Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Κάποιες σύντομες απορίες για αγορά μεταχειρισμενου iPhone X


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   delon

delon

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/12/2018 - 18:58

Το σταματάω εδώ γιατί δεν ασχολούμαι μαζί σου στη καμία θέση δεν μπαίνεις εσυ θα μπορούσες να ήσουν πιο ευγενικός για να μην καταλήξουμε εδώ συνέχισε να δίνεις τα φώτα σου σε όλους χωρίς οι άλλοι να έχουν γνώμη με τι δικαιολογία ότι τα κείμενα δεν έχουν στίξη καληνύχτα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/12/2018 - 19:05

Το σταματάω εδώ γιατί δεν ασχολούμαι μαζί σου στη καμία θέση δεν μπαίνεις εσυ θα μπορούσες να ήσουν πιο ευγενικός για να μην καταλήξουμε εδώ συνέχισε να δίνεις τα φώτα σου σε όλους χωρίς οι άλλοι να έχουν γνώμη με τι δικαιολογία ότι τα κείμενα δεν έχουν στίξη καληνύχτα

Κόλλησες με τα σημεία στίξης... σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλω, εννούσα αυτό που ακριβώς είπα: δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς γιατί το κείμενο δεν αρχή, μέση και τέλος. Διάβασε το πάλι και θα καταλάβεις.
Σε κάθε περίπτωση, ζητάω συγνώμη αν παρεξηγήθηκες


Sent from my iPad using Tapatalk

#33   delon

delon

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/12/2018 - 19:09

Δεκτή η συγνώμη έληξε γράφω από το Κινητο και μπορεί να συμβαίνει αυτό ούτε έχω το δίκη σου εμπειρία στα μηνύματα παρά που είμαι 3 μήνες παλιότερος εδώ μέσα μόλις γυρίσω σπίτι θα γράψω από το μακ και θα σου αναλύσω καλύτερα την λογική μου τα λέμε

#34   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/12/2018 - 22:00

Τελικά πηγές συσκευή με τιμολόγιο και σου έδωσαν 2ο χρόνο εγγύηση ;
Και αν ναι που.

Ρωτάω γιατί το κινητό μου το πήρα με τιμολόγιο , όπου και αν ρώτησα σε εξουσιοδοτημένα μου είπαν ότι δεν υπάρχει 2ος χρόνος.

Λες να άλλαξαν πολιτική ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#35   delon

delon

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/12/2018 - 22:55

Σου ειπα και πιο πανω και δεν με καταλαβες θα επαναλαβω μετα πο πολλα τηλ γιατι βρισκομαι εκτος αθηνων στο πλαισιο πρωτα τους εξηγησα οτι εχω τιμολογιο και σε λιγο καιρο ληγει η εγγυση τι κανουμε με πηραν τηλ και μου ειπαν περαστε απο το μαγαζι να κανουμε το αιτημα οπως γινεται για ολες της συσκευες μετα θεωρησα να παρω DOGUMENT μου αρνηθηκαν παντελως δευτερο χρονο αποδειξη η τιμολογιο τα πηρα στο κρανιο και πηρα infoqwest εκει μου ειπαν να περσω απο το ρεντη μαζι με την συσκευη να την εξετασουν για να γινει το αιτημα δεκτο του δευτερου χρονου μολισ ανεβω αθηνα αυτο θα κανω φιλε μου τωρα εσυ δεν ξερω ποιον πηρες και δεν ανεφερες ποθ πηρες δεν ειχα την διαθεση ουτε να πω ψεματα ουτε ναπαραπληρωφορησω κανενα μπορει η γραφη μου να μην ειναι καλη αλλαεπειδη εχω αλλαξει ολα τα μοντελα και εχω χασει αρκετα χρηματα απο τησ αλλαγες για αυτο απαντησα ετσι γιατι δεν θεωρω καλο να σκοτωνουμε τα τηλ και να λεμε για 100 ευρω παρε καινουργιο η γιατι το πουλας τοσο η τοσο κανει στον σκρουτζ παρτο απο τον σκρουτζ ο καθενας οριζει την τιμη τωρα ελπιζω εσυ τουλαχιστον να με καταλαβες παρε τηλ δεν ξερω που βρισκεσαι εισαι αθηνα την infoqwest και θα δεισ τι θα σου πει παιδια η αγαπη μας για την αππλε δεν θα πρεπει να λεμε οτι θελοθμε αλλα υπαρχουν και αλλε αποψεις ο φιλος πιο πανω αντι να κανει συζητηση οπως εκρινε το κειμενο μου τελος τωρα εαν θεσ κατι παραπανω δεν μποτω να σου πω ελπιζω αυτη τη φορα να εγινα κατανοητος υγ θα ηελα να σας εκμηστηρευτω οτι εχω δωσει συσκευη το 7 σε admin εδω μεσα και εχω την καλυτερη εμπεια εξυπνακιστηκα πουλιονται τοσο και κανουν τοσο δεν μου ειπε καληνυχτα σε ολους και ελπιζω την επομενη φορα να ειμαστε πιο ευγενεις γιατι ολοι κατι μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλον ....



#36   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:07

Δεν είναι τίποτα τρομερό να βάλεις έστω μια τελεία να καταλαβαίνουμε τι γράφεις.

 

Γιατί πολύ απλά με τα παραπάνω, δεν.

 

Ο νόμος με το τελευταίο ΦΕΚ έχει αλλάξει για το τιμολόγιο και δεν καλύπτονται οι συσκευές στο 2ο χρόνο.

 

Το να το περάσει η ίδια η Apple κατ' εξαίρεση μεμονωμένα, είναι άλλη ιστορία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#37   delon

delon

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:18

Οπως μιλαω γραφω τι να κανω. Νομιζω να το γραψω καλυτερα τωρα .Μου ειπαν να περασω απο το ρεντη εσυ το αναφερεις σαν εξαιρεση .ΜΠΟΡΕΙΣ να μου πεις αυτος που αγοραζει με τιμολογιο ειναι καταναλωτης η οχι εχουν ειπωθει τοσα εμενα μου εκαναν χαρη τι να σου πω μπορει να εχεις δικιο .



#38   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:27

Έχει αλλάξει ο νόμος με τις τελευταίες αλλαγές του 5338/2018.

 

Μέχρι πρότινος, ο νόμος δεν έκανε καμία διάκριση μεταξύ των προσώπων. Πλέον το κάνει.

 

http://www.efpolis.g...fileinfo&id=431

 

 

α. Ορισμός καταναλωτή (Άρθρο 1α, σελίδα 344 ΦΕΚ): κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα, 

 

β. Εγγυήσεις (Άρθρο 5, σελίδα 358 ΦΕΚ): Τα δικαιώματα που απορρέουν από την νόμιμη εγγύηση είναι επιπλέον των όσων προβλέπονται από την εμπορική εγγύηση.

 

Νόμιμη εγγύηση: Ο πωλητής θα πρέπει να παρέχει στον καταναλωτή τα προβλεπόμενα του άρθρου 534 του Αστικού Κώδικα για το χρονικό διάστημα που προβλέπει το άρθρο 554, δηλαδή αυτή την στιγμή 2 χρόνια. Για μεταχειρισμένο προϊόν (πχ demo) η νόμιμη εγγύηση δεν πρέπει να είναι μικρότερη του έτους.

 

Εμπορική εγγύηση: Για νέο αγαθό, παρέχεται από τον κατασκευαστή, για όσο χρόνο νομίζει αυτός. Για επισκευή αγαθού, το μέρος που επισκευάστηκε αποκτά την αρχική εμπορική εγγύηση του αγαθού.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 10/12/2018 - 23:28

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#39   delon

delon

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:35

οκ μια τελευταια ερωτηση,αγαπητε φιλε θελω να ξερω εγω και ολοι εδω μεσα οταν αγοραζεις με αποδειξη και οχι τιμολογιο που λες οτι δεν ισχυει και επικαλεισαι το φεκ που εχει βγει μετα την αγορα της συσκευης .την ιδια διαδικασια δεν κανεις δηλαδη αιτημα για τον δευτερο χρονο.



#40   kostasgp

kostasgp

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2018 - 00:41

Καλησπερα κ απο εμενα

Ειμαι σε αναζητηση Χ κ XS max
Κοιτοντας τα σκρουτζομαγαζα αναφερουν 1 ετος επισημης αντιπροσωπειας.
Δεν αναφερουν αποδειξη ή τιμολογιο οποτε θεωρω οτι αναφερεται κ στα δυο το 1 ετος.

Δηλαδη μετα το ενα ετος τι γινεται;
Πας απο τους επισημους κ ψαχνεις να βρεις ακρη ;;

Ενημερωτικα ενδιαφερομαι για αγορα με αποδειξη

Δεν γραφω ονοματα σκρουτζομαγαζων αλλα μπορω να βαλω screenshots με την αναφορα τους στο ενα ετος



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kostasgp, 11/12/2018 - 00:43


#41   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2018 - 00:46

οκ μια τελευταια ερωτηση,αγαπητε φιλε θελω να ξερω εγω και ολοι εδω μεσα οταν αγοραζεις με αποδειξη και οχι τιμολογιο που λες οτι δεν ισχυει και επικαλεισαι το φεκ που εχει βγει μετα την αγορα της συσκευης .την ιδια διαδικασια δεν κανεις δηλαδη αιτημα για τον δευτερο χρονο.

Η αλλαγή αφορά αποκλειστικά την αγορά με τιμολόγιο.

 

Ως φυσικό πρόσωπο με απόδειξη αγοράς, ισχύει η 2ετια.

 

Καλησπερα κ απο εμενα

Ειμαι σε αναζητηση Χ κ XS max
Κοιτοντας τα σκρουτζομαγαζα αναφερουν 1 ετος επισημης αντιπροσωπειας.
Δεν αναφερουν αποδειξη ή τιμολογιο οποτε θεωρω οτι αναφερεται κ στα δυο το 1 ετος.

Δηλαδη μετα τι γινεται;
Πας απο τους επισημους κ ψαχνεις να βρεις ακρη ;;

Ο 2ος χρόνος της εγγύησης είναι υποχρώση και ευθύνη του πωλητή.

 

Τα εξουσιοδοτημένα δεν έχουν καμία δουλειά.

 

Όλοι αυτοί αναφέρονται στον 1 χρόνο του κατασκευαστή.

 

Μετά πολύ απλά υπάρχει νόμος στον οποίο υποχρεούνται προφανώς να συμμορφώνονται.

 

Αυτό όσον αφορά την αγορά με απόδειξη και όχι τιμολόγιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#42   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 11/12/2018 - 01:02

Η αλλαγή αφορά αποκλειστικά την αγορά με τιμολόγιο.

Ως φυσικό πρόσωπο με απόδειξη αγοράς, ισχύει η 2ετια.

Ο 2ος χρόνος της εγγύησης είναι υποχρώση και ευθύνη του πωλητή.

Τα εξουσιοδοτημένα δεν έχουν καμία δουλειά.

Όλοι αυτοί αναφέρονται στον 1 χρόνο του κατασκευαστή.

Μετά πολύ απλά υπάρχει νόμος στον οποίο υποχρεούνται προφανώς να συμμορφώνονται.

Αυτό όσον αφορά την αγορά με απόδειξη και όχι τιμολόγιο.

Και να θέλουν δεν μπορούν να συμορφωθουν... αφού δεν έχουν ανταλλακτικά και τμήμα σέρβις με πιο τρόπο θα σου φτιάξουν το κινητό εάν χαλάσει;

Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 11/12/2018 - 01:05


#43   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2018 - 01:58

Δε σε απασχολεί αυτό. Δεν είναι δική σου ευθύνη το πως και τι.

 

Ας κόψουν το κ@λο τους να σου βρούν λύση.

 

Που το σύνηθες βέβαια είναι να απευθύνονται αυτοί στα εξουσιοδοτημένα μετά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#44   kostasgp

kostasgp

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2018 - 02:16

Μαλιστα... σωστα εχετε δικιο μιας κ δεν εχουν σερβις κτλ.

Βεβαια οι φοβοι μου ειναι οι εξης:

1. Να σου πουν οτι εμεις το αναγραφαμε κτλ κτλ ας προσεχες (με κοσμιο τροπο βεβαια )

2. Να κλεισει το σκρουτζομαγαζο κ να μην ξερεις που να απευθυνθεις τον 2ο χρονο. Εκει τι κανεις ενημερωτικα ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

#45   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/12/2018 - 07:41

Παιδιά μην μπλέκεστε τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα με την εγγύηση του 2ου χρόνου ότι και αν λένε τα σκρουτζομαγαζα.
Το έχουν κάνει πολλές φορές ιδιοκτήτες iphones.

Προσωπικό παράδειγμα τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν με ένα 6s που το είχα 1,5 χρόνο.
Πέρασα από infoquest στο Ρέντη άφησα απόδειξη και κινητό για αλλαγή μπαταρίας (δεν είχε βγει το προγραμμα αλλαγής με τα 39€ ακόμα ).

Σε δυο μέρες πήραν έγκριση από την  για τον 2ο χρόνο εγγύησης και μετά μου άλλαξαν την μπαταρία δωρεάν.
Δεν απευθύνθηκα καθόλου στο κατάστημα αγοράς που λένε συνηθως διάφορες δικαιολογίες για να αποφύγουν πράγματα .

Πήγα κατευθείαν σε εξουσιοδοτημένο με την απόδειξη αγοράς και τελειώνεις αμέσως χωρίς πολλά πολλά.






Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες