Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Apple: Τα οικονομικά αποτελέσματα του τελευταίου τριμήνου έφεραν νέες εξελίξεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 03/11/2018 - 10:52

οποιος περιμενει να ξεχωρισει απο το ακριβο του τηλεφωνο και ταμπλετ.... :)

Σωστό και αυτό. Μπορεί να γίνει τραβεστί κάποιος για να ξεχωρίσει. 

Σχετικά με τις τιμές πάντως, να υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε σε χώρα με πανύψηλες φορολογίες. Παίζει και αυτό το ρόλο του. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/11/2018 - 11:25

Σωστό και αυτό. Μπορεί να γίνει τραβεστί κάποιος για να ξεχωρίσει.
Σχετικά με τις τιμές πάντως, να υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε σε χώρα με πανύψηλες φορολογίες. Παίζει και αυτό το ρόλο του.

Η καραμέλα με την φορολογία πρέπει να σταματήσει. Η φορολογία είναι για όλους και για όλες τις εταιρείες. Και επι Steve Jobs που η φορολογία ήταν 23% το iPhone ξεκινούσε από 670€ και μετά με το iPhone 5 με τον Cook πήγε 740€ και κατέληξε τώρα να έχει 1100€. Άρα είναι θέμα Cook όλο αυτό και όχι φορολογίας που από 23 πήγε σε 24%. Ακόμα και 19% να ήταν τότε που δεν το θυμάμαι καλά· από 19 σε 24 δεν δικαιολογείται διπλή τιμή iPhone μην τρελαθούμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   Panos1441

Panos1441

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:18

Εταιρείες που κάνουν έσοδα 62,9 δις σε ένα 4μηνο έχουν σίγουρα τέτοιο προσωπικό που σκέφτεται ακόμη και την πιο μικρή λεπτομέρεια και σίγουρα τον τρόπο για το μέγιστο κέρδος. Η Apple ήταν και είναι κερδοσκοπική εταιρεία και επι Steve Jobs και επι Tim Cook. Δεν πρόκειται να βάλει τον καταναλωτή πάνω από το κέρδος της και όσοι το ζητάνε αυτό πρέπει απλά να είναι αφελείς. Ξέρει πως να κάνει τη δουλειά της για να συνεχίζει να έχει κέρδη. Οι υπάλληλοι της εκτίμησαν ότι έχει τη δυνατότητα να πουλήσει κινητό 1000+ $ και από ότι φαίνεται το κάνει. Στην εποχή του Steve Jobs μάλλον είχαν κρίνει ότι δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό η δεν τους σύμφερε να το κάνουν. Και εγώ fanboy είμαι αλλά το να προσπαθείς να μην δεις την πραγματικότητα είναι αστείο για εμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση ένας απλός καταναλωτής ή ένας απλός χρηματιστής να μπορεί να πει το τι πρέπει να κάνει μια εταιρεία για να μην χάσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:35

Το ότι έρχεται η πτώση της  , ότι και να λένε τα νούμερα , το καταλαβαίνει και ο πιο απλός άνθρωπος.

Αν δεν αρχίσει να βγάζει πρωτότυπα προϊόντα , πχ ηλεκτρικά αυτοκίνητα , εύκαμπτες οθόνες σε κινητά κλπ σύντομα , θα πάρει την κατιούσα και ας διατυμπανίζουν τα φοβερά νούμερα.
Cook είναι αυτός !!! Πρώτος στο μαγείρεμα των αριθμών.

Αλλά η αλήθεια θα φανεί δεν μπορεί να κρυφτεί για πολύ καιρό.

Μ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#20   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:47

#AppleisDoomed

 

PS: Ο Cook δεν είναι πρώτος στο μαγείρεμα των αριθμών αλλά στο να φέρνει αποτελέσματα. Χωρίς αυτόν μην αυταπατάστε, η Apple δεν θα ήταν εδώ που είναι οικονομικά.



#21   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:47

Δεν είπε κανείς ότι είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, ούτε είμαστε εμείς αφελείς και δεν βλέπουμε την πραγματικότητα. Το θέμα είναι πόσο πιέζεις αυτά τα όρια με το μέγιστο κέρδος και κατά πόσο δείχνεις να σέβεσαι και να ανταμείβεις την πίστη των πελατών σου. Επί Tim Cook η Apple δεν φαίνεται να το κάνει αυτό. Υπάρχει μία λεπτή γραμμή που όταν την περάσεις αρχίζει η κατηφόρα. Χθες ανακοινώθηκαν τα νούμερα και δείχνουν ότι έχει τα ίδια κέρδη με λιγότερες πωλήσεις!!! Αυτό είναι τραγικό. Και αμέσως έπεσε η μετοχή 6%.

Όπως λέει και ο φίλος από πάνω ο χρόνος θα το δείξει. Άποψη μου είναι ότι έχει αρχίσει η κατιούσα λόγω καθαρά των τιμολογιακών πολιτικών της. Πλέον δεν σου δίνει κάτι τόσο innovative για να δικαιολογεί αυτές τις τιμές, αλλά ακόμα και όταν έδινε κάτι innovative οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλότερες. Το να μετατραπεί σε luxury brand προσπάθησε να το κάνει και στο παρελθόν, όταν έδιωξαν τον Steve και την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.

Δεν αντιλέγει κανείς ότι την εμπειρία χρήσης και την αίσθηση που σου δίνει ένα Apple προιόν όταν το χρησιμοποιείς είναι φοβερή. Όταν μπεις στο οικοσύστημα πλήρως η εμπειρία απογειώνεται. Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Όταν αρχίσει και σε περνάει η εταιρεία για πρόβατο και αισθάνεσαι να σε κλέβει, πιστεύοντας πως ότι σου πλασάρει εσύ εγώ και όλοι μας θα πάμε να το αγοράσουμε, τότε αρχίζει το πρόβλημα. Και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Έχει αρχίσει να καταλαβαίνει. Το βλέπεις και από τα Αμερικανάκια που ποτέ μα ποτέ δεν έκαναν κιχ για τις τιμές των Apple προιόντων, ενώ εδώ και 2 χρόνια έχουν αρχίσει να ενοχλούνται και να παραπονιούνται.

Anyway ο χρόνος θα το δείξει και εμείς εδώ θα είμαστε.

 

P.S: Υπάρχουν προϊόντα που είναι πραγματικά innovative ακόμα και ξεχωρίζουν, και εκεί χτυπάνε τιμές και κανείς μα κανείς δεν διαμαρτύρεται. (Airpods, Apple Watch 4, iPad). 


Τελευταία επεξεργασία από: Thodoris19s, 03/11/2018 - 13:52


#22   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:50

Αυτό το "παλιότερα δεν ήταν τόσο ακριβά" δεν το καταλαβαίνω.

 

Όταν το 3G είχε 600 ευρώ, ένα μέσο κινητό είχε 300 και μία ναυαρχίδα άλλης εταιρείας 400-500.



#23   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 03/11/2018 - 13:54

Ο (κάθε) καταναλωτής ένα πράγμα δεν μπορούσε να καταλάβει ποτέ στη ζωή του. 

Ότι οι εταιρίες τέτοιου επιπέδου, είμαστε εμείς. Η Apple είναι εγώ, είναι εσύ, ο κάθε εσύ, είναι αυτό το forum και το κάθε forum σε κάθε γωνιά του πλανήτη. 

Το ίδιο ισχύει και για άλλα τέτοια μεγέθη. Για την Coca-Cola, την Microsoft, την Volkswagen, την ΙΚΕΑ, τον Zara κλπ. 

Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε τα προϊόντα τους, θα πρέπει να τους τα "σκάμε". 

Εμείς με τα λεφτά μας γιγανώντασαμε τις "ιδέες" κάποιων. Just sayin'. 



#24   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/11/2018 - 14:01

Αυτό το "παλιότερα δεν ήταν τόσο ακριβά" δεν το καταλαβαίνω.

 

Όταν το 3G είχε 600 ευρώ, ένα μέσο κινητό είχε 300 και μία ναυαρχίδα άλλης εταιρείας 400-500.

Όταν το 3G είχε 600€ ενώ οι άλλες ναυαρχίδες 500, το 3G ήταν χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό και πραγματικά ήταν κάτι πρωτοποριακό. Τώρα το XS Max για παράδειγμα έχει 1340€ και δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από άλλες ναυαρχίδες που πλέον είναι αξιοπρεπέστατες ή και καλύτερες και έχουν 800-900 ή και 1000. 

Αυτό λέω τόση ώρα ότι έχει αλλάξει και δεν το καταλαβαίνετε.

 

Airpods 70€ πάνω από τον ανταγωνισμό. Αλλά προσφέρουν φοβερή ευκολία και εμπειρία χρήσης, κάτι που δεν στο προσφέρει τίποτα άλλο.

Apple watch 100€ πάνω από τον ανταγωνισμό. Σου σώζει την ζωή από ένα έμφραγμα που πρόκειται να πάθεις, γιατί το προβλέπει (λέω ένα παράδειγμα)

iPad Pro 200-300€ περισσότερα. Αλλά είσαι γραφίστας μουσικός ή δεν ξέρω και γω τι άλλο και πραγματικά δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά αλλού τόσο όμορφα και ωραία. Σου δίνει τόσες επιλογές

 

Macbook Air. διπύρινο super duper low power cpu που θα ανοίξεις να ένα gopro studio να φτιάξεις σαν απλός χρήστης ένα βίντεο από τις διακοπές σου και στο τέταρτο πάνω λειτουργίας του θα γονατίσει και θα αρχίσει το θροτλινγκ. Άσε που μπορεί να μην σου φτάσουν τα 128gb να κάνεις export τα βίντεο σου. 1450€. Worth  :D


Τελευταία επεξεργασία από: Thodoris19s, 03/11/2018 - 14:08


#25   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:05

Airpods, Apple Watch, ωραία παραδείγματα και λες αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Ξεχνάς ότι χωρίς το iPhone δεν δουλεύουν. Άρα να μία πρόσθετη αξία στη συσκευή που δεν υπάρχει αλλού.

 

Το οικοσύστημα.



#26   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:12

Δεν νομίζω ότι τα προϊόντα της Apple που είναι στην πρώτη γραμμή είναι τα AirPods η το ρολόι.. Τα κινητά είναι στην λίστα επιθυμίας πολλών τα υπόλοιπα μόνο σε ειδική μερίδα κοινού. Πχ δεν αλλάζω το tag με κανένα ηλεκτρονικό καλουδι, τα AirPod μου είναι αδιάφορα επίσης. Πολλοί το βλέπουν έτσι.. Επίσης όσον αφορά τους υπολογιστές, πάλι δεν είναι στην πρώτη γραμμή με τα ίδια και λιγότερα λεφτά βρίσκεις windows πολύ ανώτερο.
Κλείνοντας η μεγάλη μπιζνα είναι τα κινητά μετά πάμε σε ειδικές κατηγορίες που είπα και αυτούς που θέλουν οικοσύστημα για τους δικούς τους λόγους. Μήπως τελικά τα κινητά έχουν αυτές τις τιμές για να ισορροπήσει τις πωλήσεις από αλλα προϊόντα της που δεν πάνε και τόσο τρένο;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#27   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:20

Αυτό το "παλιότερα δεν ήταν τόσο ακριβά" δεν το καταλαβαίνω.

Όταν το 3G είχε 600 ευρώ, ένα μέσο κινητό είχε 300 και μία ναυαρχίδα άλλης εταιρείας 400-500.

.

Τότε ήθελες μισό μισθό για να πάρεις τηλέφωνο. Τώρα θες ολόκληρο.

Που 600 τότε που 1400 τώρα. Πάνω από 100% αύξηση.

Δεν υπάρχει λογική (εκτός ισως από την κοντόφθαλμη κερδοφορία των μετόχων της ).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#28   Panos1441

Panos1441

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:38

Δεν είπε κανείς ότι είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, ούτε είμαστε εμείς αφελείς και δεν βλέπουμε την πραγματικότητα. Το θέμα είναι πόσο πιέζεις αυτά τα όρια με το μέγιστο κέρδος και κατά πόσο δείχνεις να σέβεσαι και να ανταμείβεις την πίστη των πελατών σου. Επί Tim Cook η Apple δεν φαίνεται να το κάνει αυτό. Υπάρχει μία λεπτή γραμμή που όταν την περάσεις αρχίζει η κατηφόρα. Χθες ανακοινώθηκαν τα νούμερα και δείχνουν ότι έχει τα ίδια κέρδη με λιγότερες πωλήσεις!!! Αυτό είναι τραγικό. Και αμέσως έπεσε η μετοχή 6%.
Όπως λέει και ο φίλος από πάνω ο χρόνος θα το δείξει. Άποψη μου είναι ότι έχει αρχίσει η κατιούσα λόγω καθαρά των τιμολογιακών πολιτικών της. Πλέον δεν σου δίνει κάτι τόσο innovative για να δικαιολογεί αυτές τις τιμές, αλλά ακόμα και όταν έδινε κάτι innovative οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλότερες. Το να μετατραπεί σε luxury brand προσπάθησε να το κάνει και στο παρελθόν, όταν έδιωξαν τον Steve και την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.
Δεν αντιλέγει κανείς ότι την εμπειρία χρήσης και την αίσθηση που σου δίνει ένα Apple προιόν όταν το χρησιμοποιείς είναι φοβερή. Όταν μπεις στο οικοσύστημα πλήρως η εμπειρία απογειώνεται. Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Όταν αρχίσει και σε περνάει η εταιρεία για πρόβατο και αισθάνεσαι να σε κλέβει, πιστεύοντας πως ότι σου πλασάρει εσύ εγώ και όλοι μας θα πάμε να το αγοράσουμε, τότε αρχίζει το πρόβλημα. Και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Έχει αρχίσει να καταλαβαίνει. Το βλέπεις και από τα Αμερικανάκια που ποτέ μα ποτέ δεν έκαναν κιχ για τις τιμές των Apple προιόντων, ενώ εδώ και 2 χρόνια έχουν αρχίσει να ενοχλούνται και να παραπονιούνται.
Anyway ο χρόνος θα το δείξει και εμείς εδώ θα είμαστε.

P.S: Υπάρχουν προϊόντα που είναι πραγματικά innovative ακόμα και ξεχωρίζουν, και εκεί χτυπάνε τιμές και κανείς μα κανείς δεν διαμαρτύρεται. (Airpods, Apple Watch 4, iPad).

Και τότε τα πίεζαν τα όρια και τώρα τα πιέζουν... Απλά τότε ήταν το όριο στα 700€ και τώρα στα 1.000€ (άποψη μου πάντα). Αν παρατηρήσεις τις γενικές πωλήσεις των κινητών στον κόσμο είχαν τεράστια πτώση και αυτό άποψη μου είναι ότι είναι λόγο κορεσμού της αγοράς. Χώρες της Ασίας ήταν το παιχνίδι που έπρεπε να νικήσουν οι εταιρείες της Δύσης αλλά από ότι φάνηκε Apple και Samsung δεν μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο σε αυτές τις αγορές. Το βάρος για τα έσοδα της νομίζω ότι πλεον η Apple το ρίχνει σε συνδρομές. Έκανε το Apple Music και σίγουρα θα κάνει υπηρεσία τύπου Netflix. Θα συνεχίσει να βγάζει κινητά και να πουλάνε αλλά σίγουρα ίσα σε αριθμό ή και λιγότερα. Προσπαθεί να μπει σε νέες κατηγορίες προϊόντων (αν ισχύει τελικά ότι δοκιμάζει αυτοκίνητο). Άποψη μου είναι ότι δεν είναι σε κατιούσα και αλίμονο πως μπορείς να πεις οτι μια εταιρεία είναι σε κατιούσα με τέτοια οικονομικά αποτελέσματα και τέτοια δύναμη. Άποψη μου είναι και δεκτή κάθε αντίθετη άποψη. Σίγουρα με το χρόνο θα δούμε που θα οδηγήσει αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:45

Airpods, Apple Watch, ωραία παραδείγματα και λες αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Ξεχνάς ότι χωρίς το iPhone δεν δουλεύουν. Άρα να μία πρόσθετη αξία στη συσκευή που δεν υπάρχει αλλού.

 

Το οικοσύστημα.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Αλλά αν είναι να πληρώνω διπλά λεφτά για προϊόντα πολλές φορές πολύ κατώτερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (π.χ macbook) εγώ προσωπικά επιλέγω να μην έχω οικοσύστημα. Όπως και πολλοί ακόμα φαντάζομαι. Γιατί από ένα σημείο και μετά είναι κοροϊδία και κλεψιά.



#30   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/11/2018 - 15:51

Πολύ ωραία το λες @panos1441 : ο χρόνος θα δείξει.

Ελπίζω και εύχομαι και παρακαλάω να αλλάξουν τακτική.

Είμαι παντού με συσκευές της  , θα μου στοιχίσει πολύ ακριβά χρονικά , οικονομικά και συναισθηματικά η μετάβαση μου σε άλλη πλατφόρμα.
Είναι κάτι που δεν το θέλω και ελπίζω η  με τις πολιτικές της και τις κερδοφορίες της , να μην με αναγκάσει να αλλάξω στρατόπεδο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/11/2018 - 15:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες