Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 30/12/2017 - 09:57

η πολιτική της apple για τις συσκευές που έχουν μη γνήσιες μπαταρίες ,είναι να κρίνονται ασύμφορες προς επισκευή και να μην προχωρούν τα εξουσιοδοτημένα σε αλλαγή μπαταρίας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/12/2017 - 11:17

η πολιτική της apple για τις συσκευές που έχουν μη γνήσιες μπαταρίες ,είναι να κρίνονται ασύμφορες προς επισκευή και να μην προχωρούν τα εξουσιοδοτημένα σε αλλαγή μπαταρίας.

κάτι δεν κολλάει  «κρίνονται ασύμφορες προς επισκευή»



#438   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/12/2017 - 12:50

Την εμπάθεια που την είδες δεν βλέπεις ότι γράφω ένα ολίγης τι έγινε από πέρσι και δεν έχουν καταφέρει σαν μοντέλο να περπατήσει σωστά; Το αν είναι καλύτερο η όχι άσε να το κρίνει ο καθενας. το έχω δει και από κοντά από φίλο μου δεν περίμενα εσένα. Επίσης τόσα χρόνια δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν και για τίποτα εδώ μέσα και ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ με εσένα και με άτομα σαν εσένα που περιμένουν ένα ποστ για να το παίξουν κάποιοι. Και τέλος το που θα δώσω τα λεφτά μου και το αν πάνε χαμένα η όχι δεν αφορά κανέναν αλλά μόνο εμένα. Όταν φίλοι μου με σ8, σ8 πλας και νοτ μου λένε ότι που και που τρώνε σκαλωμα και μια φορά μπροστά μου το πλας κόλλησε στην κάμερα και επι ένα τέταρτο δεν έκανε τίποτα, έκλεισε και άνοιξε μόνο του όποτε ήθελε. Επόμενος το τι είναι καλό και τι όχι το κρίνει ο καθένας όπως θέλει. Απλά δεν κατάλαβα η δικιά σου επιθετικότητα που οφείλεται και τι σε ενόχλησε στο ποστ μου σε θίξαμε τα συμφέροντα η σε έβρισα; Τεσπα δεν θα ασχοληθώ παραπάνω και πολλά είπα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Φίλε Παντελή, επειδή 2 άτομα ανέφεραν πρόβλημα στην μπαταρία δεν σημαίνει οτι θα υπάρχει και gatebattery ξανά. Όταν βγήκε το Iphone 8 plus θυμάμαι υπήρξαν περιπτώσεις που ορισμένων εξ'αυτών φουσκώσαν οι μπαταρίες. Η Apple δεν θυμάμαι να το έκανε θέμα ούτε είπε τίποτε επίσημα. Τα αντικατέστησαν και τέλος. Πούλησε, πουλάει και η ζωή συνεχίζεται. Έτσι πιστεύω θα γίνει και με το Note 8. Απο τα τόσα εκατομμύρια συσκευές πώς θα βγεί κάποια ελλατωματική μπαταρία; Μην ξεχνάμε, πως δεν γνωρίζουμε και η χρήση που τους έγινε. Όταν η εταιρεία βγάλει επίσημη ανακοίνωση θα γνωρίζουμε. Μην σπέρνουμε τον πανικό επειδή βγηκε μία,δύο άς είναι και 100 ελλατωματικές μπαταρίες  βγήκαν απο το εργοστάσιο στο Note 8. Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Το θέμα μας είναι η απόκρυψη του υποχρονισμού των επεξεργαστών στα Iphones σε παλαιότερα και μελλοντικά. Επειδή με την ίδια λογική εγώ βλέπω να χαλάνε και σένσορες σε iphones και πλακέτες, και κάμερες, πράγματα να μην λειτουργούνε σωστά κλπ...να σταματήσουμε να τα αγοράζουμε; Ηλεκτρικές συσκευές είναι. Άν κάτι είναι γενικευμένο και ενέχει κινδύνους, επίσης και αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Όσο για το άν το Note 8 θα περπατήσει δεν θα εξαρτηθεί μόνο απο την ίδια συσκευή, επειδή ξεχνάς οτι επιλογές σε Android υπάρχουν εκατοντάδες και όλων των budgets. Σε iOS μόνο μία. Τα σκάς και το βουλώνεις που λέμε. Η Apple μονοπωλεί στο λειτουργικό της οπότε όσα και να γίνουν, όσο και να δυσαρεστήσουν την πλειοψηφία, βλέπεις, οτι και να παθαίνουν την ξανα επιλέγουν. Κάποιος που έχει επενδύσει στο οικοσύστημα της Apple (και αυτός ήταν ο στόχος της) δεν φεύγει έυκολα. Προσωπικά τον τελευταίο καιρό η εμπειρία μου με το note μου είναι καλύτερη και απο iOS. Απο τότε που το πήρα δεν είχα ποτέ restart, ότι του βάζω να τρέξει το κάνει άψογα δίχως λάγκ, refresh, memory leaks και λοιπές παραφιλολογίες που διαβάζουμε συχνά απο "κάποιους". Χτυπάει το 6s plus στα ίσα. Άλλο iOS όμως και άλλο Android. Τα υπέρ και τα κατά τα ζυγίζει ο καθένας με τις ανάγκες του.Το να βλέπω όμως κάποιον, και δεν εννοώ εσένα, που δεν έχει ακουμπήσει note να "κλαίει" επειδή 2,5,10 μπαταρίες έχουν πρόβλημα...εντάξει... B) Όσοι φίλοι έχουν έχουν s7 και s8 σε πληροφορώ οτι είναι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένοι. Προφανώς κάτι θα αλλάζει απο άτομο σε άτομο με το πώς το λειτουργεί. Άν τους δώσεις ένα Iphone με το τόσο κλειστό λειτουργικό, μαζεύονται σαν γάτες και λένε και ευχαριστώ. Άν τους δώσεις ένα Android το σκαλίζουν χωρίς να ξέρουν τί κάνουν και βάζοντας σαβουροεφαρμογές (καθαριστές κ.α) περιμένουν να πηγαίνει "τρένο". Οπότε άς αφήσουμε αυτό vs αυτό, επειδή βγαίνουμε και Offtopic. Εγώ οταν ενοχλούσα μερικούς απο αυτούς σε θέμα του Iphone X μόνο που δεν πέσαν να με φάνε. Άς κρατήσουμε λοιπόν το θέμα Ontopic με τον ίδιο τρόπο.

Εννοείτε φιλικά πάντα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 30/12/2017 - 12:51


#439   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/12/2017 - 13:38

Σύμφωνο σε αυτά που λες απλά εγώ έκανα ένα σχολιασμό χωρίς να λέω κάτι κακό και αρπάχτηκε χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει περίπτωση να του κάνω το χατήρι και όπως βλέπεις πάντα όταν γράφω κάτι κοιτάω να μην θίξω κάποιον δεν νομίζω να είδες ποτέ ποστ δικό μου ειρωνικό. Τώρα στο θέμα του χρονισμού εγώ το βλέπω σαν σκέψη σωστή σαν πλασάρισμα λάθος έπρεπε να το ανακοίνωση πρώτα ότι αυτό θα ακολουθήσει και όχι στην πουστια με το να κλείνει μετρήσεις εφαρμογών κτλ


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#440   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/12/2017 - 13:54

Σύμφωνο σε αυτά που λες απλά εγώ έκανα ένα σχολιασμό χωρίς να λέω κάτι κακό και αρπάχτηκε χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει περίπτωση να του κάνω το χατήρι και όπως βλέπεις πάντα όταν γράφω κάτι κοιτάω να μην θίξω κάποιον δεν νομίζω να είδες ποτέ ποστ δικό μου ειρωνικό. Τώρα στο θέμα του χρονισμού εγώ το βλέπω σαν σκέψη σωστή σαν πλασάρισμα λάθος έπρεπε να το ανακοίνωση πρώτα ότι αυτό θα ακολουθήσει και όχι στην πουστια με το να κλείνει μετρήσεις εφαρμογών κτλ


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Σωστή η σκέψη, όταν ο χρήστης γνωρίζει για ποιόν λόγο ΣΕΡΝΕΤΑΙ η συσκευή του και δεν προβαίνει σε αγορά άλλης.

Όταν όμως δεν έχει γνώση, ποιός θα τον αποζημειώσει για την αρνητική εμπειρία και χρήση καθώς και την αγορά άλλης συσκευής; Και μη μου πεί κανείς οτι ένας επεξεργαστής στα 1,8Mhz με το να λειτουργεί στα 600Μhz δεν έχει διαφορά, διότι θα λαλήσουμε. Χώρια του οτι δεν γνωρίζει κανείς απο ΠΟΤΕ ξεκινά, δηλαδή με ποιά κριτήρια αρχίζει και κάνει downgrade το iOS 10.2.1 και άνω, με συνέπεια μία συσκευή να λειτουργεί με απίστευτο χαμηλό χρονισμό ίσως μετά και απο 6 μήνες απο την αγορά ΕΩΣ και μέχρι κάποια ΧΡΟΝΙΑ. Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και η λύση ήταν απλή. Ένδειξη φθοράς μπαταρίας όπως ακριβώς το βλέπει το λειτουργικό με τα κριτήρια της Apple, ενημέρωση και να επιλέγει ο χρήστης άν θα γίνει downgrade ή αναλόγως να ετοιμάζεται για αλλαγή μπαταρίας. Όπως αγοράζω την συσκευή έτσι θέλω να τρέχει. Αυτό δεν μπορεί να μου το στερήσει κανείς. Τουλάχιστον να επιλέγω.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 30/12/2017 - 13:56


#441   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/12/2017 - 16:41

Εγώ πάντως κάπως έτσι «αναγκάστηκα» να πουλήσω το 6 για το 8+.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#442   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 30/12/2017 - 20:55

κάτι δεν κολλάει «κρίνονται ασύμφορες προς επισκευή»

τι δεν σου κολλάει ακριβώς σε αυτό που αναφέρω;σε περίπτωση που διαπιστωθεί μαϊμού μπαταρία η συσκευή χαρακτηρίζεται ως non returnable και βγαίνει το μεγάλο κόστος για επισκευή.για το 6s είναι 515.θα τα έδινες ;

#443   Giokeso1969

Giokeso1969

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/12/2017 - 08:04

Τελικά είπαν εάν και πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα ;;;;

#444   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 31/12/2017 - 10:31

Τελικά είπαν εάν και πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα ;;;;

η αντικατάσταση της μπαταρίας θα κοστίζει από 79 δολάρια στα 29 δολάρια σε εξουσιοδοτημένα.
Μένει να δούμε την τελική τιμή που θα ανακοινωθεί στο Ελλαδιστάν και φυσικά αν θα καλύπτει περιπτώσεις που η μπαταρία εχει αλλαχθεί σε μη εξουσιοδοτημένο σέρβις .Θα υπάρξει ενημέρωση μέσω της σελίδας apple.com

#445   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/12/2017 - 11:11

απο τις μεγαλυτερες αιτιες που πουλησα το 5ς, 6, se , για να παω σε ανδροιτ να ηρεμησω με τις βλακειες της καθε αππλε.

θα μ πειτε το λειτουργικο και το λειτουργικο και θα σας πω ε σιγα τι???

 

αν σας δειξω πως σερνοταν το se ...ποιο? το se με 2 ραμ στο 1.5 χρονο , θα παθετε πλακα...

τουλαχιστον θα ξερω απο την αρχη με τα ανδροιτ οτι κολλανε και οχι να τ παρω για τουμπανο και μετα να βγει σκαρτο :P



#446   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2017 - 11:21

Τελικά είπαν εάν και πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα ;;;;

Εάν η συσκευή σου δεν έχει ανοιχτεί καθόλου θα μπορεις να αλλάζεις μπαταρία με μειον 50 δολάρια κάτω από την αρχική τιμή που ήταν 79 δολαρια. Αυτό αφορά την Αμερική που έχουν apple store στην Ελλάδα που έχουμε επίσημους μεταπωλητές πολύ πιθανόν να υπάρχει άλλη τιμή.
Για τις συσκευές που ανοίχτηκαν δεν ισχύει το παραπάνω καθώς θα θέλει 400 ευρώ προκειμένου να σου δώσουν νέα συσκευή.
Κάθε συσκευή που έχει έστω και λίγο σημάδια εξωτερικά ή απειροελάχιστο bend πάλι δεν θα υπάγεται στην πρώτη κατηγορία οπότε με 400 ευρώ λογικά και παραδίδοντας και πάλι την παλιά συσκευή θα σου δίνουν νέα.

Προσωπικά δε νομίζω πως οι μηνύσεις θα σταματήσουν

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 31/12/2017 - 11:22


#447   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/12/2017 - 11:37

Εάν η συσκευή σου δεν έχει ανοιχτεί καθόλου θα μπορεις να αλλάζεις μπαταρία με μειον 50 δολάρια κάτω από την αρχική τιμή που ήταν 79 δολαρια.

 

ΈΝΑ ΦΑΟΥΛ.

 

Για τις συσκευές που ανοίχτηκαν δεν ισχύει το παραπάνω καθώς θα θέλει 400 ευρώ προκειμένου να σου δώσουν νέα συσκευή.

 

ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΑΟΥΛ.

ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ. ΑΝ ΕΧΩ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ; ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ; ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.

 

Κάθε συσκευή που έχει έστω και λίγο σημάδια εξωτερικά ή απειροελάχιστο bend πάλι δεν θα υπάγεται στην πρώτη κατηγορία οπότε με 400 ευρώ λογικά και παραδίδοντας και πάλι την παλιά συσκευή θα σου δίνουν νέα.
Προσωπικά δε νομίζω πως οι μηνύσεις θα σταματήσουν

 

ΧΑΛΑΡΑ...ΚΑΙ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΑΝ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΔΙ...

ΑΓΙΑΤΡΕΥΤΗ...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 31/12/2017 - 11:37


#448   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2017 - 12:11

Αρα η λυση ειναι να αλλαζουμε μπαταρια και να μην αναβαθμιζουμε στο επομενο μεγαλο λογισμικο;

#449   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2017 - 12:27

Εάν η συσκευή σου δεν έχει ανοιχτεί καθόλου θα μπορεις να αλλάζεις μπαταρία με μειον 50 δολάρια κάτω από την αρχική τιμή που ήταν 79 δολαρια.
 
ΈΝΑ ΦΑΟΥΛ.
 
Για τις συσκευές που ανοίχτηκαν δεν ισχύει το παραπάνω καθώς θα θέλει 400 ευρώ προκειμένου να σου δώσουν νέα συσκευή.
 
ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΑΟΥΛ.
ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ. ΑΝ ΕΧΩ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ; ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ; ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.
 
Κάθε συσκευή που έχει έστω και λίγο σημάδια εξωτερικά ή απειροελάχιστο bend πάλι δεν θα υπάγεται στην πρώτη κατηγορία οπότε με 400 ευρώ λογικά και παραδίδοντας και πάλι την παλιά συσκευή θα σου δίνουν νέα.
Προσωπικά δε νομίζω πως οι μηνύσεις θα σταματήσουν
 
ΧΑΛΑΡΑ...ΚΑΙ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΑΝ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΔΙ...
ΑΓΙΑΤΡΕΥΤΗ...

Ναι ναι γιατί νομίζεις οι άλλες οι εταιρίες δεν έχουν κάτι ανάλογο;

#450   JohnJohn3484

JohnJohn3484

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2017 - 12:32

Για την ακρίβεια είπε πως σε επόμενο update θα παρέχει περισσότερες πληροφορίες για την μπαταρία. Αν είσαι ήδη αναβαθμισμένος δεν έχεις να χάσεις και κάτι. Λογικά πάντα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες