ο κόσμος δεν πολύ ενοχλούνταν 

 

Με το 4. το ΤΕΛΕΙΩΣΕ η Apple...παιδιά, καταλαβαίνετε...σας το ξεκαθαρίζει για να μην ψάχνεστε σε λίγο καιρό...

Όλοι στο Χ και του χρόνου στο ΧΙ... :P

Οι δικαιολογίες είναι απλά ΤΡΙ-ΣΑ-ΘΛΙΕΣ.;

Προσωπικά θα με βοηθήσει περισσότερο αυτή της η κίνηση...ο νοών νοείτω...

Από τη στιγμή που ξανά έγινε η "εταιρεία" των μετόχων όπως ήταν ακριβώς πριν το 1996 θα ακολουθήσει τη ροή της ιστορίας.

Εγώ έκοψα το τσιγάρο όταν "κατάλαβα" ότι επειδή ήμουν εθισμένος σε αυτό, ο κάθε "τσάρος" της "οικονομίας" μου ανέβαζε τη τιμή και θα κολλήσω στην apple.

 

Αυτά είναι γνωστά, δεν χρειάζεται να τα πει καμία Apple.
Μετά από 300 έως 500 φορτίσεις κάθε μπαταρία χρειάζεται αλλαγή.

Αυτό ισοδυναμεί με 2 έως 3 χρόνια περίπου.

Αν κάποιος κάνει αρκετή χρήση, και φορτίζει 2 φορές το κινητό του την ημέρα, μπορεί να γίνει και σε λιγότερο χρόνο.

Το τι θα κάνει το κινητό από και και πέρα είναι απόφαση της κάθε εταιρείας.

Η Apple θεώρησε σωστό να ρίξει τις επιδόσεις για να προστατεύσει το κινητό και να διατηρήσει μια καλή διάρκεια μπαταρίας.
Θα μπορούσε να κάνει το αντίθετο, με κίνδυνο όμως ατυχήματος, πυρκαγιάς, απότομου κλεισίματος κλπ.

Το μόνο φάουλ είναι ότι θα μπορούσε να βγάλει κάποιο μυνημα που να ενημερώνει τον χρήστη ότι χρειάζεται αλλαγή η μπαταρία...





Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τοξότη είσαι παλιός οπότε δεν χρειάζονται "δικαιολογίες" οι πουστiες της κάθε εταιρίας, αφού μάλλον τους το επιτρέπει το νομικό πλαίσιο καλά κάνουν 

 

Σταμάτησα να διαβάζω στο «τρία χρόνια Android που πάει σφαιρα» ...

Πάει αρκεί να ξέρεις, πράγμα που δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε απλός χρήστης μιας συσκευής android να το γνωρίζει 

 

Απλα πραγματα παιδια.
Αυτη τη στιγμη εκατομμυρια πελατες της μαμας ειναι εξοργισμενοι.
Η μαμα παραδεχεται οτι σου παιρνει το χιλιαρικο αλλα το αστραφτερο iphone σου δεν ειναι-πρακτικα-εντελως δικο σου.!!! Ειναι για παντα φυλακισμενο στα χερια της μαμας apple που με απατες αποφασιζει ποτε θα στο βγαλει αχρηστο.
Το θεμα ομως ειναι οτι οπως γινεται με ολα τα πραγματα στον καπιταλισμο του 2017,η μαμα ξερει οτι ο κοσμος θα διαμαρτυρηθει, θα αγανακτισει,θα βρισει,αλλα την επομενη χρονια θα φαει τα σωθικα του και θα βρει το χιλιαρικακι για το καινουργιο "σκλαβωμενο" iphonaki!
Εγω επειδη εχω πραγματικα εξοργιστει με την παραδοχη της απατης,δεν προκειται να ξαναπαιξω αυτο το παιχνιδι.

Εκμεταλεύσου ότι μπορείς από αυτό που σου προσφέρει διότι δεν είναι ο κόσμος αγγελικά πλασμένος, θυμήσου τι λογισμικά υπάρχουν στις "κινεζιές" για να "παρακολουθούν" το κάθε κλικ 

 

Νομίζω ότι το ισοπεδώνουμε το θέμα από ένα σημείο και μετά. Είναι λάθος η Apple καμία αμφιβολία θα έπρεπε να είχε ενημερώσει με κάποιο τρόπο. Από την άλλη είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί θα πήγαινε μετα ο καθένας και θα ζήταγε αλλαγή χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Γι'αυτό αρχικά θα έπρεπε να ενσωματώσει στο λειτουργικό κάποιο σύστημα που να ενημερώνει τον χρήστη τι γίνεται ακριβώς στην συσκευή με την πάροδο του χρόνου ώστε να αποφευχθούν τέτοια φαινόμενα και να τελειώνει το θέμα εκεί.

Από εκεί και πέρα όμως όταν αλλάζεις μπαταρία και το κινητό επανέρχεται δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για planned obsolescence. Αν ήταν αυτή η πρόθεση υπάρχουν πιο απλοί τρόποι να το κάνει, χωρίς να εκτεθεί και χωρίς να μπορεί κανείς να πει τίποτα όπως γίνεται και στα android. Προσωπικά η καλύτερη λύση θα είναι να δώσει την επιλογή στον τελικό χρήστη τι προτιμάει να κάνει όταν αρχίσει η μπαταρία να επηρεάζει την απόδοση της συσκευής. 

Τα υπόλοιπα για τα android και την καλή Google, Samsung και πάει λέγοντας ας τα αφήσουμε καλύτερα γιατί εκεί επικρατεί τέτοιο χάος με την κάθε εταιρεία και τις πρακτικές της που κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως διαχειρίζεται η κάθε μία ακριβώς όχι μόνο το συγκεκριμένο θέμα αλλά και πολλά άλλα που βγαίνουν στην πλατφόρμα κάθε 3 και λίγο.

 

Είναι εάν ακόμη λάθος και η κατανάλωση θα δείξει 



#176   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/12/2017 - 10:16

Άμεσα να δώσουν ένα σκασμό λεφτά στο τμήμα R&D για να εγκαταλειφθεί αυτό το σίχαμα που λέγεται μπαταρίες λιθίου.

 

Πρακτικά είναι το μόνο στάσιμο κομμάτι στις συσκευές εδώ και χρόνια. Όλα πάνε μπροστά και αυτό μένει στάσιμο.

 

Στα της ταμπακιέρας, τεράστιο φάουλ από την Apple.

 

Όχι τόσο το τι έκανε όσο το ότι το έκανε κρυφά ενώ θα μπορούσε να το κάνει με τρόπο που να της πούμε και ευχαριστώ, αλλά και ο τρόπος που το ανακοίνωσε τωρα εκ των υστέρων.



#177   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/12/2017 - 10:51

Νομίζω ότι το ισοπεδώνουμε το θέμα από ένα σημείο και μετά. Είναι λάθος η Apple καμία αμφιβολία θα έπρεπε να είχε ενημερώσει με κάποιο τρόπο. Από την άλλη είναι και δίκοπο μαχαίρι γιατί θα πήγαινε μετα ο καθένας και θα ζήταγε αλλαγή χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Γι'αυτό αρχικά θα έπρεπε να ενσωματώσει στο λειτουργικό κάποιο σύστημα που να ενημερώνει τον χρήστη τι γίνεται ακριβώς στην συσκευή με την πάροδο του χρόνου ώστε να αποφευχθούν τέτοια φαινόμενα και να τελειώνει το θέμα εκεί.

Από εκεί και πέρα όμως όταν αλλάζεις μπαταρία και το κινητό επανέρχεται δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για planned obsolescence. Αν ήταν αυτή η πρόθεση υπάρχουν πιο απλοί τρόποι να το κάνει, χωρίς να εκτεθεί και χωρίς να μπορεί κανείς να πει τίποτα όπως γίνεται και στα android. Προσωπικά η καλύτερη λύση θα είναι να δώσει την επιλογή στον τελικό χρήστη τι προτιμάει να κάνει όταν αρχίσει η μπαταρία να επηρεάζει την απόδοση της συσκευής. 

Τα υπόλοιπα για τα android και την καλή Google, Samsung και πάει λέγοντας ας τα αφήσουμε καλύτερα γιατί εκεί επικρατεί τέτοιο χάος με την κάθε εταιρεία και τις πρακτικές της που κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως διαχειρίζεται η κάθε μία ακριβώς όχι μόνο το συγκεκριμένο θέμα αλλά και πολλά άλλα που βγαίνουν στην πλατφόρμα κάθε 3 και λίγο.

Φιλικά, αλλά να ξέρεις δεν είμαι χρήστης συσκευών επιπέδου νηπιαγωγείου, και εννοώ ότι λειτουγικό δουλέυω (ακόμη και mac OS σε VMware) το κάνω ανατομία κυριολεκτικά. Όσες συσκευές είχα, προσωπικά αλλά και οικογενειακά, φίλων κ.α όλα περνάνε απο τα χέρια μου. Καμία, ΜΑ ΚΑΜΙΑ android συσκευή δεν κάνει αυτό το ξεφτιλίκι. Άν θέλεις να σου ανεβάσω βίντεο προφίλ με το πώς λειτουργεί το κινητό μου και σε τί συχνότητα cpu, memory κλπ...πές μου. Δεν μπορούμε να υποθέτουμε για κάποιους, όταν υπάρχει τρόπος να γνωρίζεις. Να παίρνεις συσκευή σήμερα και επειδή μπορεί κάποιος μπορεί να φορτίζει την ημέρα 2 φορές το κινητό λόγω δουλειάς και όχι μόνο, σε 4-6 μήνες να αρχίζει να ρίχνει ρολόγια...εντάξει. Υπάρχει και λογική...

 

Σταμάτησα να διαβάζω στο «τρία χρόνια Android που πάει σφαιρα» ...

Καλά κάνεις.

 

"Αγοράστε νέες συσκευές". Που το περίεργο? "Feature" και αυτό.

 

* Τα 7 και ειδικά τα Plus ακολούθησαν απο τη 1η μέρα του iOS 11. Που τα εξαφάνισαν με το έτσι θέλω.

 

** Τους πρόλαβα.

Όντως.

 

ΥΓ: Το εξοργιστικό σε όλο το θέμα όπως είπε και ο Lellos είναι οτι το παραδέχεται ψυχρά (λές και μιλάει σε άτομα χωρίς λογική σκέψη) και λέει οτι θα το κάνει και στις επόμενες συσκευές! Όταν δεν έχει πέι κουβέντα στο παρελθόν και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝΕ άτομα να αλλάξουν συσκευές για αυτή της, την συμπεριφορά.

Ένας φίλος είπε κάτι για τσιγάρο και εθισμό...Ευτυχώς δεν καπνίζω και δεν έχω κανένος είδος εθισμό...μου είναι όλα πολύ εύκολα να τα κόψω.

Και όλο αυτό το θέμα είναι μέσα στον πυρήνα του λειτουργικού...καλά κρασιά...και τα πορτοκάλια φρούτα είναι εκτός του Μήλου.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 21/12/2017 - 10:52


#178   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/12/2017 - 11:26

ήταν πάγια τακτική στις αρχές όταν ξεκίνησε ο μακαρίτης να ανεβάζει πάλι το δαγκωμένο μήλο ελέω της μικρομάλακης και των σΒίστα, τότε ο κόσμος δεν πολύ ενοχλούνταν

Από τη στιγμή που ξανά έγινε η "εταιρεία" των μετόχων όπως ήταν ακριβώς πριν το 1996 θα ακολουθήσει τη ροή της ιστορίας.
Εγώ έκοψα το τσιγάρο όταν "κατάλαβα" ότι επειδή ήμουν εθισμένος σε αυτό, ο κάθε "τσάρος" της "οικονομίας" μου ανέβαζε τη τιμή και θα κολλήσω στην apple.

Τοξότη είσαι παλιός οπότε δεν χρειάζονται "δικαιολογίες" οι πουστiες της κάθε εταιρίας, αφού μάλλον τους το επιτρέπει το νομικό πλαίσιο καλά κάνουν

Πάει αρκεί να ξέρεις, πράγμα που δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε απλός χρήστης μιας συσκευής android να το γνωρίζει

Εκμεταλεύσου ότι μπορείς από αυτό που σου προσφέρει διότι δεν είναι ο κόσμος αγγελικά πλασμένος, θυμήσου τι λογισμικά υπάρχουν στις "κινεζιές" για να "παρακολουθούν" το κάθε κλικ


Είναι εάν ακόμη λάθος και η κατανάλωση θα δείξει



Να εκμεταλλευτώ ότι μπορώ από αυτό που μου προσφέρει; Μου το χάρισε και δεν το κατάλαβα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#179   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/12/2017 - 11:56

ΥΓ: Το εξοργιστικό σε όλο το θέμα όπως είπε και ο Lellos είναι οτι το παραδέχεται ψυχρά (λές και μιλάει σε άτομα χωρίς λογική σκέψη) και λέει οτι θα το κάνει και στις επόμενες συσκευές! Όταν δεν έχει πέι κουβέντα στο παρελθόν και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝΕ άτομα να αλλάξουν συσκευές για αυτή της, την συμπεριφορά.

Ένας φίλος είπε κάτι για τσιγάρο και εθισμό...Ευτυχώς δεν καπνίζω και δεν έχω κανένος είδος εθισμό...μου είναι όλα πολύ εύκολα να τα κόψω.

Και όλο αυτό το θέμα είναι μέσα στον πυρήνα του λειτουργικού...καλά κρασιά...και τα πορτοκάλια φρούτα είναι εκτός του Μήλου.

Αυτή η δήθεν απάντηση/θέση το κάνει ακόμα χειρότερο απο ότι είναι.

 

Έχουν περάσει 10+ μέρες και αποφασίζεις τώρα να δείξεις πόσο "αγαπάς" και "προσέχεις" τους πελάτες σου.

 

Κάν'το την ίδια μέρα που βγήκε η πουστι@ σου, δώσε στους κατόχους τη δυνατότητα να αλλάξουν μπαταρία σε 'σενα ακόμα και με -50% και δε θα έφτανες εδώ.

 

Που βέβαια αν η μπαταρία δεν είναι ελαττωματική, και δε δείξει πρόβλημα στα διαγνωστικά που τρέχουν, δε κάνουν καμία αντ/σταση αλλά τη πάπια.

 

Αλλά είπαμε. "Θα σας πήξουμε στα Features".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#180   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 21/12/2017 - 13:13

Από 11.2 σε 11.2.1 πάντως όπως φαίνεται στο βιντεο υπάρχει μια "σχετική βελτίωση"

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες