Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος με ερωτήματα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 07/11/2019 - 01:22

Όχι δεν είναι το ίδιο.
Μπορείς να βάλεις οποίο λειτουργικό θέλεις.

Αν από την στιγμή που δεν έχεις μέσα τίποτα, κανείς απλά την αναβάθμιση και μετά βάζεις Time Machine αν θέλεις και όλα τα σχετικά προγράμματα που θα δουλεύεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2019 - 08:53

Και εγώ κλίνω προς αυτήν την άποψ

 

Και εγώ κλίνω προς αυτή την άποψη, αλλά προτού προχωρήσω ήθελα να γνωρίζω και τη γνώμη των πιο έμπειρων χρηστών.

 

Επειδή είμαι τελείως άσχετος ακόμα με το MacOs, εάν κάτσει κάτι στραβά στην αναβάθμιση, υπάρχει η επιλογή για επιστροφή στο Mohave ή όχι;

 

Βασικά η απορία μου είναι η εξής: Τα mac λειτουργούν όπως στο iOS; Απαξ και αναβαθμιστείς παραμένεις με την καινούρια, επειδή σταματά να υπογράφεται η παλαιότερη ή κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

Από τη στιγμή που δεν έχεις περάσει τίποτα ακόμα, προχώρα σε αναβάθμιση. Δεν έχει κανένα νόημα να κρατήσεις κάποιο backup με το Time Machine.

Το πιο σωστό βέβαια, είναι να δουλέψεις 1-2 μέρες το μηχάνημα με το Mojave έτσι ώστε να δεις και τις βασικές λειτουργίες του Mac αλλά να έχεις και μια καλύτερη εικόνα στο πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα με Mojave και πως μετά με Catalina.

Μόλις περάσεις το Catalina, ενεργοποίησε το Time Machine.

Το iOS δεν έχει καμία σχέσει με το macOS.



#33   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 07/11/2019 - 09:07

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Το δουλεύω όσο μπορώ και τελικά εντελώς πειραματικά πήρα και ένα backup, δηλώνοντας ως time machine δίσκο έναν shared folder στο Synology NAS που έχω.

Δούλεψε πολύ καλά και σχετικά γρήγορα μέσω WiFi.

Μέχρι τώρα ένα είναι το συμπέρασμα: Πολύ ωραίο λειτουργικό αλλά μεγάλη καμπύλη εκμάθησης, αφού μέχρι τώρα μόνο Windows χρησιμοποιούσα, και η λογική λειτουργίας του macOS είναι διαφορετική.


Sent from my iPad using Tapatalk

#34   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2019 - 10:30

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Το δουλεύω όσο μπορώ και τελικά εντελώς πειραματικά πήρα και ένα backup, δηλώνοντας ως time machine δίσκο έναν shared folder στο Synology NAS που έχω.

Δούλεψε πολύ καλά και σχετικά γρήγορα μέσω WiFi.

Μέχρι τώρα ένα είναι το συμπέρασμα: Πολύ ωραίο λειτουργικό αλλά μεγάλη καμπύλη εκμάθησης, αφού μέχρι τώρα μόνο Windows χρησιμοποιούσα, και η λογική λειτουργίας του macOS είναι διαφορετική.


Sent from my iPad using Tapatalk

Το macOS είναι το πιο εύκολο λειτουργικό. Δεν έχει καμία δυσκολία για να το μάθεις. Η Apple παρέχει οδηγούς για όλες τις λειτουργίες.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες