Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:13

κοίτα δεν θέλω να πάρω κάποια θέση ούτε οτι είναι ψέμα αλλά ούτε ότι είναι αλήθεια,  αλλά να βγούμε σε ένα σωστό συμπέρασμα για αρχή για να δούμε τι ισχύει . Για αυτό ρωτάω κ αυτά 

Η αναφορά μου δεν έχει να κάνει με τα παιδιά του forum που αναπαρήγαγαν την είδηση. Εχει να κανει με το αν ολα αυτα ισχύουν όπως μας τα έχουν παρουσιάσει στις αρχικές αναφορές τους οι τύποι από το Reddit, και γενικά αν αυτό που λέγεται είναι όντως έτσι. Μπορεί και να είναι, αλλά για την συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιούμε για να δούμε το CPU Frequency, εχω πολλές επιφυλαξεις. 


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 11/12/2017 - 17:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:17

Καλές ερωτήσεις.

Εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο μούφα όλο αυτό το σκηνικό;

Η προηγούμενή μου μέτρηση: 1200 MHz
Τωρα ας πουμε τυχαια έτρεξα ξανα την εφαρμογή στο SE μου και βγαζει CPU Frequency 911 MHz.

Sorry, δεν το πολυ χάβω. Κάτι είναι OFF με όλο αυτό.


εχω ποσταρει ενα λινκ πιο πανω, που ρωτουσα αν το εχει παρατηρησει κανεις πριν αρκετους μηνες.
μου φαινοταν εντελως κουλο, ενω η isystem δεν το αναγνωριζε σαν προβλημα (το geekbench δεν τους αρκουσε σαν αποδεικτικο).
καποια στιγμη βαρεθηκα και αγορασα το 8+.
σημερα μετα το αρθρο, και αφου ειδα πως δεν ημουν τρελος, πηγα σε ενα public, αλλαξα μπαταρια (η προηγουμενη ειχε φτασει στο σημειο να βγαζει μηνυμα αντικαταστασης το os) και το τηλεφωνο τρεχει ξαφνικα απροβληματιστα.

legit


#48   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:26

εχω ποσταρει ενα λινκ πιο πανω, που ρωτουσα αν το εχει παρατηρησει κανεις πριν αρκετους μηνες.
μου φαινοταν εντελως κουλο, ενω η isystem δεν το αναγνωριζε σαν προβλημα (το geekbench δεν τους αρκουσε σαν αποδεικτικο).
καποια στιγμη βαρεθηκα και αγορασα το 8+.
σημερα μετα το αρθρο, και αφου ειδα πως δεν ημουν τρελος, πηγα σε ενα public, αλλαξα μπαταρια (η προηγουμενη ειχε φτασει στο σημειο να βγαζει μηνυμα αντικαταστασης το os) και το τηλεφωνο τρεχει ξαφνικα απροβληματιστα.

ΟΚ ολα αυτα και μπορει να ισχυει σε καποιες περιπτωσεις ολο αυτο, δεν το αμφισβητω συνολικά.
Εγω απλα προσπαθω να καταλαβω πως κρινουμε με το CPUDasherX τον χρονισμο της CPU οταν η ιδια η εφαρμογη τη μια βγαζει Χ τιμη και μετα απο λιγη ωρα Ψ τιμη, κι οχι το MAX.
Δηλαδη στο 79% της μπαταριας εβγαλε 1200 MHz και τωρα που ειναι στο 59% δειχνει 911 MHz επειδη το iOS επελεξε ξερω γω να επιβραδυνει την CPU λόγω... λιγοτερης μπαταριας;
Ρωταω, διοτι στο αρχικο αρθρο, γινεται αναφορα σε μειωση χωρητικοτητας μπαταριας κι οχι σε καποιο ειδος προωρου "low power mode" οταν το ποσοστο της μπαταριας πεφτει στη διαρκεια της ημερας.
Σκεφτομαι δυνατα...απλα, προσπαθωντας κι εγω να καταλαβω τι παιζει.



#49   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:26

Καλές ερωτήσεις.

 

Εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο μούφα όλο αυτό το σκηνικό;

 

Η προηγούμενή μου μέτρηση: 1200 MHz

Τωρα ας πουμε τυχαια έτρεξα ξανα την εφαρμογή στο SE μου και βγαζει CPU Frequency 911 MHz.

Sorry, δεν το πολυ χάβω. Κάτι είναι OFF με όλο αυτό.

Μήπως στην 2η μέτρηση το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας σου ήταν σημαντικά χαμηλότερο;


Behind the Scenes...

#50   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:27

Μήπως στην 2η μέτρηση το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας σου ήταν σημαντικά χαμηλότερο;

Καλησπέρα. Το εχω σχολιασει πιο πανω αυτο - δεν προλαβες να το δεις γιατι εγραφες μαλλον το ποστ σου :-)


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 11/12/2017 - 17:28


#51   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:48

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα ευρήματα παίζει ρόλο και η μείωση χωρητικότητας της μπαταρίας και το ποσοστό φόρτισης της.

 

Στην τελική, φαίνεται το iOS να ελέγχει το "συνολικό διαθέσιμο υπόλοιπο" για να μειώσει την CPU, οπότε αν η μπαταρία είναι ήδη "φαγωμένη" θα κατεβάσει ευκολότερα το χρονισμό.


Behind the Scenes...

#52   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:52

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα ευρήματα παίζει ρόλο και η μείωση χωρητικότητας της μπαταρίας και το ποσοστό φόρτισης της.

 

Στην τελική, φαίνεται το iOS να ελέγχει το "συνολικό διαθέσιμο υπόλοιπο" για να μειώσει την CPU, οπότε αν η μπαταρία είναι ήδη "φαγωμένη" θα κατεβάσει ευκολότερα το χρονισμό.

Τώρα διάβαζα κι αυτό Βασίλη:
 

While Apple says that Low Power Mode can reduce device speed in an effort to save battery life, this appears to be completely different and affects users without that featured enabled.


https://9to5mac.com/...wn-battery-fix/



#53   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:56

Παιδια η Apple το κανει με σκοπο να αγοραζεις καινουρια συσκευη πιο συντομα απο οτι παλια.

Για παραδειγμα ενα iPad mini 1 εχει βγει αχρηστο λογω των κρας που τρωσει συνεχεια μιας και δεν αναβαθμιζεται ουτε σε ios10.

Οσο για το iPhone 6 της γυναικας μου ηταν μια χαρα οσο ειχε iOs 10.

Απο τοτε που μπηκε το 11 σερνεται.

Το τηλεφωνο ειναι λιγοτερο απο 3 χρονια παλιο.Θελει αλλαγη πιο συντομα απο το iPhone4 που δουλεψε ανετα μια 5 ετια (με ενα προηγουμενο iOs απο αυτο που μπορουσε να παρει εγκατεστημενο).

Οταν η Apple εγινε Android και τα Android Apple.

 

Παρτε κι ενα σκριν απο ενα αλλο τηλεφωνο που σκοτωνει στην ταχυτητα αλλα με iOs 10.

Τωρα την τραβηξα και ειναι απο CocconutBattery 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: katakefalos, 11/12/2017 - 18:05


#54   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 11/12/2017 - 17:59

Κατι ασχετο/σχετικο.

Εχω παρατηρησει στο macbook οτι οταν η μπαταρια ειναι κατω απο 15% τοτε σερνεται. Μολις το βαλω πριζα ολα καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#55   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 11/12/2017 - 19:10

iPhone 6s Plus το οποίο το έχω 1 1/2 χρόνο και με φόρτιση κάθε μέρα τόσο στο αυτοκίνητο όσο και το βράδυ στο σπίτ,ι μου δείχνει CPU Frequency 1848MHz

#56   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/12/2017 - 20:01

Κατι ασχετο/σχετικο.

Εχω παρατηρησει στο macbook οτι οταν η μπαταρια ειναι κατω απο 15% τοτε σερνεται. Μολις το βαλω πριζα ολα καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν και άσχετο με το topic, βάλε με μέσα. Όταν φτάνω στο 10% κυρίως. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#57   kilias

kilias

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2017 - 21:33

Από ότι τσέκαρα παίζει ρόλο και με τις εφαρμογές που τρέχουν στο μπακγκράουντ. Αν της κλείσω όλες και τρέξω το πρόγραμμα μου βγάζει 2339MHz ενώ αν ‘παίζουν’ μερικές πέφτει στο 2243MHz.

iPhone 7 Plus 256

Τελευταία επεξεργασία από: kilias, 11/12/2017 - 21:34


#58   Npanathinaikos

Npanathinaikos

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2017 - 21:40

Καλησπέρα. Κάτοχος iPhone 5s 64GB. Το τελευταίο καιρό όταν φθάνει στο 25% το τηλ σβήνει κ συγχρόνως ψιλό σέρνεται. Όλα αυτά με iOS 11.2. Κατέβασα την παραπανω εφαρμογή κ τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:in low power mode off cpu frequency 1300MHz.χρηζει αλλαγή μπαταρίας?

#59   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2017 - 21:44

Καλησπέρα. Κάτοχος iPhone 5s 64GB. Το τελευταίο καιρό όταν φθάνει στο 25% το τηλ σβήνει κ συγχρόνως ψιλό σέρνεται. Όλα αυτά με iOS 11.2. Κατέβασα την παραπανω εφαρμογή κ τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:in low power mode off cpu frequency 1300MHz.χρηζει αλλαγή μπαταρίας?

Το iOS 11 έχει θέμα με την αυτονομία απο τις πρώτες εκδόσεις και γενικότερα είναι σκατ@.

 

Μην ασχολείσαι για την ώρα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#60   gregmanou

gregmanou

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2017 - 21:45

iPhone 6s

CPU Frequency 600MHz :huh:  :huh:  :huh:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)