Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Shortcuts App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
817 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2018 - 15:49

Στις έτοιμες μικρό-εφαρμογές των shortcuts υπάρχει και μια που ανεβάζει τις φωτογραφίες που θες στο imgur και σου κάνει clipboard το link της εικόνας. Σας έχει δουλέψει? 

Δεν δουλεύει σε εμένα, ακόμα και αν φτιάξεις απο την αρχή μια παρόμοια, πάλι δεν δουλεύει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/10/2018 - 21:09

Μαζί με την κυκλοφορία του iOS 12.1 και του watchOS 5.1 η Apple έδωσε και μία σημαντική αναβάθμιση για την εφαρμογή Συντομεύσεις (Shortcuts.app):

 

Τι νέο υπάρχει στην εφαρμογή «Συντομεύσεις 2.1»

  • Χρησιμοποιήστε τον τρέχοντα καιρό στις συντομεύσεις σας με τις ενέργειες «Λήψη τρέχοντος καιρού» και «Λήψη πρόγνωσης καιρού»
  • Ορίστε ειδοποιήσεις και χρονοδιακόπτες με τις ενέργειες «Δημιουργία ειδοποίησης», «Εναλλαγή ειδοποίησης» και «Έναρξη χρονοδιακόπτη»
  • Πραγματοποιήστε μετατροπή μεταξύ διαφόρων μονάδων με τις ενέργειες «Μέτρηση» και «Μετατροπή μέτρησης»
  • Αποκτήστε το πιο πρόσφατο σύνολο φωτογραφιών που έχουν εισαχθεί από την εφαρμογή Φωτογραφίες με την ενέργεια «Λήψη τελευταίας εισαγωγής»
  • Όταν χρησιμοποιείτε το Siri στο HomePod για να εκτελέσετε μια συντόμευση, τα πολυμέσα πλέον θα αναπαράγονται αυτόματα από το HomePod χρησιμοποιώντας το AirPlay
  • Μπορείτε πλέον να διακόψετε την κοινή χρήση μιας συντόμευσης και να αφαιρέσετε τα δεδομένα της από το iCloud ανοίγοντας τον σύνδεσμο iCloud στο iOS και επιλέγοντας «Διακοπή κοινής χρήσης» στην εφαρμογή «Συντομεύσεις»
  • Η ενέργεια «Λήψη βίντεο» υποστηρίζει πλέον την αυτόματη έναρξη εγγραφής βίντεο με την επιλογή «Άμεση έναρξη»
  • Μπορείτε πλέον να χρησιμοποιείτε τις ενέργειες «Κλήση» και FaceTime με το Siri χωρίς να ξεκλειδώσετε το iPhone

Επιδιορθώσεις σφαλμάτων

  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο η εφαρμογή «Συντομεύσεις» ενδέχεται να παρουσιάσει σφάλμα κατά το άνοιγμα του προγράμματος επεξεργασίας
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο η Αναζήτηση στο iTunes Store και η Αναζήτηση στο App Store προκαλούσε την εμφάνιση ενός μηνύματος σφάλματος
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο δεν ήταν δυνατή η περιήγηση του επιλογέα αρχείων του Dropbox σε φακέλους
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο έλειπαν ορισμένες εφαρμογές από την ενέργεια «Άνοιγμα εφαρμογής»
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο ενδέχεται να δημιουργηθούν διπλότυπα των συντομεύσεων μετά τον συγχρονισμό
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο ενδέχεται να γίνει επαναφορά της σειράς των συντομεύσεων μετά τον συγχρονισμό μιας νέας συσκευής
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο η σύνδεση στο Todoist ενδέχεται να εμφανίσει ένα μήνυμα σφάλματος
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο οι μεταβλητές στις ενέργειες «Εύρεση» και «Φίλτρο» ενδέχεται να μην είναι πλήρως ορατές
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο η εφαρμογή «Συντομεύσεις» ενδέχεται να σταματήσει να αποκρίνεται κατά τη δημιουργία υπόμνησης
  • Επιδιορθώθηκε ένα πρόβλημα κατά το οποίο η ενέργεια «Προσάρτηση σε αρχείο» δεν συμπεριφερόταν σωστά, όταν το καθορισμένο όνομα αρχείου δεν τελείωνε σε .txt
  • Βελτιώσεις τοπικής προσαρμογής
  • Άλλες επιδιορθώσεις σφαλμάτων και μικρές προσθήκες

Behind the Scenes...

#228   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2018 - 14:36

Εκτός των άλλων, μεγάλο bug στην 2.1 που δεν αναγνωρίζει τα commas (,) στον κώδικα.
Ένα σωρό Shortcuts που έχω και περιλαμβάνουν πράξεις με δεκαδικούς αριθμούς, έχουν γίνει μαντάρα.
Ελπίζω να δώσουν update σύντομα.
Big things have small beginnings

#229   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 31/10/2018 - 17:19

Εκτός των άλλων, μεγάλο bug στην 2.1 που δεν αναγνωρίζει τα commas (,) στον κώδικα.
Ένα σωρό Shortcuts που έχω και περιλαμβάνουν πράξεις με δεκαδικούς αριθμούς, έχουν γίνει μαντάρα.
Ελπίζω να δώσουν update σύντομα.

Χοντρο bug .. Αν ειναι βεβαια bug .. Δεν ειμαι σιγουρος ...

 

Ειναι λογικο οπου υπαρχει η εννοια του source code αυτος να ειναι σε ενα format σταθερο και ανεξαρτητο απο locales και regional settings ... Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος... Σε ενα προγραμμα C για παραδειγμα ο τροπος που γραφονται το float literals ειναι σταθερος, ανεξαρτητως locale . Η υποδιαστολη ειναι παντα η τελεια '.' .. Ετσι μπορει να παρει το ιδιο source file οποιοσδηποτε στον κοσμο και να το κανει compile ... Σκεψου ποσο ενοχλητικο θα ηταν να εγραφες εσυ στην ελλαδα χρησιμοποιωντας κομμα για το 'float PI=3,14; ' να το επαιρνε καποιος στην Αμερικη και να μην μπορουσε να κανει compile ....

 

Μηπως κατι τετοιο εχουμε και εδω ?? Δεν εχω δει καθολου το app και δεν ξερω .. Makes sense ?



#230   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 31/10/2018 - 23:11

Δεν συμφωνω, με java εχω παιδευτει παρα πολυ με το θεμα των υποδοαστολων, καθως παει και τραβα τα settings των windows.

legit


#231   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2018 - 23:33

Χοντρο bug .. Αν ειναι βεβαια bug .. Δεν ειμαι σιγουρος ...

Ειναι λογικο οπου υπαρχει η εννοια του source code αυτος να ειναι σε ενα format σταθερο και ανεξαρτητο απο locales και regional settings ... Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος... Σε ενα προγραμμα C για παραδειγμα ο τροπος που γραφονται το float literals ειναι σταθερος, ανεξαρτητως locale . Η υποδιαστολη ειναι παντα η τελεια '.' .. Ετσι μπορει να παρει το ιδιο source file οποιοσδηποτε στον κοσμο και να το κανει compile ... Σκεψου ποσο ενοχλητικο θα ηταν να εγραφες εσυ στην ελλαδα χρησιμοποιωντας κομμα για το 'float PI=3,14; ' να το επαιρνε καποιος στην Αμερικη και να μην μπορουσε να κανει compile ....

Μηπως κατι τετοιο εχουμε και εδω ?? Δεν εχω δει καθολου το app και δεν ξερω .. Makes sense ?

Οι δεκαδικοί αριθμοί ήταν απλά ένα παράδειγμα επιρροής επειδή χρησιμοποιούμε το (,) για υποδιαστολή και το bug “λειτουργεί” ανεξάρτητα από τα Regional settings της όποιας συσκευής.
Για παράδειγμα σ´ένα άλλο shortcut που πρέπει να καλεί έναν αριθμό τηλεφώνου και μετά έναν DTMF μετά από παύση, αγνοούνται τα commas:
Στην εντολή 2105555555,,,23#*
αντί να κάνει παύση μετά την κλήση του 2105555555, καλεί συνολικά το 210555555523#*

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 31/10/2018 - 23:35

Big things have small beginnings

#232   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/11/2018 - 11:08

Καλημέρα

Επειδή προσπαθώ εδώ και μέρες να φτιαξω ενα shortcut μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Θέλω να δώσω το όνομα ενος file (exams) που ειναι pdf και να το ανοιξει στο ibooks. Αυτό το απλό δεν εχω καταφερει ακόμα να το φτιάξω. Εβαλα και μεταβλητή αλλά τίποτα

Αν ξέρει κάποιος ....



#233   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2018 - 11:12

Καλημέρα. Στο έχω απαντήσει ήδη στο post #32 & #85 αντίστοιχα.
Big things have small beginnings

#234   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/11/2018 - 11:43

Καλημέρα. Στο έχω απαντήσει ήδη στο post #32 & #85 αντίστοιχα.

Καλά, ούτε που το είδα.... και να φανταστεί οτι διαβάζω το συγκεκριμένο tread ! 

Αυτό που εφτιαξες ανοιγει απο icloud ? Εγώ το αρχείο το έχω μεσα στο ibooks , δεν το εχω στο cloud



#235   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2018 - 11:48

Στο iBooks στο ανοίγει. Δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται το αρχείο στο iCloud drive
Big things have small beginnings

#236   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/11/2018 - 13:36

Στο iBooks στο ανοίγει. Δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται το αρχείο στο iCloud drive

Η εντολη Get File αναφέρει ότι φερνει αρχεια απο icloud or dropbox.

Πως θα μου φέρει το αρχείο που θέλω αφου το δικο μου ειναι αποθηκευμενο στο iBooks ?



#237   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2018 - 13:39

Μπορεί να αναφέρει έτσι αλλά στην πραγματικότητα φέρνει αρχεία που βρίσκονται μέσα στην εφαρμογή files τα οποία δεν βρίσκονται απαραίτητα στο drive αλλά και τοπικά στην συσκευή σου.

Κάνε copy λοιπόν το/τα pdf που θέλεις από τα sharing options της εφαρμογής Books σε όποια διαδρομή θέλεις στο Files app.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 02/11/2018 - 13:41

Big things have small beginnings

#238   stakar

stakar

    iPH Member

  • 213 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/11/2018 - 13:49

Μπορεί να αναφέρει έτσι αλλά στην πραγματικότητα φέρνει αρχεία που βρίσκονται μέσα στην εφαρμογή files τα οποία δεν βρίσκονται απαραίτητα στο drive αλλά και τοπικά στην συσκευή σου.

Κάνε copy λοιπόν το/τα pdf που θέλεις από τα sharing options της εφαρμογής Books σε όποια διαδρομή θέλεις στο Files app.

Σωστός !!

Μια χαρά δουλεύει τώρα !

Σ ευχαριστώ πολύ !



#239   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 04/11/2018 - 11:38

Καλημερα. Μπορει να φτιαχτει ενα που πατωντας το ή σε συγκεκριμενη ωρα. Να ενεργοποιει και να απενεργοποιει αντιστοιχα το raise to wake του ρολογιου ωστε να μη χαλαειβμπαταρια στο υπηο που στριφογυριζω και την υπολοιπη μερα να το εχω που το χρησιμοποιω πολυ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#240   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/11/2018 - 18:49

Μπορεί να δουλέψει Shortcut με το Google Maps, που να σου υπολογίζει πόσο χρόνο θα κάνεις για μια διαδρομή?


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες