Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το iPhone μου πέθανε μετά από κλήση!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarioZ

MarioZ

    Member

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2009 - 19:21

Quote

Καμια φορά είτε γιατί η συσκευή κολλήσει,είτε γιατί δεν εγινε σωστά το jailbreak ειτε για οποιοδηποτε αλλο λογο χρειαζεται να βαλουμε το iPhone σε DFU mode ώστε να το αναγνωρισει το itunes και να μπορεσουμε να κανουμε restore.Παρακατω παραθετώ 3 τροπους με τους οποιους μπορουμε να το επιτυχουμε.



1oς τρόπος



1. Κλεινουμε το τηλεφωνο(αν δεν ειναι ήδη κολλημένο)

2. Κραταμε ταυτοχρονα πατημενα το Power και το Home Button

3. Oταν δούμε το logo της Apple,αφήνουμε το Power Button αλλά συνεχίζουμε να κρατάμε το Home Button.

4. Ανοίγουμε το itunes και περιμενουμε να μας ενημερώσει ότι η συσκευή μας μπαίνει σε restore mode.



2ος τρόπος



1. Συνδέουμε το iPhone σε μια θύρα USB και ακουμε το χαρακτηριστικό ήχο που κάνει κατα τη σύνδεση και αποσύνδεση της συσκευής.

2. Κρατάμε το Power και το Home Button μεχρι να ακούσουμε το χαρακτηριστικό ήχο αποσύνδεσης και τότε αφήνουμε το Power Button(συνεχίζουμε να κραταμε το Home Button).

3. Περιμενουμε μέχρι να ακούσουμε έναν ακόμα χαρακτηριστικό ήχο και τότε αφήνουμε και το Home Button.

4. Ανοίγουμε το itunes και περιμενουμε να μας ενημερώσει ότι η συσκευή μας μπαίνει σε restore mode.

Το εβαλες σωστα σε DFU???????

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 09:29

δεν γίνεται τίποτα...έχω δοκιμάσει τα πάντα...μου βγάζει αυτό το uknown error (23)...

#18   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 09:37

Quote

Πάρα πολύ όμορφα λοιπόν, μάλλον το σώζεις. Για αρχή ρίξε στο pc 2-3 restart να στρώσει χαρακτήρα μετά άλλαξε usb θύρα για να σαι σίγουρος και ξαναπροσπάθησε. Με αρκετή υπομονή θα το καταφέρεις. Αν παρόλαυτα αρνείται πρεπει να κατεβάσεις (θα βρείς το forum to link) manually to firmware και όταν σου ζητησει τι firmware θες να περάσεις θα επιλέξεις εκείνο.



Firmware Download Link: http://www.iphonehel...are-ipsw-files/



ΥΓ. Πώς να διαλέξεις το δικό σου firmware: Πριν πατήσεις το restore πατάς το shift και απο το παράθυρο βρίσκεις το επιθυμητό firmware



Επειδή δεν έχω την εμπειρία ελπίζω μόνο μετα το restore σε μανίσιο firmware na μπορείς να περάσεις ξανά κάποιο απο τα backup σου. Σε αυτό δεν έχω εμπειρία καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος


ποιο firmware να κατεβάσω?

#19   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/02/2009 - 10:11

To τελευταίο.Το 2.2.1(για 3G αν εχεις 3G)

#20   zappeiou

zappeiou

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 11:46

Αδερφέ το ίδιο ακριβώς πράγμα έπαθα πριν από μια βδομάδα και ήμουν έτοιμος να το δώσω στη Vodafone. Τελικά πήγα σε άλλο PC ενός φίλου μου και δοκίμασα Restore από εκεί. Και δούλεψε...

Δοκίμασε πρώτα να το βάλεις σε άλλη USB θύρα, ίσως να δουλέψει.

Edit: Greeklish to Greek

#21   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:16

παιδιά , να σας πω κάτι πολύ σημαντικό...το iphone μου , dεν ανοίγει οταν πατάω το home button ή το sleep/awake button...ανοίγει μόνο όταν το βάζω στην πρίζα ή το συνδέω στο pc...μετά από 15-20 δευτερόλεπτα , νεκρώνει αφού σε αυτά τα δευτερόλεπτα βγάζει το μηλαράκι...στο itunes όσο πατάω το home button το αναγνωρίζει και μου προτείνει restore...αλλά όταν πατάω restore, μου βγάζει "iphone could not be restored...an uknown error occured(23)

κατέβασα την τελευταία έκδοση για firmware , αλλά φοβάμαι ότι αν την περάσω και προξενήσω ανεπανόρθωτη βλάβη στο κινητό , μήπως μετά δεν μου το αντικαταστήσουν στην Voda

#22   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:22

Quote

παιδιά , να σας πω κάτι πολύ σημαντικό...το iphone μου , dεν ανοίγει οταν πατάω το home button ή το sleep/awake button...ανοίγει μόνο όταν το βάζω στην πρίζα ή το συνδέω στο pc...μετά από 15-20 δευτερόλεπτα , νεκρώνει αφού σε αυτά τα δευτερόλεπτα βγάζει το μηλαράκι...στο itunes όσο πατάω το home button το αναγνωρίζει και μου προτείνει restore...αλλά όταν πατάω restore, μου βγάζει "iphone could not be restored...an uknown error occured(23)



κατέβασα την τελευταία έκδοση για firmware , αλλά φοβάμαι ότι αν την περάσω και προξενήσω ανεπανόρθωτη βλάβη στο κινητό , μήπως μετά δεν μου το αντικαταστήσουν στην Voda


Προσπάθησε να το κάνεις και σε έναν δεύτερο υπολογιστή. Το κινητό σου ήταν jailbroken; Aν έχεις κατεβάσει το σωστό firmware δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

#23   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:25

Quote

Quote

παιδιά , να σας πω κάτι πολύ σημαντικό...το iphone μου , dεν ανοίγει οταν πατάω το home button ή το sleep/awake button...ανοίγει μόνο όταν το βάζω στην πρίζα ή το συνδέω στο pc...μετά από 15-20 δευτερόλεπτα , νεκρώνει αφού σε αυτά τα δευτερόλεπτα βγάζει το μηλαράκι...στο itunes όσο πατάω το home button το αναγνωρίζει και μου προτείνει restore...αλλά όταν πατάω restore, μου βγάζει "iphone could not be restored...an uknown error occured(23)



κατέβασα την τελευταία έκδοση για firmware , αλλά φοβάμαι ότι αν την περάσω και προξενήσω ανεπανόρθωτη βλάβη στο κινητό , μήπως μετά δεν μου το αντικαταστήσουν στην Voda




Προσπάθησε να το κάνεις και σε έναν δεύτερο υπολογιστή. Το κινητό σου ήταν jailbroken; Aν έχεις κατεβάσει το σωστό firmware δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.


όχι , αγορασμένο απο voda και χωρίς καμία παρέμβαση...ποιο είναι το σωστο firmware όμως ? μπήκα εδώ  http://www.iphonehel...are-ipsw-files/
και κατέβασα το τελευταίο firmware για 3G...να το τολμήσω?

#24   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:44

Ναί. Και αν δεις ότι δεν πάρε το usb και πάνε σε ένα net cafe να δοκιμάσεις και εκεί. Kαι μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις τι έγινε.

#25   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:51

Λοιπόν , τζίφος... χειροκίνητα προσπάθησα να περάσω την firmware που κατέβασα από το site...πάλι το ίδιο μήνυμα...κάνει extract το firmware και πριν αρχίσει να την φορτώνει στο τηλ...βγαίνει το περίφημο uknown error 23.Επίσης και σε άλλο laptop φίλου μου με internet τα ίδια...
έχω απελπιστεί...

#26   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:55

Δεν καταλαβαίνω γιατί απελπίζεσαι. Η συσκευή σου μάλλον θα αντικατασταθεί. Απλά δεν θα έχεις κινητό μερικές μέρες. Τέσπα επειδή ούτε guru είμαι ούτε apple engineer περίμενε καμιά 2η γνώμη και αν βλέπεις ότι δεν σου λένε κάτι διαφορετικό δες ποιό είναι το κοντινότερο κατάστημα vodafone  :(

#27   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 12:59

Απελπίζομαι γιατί έχω χάσει αμέτρητα τηλέφωνα , pins τραπεζών και πιστωτικών καρτών ... μάλλον θα μου δώσουν καινούριο αλλά θα έχω χάσει σημαντικά δεδομένα...

#28   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/02/2009 - 13:04

Quote

Απελπίζομαι γιατί έχω χάσει αμέτρητα τηλέφωνα , pins τραπεζών και πιστωτικών καρτών ... μάλλον θα μου δώσουν καινούριο αλλά θα έχω χάσει σημαντικά δεδομένα...


Όλα αυτά που αναφέρεις έχουν κρατηθεί στα backups του προηγούμενου κινητού. Εφόσον πάρεις καινούργιο κινητό το κάνεις backup και δεν τα χάνεις τα δεδομένα μην τρελαίνεσαι.

#29   saxpatzidis

saxpatzidis

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2009 - 13:22

το ότι δεν έχω κάρτα sim στο iphone μου όσο προσπαθώ όλα αυτά , παίζει κανένα ρόλο?

#30   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/02/2009 - 13:39

Δεν νομίζω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες