Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

2018 Macbook Air vs 2017 Macbook Pro χωρίς touch bar


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Hugo

Hugo

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/12/2018 - 22:32

btw μου βγήκε στο χιλιάρικο μαζί με την απαλλαγή ΦΠΑ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2018 - 22:43

Έβαλες μια καινούρια Apple ID;.

 

Μήπως έχεις και δεύτερη;.

 

Συνημμένο αρχείο  sign.jpg   278,51KB   30 λήψεις


vires acquirit eundo


#33   Hugo

Hugo

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/12/2018 - 22:44

Έβαλες μια καινούρια Apple ID;.

 

Μήπως έχεις και δεύτερη;.

 

attachicon.gifsign.jpg

καινούρια ...

 

Λοιπόν είμαι από άλλο ανέκδοτο το βρήκα κ αυτό είχα κάνει είσοδο με το id account απλά ήθελε έγκριση δεν το γνώριζα  :rolleyes:

και δεν μου το ζητούσε όταν πήγαινα να κάνω απ ευθείας την ενημέρωση απ την εφαρμογή 


Τελευταία επεξεργασία από: Hugo, 03/12/2018 - 22:49


#34   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/12/2018 - 09:42

Όταν το άνοιξες, προέκυψε η οθόνη ;.

 

attachicon.gifgre.jpg

Για να προσθέσω στην κουβέντα. Εκθεσιακό που πήρα προ ολίγων ημερών από Media Markt ξεκίνησε με την παραπάνω οθόνη. Μάλιστα ο υπαλληλος με πήρε τηλεφωνο αμέσως μετά την παραγγελία να με ενημερώσει ότι χρειάζεται 1-2 ώρες προκειμένου να κάνει reset.  



#35   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2018 - 10:08

Για να προσθέσω στην κουβέντα. Εκθεσιακό που πήρα προ ολίγων ημερών από Media Markt ξεκίνησε με την παραπάνω οθόνη. Μάλιστα ο υπαλληλος με πήρε τηλεφωνο αμέσως μετά την παραγγελία να με ενημερώσει ότι χρειάζεται 1-2 ώρες προκειμένου να κάνει reset.  

Πληροφοριακά, αυτό σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν "σκαλίστηκε" από το media markt με setup του συστήματος.

Υποθέτω ότι προχώρησες στη συνέχεια σε setup του δικού σου συστήματος.

 

Αν είχε σκαλιστεί θα προέκυπτε το wallpaper του Mojave, οπότε θα έπρεπε να φορμαριστεί ο δίσκος και στη

συνέχεια να τρέξει το setup.

 

Συνημμένο αρχείο  mojave .png   148,23KB   20 λήψεις


vires acquirit eundo


#36   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/12/2018 - 13:29

Hugo απο θεμα ομορφιας ,φορητοτας και συγκρισης ( αν γινεται βεβαια ) με τα windows πες μας την γνώμη σου. Εντος βδομάδας πάω να το πάρω



#37   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/12/2018 - 14:58

Πληροφοριακά, αυτό σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν "σκαλίστηκε" από το media markt με setup του συστήματος.

Υποθέτω ότι προχώρησες στη συνέχεια σε setup του δικού σου συστήματος.

 

Αν είχε σκαλιστεί θα προέκυπτε το wallpaper του Mojave, οπότε θα έπρεπε να φορμαριστεί ο δίσκος και στη

συνέχεια να τρέξει το setup.

 

attachicon.gifmojave .png

Δεν ξέρω τι εννοείς ως "σκαλισμα" :) 

 

Το μηχανημα έτρεχε High Sierra. Εκανα ένα setup as new (που λέμε) προσωρινό, ύστερα το έκανα upgrade σε Mojave. Ύστερα έκανα boot στο recovery, format το δίσκο και έτρεξα μια εφαρμογη που έχουν ολα τα mac (νομίζω migration assistant λέγεται) και μέσω δικτύου  πέρασα τα αρχεία μου από το παλιό MBA στο νέο MBP. Αν είχα dongle θα μπορούσα να το κάνω πιο γρήγορα συνδέοντας απευθείας τον δίσκο που τρέχει το time machine αλλά δεν ειχα dongle και δεν ήθελα να περμένω.... 



#38   Hugo

Hugo

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/12/2018 - 17:54

Καλησπέρα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω...

Ας ξεκινήσω με το θέμα ομορφιάς, είναι όμορφο πολύ και επειδή ήμουν ανάμεσα στο air και το pro πιστεύω ότι είναι ένα κλικ ποιο όμορφο, η φορητότητα είναι σε κορυφαία επίπεδα αλλά αν το οικονομικό δεν είναι σημαντική παράμετρος, πηγαίνεις στο pro. Προσωπικά με χάλασε, ότι πέρσι θα μπορούσα να πάρω το pro 2017 σε καλύτερη τιμή απ ότι το πουλάνε σήμερα ή έστω θα περίμενα ένα καλό deal στις προσφορές bf 2018 και επειδή βρήκα προσφορά για το air το τσίμπησα. Σύγκριση με windows λοιπόν δεν θα είμαι αντικειμενικός έχω μεγαλώσει με windows, ένιωθα ποιο άνετα δεν ξέρω ίσως έχω πάρει από φόβο το mac OS ποιος ξέρει  σκέψου ότι έψαχνα tutorial ακόμα και για τα shortcuts αλλά είναι θέμα συνήθειας, από windows laptop θα μπορούσα να προτείνω το xiaomi mi air πολύ καλή ποιότητα κατασκευής σε αντίστοιχες διαστάσεις με καλύτερα χαρακτηριστικά (μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα οποίος δεν το έχει δει πραγματικά να πάει σ ένα κατάστημα) αλλά ρίσκο λόγω εταιρίας.

 

Εν κατακλείδι ωραίο μηχάνημα για κάποιον που θέλει να εισχωρήσει στον κόσμο τον mac OS να έχει φορητότητα και ένα ποιοτικότατο μηχάνημα για καθημερινές lite εργασίες....



#39   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2018 - 18:51

Δεν ξέρω τι εννοείς ως "σκαλισμα" :)

 

Το μηχανημα έτρεχε High Sierra. Εκανα ένα setup as new (που λέμε) προσωρινό, ύστερα το έκανα upgrade σε Mojave. Ύστερα έκανα boot στο recovery, format το δίσκο και έτρεξα μια εφαρμογη που έχουν ολα τα mac (νομίζω migration assistant λέγεται) και μέσω δικτύου  πέρασα τα αρχεία μου από το παλιό MBA στο νέο MBP. Αν είχα dongle θα μπορούσα να το κάνω πιο γρήγορα συνδέοντας απευθείας τον δίσκο που τρέχει το time machine αλλά δεν ειχα dongle και δεν ήθελα να περμένω.... 

 

Με σκάλισμα εννοώ οποιαδήποτε παρέμβαση στο σύστημα από την εταιρία ή από επισκέπτη. 

 
Για την ιστορία, όσο αφορά στο setup του μηχανήματος σου, ο πιο απλός τρόπος θα ήταν·
 
Setup του High Sierra και στην οθόνη "Transfer Information to This Mac" τικάρεις το radio button
"From a Mac, Time Machine backup or startup disk". Συνδέεις τον δίσκο του Time Machine και
ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη.
 
Κατεβάζεις από το App Store τον Mojave Installer και τρέχεις το upgrade.

vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες