Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Restore in iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 30/01/2009 - 22:00

Μου ειπε ενας φιλος μου οτι μετα απο μερικα restore ξεκιναει κ χαλαει το system του iPhone !!! Αληθευει;μπορειτε να πειτε ενας ενας ποσα restore εχετε κανει;εγω μονο ενα μεχρι τωρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 22:22

Εγω δεν εχω κάνει κανένα.
Ειναι αυτο που λεω συνέχεια

Το restore ειναι η τελευταία λυση.
Πρωτα προσπαθουμε να βρούμε λυση στο πρόβλημα μας μεσω του Forum ή Google

Και μετααν και μόνο αν τοτε ναι.

Γνωμη μου είναι οτι επηρεάζεται τωρα απο κεί και πέρα ο καθένας έχει το δικό του κριτ'ηριο επιλογής. ;)

#3   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 30/01/2009 - 22:27

αναγκαστικά το εκανα.ειχε φαει κολλιμα για μια μερα στο μηλο κ με την ευκαιρια του εβαλα την 2.2....Ελπιζω να μην εχω αλλα

#4   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 22:31

Eτσι ναι οκ
Αφου δεν μπορουσες να το επαναφέρεις
Αυτα έχουμε τι να κάνουμε!!!!!!!!!

#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/01/2009 - 23:09

Quote

Μου ειπε ενας φιλος μου οτι μετα απο μερικα restore ξεκιναει κ χαλαει το system του iPhone !!! Αληθευει;μπορειτε να πειτε ενας ενας ποσα restore εχετε κανει;εγω μονο ενα μεχρι τωρα.


Πές στον φίλο σου να μην ενημερώνεται απο το www.radioarvyla.com. Tίποτα τέτοιο δεν έχει ακουστεί. Eπίσης ο σκληρός δίσκος του iphone είναι flash με αποτέλεσμα να μην έχει μηχανικά μέρη κάτι το οποίο έχει ως αποτέλεσμα απροβλημάτιστη χρήση του. Ενημερωτικά δεν έχω κάνει κανένα restore.

#6   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/01/2009 - 11:19

Αν όμως μολις βγαίνει το καινούργιο firmware δεν κάνεις restore και κάνεις update και jailbreak κάθε φορά προστήθεντε 700mb περίπου! Αμα είναι έτσι θα γεμίσει το Iphone μόνο με τις .Ipsw οπότε δεν είναι λογικό να προκαλεί προβλήματα το restore..Όσοι έχουμε 8αρι δλδ με 5-6 update έχουμε φάει το μησό χώρο του σκληρου!
Δεν στέκει!

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2009 - 11:30

Quote

Αν όμως μολις βγαίνει το καινούργιο firmware δεν κάνεις restore και κάνεις update και jailbreak κάθε φορά προστήθεντε 700mb περίπου! Αμα είναι έτσι θα γεμίσει το Iphone μόνο με τις .Ipsw οπότε δεν είναι λογικό να προκαλεί προβλήματα το restore..Όσοι έχουμε 8αρι δλδ με 5-6 update έχουμε φάει το μησό χώρο του σκληρου!

Δεν στέκει!


Δεν γεμίζει ο σκληρός από τις προηγούμενες .ipsw αλλά από στην μετακίνηση των αρχείων από το Cydia η οποία λαμβάνει χώρα κατά το jailbreak και διεξάγεται με στόχο την αποσυμφόρηση του system partition από εφαρμογές και αρχεία που εγκαθιστούμε από Cydia & Installer/ ringtones/ wallpapers/ fonts.

Αν δεν κάνεις Restore και κάνεις Update και μετά Jailbreak χάνεις περίπου 500ΜΒ...

#8   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 31/01/2009 - 11:35

Αυτό που λέτε δεν στέκει... Δηλαδή κάποιος που πήρε το iPhone 1st Gen τη μέρα που βγήκε και έχει ακολουθήσει τα updates μέχρι και σήμερα, το iPhone του θα ήταν για πέταμα?

#9   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/01/2009 - 11:45

αυτό λέω και εγώ! δεν έχει καμία υπόσταση αυτό που συζητάμε!Δλδ άμα κρατήσω του 3G παραπάνω απο χρόνο χωρίς restore και κάνω update στο τελος δεν έχω ούτε χώρο να βάλω τις επαφές μου! Εκτός του οτι θα σέρνεται λόγω τησ σαβούρας που θα υπάρχει μέσα μετά απο τόσο καιρό!

#10   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2009 - 11:48

Αν έχει ακολουθήσει όλα τα updates και στη συνέχεια κάθε φορά μετά το update κάνει Jailbreak τότε ΝΑΙ θα έχει γεμίσει το σκληρό του iPhone με "σκουπίδια".

Αν έχει ακολουθήσει όλα τα updates και δεν κάνει Jailbreak. Δεν έχει καμία αύξηση στον χώρο του σκληρού.

First off, you never use “upgrade” on a jailbroken device. If you do that, you automatically lose about 500mb of disk space and never recover it until you finally restore. If you upgrade from 2.0 to 2.0.1 using upgrade button, you lose 500mb. If you then upgrade from 2.0.1 to 2.0.2, you lose *another* 500mb. And this continues until you hit the restore button. The data loss is because Cydia moves your files around to free up space. The moved files become inaccessible but stay on your disk which means you essentially just lose the space. The more apps you had installed in Cydia, the more space you lose.
The solution to this is easy. Restore, do not upgrade.


Μετάφραση  (από το MyPhone):

Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ την επιλογή "UPDATE" σε μία jailbroken συσκευή. Εάν το κάνουμε αυτό, αυτόματα χάνουμε 500MB αποθηκευτικού χώρου και δεν μπορούμε να τα επαναφέρουμε παρά μόνο με restore. Μάλιστα, το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά που αναβαθμίζουμε με αυτό τον τρόπο τη συσκευή. Έτσι, εάν έχετε αναβαθμίσει από την 2.0.2 στην 2.1 κι έπειτα στην 2.2 έχετε "χάσει" περίπου 1GB αποθηκευτικού χώρου από τη συσκευή. Οι "απώλειες" θα συνεχίζονται μέχρι τελικά να πραγματοποιήσετε restore στη συσκευή. Οφείλονται βασικά στην μετακίνηση των αρχείων από το Cydia η οποία λαμβάνει χώρα κατά το jailbreak και διεξάγεται με στόχο την αποσυμφόρηση του system partition από εφαρμογές και αρχεία που εγκαθιστούμε από Cydia & Installer/ ringtones/ wallpapers/ fonts. Έπειτα από το update, τα αρχεία αυτά δεν διαγράφονται αλλά η πρόσβαση σε αυτά δεν είναι πλέον εφικτή. Όσες περισσότερες εφαρμογές είχατε εγκατεστημένες από το Cydia πριν το update, τόσο μεγαλύτερο χώρο θα χάσετε έπειτα από αυτό.

Η λύση είναι μία και απλή, πάντοτε πραγματοποιείτε restore στην συσκευή όταν πρόκειται να την αναβαθμίσετε με σκοπό να εκτελέσετε jailbreak.

[Via sleepers.net]

#11   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 31/01/2009 - 17:49

Ναι ρε φιλε λεω να κανεις restor επιδεις το θες εσυ οχι επιδεις το τηλ. Κολλαει κ σε αναγξαζει.κοιτα δεν εχω καποιον αριθμο για τα restore,λεω εγω τωρα πχ θα χριαστουμε περιπου 5 restore αν βγουν 5 firmware ετσι;τωρα να καποιος του κανει 40 restore εγω πιστευω οτι παει...capout το iphone

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/01/2009 - 17:51

πιστεύεις λάθος

#13   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 31/01/2009 - 17:57

Μακαρι

#14   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/01/2009 - 18:06

Σίγουρα κάνεις λάθος! Γιατί αμα το καλοσκεφτείς ειναι καλό να καθαρίζεις οποιαδήποτε συσκευή μαζεύει σαβούρα! Πχ αμα σκουπίσεις το πάτωμα 40 φορές αλλάζεις πλακάκια?, στον υπολογιστή σου άμα κάνεις 40 φορματ αγοράζεις καινούργιο σκληρό?Δεν ισχύει κάτι τέτοιο και είμαι κατηγοριματικός! Μην φοβίζεται τα παιδιά εδω μέσα!
Τώρα το αν θα κάνει κάποιος restore ή οχι είναι δικό του θέμα και φυσικά δεν είναι η 1η και μοναδική λύση αν συμβεί οτιδήποτε! Αλλά το να κάνει κάπιος restore ανα τακτά χρονικά διαστήματα μόνο καλο μπορεί να προκαλέσει!
Δλδ εγώ που έχω κλειδώμενη συσκευή και έκανα αρκετές φορές restore μέσα σε διάστημα 2-3 ημερών για να πιάσει το jb επειδή είχαν πρόβλημα τα pc που το δοκίμασα, αρχίζω και μετράω αντιστροφα μέχρι να χαλασει?  :P :P


#15   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 31/01/2009 - 18:24

Καλα μην το συγκρινεις με το πατομα κ το pc. Στο πσ αλαζεις δισκο. Στο iPhone θα αλαξεις???μα δεν φοβιζω κανεναν
Κ ουτε κ εχω φοβιθει.απλα λεω τι μου ειπαν!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες