Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone Xs/Xs Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2531 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1966   Karanir

Karanir

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Karanir
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/01/2019 - 22:13

Έχει βάλει κάποιος την e-sim να μας πει αν βελτιώνεται το σήμα και γενικότερα η συνδεσιμότητα της cosmote;

Στάλθηκε από το G3112 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1967   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/01/2019 - 22:21

Έχει βάλει κάποιος την e-sim να μας πει αν βελτιώνεται το σήμα και γενικότερα η συνδεσιμότητα της cosmote;

Στάλθηκε από το G3112 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν βελτιώνει το σήμα και η συνδεσιμότητα παραμένει ίδια.
Δεν αλλάζει κάτι παρά μόνο στο registration που κάνει η συσκευή με το δίκτυο. Πρίν γινόταν με τη SIM τώρα γίνεται ηλεκτρονικά.



#1968   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/01/2019 - 00:27

Το βασικό για τις μπαταρίες ειναι :

Να μήν ζεσταίνονται

Να μην τις αφήνετε κάτω απο το 20 ή πάνω απο το 90%

Να μην τις φορτίζετε για ώρες

Να ειναι πάντα σε ενα εύρος 30-70 % ( συχνές φορτίσεις )

Το αν φορτιστούν με 10-12-18watt δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα εξάλλου ο ρυθμιστής φόρτισης της μπαταρίας εντός της συσκευής θα τραβήξει όσα θελει και μπορεί να χειριστεί. Αν ειναι φτιαγμένο για 5A , αρα 5V*5A= 25W τόσα θα τραβήξει.

Βέβαια να πω την αλήθεια ας χαρουμε τις συσκευές μας και αν τις κρατήσουμε καιρό ας αλλαξουμε στους 30 μηνες μια μπαταρία δεν λεεί και τίποτα .

Επίσης επειδή ειδα ενα πόστ για βιομηχανικό ρεύμα  θα ήθελα μια εξήγηση ειναι η αλήθεια.

Καλησπέρα,

έχω 3 ερωτήσεις, σχετικά με την φόρτιση ενός iphone XS.

1.Όταν λες να μην το φορτίζουμε πάνω από 90% σημαίνει ότι μόλις πιάσει 90%, το βγάζουμε από την φόρτιση?

2.Υπάρχει κάποιος τρόπος να σε ειδοποιεί το κινητό όταν η μπαταρία γεμίσει στο 90%?

3. Αυτό σχετικά με την φόρτιση 20%-90% υπάρχει κάπου επίσημα καταγεγραμμένο από την apple η το λες βάση εμπειρίας?

 

Σε ευχαριστώ



#1969   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/01/2019 - 08:42

Καλησπέρα,

έχω 3 ερωτήσεις, σχετικά με την φόρτιση ενός iphone XS.

1.Όταν λες να μην το φορτίζουμε πάνω από 90% σημαίνει ότι μόλις πιάσει 90%, το βγάζουμε από την φόρτιση?

2.Υπάρχει κάποιος τρόπος να σε ειδοποιεί το κινητό όταν η μπαταρία γεμίσει στο 90%?

3. Αυτό σχετικά με την φόρτιση 20%-90% υπάρχει κάπου επίσημα καταγεγραμμένο από την apple η το λες βάση εμπειρίας?

 

Σε ευχαριστώ

Καλημερα prop!
Αυτα που γράφω ισχύουν για όλες τις μπαταρίες li-ion . Ειναι θέμα κατασκευαστικό . Πρέπει να ανεβάσω καμπύλες αποφόρτισης και αυτα για να στηριξω τα λεγόμενα μου αλλα δεν θέλω να κουράσω με τις λεπτομέρειες .

1. Στο 80% περίπου η μπαταρία αρχίζει να φορτίσει πιο αργά ( τραβάει λιγοτερο ρεύμα δηλαδή)  και στο 90% αυτο κορυφώνεται.  Οποτε καλύτερα εκει να το βγάζεις θεωρώ.

2. Δυστυχώς όχι . Μονο με εξωτερικό σύστημα μπορεις να εχεις ενημέρωση ( διαδικασία)

3. Το 20-90% σύμφωνα με τους κατασκευαστες μπαταριών ειναι το πιο ευδοκιμο ευρος .  Δεν θες ουτε χαμηλή στάθμη στα κόκκινο κάτι το οποίο ταλαιπωρεί και δημιουργεί προβλήματα στις μπαταρίες ( με ρεζέρβα θα πήγαινες το αμάξι κόφτες? ) αλλα ουτε υψηλά ποσοστά ωστε να μην ''γράφονται '' κύκλοι φόρτισης στη μπαταρια και μειώνεται η χωρητικότητα της.

Υπάρχουν πολλά σαιτ με δοκιμες να διαβάσεις και άλλα. Εγω το βλέπω και στο Phd που μελετάμε μεθόδους αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας.
 



#1970   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 18/01/2019 - 16:34

Μιας και μιλάμε για μπαταρίες, η ταχεία ή ασύρματη φόρτιση, είναι πιθανόν να φθείρει σε συντομότερο χρόνο την μπαταρία συγκριτικά με την συμβατική φόρτιση;



#1971   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/01/2019 - 17:09

H ταχεία φόρτιση δεν δημιουργεί θέματα στο χρόνο ζωής της μπαταρίας σύμφωνα με την apple . Εξάλλου είτε 10 -12 είτε 29 W  ο ρυθμιστής φόρτισης της μπαταρίας θα τραβήξει όσα αμπέρ θέλει και είναι ασφαλές να τραβήξει.. Για το Χ πχ απ'όσο γνωρίζω ειναι 2Α. Αρα απο 10W και πάνω δεν έχει διαφορα ο φορτιστής.

Για το μαξ θα το κοιτάξω , δεν ειναι και τα κυκλώματα άμεσα διαθεσιμα απο την apple να δω :P

H ασύρματη φόρτιση δημιουργεί θέμα ΜΟΝΟ αν ανεβάσει την θερμοκρασία της μπαταρίας. Αν παρατηρήσεις μερικοί ασύρματοι φορτιστές της πλάκας το ζεματίζουν το κινητό.



#1972   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/01/2019 - 17:11

[/quote]Δεν θες ουτε χαμηλή στάθμη στα κόκκινο κάτι το οποίο ταλαιπωρεί και δημιουργεί προβλήματα στις μπαταρίες ( με ρεζέρβα θα πήγαινες το αμάξι κόφτες? ) αλλα ουτε υψηλά ποσοστά ωστε να μην ''γράφονται '' κύκλοι φόρτισης στη μπαταρια και μειώνεται η χωρητικότητα της.
[/quote]

1 κύκλος φόρτισης μιας μπαταρίας θεωρείται από 0-100%....Αν εσυ κάθε μέρα το βάζεις στο 25% και το βγάζεις όταν πάει 50% σε 4 ημέρες θα έχεις κάνει 1 κύκλο φόρτισης..Οι μπαταρίες μέχρι να φτάσουν στο 70% της χωρητικότητας τους περίπου θέλουν 400 κατά μέσο όρο κύκλους φόρτισης...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1973   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/01/2019 - 17:32

[/quote]Δεν θες ουτε χαμηλή στάθμη στα κόκκινο κάτι το οποίο ταλαιπωρεί και δημιουργεί προβλήματα στις μπαταρίες ( με ρεζέρβα θα πήγαινες το αμάξι κόφτες? ) αλλα ουτε υψηλά ποσοστά ωστε να μην ''γράφονται '' κύκλοι φόρτισης στη μπαταρια και μειώνεται η χωρητικότητα της.
[/quote]

1 κύκλος φόρτισης μιας μπαταρίας θεωρείται από 0-100%....Αν εσυ κάθε μέρα το βάζεις στο 25% και το βγάζεις όταν πάει 50% σε 4 ημέρες θα έχεις κάνει 1 κύκλο φόρτισης..Οι μπαταρίες μέχρι να φτάσουν στο 70% της χωρητικότητας τους περίπου θέλουν 400 κατά μέσο όρο κύκλους φόρτισης...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε πειράματα που πραγματοποιήθηκαν βρέθηκε ότι μια μπαταρία λιθίου που ξεφορτίζεται πλήρως πριν επαναφορτιστεί, χρειάζεται 300-500 κύκλους φόρτισης για να πέσει στο 70% της αρχικής της χωρητικότητας. Η ίδια μπαταρία, αν επαναφορτίζεται όταν είναι στο 50%, χρειάζεται 1200-1500 πλήρεις κύκλους για να πέσει αντίστοιχα.

Δηλαδή 3 με 4 φορές μεγαλύτερη διάρκεια ζωής!

Για μέγιστη διάρκειας ζωής της μπαταρίας λοιπον, πρέπει να φορτίζεται πιο συχνά, ιδανικά απο το 30% και μέχρι το 80%

 

Αυτο αναφέρω αγαπητε emm, η λεπτομέρεια έχει διαφορά



#1974   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 18/01/2019 - 18:36

Αφού έχει Lag ρε. Τι να ευχαριστηθείς.

 

Δε χρειάζονται "ενέργειες". Υπάρχει νόμος που είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να σε καλύψει στο 2ο χρόνο της εγγύησης.

 

Αρκεί βέβαια η αγορά να μην είναι με τιμολόγιο.

Αυτό ρε παιδιά από που προκύπτει ότι δεν καλύπτεται ο 2ο χρόνος της εγγύησης αν η αγορά έγινε με τιμολόγιο??
Τι κουφό είναι πάλι αυτό! Δηλαδή αυτός που το αγόρασε με τιμολόγιο δεν έδωσε τα ίδια λεφτά με αυτόν που το πήρε με απόδειξη?
Και μη μου πείτε για τον ΦΠΑ που εκπίπτει γιατί ακόμα και αν το δεχτώ αυτό αφορά την συναλλαγή του επαγγελματία με την εφορία - κράτος!  Σε τι επηρεάζει αυτό τον κατασκευαστή και από που και ως που αυτός δεν καλύπτει τον 2ο χρόνο??
Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό! Ας πει την γνώμη του και ένας νομικός αν μας διαβάζει.



#1975   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 18/01/2019 - 18:48

Αυτό ρε παιδιά από που προκύπτει ότι δεν καλύπτεται ο 2ο χρόνος της εγγύησης αν η αγορά έγινε με τιμολόγιο??
Τι κουφό είναι πάλι αυτό! Δηλαδή αυτός που το αγόρασε με τιμολόγιο δεν έδωσε τα ίδια λεφτά με αυτόν που το πήρε με απόδειξη?
Και μη μου πείτε για τον ΦΠΑ που εκπίπτει γιατί ακόμα και αν το δεχτώ αυτό αφορά την συναλλαγή του επαγγελματία με την εφορία - κράτος! Σε τι επηρεάζει αυτό τον κατασκευαστή και από που και ως που αυτός δεν καλύπτει τον 2ο χρόνο??
Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό! Ας πει την γνώμη του και ένας νομικός αν μας διαβάζει.


Ο κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο (τον έχεις) και το κατάστημα άλλο ένα (δεν τον έχεις). Τη μια έχεις συναλλαγή καταστήματος με ιδιώτη την άλλη συναλλαγή καταστήματος με επιτηδευματία (εταιρεία) ο νόμος δεν καλύπτει την πρώτη συναλλαγή μιας και είσαι πλέον εταιρεία (αφού κανείς χρήση τιμολογίου). Και εμένα μου φάνηκε κάπως στην αρχή αλλά υπάρχει διαχωρισμός μου το είχε εξηγήσει και η λογίστρια μου καλύτερα..
Όπως και να έχει προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που δεν επιβαρύνομαι το ΦΠΑ του προϊόντος και χαλάλι που δεν έχω δεύτερο χρόνο εγγύησης. Αν το ήθελα θα επέλεγα απόδειξη αλλά όπως είπα δεν το αλλάζω με τίποτα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1976   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 18/01/2019 - 18:55

Ο κατασκευαστής δίνει ένα χρόνο (τον έχεις) και το κατάστημα άλλο ένα (δεν τον έχεις). Τη μια έχεις συναλλαγή καταστήματος με ιδιώτη την άλλη συναλλαγή καταστήματος με επιτηδευματία (εταιρεία) ο νόμος δεν καλύπτει την πρώτη συναλλαγή μιας και είσαι πλέον εταιρεία (αφού κανείς χρήση τιμολογίου). Και εμένα μου φάνηκε κάπως στην αρχή αλλά υπάρχει διαχωρισμός μου το είχε εξηγήσει και η λογίστρια μου καλύτερα..
Όπως και να έχει προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που δεν επιβαρύνομαι το ΦΠΑ του προϊόντος και χαλάλι που δεν έχω δεύτερο χρόνο εγγύησης. Αν το ήθελα θα επέλεγα απόδειξη αλλά όπως είπα δεν το αλλάζω με τίποτα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Εννοείς ότι δεν έχω τον ένα χρόνο από το κατάστημα έτσι? Γιατί μετά γράφεις ότι  ο νόμος δεν καλύπτει την πρώτη συναλλαγή (κατασκευαστής) και με μπέρδεψες.
Σε κάθε περίπτωσή υπάρχει κάπου αυτός ο περιβόητος νόμος να τον διαβάσουμε?



#1977   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 18/01/2019 - 19:00

Ναι όπως το λες
Ο νόμος και διευκρινιστικές από εδώ

https://www.taxheave...r/view/id/27089


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 18/01/2019 - 19:01


#1978   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 18/01/2019 - 19:07

δηλαδη εγω που το εχω παρει με απόδειξη απο το γερμανο...εχω 2 χρονια? γιατι οταν ειχα παει να το παρω μου ειπε 1 χρονο εγγυηση..... απο το καταστημα..... δεν βγαζω ακρη..... 



#1979   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/01/2019 - 00:28

Μιας και μιλάμε για μπαταρίες, η ταχεία ή ασύρματη φόρτιση, είναι πιθανόν να φθείρει σε συντομότερο χρόνο την μπαταρία συγκριτικά με την συμβατική φόρτιση;

Σε βάθος χρόνου πιθανόν να έχεις πρόβλημα στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Αυτό ρε παιδιά από που προκύπτει ότι δεν καλύπτεται ο 2ο χρόνος της εγγύησης αν η αγορά έγινε με τιμολόγιο??
Τι κουφό είναι πάλι αυτό! Δηλαδή αυτός που το αγόρασε με τιμολόγιο δεν έδωσε τα ίδια λεφτά με αυτόν που το πήρε με απόδειξη?
Και μη μου πείτε για τον ΦΠΑ που εκπίπτει γιατί ακόμα και αν το δεχτώ αυτό αφορά την συναλλαγή του επαγγελματία με την εφορία - κράτος!  Σε τι επηρεάζει αυτό τον κατασκευαστή και από που και ως που αυτός δεν καλύπτει τον 2ο χρόνο??
Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό! Ας πει την γνώμη του και ένας νομικός αν μας διαβάζει.

Έχει αλλάξει ο νόμος με τις τελευταίες αλλαγές του 5338/2018.

 

Μέχρι πρότινος, ο νόμος δεν έκανε καμία διάκριση μεταξύ των προσώπων. Πλέον το κάνει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1980   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/01/2019 - 01:09

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω βασικά όποιοι έχετε αγοράσει συσκευή iphone xs max. Αγόρασα πρίν λίγες μ´ερες το ολοκαίνουργιο μοντέλο σε χρυσό και μόλις το άνοιξα κι έβγαλα τις μεμβράνες είδα πάνω ψηλά εκεί δηλαδή που βρίσκετε η πάνω κεραία δεξία μια μικρή κουδίδα ένα σημάδι δηλ να γυαλίζει στο φώς φαίνετε μόνο. Μίλησα με την apple και μου είπαν επειδη τα φτιάχνουν μηχανές όλο και κάποιο σημάδι θα υπάρχει περιμετρικα σε κάθε συσκευή. Ότι και καλά είναι από το εργοστάσιο στα περισσοτερα μοντέλα.

Έχει κανείς σας παρατηρήσει κάτι ή εγώ είμαι τόσο ψήρας και τα εξετάζω τόσο πολύ??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3)