Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/12/2017 - 12:49

Εφόσον η πεσμένη μπαταρία προκαλεί πρόβλημα στη συσκευή, το σωστό είναι να σου βγάλει ένα μήνυμα και να σε προειδοποιεί ότι η μπαταρία θέλει αλλάγη.

Και να σου δίνει και την επιλογή να μειώσεις την ισχύ της συσκευής, όπως το "Λειτουργία χαμηλής ισχύος".

 

Το να στο κάνει χωρίς ενημέρωση, είναι πολύ κακή πρακτική. Καταρχήν δυσφημεί τις συσκευές της και το λειτουργικό της.

Όλοι θεωρούν ότι φταίει το iOS11 ενώ θα μπορούσαν να ρίξουν το φταίξιμο στη μπαταρία. Εγώ νομίζω ότι υο 90% των χρηστών θα αγόραζαν νέα μπαταρία και θα ήταν ευχαριστημένοι όλοι, ενώ τώρα το 5% αγοράζει κινητό, και το υπόλοιπο 85% βρίζει.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί προτιμούν το 2ο σενάριο...

 

 

ΥΓ. Στο 92% της φορτισης είμαι στα 839Mhz (αντί για το 1.4)

 

Προφανώς τα ποσοστά δεν είναι έτσι. Πολλοί επιλέγουν να αγοράσουν νέα συσκευή γιατί η παλιά "σέρνεται"... σκέψου πόσοι δεν θα αγόραζαν νέα συσκευή αν η παλιά τους έβγαζε έναν ακόμη 1-2 χρόνια απλά με μία αντικατάσταση μπαταρίας.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 13:02

Φανταστείτε πόσο ασχολούμαι με την apple που κάθισα μέσα στις beta του 11 και έγραψα μία πλήρη αναφορά, ώστε σε καινούρια έκδοση και στο μενού της μπαταρίας (αφού η apple δεν ήθελε να βλέπουμε κύκλο φορτίσεων κλπ), να εισαγάγει ένα πεδίο, στην ουσία έναν αριθμό της κατάστασης της μπαταρίας, ώστε μόλις επέλθει η φθορά ή καθώς φθείρεται η μπαταρία ο χρήστης να μπορεί να το βλέπει άμεσα και να ετοιμάζεται για αντικατάστασή της. Την έστειλα μέχρι σήμερα όσες είναι οι Beta του 11. Αμφιβάλω άν το το δούμε που δεν...ξεκάθαρα.

Φανταστείτε επίσης με το Underclock πόσα άτομα που δεν γνωρίζανε αγοράσανε καινούρια συσκευή.

Εγώ πιστέυω οτι γι'αυτο έγινε όλο αυτό και άν με πιάσουν σου λέει, θα ρίξω και μία δικαιολογία.

Απαράδεκτημε με κάθε λογική σκέψη. Το android που έχω είναι  3ετών. Η μπαταρία έχει 400 περίπου κύκλους φόρτισης. Έχω προγράμματα να βλέπω τα πάντα που αφορά το σύστημα ακτινογραφία πλήρης.

Underclock δεν είδα πουθενά. 1.9λέει η εταιρεία; 1,9 τρέχει ασταμάτητα. 

Και τί έγινε που αδειάζει βάσει λογικής φθοράς; Απλά το ξαναφορτίζω. Εκείνο που εισπράτω είναι οτι η συσκευή μου είναι απλά ΟΚ.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 12/12/2017 - 13:03


#78   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2017 - 13:44

CONFIRMED

 

Άλλαξα μπαταρία, και ο χρονισμός επανήλθε στο 1400Mhz, κι ας είμαι στο 52% της φόρτισης.

Καμία σχέση το κινητό.

Τί να πω... Απαράδεκτη τακτική της  Apple.



#79   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2017 - 13:59

CONFIRMED

 

Άλλαξα μπαταρία, και ο χρονισμός επανήλθε στο 1400Mhz, κι ας είμαι στο 52% της φόρτισης.

Καμία σχέση το κινητό.

Τί να πω... Απαράδεκτη τακτική της  Apple.

Διαφορά στην απόκριση είδες?
Ξέρεις πόσο % ήταν το battery life σου πριν?
Έβαλες γνήσια μπαταρία και αν μπορείς πες από που?
thnx

 

 


#80   lamprosi

lamprosi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:21

Με iphone 6 refurbished ενός χρόνου μου δείχνει σταθερά 600 Mhz. Υπερβολικά χαμηλά. Πρέπει να τρέξω κάτι και μέσα στην εφαρμογή απλώς ότι δείχνει το πρόγραμμα με το άνοιγμα του?



#81   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:23

Είμαστε πολύ λίγοι για να κρίνουμε την Apple. Εφόσον αποφάσισε οτι πρέπει να γίνεται underclock προκειμένου να διασφαλίζεται η ιδανική εμπειρία χρήσης, αυτό θα είναι το σωστό.



#82   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:24

 

Διαφορά στην απόκριση είδες?
Ξέρεις πόσο % ήταν το battery life σου πριν?
Έβαλες γνήσια μπαταρία και αν μπορείς πες από που?
thnx

 

 

 

Ναι έχω δει διαφορά στην απόκριση. Πριν σερνόταν.

Η μπαταρία είχε πάει από τα 2.900mAh στα 2.100mAh, δλδ ήταν στο 72%

Θέμα διάρκειας μπαταρίας δεν είχα, μια χαρά ήμουν, αλλά αυτό συνέβαινε επειδή η Apple έκοβε την ισχυ. Μπαταρία έβαλα στο http://ihomeservice.gr/ στο Μαρούσι (έχω πάει τρεις φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος)

 

Δείτε και τα νούμερα πριν και μετά

 

 

iphone6_Plusbattery_Replacement.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: island, 12/12/2017 - 14:28


#83   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:31

Είμαστε πολύ λίγοι για να κρίνουμε την Apple. Εφόσον αποφάσισε οτι πρέπει να γίνεται underclock προκειμένου να διασφαλίζεται η ιδανική εμπειρία χρήσης, αυτό θα είναι το σωστό.

Είμαστε πολύ "λίγοι" για να κρίνουμε την apple...μάλιστα.
Και η ιδανική εμπειρία χρήσης πηγάζει απο την μισή απόδοση στον επεξεργαστή προκειμένου η μπαταρία να κρατήσει μισή ώρα παραπάνω; 
Μάλιστα...με κάλυψες.
 
ΥΓ: πρός Admin και mods. Παιδιά το φόρουμ σέρνεται μερικές φορές μόνο σε μένα; Κολλάει...

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 12/12/2017 - 14:35


#84   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:31

Είμαστε πολύ λίγοι για να κρίνουμε την Apple. Εφόσον αποφάσισε οτι πρέπει να γίνεται underclock προκειμένου να διασφαλίζεται η ιδανική εμπειρία χρήσης, αυτό θα είναι το σωστό.

Ιδανική εμπειρία χρήσης θεωρείς το να πατάς την φωτογραφική μηχανή και να περιμένεις 10 δευτερόλεπτα για να μπορέσεις να βγάλεις φωτογραφία;

Δηλ αν στο αυτοκίνητό σου ξαφνικά κατέληγες να έχεις 60 (από τα 100 αρχικά) άλογα επειδή η εταιρία αποφάσιζε να στο μειώσει για να μην έχεις μεγάλη κατανάλωση, θα το θεωρούσες αποδεκτό;



#85   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:36

Don't feed the troll :)


Behind the Scenes...

#86   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:36

Ιδανική εμπειρία χρήσης θεωρείς το να πατάς την φωτογραφική μηχανή και να περιμένεις 10 δευτερόλεπτα για να μπορέσεις να βγάλεις φωτογραφία;

Δηλ αν στο αυτοκίνητό σου ξαφνικά κατέληγες να έχεις 60 (από τα 100 αρχικά) άλογα επειδή η εταιρία αποφάσιζε να στο μειώσει για να μην έχεις μεγάλη κατανάλωση, θα το θεωρούσες αποδεκτό;

Πές τα εσύ φίλε μου, διότι άν απαντήσω εγώ θα με θεωρήσουν και hater apple...έτσι.

Στην φώτο που ανέβασες φαντάσου οτι με την ελλατωματική μπαταρία, η μέτρηση έγινε με τον φορτιστή στην μπρίζα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 12/12/2017 - 14:38


#87   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:40

Είμαστε πολύ λίγοι για να κρίνουμε την Apple. Εφόσον αποφάσισε οτι πρέπει να γίνεται underclock προκειμένου να διασφαλίζεται η ιδανική εμπειρία χρήσης, αυτό θα είναι το σωστό.

Πες τα χρυσοστομε.



#88   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:42

Don't feed the troll :)

Την πατήσαμε, όντως. Είχα μαζεμένα νεύρα όμως ...



#89   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:43

Ευτυχώς που το 99,99% του τεχνολογικού τομέα δεν υιοθετούνε τόσο λαμπρές ιδέες ή τακτικές όπως της Apple.

Δεν μπορώ να φανταστώ τί θα αντικρύζαμε στην καθημερινότητα...σκέφτομαι... :P



#90   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:56

Ευτυχώς που το 99,99% του τεχνολογικού τομέα δεν υιοθετούνε τόσο λαμπρές ιδέες ή τακτικές όπως της Apple.

Δεν μπορώ να φανταστώ τί θα αντικρύζαμε στην καθημερινότητα...σκέφτομαι... :P

Όχι ρε, άλλοι πειράζουν προκαταβολικά τα benchmarks προκειμένου να εμφανίσουν άλλη εικόνα και να πετύχουν πωλήσεις...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες