Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 12


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4362 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1621   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2018 - 11:18

Οταν λεω νεότερα εννοώ το Χ που έχω εγώ και Αναρωτιέμαι αν επηρεάζεται κ αυτό

IPhone 14 pro - Macbook air m2


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1622   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2018 - 11:21

Εχοντας αρκετες ημερες την 12 σε Χ μπορω να σου πω οτι η διαφορα στην καταναλωση ειναι υπαρκτη αλλα πολυ μικρη για να ασχοληθεις. Μιλαμε για 30-40 λεπτα μικροτερη αυτονομια την ημερα, κατω απο 10% διαφορα σιγουρα (με την ιδια χρηση οπως και πριν).



#1623   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/09/2018 - 13:51

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα . Το drain δεν οφειλεται σε κακη υγεια μπαταριας ... ειται εισαι με 99% Υγεια ειται με 80 % θα εχεις drain .Ειναι θεμα λογισμικου. Το επιπεδο του drain με επισφαλη μεθοδο το υπολογισα στο 25-35% της χωρητικοτητας . Δηλαδη εκει που εβγαζα 5 -6 ωρες οθονη, με τη 12 εβγαζα τις μισες με το ζορι ... δοκιμασα as new χωρις δεδομενα και εφαρμογες μεσα αλλα τα ιδια ... ουτε indexing ουτε τιποτα ... Ειναι γνωστο θεμα , και οχι δεν προκειται να δικαιολογησω τιποτα στην apple που τα τελευταια 2 χρονια η συμπεριφορα της και η ποιοτητα των releases ειναι επιπεδου κινεζου. Το παρατηρησαν ολοι οι κατοχοι 7-8 ... Υπαρχει καπνος .... Οκ ελπιζω να το λυσουν γιατι η 12 οντως ειναι ενα εξαιρετικο release . Για οποιον θελει να παρει γευση απο την εκταση του drain ας ψαξει στο tweeter #ios12 battery

Τελευταία επεξεργασία από: orotava, 29/09/2018 - 13:55


#1624   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/09/2018 - 14:27

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα . Το drain δεν οφειλεται σε κακη υγεια μπαταριας ... ειται εισαι με 99% Υγεια ειται με 80 % θα εχεις drain .Ειναι θεμα λογισμικου. Το επιπεδο του drain με επισφαλη μεθοδο το υπολογισα στο 25-35% της χωρητικοτητας . Δηλαδη εκει που εβγαζα 5 -6 ωρες οθονη, με τη 12 εβγαζα τις μισες με το ζορι ... δοκιμασα as new χωρις δεδομενα και εφαρμογες μεσα αλλα τα ιδια ... ουτε indexing ουτε τιποτα ... Ειναι γνωστο θεμα , και οχι δεν προκειται να δικαιολογησω τιποτα στην apple που τα τελευταια 2 χρονια η συμπεριφορα της και η ποιοτητα των releases ειναι επιπεδου κινεζου. Το παρατηρησαν ολοι οι κατοχοι 7-8 ... Υπαρχει καπνος .... Οκ ελπιζω να το λυσουν γιατι η 12 οντως ειναι ενα εξαιρετικο release . Για οποιον θελει να παρει γευση απο την εκταση του drain ας ψαξει στο tweeter #ios12 battery

Αυτο το ποσοστο που αναφερεις ειναι εκτος πραγματικοτητας για να οφειλεται στο iOS12. 

 

Δεν αμφισβητω οτι αυτο που αναφερεις εναι η προσωπικη σου εμπειρια, αλλα εδω μιλαμε για νουμερα drain που τα συνανταμε σε περιπτωσεις κακογραμμενων φασον 3rd party εφαρμογων.

Ελπιζω να διορθωθει το θεμα που σε ταλαιπωρει. Παντως στο 8αρι της συζυγου με ΟΤΑ update δεν εχουμε δει κατι τετοιο (απο το πρωϊ μερικες κλησεις-αρκετη χρηση viber και μονιμα συνδεδεμενο με Watch series 2 και εχει τωρα μπαταρια 86%).



#1625   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 14:43

https://support.appl.../en-gb/HT208387


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1626   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2018 - 14:54

https://support.appl.../en-gb/HT208387
Sent from my iPhone using Tapatalk


Ότι τι; Δηλαδή και εμείς οι χρήστες του iPhone 8 με μπαταρία κάτω του 6μηνου τι θα χρειαστούμε αλλαγή μπαταρίας; Αφού υπάρχουν αναφορές και σε 8 plus με υγεία πάνω από 90% που αναφέρουν πως έχουν προβλήματα με το νέο λογισμικό.

#1627   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/09/2018 - 15:26

Αυτο το ποσοστο που αναφερεις ειναι εκτος πραγματικοτητας για να οφειλεται στο iOS12.

Δεν αμφισβητω οτι αυτο που αναφερεις εναι η προσωπικη σου εμπειρια, αλλα εδω μιλαμε για νουμερα drain που τα συνανταμε σε περιπτωσεις κακογραμμενων φασον 3rd party εφαρμογων.
Ελπιζω να διορθωθει το θεμα που σε ταλαιπωρει. Παντως στο 8αρι της συζυγου με ΟΤΑ update δεν εχουμε δει κατι τετοιο (απο το πρωϊ μερικες κλησεις-αρκετη χρηση viber και μονιμα συνδεδεμενο με Watch series 2 και εχει τωρα μπαταρια 86%).

. Εμπειρια απο 3 iohone 7 και ενα 8 . Στα 7 η διαφορα ειναι χαος στα 8 μικροτερη . Οσο ημουν OTA δεν το ειχα παρατηρησει τοσο εντονο , εαν θυμαμαι καλα το εχει αναφερει και αλλος εδω αυτο οσο ηταν ota . Μετα εκανα καθαρη και τα ειδα ολα ... Εαν δεις στο tweeter υπαρχουν χιλιαδες αναφορες ... επισης η συμπεριφορα της apple. να σβηνει cases σημαινει κατι ... ετοιμαζουν fix ...

#1628   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 15:51

Ότι τι; Δηλαδή και εμείς οι χρήστες του iPhone 8 με μπαταρία κάτω του 6μηνου τι θα χρειαστούμε αλλαγή μπαταρίας; Αφού υπάρχουν αναφορές και σε 8 plus με υγεία πάνω από 90% που αναφέρουν πως έχουν προβλήματα με το νέο λογισμικό.


Ότι το επίπεδο του drain έχει προφανώς άμεση σχέση με την υγεία της μπαταρίας


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1629   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2018 - 15:59

Ότι το επίπεδο του drain έχει προφανώς άμεση σχέση με την υγεία της μπαταρίας
Sent from my iPhone using Tapatalk



Συμφωνώ απόλυτα αλλά προσωπικά έχω 100 στο battery health με καμία 130 φορτίσεις από το coconut του mac άρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχω battery drain και ότι φταίει η μπαταρία μου τη στιγμή που στο iOS 12 είχα battery drain και στο 11 επέστρεψε η αυτονομία. Εάν είχε πρόβλημα η μπαταρία μου, θα έπρεπε να έχει πρόβλημα και στο 11 και να είναι ανεξάρτητο από το αν θα επιστρέψω ή όχι.

#1630   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 29/09/2018 - 16:06

@tassr
Καλά Νταξ, συγνώμη αλλα τρως και εσυ το παραμύθι της Apple για αλλαγή μπαταρίας. Δηλαδή πριν 3 μέρες ήταν οκ η μπαταρία και ξαφνικά απέκτησε πρόβλημα με την εγκατάσταση του 12... Όσοι αναφέρουν πρόβλημα το κάνουν σε άμεση σύγκριση με ότι είχαν πριν με την ίδια χρήση. Είναι γεγονός ότι το λογισμικό της Apple κουμπώνει μόνο στις συσκευές που προορίζεται σε όλες τις άλλες τους πίνει το αίμα. Αλλα βλέπεις δεν σε περιορίζει η Apple (χαζή είναι στην εγκατάσταση σου λέει βάλτε κόσμε. Και μπαταρίες θα κονομισουμε από απεγνωσμένος χρήστες η θα πάνε στα τελευταία μοντέλα.
Τίποτα από το 11 και μετά πιο χάλια κατανάλωση πεθαίνεις.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 29/09/2018 - 16:07


#1631   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 16:30

Συμφωνώ απόλυτα αλλά προσωπικά έχω 100 στο battery health με καμία 130 φορτίσεις από το coconut του mac άρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχω battery drain και ότι φταίει η μπαταρία μου τη στιγμή που στο iOS 12 είχα battery drain και στο 11 επέστρεψε η αυτονομία. Εάν είχε πρόβλημα η μπαταρία μου, θα έπρεπε να έχει πρόβλημα και στο 11 και να είναι ανεξάρτητο από το αν θα επιστρέψω ή όχι.


Ρε συ αλήθεια κάθε χρόνο ίδια συζήτηση. Πιο νέο λειτουργικό = Σχεδιασμένο καταρχάς για το νέο επεξεργαστή που κάνει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας = Απαιτεί πιο πολλούς πόρους => Οι παλαιότεροι επεξεργαστές θα κλωτσάνε, αφού θελουμε καλή ταχύτητα.

Πιο πάνω είχα ποστάρει το βίντεο με τη σύγκριση μπαταρίας, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσονται όλοι.

Από εκεί κ πέρα, τα όποια bugs θα διορθωθούν ή απλώς θα συνηθίσουμε τη νέα πραγματικότητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1632   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 16:35

@tassr
Καλά Νταξ, συγνώμη αλλα τρως και εσυ το παραμύθι της Apple για αλλαγή μπαταρίας. Δηλαδή πριν 3 μέρες ήταν οκ η μπαταρία και ξαφνικά απέκτησε πρόβλημα με την εγκατάσταση του 12... Όσοι αναφέρουν πρόβλημα το κάνουν σε άμεση σύγκριση με ότι είχαν πριν με την ίδια χρήση. Είναι γεγονός ότι το λογισμικό της Apple κουμπώνει μόνο στις συσκευές που προορίζεται σε όλες τις άλλες τους πίνει το αίμα. Αλλα βλέπεις δεν σε περιορίζει η Apple (χαζή είναι στην εγκατάσταση σου λέει βάλτε κόσμε. Και μπαταρίες θα κονομισουμε από απεγνωσμένος χρήστες η θα πάνε στα τελευταία μοντέλα.
Τίποτα από το 11 και μετά πιο χάλια κατανάλωση πεθαίνεις.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Όχι φίλε μου δε νομίζω πως υπάρχει παραμύθα στη μπαταρία, όπως είπα πιο πάνω νομίζω πως τα προβλήματα ήταν αναμενόμενα.
6s έχω κ βλέπω ίδια απόδοση μπαταρίας, χάλια δλδ. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να μη χρησιμοποιώ data αλλά μόνο WiFi και δε με χάλασε κιόλας. Σε λίγο αλλαγή μπαταρίας μπας κ αλλάξει πράμα.
Αλλά δε φεύγω από άιος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1633   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2018 - 16:45

Ρε συ αλήθεια κάθε χρόνο ίδια συζήτηση. Πιο νέο λειτουργικό = Σχεδιασμένο καταρχάς για το νέο επεξεργαστή που κάνει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας = Απαιτεί πιο πολλούς πόρους => Οι παλαιότεροι επεξεργαστές θα κλωτσάνε, αφού θελουμε καλή ταχύτητα.
Πιο πάνω είχα ποστάρει το βίντεο με τη σύγκριση μπαταρίας, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσονται όλοι.
Από εκεί κ πέρα, τα όποια bugs θα διορθωθούν ή απλώς θα συνηθίσουμε τη νέα πραγματικότητα.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα νέα κινητά έχουν τη διπλάσια μπαταρία. Το iPhone xs απαιτεί λοιπόν 4 ώρες για μια πλήρη φόρτιση. Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες. Μπορείς απλώς να κουτσουρέψεις τα στοιχεία για τους παλιούς επεξεργαστές Α11 που υπολείπονται 10% από το νέο επεξεργαστή δίνοντας πολύ λιγότερα στοιχεία και προωθώντας τις νέες συσκευές. Όταν λοιπόν και αν επιστρέψεις στο 11 θα καταλάβεις ότι μιλάμε για ένα 20% διαφορά στη μπαταρία. Για σένα μπορεί να είναι αδιάφορο ή να σχετίζεται με τη μπαταρία. Κάποια νήματα που άνοιξαν στο Apple discussion πάνω από 150 άτομα με το εν λόγω πρόβλημα μόνο τρελοί δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 29/09/2018 - 16:49


#1634   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 17:38

Τα νέα κινητά έχουν τη διπλάσια μπαταρία. Το iPhone xs απαιτεί λοιπόν 4 ώρες για μια πλήρη φόρτιση. Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες. Μπορείς απλώς να κουτσουρέψεις τα στοιχεία για τους παλιούς επεξεργαστές Α11 που υπολείπονται 10% από το νέο επεξεργαστή δίνοντας πολύ λιγότερα στοιχεία και προωθώντας τις νέες συσκευές. Όταν λοιπόν και αν επιστρέψεις στο 11 θα καταλάβεις ότι μιλάμε για ένα 20% διαφορά στη μπαταρία. Για σένα μπορεί να είναι αδιάφορο ή να σχετίζεται με τη μπαταρία. Κάποια νήματα που άνοιξαν στο Apple discussion πάνω από 150 άτομα με το εν λόγω πρόβλημα μόνο τρελοί δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.


Ανασχεδιάστηκαν πολλά στοιχεία στο 12 βρε συ δεν είναι μόνο νέες ενεργοβόρες δυνατότητες-δε χρειάζεται παράθεση αυτό. Καλή συνέχεια φίλε μου!

Sent from my charging iPhone using Tapatalk

#1635   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2018 - 18:22

. Εμπειρια απο 3 iohone 7 και ενα 8 . Στα 7 η διαφορα ειναι χαος στα 8 μικροτερη. επισης η συμπεριφορα της apple. να σβηνει cases σημαινει κατι ... ετοιμαζουν fix ...


Θα είναι έτσι άραγε με κάποιο fix ή προλαβαίνουμε δεν προλαβαίνουμε επιστροφή σε 11.4.1;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες