Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Restore in iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 31/01/2009 - 19:59

Quote

Καλα μην το συγκρινεις με το πατομα κ το pc. Στο πσ αλαζεις δισκο. Στο iPhone θα αλαξεις???μα δεν φοβιζω κανεναν

Κ ουτε κ εχω φοβιθει.απλα λεω τι μου ειπαν!!


Σου εξήγησα και πιο πάνω αλλά με έγραψες. Εφόσον ο σκληρός δίσκος του iphone ΔΕΝ έχει μηχανικά μέρη όπως οι περισσότεροι των pc  κ είναι τεχνολογίας flash η καταπόνηση του ώστε να χτυπήσει ή οτιδήποτε ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 31/01/2009 - 20:31

Καλα μην βαρας!!!!

#18   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 01/02/2009 - 15:56

για να κάνω restore from back up σε PC έκανα 7 restore... και τελικά restore from backup δεν έγινε γιατί κάθε φορά που φόρτωνε το Backup τα ηλίθια τα iTunes με τα σκατο-Windows κόλαγαν... έτσι τσαντίστηκα και απλά έκανα sync τις επαφές από windows live

#19   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/02/2009 - 17:06

Quote

για να κάνω restore from back up σε PC έκανα 7 restore... και τελικά restore from backup δεν έγινε γιατί κάθε φορά που φόρτωνε το Backup τα ηλίθια τα iTunes με τα σκατο-Windows κόλαγαν... έτσι τσαντίστηκα και απλά έκανα sync τις επαφές από windows live


iTunes + Windows = XAOΣ

Γενικότερα το itunes ποτέ δεν το πήγα σαν πρόγραμμα. Αν δεν ήταν το iphone και το ipod nano δεν θα υπήρχε ΚΑΝ στον υπολογιστή μου.

#20   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 02/02/2009 - 00:15

Quote

Quote

για να κάνω restore from back up σε PC έκανα 7 restore... και τελικά restore from backup δεν έγινε γιατί κάθε φορά που φόρτωνε το Backup τα ηλίθια τα iTunes με τα σκατο-Windows κόλαγαν... έτσι τσαντίστηκα και απλά έκανα sync τις επαφές από windows live




iTunes + Windows = XAOΣ



Γενικότερα το itunes ποτέ δεν το πήγα σαν πρόγραμμα. Αν δεν ήταν το iphone και το ipod nano δεν θα υπήρχε ΚΑΝ στον υπολογιστή μου.

καλά τα λες...
γενικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα Updates γιατί νιώθω ότι ο άλλος δεν τα ξύνει και δουλεύει...
αλλά αν είναι κάθε φορά που βγαίνει νέο Update να μην μπορώ να πάρω το back up μου ( τα sms, τα notes που με ενδιαφέρουν κύρια όπως και το ποιές εφαρμογές πρέπει να εγκατασταθούν στο iPhone) τότε να μην ξαναδώ Update...

#21   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2009 - 13:55

Ο φιλος σου μαλλον αναφέρεται στο 'Memory Wear'. Ολες οι flash μνήμες έχουν αυτο τον περιορισμό. Μετα απο 100.000 περίπου write-erase-cycles, αρχίζουν να χάνουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν σωστα τα δεδομένα.

Δεν έχει να κάνει με το λογικό επίπεδο πχ delete των αρχείων ή το restore/format της συσκευής, το θεμα εχει σχέση με το φυσικό επίπεδο, στα blocks/τρανσιστορς του μέσου αποθηκευσης και ισχύει για ολες τις συσκευες που έχουν flash memory: usb sticks, καρτες μνημης για τα κινητα/για τις φωτογραφικές, mp3 players, το iPod, το iPhone.

Μην πανικοβάλεστε, υπο κανονικες συνθήκες - και οταν λεω κανονικες συνθήκες εννοω *και* την βαριά χρήση της συσκευής πχ format καθε μέρα - για να γίνει ενα συγκεκριμενο block write/erase 100.000 φορές θα πρέπει να περάσει πολυς καιρος, τόσος που πλεον η συσκευη θα θεωρείτε απαρχαιωμένη και θα την έχετε ήδη πετάξει.

More info: http://en.wikipedia....ory#Memory_wear

#22   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 03/02/2009 - 16:10

Μετά από Restore κοιτάζω τη μνήμη του τηλεφώνου και έχει 14,6GB στο Capacity! Έχω κάνει 2 φορές Jailbreak και 2 Restore και τώρα είναι μαμά γιατί πάει για service.

Πρέπε να έχει φάει μνήμη από τα προηγούμενο Cydia. Πώς θα το κάνω να έχει 16GB πάλι;

Edit: Greeklish to Greek

#23   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 03/02/2009 - 19:53

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα! Μιας και όταν λέμε 16Gb είναι η εικονική μνήμη δλδ τα 14,6 μπορείς να χρησιμοποιείσεις! Πχ στον σκληρό σου δίσκο ,αγόρασες 250Gb Και είναι τοσα? ΟΧΙ!! είναι 232 .. Οπότε δεν έχει κρατηθεί μνήμη απο κανένα πρόγραμμα ή εφαρμογή!!Εγώ πχ που έχω το 8αρι έχω 7.1Gb!!
Επειδή μάλλον δεν θα σε πείσω ή δεν ξέρεις, τσέκαρε πχ τον σκληρό σου! Έπειτε άμα έχεις το BossTool μόλις το ανοίξεις θα σου πει πια ειναι η πραγματική μνήμη του κινητού σου!Αλλιώς μπορείς να το δεις και απο το Itunes!

#24   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2009 - 20:41

Quote

αλλά αν είναι κάθε φορά που βγαίνει νέο Update να μην μπορώ να πάρω το back up μου ( τα sms, τα notes που με ενδιαφέρουν κύρια όπως και το ποιές εφαρμογές πρέπει να εγκατασταθούν στο iPhone) τότε να μην ξαναδώ Update...


Τι ακριβώς εννοείς; Τώρα δηλαδή κάνοντας restore, update και ξανά jailbreak στη συσκευή δεν τα έχεις; Εγώ χτες το έκανα και μετά το update απλά δεν δήλωσα στο iTunes το iPhone σαν καινούργιο, αλλά σαν το δικό μου, οπότε έκανε restore στα πάντα (SMS, contacts, notes... κτλ... εκτός βέβαια από μουσική, που ούτως ή άλλως συγχρόνιζε από άλλο iTunes).




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες