Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone Xs/Xs Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2531 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1981   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/01/2019 - 02:40

Που μίλησες με την Apple ακριβώς?

 

Να το πας πίσω το τηλ. Θέλει και ερώτημα? Ειδικά αν το κατάστημα δίνει DOA.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1982   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 19/01/2019 - 09:05

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω βασικά όποιοι έχετε αγοράσει συσκευή iphone xs max. Αγόρασα πρίν λίγες μ´ερες το ολοκαίνουργιο μοντέλο σε χρυσό και μόλις το άνοιξα κι έβγαλα τις μεμβράνες είδα πάνω ψηλά εκεί δηλαδή που βρίσκετε η πάνω κεραία δεξία μια μικρή κουδίδα ένα σημάδι δηλ να γυαλίζει στο φώς φαίνετε μόνο. Μίλησα με την apple και μου είπαν επειδη τα φτιάχνουν μηχανές όλο και κάποιο σημάδι θα υπάρχει περιμετρικα σε κάθε συσκευή. Ότι και καλά είναι από το εργοστάσιο στα περισσοτερα μοντέλα.

Έχει κανείς σας παρατηρήσει κάτι ή εγώ είμαι τόσο ψήρας και τα εξετάζω τόσο πολύ??


Εννοείται πως το πας για αλλαγή. Κανένα ίχνος κατασκευαστικού λάθους δεν είναι αποδεικτικό σε αυτή την τιμή πώλησης ενός τηλεφώνου. Μόνο στο 5, στο ανθρακί χρήμα υπήρχαν τέτοιες ατέλειες. Εκεί ναι, ξεφλουδίζει το χρώμα σαν βραστή πατάτα. Αυτά άλλες εποχές, τώρα το δει είναι αψεγάδιαστο.

#1983   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/01/2019 - 11:41

Γεια σας ήθελα να σας ρωτήσω βασικά όποιοι έχετε αγοράσει συσκευή iphone xs max. Αγόρασα πρίν λίγες μ´ερες το ολοκαίνουργιο μοντέλο σε χρυσό και μόλις το άνοιξα κι έβγαλα τις μεμβράνες είδα πάνω ψηλά εκεί δηλαδή που βρίσκετε η πάνω κεραία δεξία μια μικρή κουδίδα ένα σημάδι δηλ να γυαλίζει στο φώς φαίνετε μόνο. Μίλησα με την apple και μου είπαν επειδη τα φτιάχνουν μηχανές όλο και κάποιο σημάδι θα υπάρχει περιμετρικα σε κάθε συσκευή. Ότι και καλά είναι από το εργοστάσιο στα περισσοτερα μοντέλα.

Έχει κανείς σας παρατηρήσει κάτι ή εγώ είμαι τόσο ψήρας και τα εξετάζω τόσο πολύ??


Έχω το ίδιο θέμα. Η ειρωνία είναι ότι εμφανίζεται μόνο σε συγκεκριμένο φωτισμό. Δηλαδή στο γραφείο μου δεν φαίνεται όσο και να το κοιτάς. Στο σπίτι που είναι πιο κίτρινος ο φωτισμός φαίνεται. Στο φυσικό φως όχι. Πείτε με παράξενο αλλά το πρόσεξα. Μόλις είδα το ποστ σου το ξανακοιταξα και δεν το εντόπισα. Δεν το πήγα για αλλαγή γιατί είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν θα κατάφερνα κάτι.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1984   spyros6spl

spyros6spl

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα

Δημοσίευση 19/01/2019 - 13:54

Βρε παιδιά απολαύστε το κινητό σας που είναι τούμπανο και αφήστε τις ψυχαναγκαστικές αντιδράσεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1985   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/01/2019 - 16:32

Βρε παιδιά απολαύστε το κινητό σας που είναι τούμπανο και αφήστε τις ψυχαναγκαστικές αντιδράσεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Αυτό ακριβώς. Και επειδή έρχομαι από το 6, η διαφορά είναι χαώδης και δεν μπήκα στην διαδικασία να το κουνάω στο ήλιο η στο φως για να ψάχνω κάτι που θα με χαλάσει. Το κινητό είναι διαστημικό.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1986   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 19/01/2019 - 17:04

Να κάνω μια ερώτηση παιδιά ? Μπορώ σε iphone 8 Να βάλω την ταπετσαρία της γης που έχουν τα Χs και Μόλις την πατάς κινείται? ios 12 είναι το 8αρι. Σόρρυ για το off topic...

Τελευταία επεξεργασία από: alex336, 19/01/2019 - 17:04


#1987   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2019 - 17:04

Αυτό ρε παιδιά από που προκύπτει ότι δεν καλύπτεται ο 2ο χρόνος της εγγύησης αν η αγορά έγινε με τιμολόγιο??
Τι κουφό είναι πάλι αυτό! Δηλαδή αυτός που το αγόρασε με τιμολόγιο δεν έδωσε τα ίδια λεφτά με αυτόν που το πήρε με απόδειξη?
Και μη μου πείτε για τον ΦΠΑ που εκπίπτει γιατί ακόμα και αν το δεχτώ αυτό αφορά την συναλλαγή του επαγγελματία με την εφορία - κράτος!  Σε τι επηρεάζει αυτό τον κατασκευαστή και από που και ως που αυτός δεν καλύπτει τον 2ο χρόνο??
Δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο αυτό! Ας πει την γνώμη του και ένας νομικός αν μας διαβάζει.

Έχω χρησιμοποιήσει εγγύηση για πολλά προϊόντα apple κοντά στην διετία. Όλα με τιμολόγιο. 

Καλύπτονται κανονικά στα 2 έτη. 

Συγκεκριμένα στο iStorm. .

Για πανάκριβες αλλαγές οθόνη και μητρικής σε φορητούς. 

Και για κινητά. 

 

Τι άλλο θα ακούσω;



#1988   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:33

Έχω το ίδιο θέμα. Η ειρωνία είναι ότι εμφανίζεται μόνο σε συγκεκριμένο φωτισμό. Δηλαδή στο γραφείο μου δεν φαίνεται όσο και να το κοιτάς. Στο σπίτι που είναι πιο κίτρινος ο φωτισμός φαίνεται. Στο φυσικό φως όχι. Πείτε με παράξενο αλλά το πρόσεξα. Μόλις είδα το ποστ σου το ξανακοιταξα και δεν το εντόπισα. Δεν το πήγα για αλλαγή γιατί είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν θα κατάφερνα κάτι.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Μια απ τα ίδια κι εγώ αντί να χάσω 20 μέρες και χωρίς συσκευή ας το κρατήσω είπα.. Λέω να το στείλω σε κανα 6 μηνο πίσω αν βγάλει και κάτι άλλο καιι θα ισχυριστώ και αυτό μιας και έχω video unboxing έτσι ώστε να μου δώσουν συσκευή αντικατάστασης. Αλλά προς το παρόν λέω να το κρατήσω.



#1989   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:38

Λάθος κίνηση ειδικά αν είχες DOA. Μόνο και μόνο που δίνεις τόσα λεφτά η συσκευή πρέπει να είναι άψογη. Αλλιώς δημιουργείται και συνείδηση στις εταιρείες ότι δεν χρειάζεται να το ψειριζουν και πολύ νταξ μωρε μια γρατσουνιτςα εδώ, ένα σημαδακι εκεί αφού δεν παραπονιούνται


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1990   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:40

Που μίλησες με την Apple ακριβώς?

 

Να το πας πίσω το τηλ. Θέλει και ερώτημα? Ειδικά αν το κατάστημα δίνει DOA.

Νίκο μίλησα στο 0080044145417, φάνηκαν εξυπηρετικοί και μου είπαν ότι παρατηρήθηκε και σε άλλες χρυσές συσκευές, αλλά για να γίνει η οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να παέι στην infoquest πρώτα για έλεγχο που εγώ δεν τους πολυεμπιστεύομαι κι όλας. Μου είπε ο υπάλληλος της Apple ότι δεν είναι τίποτα αυτό απλα είναι θέμα της μηχανής η οποία τοποθετεί την οθόνη πάνω στην ατσάλινη βάση. Ευτυχώς έχω βίντεο κατα το unboxing και όλο αυτό με καλύπτει κάπως αν και δεν φαίνεται αρκετα στην κάμερα λόγο φωτισμού, είναι αυτό που λέει και ο @giannisk82 .


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 19/01/2019 - 20:41


#1991   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:42

Λάθος κίνηση ειδικά αν είχες DOA. Μόνο και μόνο που δίνεις τόσα λεφτά η συσκευή πρέπει να είναι άψογη. Αλλιώς δημιουργείται και συνείδηση στις εταιρείες ότι δεν χρειάζεται να το ψειριζουν και πολύ νταξ μωρε μια γρατσουνιτςα εδώ, ένα σημαδακι εκεί αφού δεν παραπονιούνται


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Η αλήθεια είναι ότι και το iphone 8 plus μου που είχε σκόνη απ το εργοστάσιο εσωτερικά της κάμερας έκανα πολύ καιρό να βγάλω άκρη, χάνοντας και χρόνο αλλά και καταντόντας σπαστικό λόγο του άθλιου service εδώ στην Ελλάδα.

 

Δες εδώ..


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 19/01/2019 - 20:45


#1992   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:45

 

Έχω χρησιμοποιήσει εγγύηση για πολλά προϊόντα apple κοντά στην διετία. Όλα με τιμολόγιο. 

Καλύπτονται κανονικά στα 2 έτη. 

Συγκεκριμένα στο iStorm. .

Για πανάκριβες αλλαγές οθόνη και μητρικής σε φορητούς. 

Και για κινητά. 

 

Τι άλλο θα ακούσω;

 

Μα αυτό λέω και εγώ!
Πόσο μάλλον που η εγγύηση 2 ετών  καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι Ευρωπαϊκός νόμος!!

 

Ναι όπως το λες
Ο νόμος και διευκρινιστικές από εδώ

https://www.taxheave...r/view/id/27089


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Σε ποιο σημείο του δυσνόητου αυτού κατασκευάσματος λέει ξεκάθαρα ότι η εγγύηση περιορίζεται στον 1 χρόνο όταν εκδίδεται τιμολόγιο και ότι καταργεί την εγγύηση 2 ετών που καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης με  Ευρωπαϊκό νόμο?
Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάει μόνο για την έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ?
Θα διευκόλυνες πολύ την συζήτηση αν υποδείκνυες  το σημείο που το λέει.

Πιστεύω ότι υπάρχει παρεξήγηση! Ας μας πει ένας νομικός αν μας διαβάζει!


Τελευταία επεξεργασία από: rstoned, 19/01/2019 - 20:46


#1993   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 19/01/2019 - 20:53

Μα αυτό λέω και εγώ!
Πόσο μάλλον που η εγγύηση 2 ετών  καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι Ευρωπαϊκός νόμος!!

 

Σε ποιο σημείο του δυσνόητου αυτού κατασκευάσματος λέει ξεκάθαρα ότι η εγγύηση περιορίζεται στον 1 χρόνο όταν εκδίδεται τιμολόγιο και ότι καταργεί την εγγύηση 2 ετών που καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης με  Ευρωπαϊκό νόμο?
Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάει μόνο για την έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ?
Θα διευκόλυνες πολύ την συζήτηση αν υποδείκνυες  το σημείο που το λέει.

Πιστεύω ότι υπάρχει παρεξήγηση! Ας μας πει ένας νομικός αν μας διαβάζει!

Τα iStorm ίσως καλύπτουν διαιτία για τιμολόγιο αλλά η infoquest και η Document μόνο 1 έτος καλύπτουν. Και δεν μπορώ να καταλάβω κι εγώ το λόγο. Γενικά σε τέτοια θέματα και σαν Έλληνες καταναλωτές που αγοράζομαι αυτές τις πανάκριβες συσκευές πρέπει να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μας ακούει η Apple και να μην παραγράφει τα ζητήματα που δημιουργούνται. Ισως θα ήταν καλό να δημιουργηθεί ένα topic να γράφουμε τέτοιου είδους προβλήματα και να τα τρέχουμε ομαδικά βγάζοντας κάποια άκρη. Γιατί πχ με τη διαιτία είναι κι αυτό ένα μεγάλο θέμα που κανείς μόνος του δεν πρόκειτε να ακουστεί από την apple, γι αυτό σαν κοινό και σαν forum ίσως κάτι να πετυχαίναμε για τη βελτίωση των υπηρεσιών εδώ στην Ελλάδα. 


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 19/01/2019 - 20:54


#1994   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/01/2019 - 21:09

Βρε παιδιά απολαύστε το κινητό σας που είναι τούμπανο και αφήστε τις ψυχαναγκαστικές αντιδράσεις


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Αυτό ακριβώς. Και επειδή έρχομαι από το 6, η διαφορά είναι χαώδης και δεν μπήκα στην διαδικασία να το κουνάω στο ήλιο η στο φως για να ψάχνω κάτι που θα με χαλάσει. Το κινητό είναι διαστημικό.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1995   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2019 - 21:58

Μα αυτό λέω και εγώ!
Πόσο μάλλον που η εγγύηση 2 ετών  καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι Ευρωπαϊκός νόμος!!

 

Σε ποιο σημείο του δυσνόητου αυτού κατασκευάσματος λέει ξεκάθαρα ότι η εγγύηση περιορίζεται στον 1 χρόνο όταν εκδίδεται τιμολόγιο και ότι καταργεί την εγγύηση 2 ετών που καλύπτει όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης με  Ευρωπαϊκό νόμο?
Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάει μόνο για την έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ?
Θα διευκόλυνες πολύ την συζήτηση αν υποδείκνυες  το σημείο που το λέει.

Πιστεύω ότι υπάρχει παρεξήγηση! Ας μας πει ένας νομικός αν μας διαβάζει!

 

Ο νόμος λέει ότι τα 2 έτη είναι δικαίωμα των καταναλωτών. ΄Οταν κόβεις τιμολόγιο δεν θεωρείσαι πλέον καταναλωτής αλλά επιτηδευματίας. Πριν από τον Μαρτιο του 2018 νομίζω ο νόμος δεν έκανε διαχωρισμό, πλέον αυτό έχει αλλάξει με τον νόμο Ν. 4512/2018

 

https://www.lawspot....nomos-4512-2018


Τελευταία επεξεργασία από: remal, 19/01/2019 - 22:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)