Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   suboy

suboy

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/12/2017 - 11:08

Είμαι με 10.3.3 σε 6s. Βλέπω με το cpudasher64 διάφορες τιμές στην συχνότητα του επεξεργαστή μέσα στην μέρα άσχετα από την μπαταρία. Από 900, 1200, 1512 και 1848. Τα τρία πρώτα άσχετα από το ποσοστό μπαταρίας;

Πως είμαστε σίγουροι ότι η apple αφήνει μια εφαρμογή να δείχνει σωστές μετρήσεις και δεν βλέπουμε κάτι λάθος;
Μήπως κατά το άνοιγμα παίρνει την τρέχουσα συχνότητα και μόνο;

Όταν το φορτίζω γιατί να μην λειτουργεί στο 100% της συχνότητάς του ο επεξεργαστής (δεν μιλάω για idle στο 100%); Φορτίζει και στο 85% με φορτιστή 2,4Α βλέπω 1512Mhz, στο 90% 1848.

Anyway θα προτιμούσα όλο αυτό να γίνεται με την επιλογή του χρήστη, ας το έχει ενεργό από default αλλά ας μου δώσει την δυνατότητα για απενεργοποίηση, κάτι σαν high performance και με προειδοποίηση για την μπαταρία.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2017 - 12:30

:D...

Να γελάς,γιατί όλα τα androids πετάνε απο 5,6 έκδοση και γίνεται ακόμη πιό άψογο (ακόμη και με 2-3 ράμ), ενώ η apple παλεύει με το ίδιο το λειτουργικό της. Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι στο android μου και πάει bullet ^_^  άσε τα γέλια λοιπόν επειδή δεν έχεις ιδέα τί πρόοδο έχουν κάνει απέναντι και κοίτα να στέλνεις αναφορές μπάς και στρώσει η κατάσταση. Στο 2017 είμαστε όχι στο 2010. Οι καραμμέλες λιώσανε...

 

Είμαι με 10.3.3 σε 6s. Βλέπω με το cpudasher64 διάφορες τιμές στην συχνότητα του επεξεργαστή μέσα στην μέρα άσχετα από την μπαταρία. Από 900, 1200, 1512 και 1848. Τα τρία πρώτα άσχετα από το ποσοστό μπαταρίας;

Πως είμαστε σίγουροι ότι η apple αφήνει μια εφαρμογή να δείχνει σωστές μετρήσεις και δεν βλέπουμε κάτι λάθος;
Μήπως κατά το άνοιγμα παίρνει την τρέχουσα συχνότητα και μόνο;

Όταν το φορτίζω γιατί να μην λειτουργεί στο 100% της συχνότητάς του ο επεξεργαστής (δεν μιλάω για idle στο 100%); Φορτίζει και στο 85% με φορτιστή 2,4Α βλέπω 1512Mhz, στο 90% 1848.

Anyway θα προτιμούσα όλο αυτό να γίνεται με την επιλογή του χρήστη, ας το έχει ενεργό από default αλλά ας μου δώσει την δυνατότητα για απενεργοποίηση, κάτι σαν high performance και με προειδοποίηση για την μπαταρία.

Σε μένα πάντως το dasher δουλέυει άψογα. Πάντα 1848Mhz (ούτε μία φορά λάθος) και όταν το βάζω σε χαμηλή ισχύ 911Μhz(πάντα).

Η αλλαγή μπαταρίας σε παλιές συσκευές που σερνότανε και η απότομη άνοδος της απόδοσης μετά αλλαγής αποδεικνύει την ουσία. Δεν χρειάζεσαι νούμερα. Υπήρχε μία υποψία επιβεβαιώθηκε.

End off story.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 16/12/2017 - 12:31


#138   suboy

suboy

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/12/2017 - 12:48

Σε μένα πάντως το dasher δουλέυει άψογα. Πάντα 1848Mhz (ούτε μία φορά λάθος) και όταν το βάζω σε χαμηλή ισχύ 911Μhz(πάντα).

Η αλλαγή μπαταρίας σε παλιές συσκευές που σερνότανε και η απότομη άνοδος της απόδοσης μετά αλλαγής αποδεικνύει την ουσία. Δεν χρειάζεσαι νούμερα. Υπήρχε μία υποψία επιβεβαιώθηκε.

End off story.

 

Πως το υποστηρίζεις ότι δεν κάνει λάθος; Δηλαδή ότι είναι πάντα 1848 σε σένα σημαίνει ότι τα 1200 που βλέπω με 45% μπαταρία και 1512 με 6% είναι λάθος;

Δεν μπορώ να πω ότι σέρνετε το κινητό έστω και αν βλέπω περίεργα νούμερα στο Geekbench

 

* Φιλικά μιλάω



#139   Balema

Balema

    iPH Enthousiast

  • 427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 16/12/2017 - 13:33

Εγώ που έχω το 7 αφού τελειώσει η εγγύηση και θελήσω κάποια στιγμή να αλλάξω μπαταρία υπάρχει τρόπος και τόπος ώστε να μη χάσει καθόλου από τη στεγανοποίηση που έχει;



#140   idimpo

idimpo

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/12/2017 - 13:47

Πηρα την document και μου λενε 109 ευρω για αλλαγη μπαταριας σε iphone 6 plus. Ιδια τιμη ολα τα iphone... Αξιζει πιστευετε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι μπαινει original ανταλλακτικο;

#141   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2017 - 15:27

Να γελάς,γιατί όλα τα androids πετάνε απο 5,6 έκδοση και γίνεται ακόμη πιό άψογο (ακόμη και με 2-3 ράμ), ενώ η apple παλεύει με το ίδιο το λειτουργικό της. Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι στο android μου και πάει bullet ^_^  άσε τα γέλια λοιπόν επειδή δεν έχεις ιδέα τί πρόοδο έχουν κάνει απέναντι και κοίτα να στέλνεις αναφορές μπάς και στρώσει η κατάσταση. Στο 2017 είμαστε όχι στο 2010. Οι καραμμέλες λιώσανε...

 

χαλαρωσε Χρησταρα γιατι απο υποδειξεις ξερω να κανω και εγω και πιστεψε με δεν θα σου αρεσουν. Απο ποτε εισαι ο μοναδικος εδω μεσα με android για να καταλαβουμε δηλαδη. Εχεις χασει τον ελεγχο με μονολογους χωρις νοημα λες και οι υπολοιποι κατεβηκαμε μολις απο τα βουνα.



#142   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2017 - 15:36

χαλαρωσε Χρησταρα γιατι απο υποδειξεις ξερω να κανω και εγω και πιστεψε με δεν θα σου αρεσουν. Απο ποτε εισαι ο μοναδικος εδω μεσα με android για να καταλαβουμε δηλαδη. Εχεις χασει τον ελεγχο με μονολογους χωρις νοημα λες και οι υπολοιποι κατεβηκαμε μολις απο τα βουνα.

Δεν κάνω υποδείξεις, απλά σου εξηγώ. Και είμαι πολύ χαλαρός... ^_^

Όταν βάζεις γελάκια να εξηγείς και τις ενστάσεις σου. Διότι μάλλον εσύ χωρίς νόημα μας λές οτι κατεβήκαμε απο τα βουνά όταν παραθέτεις γελάκια σε μισή γραμμή σχόλιο(του συγκεκριμένου).

 

ΥΓ: Και να σε προλάβω, για να μην το κάνουμε προσωπικό ώς συνήθως το θέμα σε άσχετο τόπικ, άν θέλεις να κάνεις σύγκριση κάτι με κάτι, άνοιξε ένα τόπικ και έλα να τα πούμε. Με στοιχεία...και όχι υπαινιγμούς, που όταν σας απαντάνε μιλάτε για μονόλογους(λές και σου στερήσαμε τον λόγο) κλπ.Έν πάσει...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 16/12/2017 - 15:41


#143   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2017 - 15:39

Δεν κάνω υποδείξεις, απλά σου εξηγώ. Και είμαι πολύ χαλαρός... ^_^

Όταν βάζεις γελάκια να εξηγείς και τις ενστάσεις σου. Διότι μάλλον εσύ χωρίς νόημα μας λές οτι κατεβήκαμε απο τα βουνά όταν παραθέτεις γελάκια σε μισή γραμμή σχόλιο(του συγκεκριμένου).

παρεθεσα γελακια γιατι στο σπιτι μου κυκλοφορει S7, P9 G3 και ξερω παρα πολυ καλα τι και πως.Ας παραμεινουμε χαλαροι λοιπον



#144   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2017 - 15:42

παρεθεσα γελακια γιατι στο σπιτι μου κυκλοφορει S7, P9 G3 και ξερω παρα πολυ καλα τι και πως.Ας παραμεινουμε χαλαροι λοιπον

Κι εμένα άλλα τόσα...οπότε άς παραμείνουμε όντως ψύχραιμοι.

Πρός το παρόν άς δούμε τα χάλια αυτών που δώσαμε χιλιάρικα και βλέπουμε.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 16/12/2017 - 15:44


#145   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/12/2017 - 23:13

Κι εμένα άλλα τόσα...οπότε άς παραμείνουμε όντως ψύχραιμοι.
Πρός το παρόν άς δούμε τα χάλια αυτών που δώσαμε χιλιάρικα και βλέπουμε.


Χωρίς να έχω κάτι μαζί σου, ο Δημήτρης από πάνω έχει ένα δίκιο. Σε όλα τα θέματα κράζεις την Apple και με το ύφος και τον τόνο σου είναι λογικό ότι post και να κάνεις να γυρνάει σε vs.

Σε πολλά από αυτά που λες έχεις δίκιο, σε άλλα άδικο.

Υπάρχει ένα θέμα στο Bla Bla που είναι μετάβαση σε Android που παλιότερα έχει ζήσει μεγάλες στιγμές, μπορείς να βγάλεις το άχτι σου στο συγκεκριμένο θέμα.

Σου λέω ξανά ότι σε μερικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή είναι λίγο επιθετικός ο λόγος σου και είναι φόρουμ για το iPhone με "ταγμένους" υποστηρικτές καταφέρνεις να κάνεις τα περισσότερα τοπικ μπάχαλο.

Συγνώμη για το off topic και το κλείνω έδω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#146   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2017 - 11:57

μετά την επιτυχημένη αγορά της κινέζικης εφαρμογής, μαθαίνοντας κινέζικα, CPU 1848, σε iphone 6s plus με screen shot της μπαταρίας από  coconut και battery health, συνημμένα από κάτω 

 

Για τα προηγούμενα, να προσθέσω ότι η apple κρατάει ακόμη λόγο ios και αυτό εκμεταλλεύεται, όσο την προτιμούν θα κάνει ότι γουστάρει, κανόνας της "αγοράς" που είναι και της μοδός τα τελευταία 8 χρόνια.

Αν η google δεν κονομούσε από αλλού θα είχε διορθώσει της διανομές της ώστε να τρέχουν σωστά σε όλες τις συσκευές που φοράνε android.

 

Η ιστορία θα δείξει, πάντως η μικρομάλακη επιστρέφει δυνατά και απόδειξη είναι το 10 το καλό που τρέχει σε μηχανήματα δεκαετίας και!! 

Συνημμένα αρχεία



#147   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2017 - 12:12

iPhone 5s

Συνημμένα αρχεία



#148   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 15:08

Σε iphone 6 με κρατημένα τα shsh2 και τεκμηριώνοντας πως είναι valid τι θα μου προτείνατε να το αφήσω στο ios 11.1.1 που τρέχει καλά αν και μοντέλο 3 ετών ή να το κάνω downgrade σε 10.2 που έχω τα shsh?  Μπαταρία έχει αλλαχθεί και πάει τρένο.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 18/12/2017 - 15:10


#149   Georgemoto

Georgemoto

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/12/2017 - 23:25

Αυτό με την μπαταρία που λέτε ισχύει και για ipad 2??? Δλδ αν την αλλάξω θα πάρει λίγο τα πάνω του ή τσάμπα κόπος??



#150   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/12/2017 - 12:31

Σε iphone 6 με κρατημένα τα shsh2 και τεκμηριώνοντας πως είναι valid τι θα μου προτείνατε να το αφήσω στο ios 11.1.1 που τρέχει καλά αν και μοντέλο 3 ετών ή να το κάνω downgrade σε 10.2 που έχω τα shsh?  Μπαταρία έχει αλλαχθεί και πάει τρένο.

Σ εμένα φίλε μου μετά την αλλαγή μπαταρίας πάει μια χαρά στο 11 και δεν βλέπω πλέον κανένα λόγο να γυρίσω πίσω στο 10.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες