Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2019 - 14:09

Ναι εχω την εκδοση 15 και εχω κανει τα περισοτερα αλλα παλι τιποτα. 

 

Εχω την εντυπωση πως κ στο σπασμενο tyxera ατο ιδιο μου εκανε, για αυτο αγορασα το NTFS

 

Έχω την αίσθηση ότι κάπου μπορεί να εμπλέκεται το SIP. 

Δυστυχώς φίλε Σάκη δεν χρησιμοποιώ το Paragon NTFS για να το ψάξω περισσότερο και δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

Περίμενε μήπως κάποιος άλλος φίλος που το χρησιμοποιεί γνωρίζει τι ακριβώς μπορεί να ευθύνεται.

Αν δεν βγάλεις άκρη, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το Paragon, απενεργοποίησε το SIP και κάνε εκ νέου εγκατάσταση το Paragon. Εάν δουλέψει, τότε ενεργοποίησε και πάλι το SIP. Αν δεις ότι ενεργοποιώντας και πάλι το SIP παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, τότε θα ξέρεις τι ευθύνεται.

Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι απόλυτα σίγουρος για την λύση αυτή. Είναι απλά μια εικασία. Δεν χάνεις όμως τίποτα να δοκιμάσεις.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/03/2019 - 14:11

Έχω την αίσθηση ότι κάπου μπορεί να εμπλέκεται το SIP. 

Δυστυχώς φίλε Σάκη δεν χρησιμοποιώ το Paragon NTFS για να το ψάξω περισσότερο και δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

Περίμενε μήπως κάποιος άλλος φίλος που το χρησιμοποιεί γνωρίζει τι ακριβώς μπορεί να ευθύνεται.

Αν δεν βγάλεις άκρη, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το Paragon, απενεργοποίησε το SIP και κάνε εκ νέου εγκατάσταση το Paragon. Εάν δουλέψει, τότε ενεργοποίησε και πάλι το SIP. Αν δεις ότι ενεργοποιώντας και πάλι το SIP παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, τότε θα ξέρεις τι ευθύνεται.

Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι απόλυτα σίγουρος για την λύση αυτή. Είναι απλά μια εικασία. Δεν χάνεις όμως τίποτα να δοκιμάσεις.

 

 

To SIP το εχω σιγουρα κλειστο. Κ ετσι το εγκατέστησα. Πφφφφφφ...


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#393   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2019 - 14:21

To SIP το εχω σιγουρα κλειστο. Κ ετσι το εγκατέστησα. Πφφφφφφ...

Μήπως μέσα στο System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Accessibility υπάρχει κανένα check box που πρέπει να επιλέξεις; Δεν ρίχνεις μια ματιά;



#394   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/03/2019 - 14:24

Μήπως μέσα στο System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Accessibility υπάρχει κανένα check box που πρέπει να επιλέξεις; Δεν ρίχνεις μια ματιά;

Δεν ειχε κατι, αλλα το προσθεσα εγω μπας και αλλαξει κατι. 

 

Edit: Δεν αλλαξε κατι. 


Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 11/03/2019 - 14:28

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#395   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 11/03/2019 - 15:54

Το έχω και εγώ αγορασμένο, θα πάω σπίτι και θα δοκιμάσω να δω αν έχω θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#396   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2019 - 16:22

Κατέβασα το Paragon και έκανα μερικές δοκιμές.

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-03-11 at 16.12.22.png   23,25KB   28 λήψεις

 

1) Δεν χρειάζεται καν να απενεργοποιηθεί το SIP τελικά για να γίνει η εγκατάσταση.

2) Όλα δείχνουν να λειτουργούν άψογα και σε μεταφορά δεδομένων προς τον NTFS δίσκο και από τον NTFS δίσκο προς τον APFS. Επίσης και από τον NTFS προς HFS+ και το αντίστροφο.

 

Μόνο όταν είναι επιλεγμένο το check box Mount in Read-only mode δεν μπορεί να γίνει καμία εγγραφή προς τον NTFS δίσκο παρά μόνο από τον NTFS προς τους άλλους δίσκους.

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-03-11 at 16.10.28.png   94,54KB   28 λήψεις

 

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθάνε κάπως την κατάσταση.



#397   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 11/03/2019 - 16:40

και εμενα δουλεύει κανονικά 



#398   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/03/2019 - 16:55

Κατέβασα το Paragon και έκανα μερικές δοκιμές.

attachicon.gifScreenshot 2019-03-11 at 16.12.22.png

1) Δεν χρειάζεται καν να απενεργοποιηθεί το SIP τελικά για να γίνει η εγκατάσταση.
2) Όλα δείχνουν να λειτουργούν άψογα και σε μεταφορά δεδομένων προς τον NTFS δίσκο και από τον NTFS δίσκο προς τον APFS. Επίσης και από τον NTFS προς HFS+ και το αντίστροφο.

Μόνο όταν είναι επιλεγμένο το check box Mount in Read-only mode δεν μπορεί να γίνει καμία εγγραφή προς τον NTFS δίσκο παρά μόνο από τον NTFS προς τους άλλους δίσκους.

attachicon.gifScreenshot 2019-03-11 at 16.10.28.png

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθάνε κάπως την κατάσταση.





Θα το δοκιμάσω κ θα σου πω!




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#399   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/03/2019 - 17:10

Κατέβασα το Paragon και έκανα μερικές δοκιμές.

 

attachicon.gifScreenshot 2019-03-11 at 16.12.22.png

 

1) Δεν χρειάζεται καν να απενεργοποιηθεί το SIP τελικά για να γίνει η εγκατάσταση.

2) Όλα δείχνουν να λειτουργούν άψογα και σε μεταφορά δεδομένων προς τον NTFS δίσκο και από τον NTFS δίσκο προς τον APFS. Επίσης και από τον NTFS προς HFS+ και το αντίστροφο.

 

Μόνο όταν είναι επιλεγμένο το check box Mount in Read-only mode δεν μπορεί να γίνει καμία εγγραφή προς τον NTFS δίσκο παρά μόνο από τον NTFS προς τους άλλους δίσκους.

 

attachicon.gifScreenshot 2019-03-11 at 16.10.28.png

 

Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθάνε κάπως την κατάσταση.

 

Α το ρημαδι τι ζορι τραβαει.

 

Ετισι το εχω κ εγω! 

 

2yo3jmb.jpg


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#400   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2019 - 23:18

Παιδια σε imac 5K late2015(fusion 1TB) ,αυτη τη στιγμη  με sierra,αξιζει η αναβαθμιση?Ειναι καποιος που να εχει κανει τη "μεταβαση"?



#401   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 10:10

Παιδια σε imac 5K late2015(fusion 1TB) ,αυτη τη στιγμη  με sierra,αξιζει η αναβαθμιση?Ειναι καποιος που να εχει κανει τη "μεταβαση"?

Κράτησε backup (εάν είναι δυνατόν και 2ο ή ακόμα και έναν κλώνο π.χ.) και μετά προχώρα στην αναβάθμιση. Εάν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί το νέο λειτουργικό κάνε restore.

Απλά πρόσεχε να κάνεις σωστά την διαδικασία μην γίνει κανένα μπέρδεμα όπως εδώ.



#402   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/03/2019 - 12:24

Καλημέρα σας, κάτι άλλο που δεν είναι σημαντικό αλλά τρώω κάτι κολλήματα τέτοια. Το εικονίδιο του time machine δίσκου σε Mojave 10.14.3 δεν είναι το κλασικό πρασινομπλε αλλά μου βγάζει το γνωστό κίτρινο, ίδιο με οποιονδήποτε εξωτερικό δίσκο. Ξέρει κανείς πώς φτιάχνεται; Μόνο με εξαγωγή και επανασύνδεση του ΤΜ δίσκου φτιάχνει προσωρινά αλλά μετά πάλι τα ίδια.


Sent from my iPad using Tapatalk

#403   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 13:47

Καλημέρα σας, κάτι άλλο που δεν είναι σημαντικό αλλά τρώω κάτι κολλήματα τέτοια. Το εικονίδιο του time machine δίσκου σε Mojave 10.14.3 δεν είναι το κλασικό πρασινομπλε αλλά μου βγάζει το γνωστό κίτρινο, ίδιο με οποιονδήποτε εξωτερικό δίσκο. Ξέρει κανείς πώς φτιάχνεται; Μόνο με εξαγωγή και επανασύνδεση του ΤΜ δίσκου φτιάχνει προσωρινά αλλά μετά πάλι τα ίδια.


Sent from my iPad using Tapatalk

Είναι ένα αρκετά παλιό bug χωρίς ιδιαίτερη σημασία.

Μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου, ενώ δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αποσύνδεση και επανασύνδεση το δίσκο μόνο και μόνο για να εμφανιστεί το εικονίδιό του. Πρόβλημα ουσιαστικό θα υπήρχε από τη στιγμή που το Time Machine δεν παίρνει τα backups ή οτιδήποτε άλλο.



#404   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/03/2019 - 17:17

Παιδια σε imac 5K late2015(fusion 1TB) ,αυτη τη στιγμη  με sierra,αξιζει η αναβαθμιση?Ειναι καποιος που να εχει κανει τη "μεταβαση"?

 

Το ίδιο μηχάνημα έχουμε. Εγώ είχα χωρίσει τον δίσκο σε partitions και παιδεύτηκα λίγο και παίδεψα και εδώ τα παιδιά αλλά τελικά βγάλαμε την άκρη και το έβαλα το mojave. Αν δεν έχεις κάνει και εσύ τα ίδια, λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα στο mojave και εντάξει δεν είναι τραγικό και δεν ξέρω αν φταίει το σύστημά μου και συμβαίνει μόνο σε μένα είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα, οτιδήποτε, εκεί που θα μου έχει βγάλει το παραθυράκι και είμαι έτοιμος να σύρω το εικονίδιο του στα applications, ΔΕΝ μου το εμφανίζει και τα καθυστερεί για λίγο. Δεν μου το δείχνει αμέσως όπως παλαιότερα. Κάνει κάποια δευτερόλεπτα, μπορεί και μισό λεπτό και μετά μου το δείχνει και το κάνω μετά σύρσιμο και το αντιγράφει. Μόνο αυτό. Κατά τα άλλα, πάνω κάτω τα ίδια πράγματα είναι. Δεν είδα και καμία φοβερή διαφορά. Και το dark mode ούτε καν το έχω ενεργοποιημένο. Δεν μου πολύ αρέσει. Είναι γούστα βέβαια. Α και βασικό. Κράτησε backup ΟΛΑ τα wallpapers για τα screensavers γιατί αυτά που έχουν βάλει για νέα, είναι χαζομάρες. Το μόνο ωραίο είναι που αλλάζει το wallpaper σε όλη την διάρκεια της ημέρας και έχει μια "καινοτομία". Α και κάτι άλλο που ναι το βρήκα σπαστικό και θα το γράψω σε ξεχωριστό μήνυμα από κάτω μπας και μου απαντήσει κάποιος ΑΝ ξέρει.



#405   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/03/2019 - 17:31

Παλαιότερα στις προηγούμενες εκδόσεις mac os, είχαμε την επιλογή να έχουμε το λειτουργικό με κύρια γλώσσα τα αγγλικά, πχ system preferences, documents, κλπ και ταυτόχρονα να έχουμε και Ελληνική ημερομηνία και ώρα στα Ελληνικά και νομίζω και το ημερολόγιο αν θυμάμαι καλά. Για να το πετύχουμε αυτό πηγαίναμε στο terminal και γράφαμε το ακόλουθο:

 

defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"

ή και

defaults write NSGlobalDomain AppleLocale -string el_GR

ή και

sudo defaults write .GlobalPreferences AppleLocale "el_GR"

 

Κάναμε restart και μετά δεν επηρεαζόταν η κύρια γλώσσα και είχαμε τα τοπικά στα Ελληνικά. Με το mojave όμως τα σαΐνια στην Apple, το αλλάξανε και δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Έχω δοκιμάσει διαφορετικούς συνδυασμούς και ενώ φαίνεται ότι πάει να το πάρει - το δείχνει στο system preferences - Language & Region από κάτω, πχ το επισυναπτόμενο αρχείο, εντέλει ΔΕΝ το εφαρμόζει. 

 

Και εντωμεταξύ και άλλοι το έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχει λύση. Είναι λίγο σπαστικό γιατί το είχαμε παλιά και τώρα το αφαιρέσανε.

 

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες