Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#406   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 17:54

Παλαιότερα στις προηγούμενες εκδόσεις mac os, είχαμε την επιλογή να έχουμε το λειτουργικό με κύρια γλώσσα τα αγγλικά, πχ system preferences, documents, κλπ και ταυτόχρονα να έχουμε και Ελληνική ημερομηνία και ώρα στα Ελληνικά και νομίζω και το ημερολόγιο αν θυμάμαι καλά. Για να το πετύχουμε αυτό πηγαίναμε στο terminal και γράφαμε το ακόλουθο:

 

defaults write NSGlobalDomain "AppleLocale" "el_GR"

ή και

defaults write NSGlobalDomain AppleLocale -string el_GR

ή και

sudo defaults write .GlobalPreferences AppleLocale "el_GR"

 

Κάναμε restart και μετά δεν επηρεαζόταν η κύρια γλώσσα και είχαμε τα τοπικά στα Ελληνικά. Με το mojave όμως τα σαΐνια στην Apple, το αλλάξανε και δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Έχω δοκιμάσει διαφορετικούς συνδυασμούς και ενώ φαίνεται ότι πάει να το πάρει - το δείχνει στο system preferences - Language & Region από κάτω, πχ το επισυναπτόμενο αρχείο, εντέλει ΔΕΝ το εφαρμόζει. 

 

Και εντωμεταξύ και άλλοι το έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχει λύση. Είναι λίγο σπαστικό γιατί το είχαμε παλιά και τώρα το αφαιρέσανε.

Σχόλιο #387



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#407   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 18:19

Α το ρημαδι τι ζορι τραβαει.

 

Ετισι το εχω κ εγω! 

 

2yo3jmb.jpg

Χθες έριξα μια ματιά για το συγκεκριμένο θέμα.

Φαίνεται ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με ορισμένους δίσκους. Κάποιοι δε, δεν βρήκαν άκρη ούτε και σε επικοινωνία τους με το support και κατέληξαν στο Tuxera.

Κατέβασέ το εάν θέλεις και κάνε μια δοκιμή. Έχει Trial για 15 μέρες.

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-03-12 at 18.16.13.png   102,72KB   20 λήψεις

Ξέρω ότι έχεις δώσει κάποια χρήματα για το Paragon αλλά ενδέχεται να μην κάνει τελικά.

 

Edit: Ξέρω ότι είπες πως είχες το Tuxera αλλά σπασμένο. Κατά τη γνώμη μου κάνε άλλη μια δοκιμή.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 12/03/2019 - 18:22


#408   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 12/03/2019 - 19:48

Χθες έριξα μια ματιά για το συγκεκριμένο θέμα.
Φαίνεται ότι αρκετοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με ορισμένους δίσκους. Κάποιοι δε, δεν βρήκαν άκρη ούτε και σε επικοινωνία τους με το support και κατέληξαν στο Tuxera.
Κατέβασέ το εάν θέλεις και κάνε μια δοκιμή. Έχει Trial για 15 μέρες.
attachicon.gifScreenshot 2019-03-12 at 18.16.13.png
Ξέρω ότι έχεις δώσει κάποια χρήματα για το Paragon αλλά ενδέχεται να μην κάνει τελικά.

Edit: Ξέρω ότι είπες πως είχες το Tuxera αλλά σπασμένο. Κατά τη γνώμη μου κάνε άλλη μια δοκιμή.


Ναι είναι πολύ περίεργο όλο αυτό.
Θα τι δοκιμάσω μπας κ γίνει κάτι.

Πάντως κ ο jimmakos είχε το ίδιο θέμα με το paragon ενώ με το tyxera ήταν κομπλέ.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#409   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 12/03/2019 - 21:45

Tα ιδια μου εκανε και με την trial εκδοση του Tyxera παντως. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#410   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 23:03

Tα ιδια μου εκανε και με την trial εκδοση του Tyxera παντως. 

Δοκίμασε και το Mounty. Διαφορετικά ίσως κάποια από τις πρακτικές του άρθρου δώσει τη λύση.



#411   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2019 - 23:07

Ναι είναι πολύ περίεργο όλο αυτό.
Θα τι δοκιμάσω μπας κ γίνει κάτι.
 

 Σάκη μου, Hackintosh + σπασμένα utilities νομίζω ότι είναι ένα συνδυασμός όπου τα πάντα είναι αναμενόμενα. :)


vires acquirit eundo


#412   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 12/03/2019 - 23:08

Μα ρε συ δεν έχει σχέση το hackintosh σε αυτή την φάση. Άσε που την έχω κ αγορασμένη.

Κάπου άλλου είναι το πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#413   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2019 - 08:33

Μα ρε συ δεν έχει σχέση το hackintosh σε αυτή την φάση. Άσε που την έχω κ αγορασμένη.

Κάπου άλλου είναι το πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Το πρόβλημα είναι όπως όλοι γνωρίζουμε είναι ότι το macOS δεν υποστηρίζει εγγενώς το Write σε έναν δίσκο με NTFS format παρά μόνο το Read, με αποτέλεσμα ο χρήστης να καταφεύγει σε 3rd party drivers. Tο fstab δεν είναι σταθερό και μην μπεις στην διαδικασία. Όλα όμως αυτά δεν παρέχουν καμία εγγύηση στον χρήστη. Τι σημαίνει αυτό; Ότι από τη στιγμή που κάτι δεν είναι διαχειρίσιμο από την ίδια την Apple δεν την ενδιαφέρει και αν κάτι θα δουλεύει σωστά ή όχι. Εδώ δεν δουλεύουν σωστά τα δικά της Apps και Utilities πόσο μάλλον τα 3rd parties.

 

Έχεις δοκιμάσει να δεις τι γίνεται με άλλον δίσκο σε NTFS format; Και με το Paragon και με το Tuxera. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο ή συμβαίνει μόνο σε έναν συγκεκριμένο δίσκο.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 13/03/2019 - 08:39


#414   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 13/03/2019 - 10:51

Kαλησπερα παιδια , εγω εχω ενα αλλο θέμα σε macbook 12 του 2015 .

Εχω freeze δηλαδή παγωμα του macbook στα καλα καθουμενα. με τα Siera δεν ειχα ποτε θεμα. 

Νόμιζα οτι τα επαιξε το μηχανημα για τον α,β και ψ λογο αλλα σε bootcamp που τον εχω με windows 10 δεν αντιμετοπιζω κανενα θεμα..

Εκανα format τα ξαναπερασα απο την αρχη και μετα απο 10 μερες παλι τα ιδια.

Το εχει παθει καποιος ?



#415   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/03/2019 - 11:06

Kαλησπερα παιδια , εγω εχω ενα αλλο θέμα σε macbook 12 του 2015 .

Εχω freeze δηλαδή παγωμα του macbook στα καλα καθουμενα. με τα Siera δεν ειχα ποτε θεμα. 

Νόμιζα οτι τα επαιξε το μηχανημα για τον α,β και ψ λογο αλλα σε bootcamp που τον εχω με windows 10 δεν αντιμετοπιζω κανενα θεμα..

Εκανα format τα ξαναπερασα απο την αρχη και μετα απο 10 μερες παλι τα ιδια.

Το εχει παθει καποιος ?

Καλημέρα,

 

Και εμένα μου το κάνει κάποιες φορές σε macbook air 2017, δεν μπόρεσα να καταλάβω από τι προέρχεται.



#416   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2019 - 12:12

Kαλησπερα παιδια , εγω εχω ενα αλλο θέμα σε macbook 12 του 2015 .

Εχω freeze δηλαδή παγωμα του macbook στα καλα καθουμενα. με τα Siera δεν ειχα ποτε θεμα. 

Νόμιζα οτι τα επαιξε το μηχανημα για τον α,β και ψ λογο αλλα σε bootcamp που τον εχω με windows 10 δεν αντιμετοπιζω κανενα θεμα..

Εκανα format τα ξαναπερασα απο την αρχη και μετα απο 10 μερες παλι τα ιδια.

Το εχει παθει καποιος ?

 

Κατ΄ άρχω δώσε σε παρακαλώ τις διευκρινίσεις ου αναφέρονται στο άρθρο


vires acquirit eundo


#417   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2019 - 17:06

Το ίδιο μηχάνημα έχουμε. Εγώ είχα χωρίσει τον δίσκο σε partitions και παιδεύτηκα λίγο και παίδεψα και εδώ τα παιδιά αλλά τελικά βγάλαμε την άκρη και το έβαλα το mojave. Αν δεν έχεις κάνει και εσύ τα ίδια, λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα στο mojave και εντάξει δεν είναι τραγικό και δεν ξέρω αν φταίει το σύστημά μου και συμβαίνει μόνο σε μένα είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα, οτιδήποτε, εκεί που θα μου έχει βγάλει το παραθυράκι και είμαι έτοιμος να σύρω το εικονίδιο του στα applications, ΔΕΝ μου το εμφανίζει και τα καθυστερεί για λίγο. Δεν μου το δείχνει αμέσως όπως παλαιότερα. Κάνει κάποια δευτερόλεπτα, μπορεί και μισό λεπτό και μετά μου το δείχνει και το κάνω μετά σύρσιμο και το αντιγράφει. Μόνο αυτό. Κατά τα άλλα, πάνω κάτω τα ίδια πράγματα είναι. Δεν είδα και καμία φοβερή διαφορά. Και το dark mode ούτε καν το έχω ενεργοποιημένο. Δεν μου πολύ αρέσει. Είναι γούστα βέβαια. Α και βασικό. Κράτησε backup ΟΛΑ τα wallpapers για τα screensavers γιατί αυτά που έχουν βάλει για νέα, είναι χαζομάρες. Το μόνο ωραίο είναι που αλλάζει το wallpaper σε όλη την διάρκεια της ημέρας και έχει μια "καινοτομία". Α και κάτι άλλο που ναι το βρήκα σπαστικό και θα το γράψω σε ξεχωριστό μήνυμα από κάτω μπας και μου απαντήσει κάποιος ΑΝ ξέρει.

Οχι εμενα το μηχανημα ειναι οπως το πηρα.

Oυσιαστικα  ο λογος που μπηκα σε σκεψεις για αναβαθμιση ηταν το dark mode,(καθως τα υπολοιπα κατ εμε δεν θεωρουντε και τιποτα το ιδιαιτερο).

 

Οσο αναφορα το dark mode ομως ,σημερα που ετυχε να το δω σε  εκθεσιακο μηχανημα, οντως δεν και τοσο wow!και σε εμενα δεν μου πολυαρεσε.

Οποτε εγκαταλειπω..δεν θεωρω πως για αυτο αξιζει να "ξεβολευτει"κανεις.(τι στιγμη που  και με το sierra δεν εχω κανενα απολυτως θεμα)

 

 

Ελπιζω σε επερχομενη αναβαθμιση αυτο το dark να γινει επιτελους blur transparent...


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 13/03/2019 - 17:09


#418   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/03/2019 - 20:13

Διαθέσιμο είναι το update για το Mac os Mojave στην έκδοση 10.14.4 , μπορείτε να αναβαθμίσετε τον Mac σας είτε από το Software Update είτε κατεβάζοντας το combo update.

 

https://support.appl...96?locale=en_US


Once You Go Mac You Never Go Back

#419   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2019 - 07:27

https://support.appl...01?locale=el_GR

Συνημμένα αρχεία



#420   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2019 - 21:48

όταν μαρκάρω ένα κείμενο π.χ. στο ιντερνετ πως μπορώ να το κάνω να πηδάει μια σειρά το μαρκάρισμα και να μαρκαρο άλλη παράγραφο αφήνοντας κενό; στα windows αν θυμάμαι καλα αυτό γίνεται με το cntrl



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες