Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

[ΑΡΧΕΙΟ] - [Οδηγός] Apple Pay με Ν26


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
510 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2019 - 11:55

Παιδιά καλημέρα,

τον αναλυτικό οδηγό που αναφέρετε εδώ,  που θα τον βρω?

Πήγαινε στην πρώτη σελίδα αυτού του ποστ, διάβασε ΟΛΑ τα βήματα ένα προς ένα και λογικά οι όποιες απορίες θα σου λυθούν.

 

Με το έμβασμα τα χρήματα φαίνονται σε 1-2 εργάσιμες από την ημερομηνία εκτέλεσης του εμβάσματος.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 28/01/2019 - 11:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 28/01/2019 - 11:57

Καλημέρα

 

Να κάνω μια ερώτηση... το apple pay, δουλεύει με τα εδώ εγκατεστημένα pos?



#48   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2019 - 11:58

Ναι κανονικότατα.

 

Το Apple Pay είναι μία απλή ανέπαφη συναλλαγή.

 

Δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο POS.

 

Οποιοδήποτε POS υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές το υποστηρίζει.



#49   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:00

Εγω θα πρότεινα να μην προχωρήσεις σε αλλαγή διεύθυνσης πριν έρθει η πρώτη κάρτα και την ενεργοποιήσεις.

Αφού έρθει μετά προχωράς στο Βήμα με την αλλαγή διεύθυνσης. Αν κάνεις την αλλαγή πριν σου έρθει, όταν επιλέξεις my card is broken, μπορεί να ακυρώσει την πρώτη κάρτα μιας και δεν είχε ενεργοποιηθεί ποτέ.

Ναι ναι συμφωνώ με αυτό που λες,ετσι θα έκανα, περιμένω πρώτα να έρθει η κάρτα στην Αθήνα να μου την στείλει η αδερφή μου (κ πάλι να αναφερω δεν ξέρω γιατί για Αγρίνιο ενώ έβρισκε κανονικά και το μέρος και την διεύθυνση έβγαζε σφάλμα invalid postcode) κ μετά να κανω τα βήματα που έγραψες.
Μέχρι στιγμής νομίζω δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, έχω διευθυνση εξωτερικου απο ship&shop ,περιμένω την κάρτα Ελλάδα κ μόλις έρθει την ενεργοποιω κ παω στο βημα με την broken κάρτα.
Στην εφαρμογή Ν26 Τελείωσα το σετάρισμα δεν υπάρχει πρόβλημα γιαυτό έτσι; Προχώρησε και στο τελευταίο βήμα και έβαλα το PIN το οποίο αποθήκευσα για να χρησιμοποιήσω στην κάρτα. Η εφαρμογή πλέον ανοίγει κανονικά και έβαλα κ FaceID για να ανοίγει.
Στα μηνύματα της εικόνας που έβαλα πιο πάνω απο το email 1 κ 2 είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
Νομιζω ειμαι οκ απλα περιμενω.
Να αναφέρω εδώ και ένα ευχαριστώ nsxbass και για τον οδηγό και για τα διευκρινιστικά Ποστ γιατί καμιά φορά τον κόπο και την ενασχόλησή κάποιου την θεωρούμε δεδομένη ενώ δεν είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 28/01/2019 - 12:03


#50   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:02

Πήγαινε στην πρώτη σελίδα αυτού του ποστ, διάβασε ΟΛΑ τα βήματα ένα προς ένα και λογικά οι όποιες απορίες θα σου λυθούν.

 

Με το έμβασμα τα χρήματα φαίνονται σε 1-2 εργάσιμες από την ημερομηνία εκτέλεσης του εμβάσματος.

Σε ευχαριστώ πολύ



#51   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:11

Ναι ναι συμφωνώ με αυτό που λες,ετσι θα έκανα, περιμένω πρώτα να έρθει η κάρτα στην Αθήνα να μου την στείλει η αδερφή μου (κ πάλι να αναφερω δεν ξέρω γιατί για Αγρίνιο ενώ έβρισκε κανονικά και το μέρος και την διεύθυνση έβγαζε σφάλμα invalid postcode) κ μετά να κανω τα βήματα που έγραψες.
Μέχρι στιγμής νομίζω δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, έχω διευθυνση εξωτερικου απο ship&shop ,περιμένω την κάρτα Ελλάδα κ μόλις έρθει την ενεργοποιω κ παω στο βημα με την broken κάρτα.
Στην εφαρμογή Ν26 Τελείωσα το σετάρισμα δεν υπάρχει πρόβλημα γιαυτό έτσι; Προχώρησε και στο τελευταίο βήμα και έβαλα το PIN το οποίο αποθήκευσα για να χρησιμοποιήσω στην κάρτα. Η εφαρμογή πλέον ανοίγει κανονικά και έβαλα κ FaceID για να ανοίγει.
Στα μηνύματα της εικόνας που έβαλα πιο πάνω απο το email 1 κ 2 είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
Νομιζω ειμαι οκ απλα περιμενω.
Να αναφέρω εδώ και ένα ευχαριστώ nsxbass και για τον οδηγό και για τα διευκρινιστικά Ποστ γιατί καμιά φορά τον κόπο και την ενασχόλησή κάποιου την θεωρούμε δεδομένη ενώ δεν είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως τα γράφεις όλα.

 

Εφόσον η αρχική κάρτα θα πάει στην αδερφή σου, θα μπορούσες να της πεις να σου πει (ή να σου στείλει σε φωτό) τα νούμερα της κάρτας όταν αυτή φτάσει.

 

Έτσι θα μπορείς να την ενεργοποιήσεις χωρίς να την έχεις στα χέρια σου και θα γλυτώσεις τα κερατιάτικα της ACS για να έρθει Αθήνα-Αγρίνιο απλά για την ενεργοποίηση.



#52   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:15

Όπως τα γράφεις όλα.

Εφόσον η αρχική κάρτα θα πάει στην αδερφή σου, θα μπορούσες να της πεις να σου πει (ή να σου στείλει σε φωτό) τα νούμερα της κάρτας όταν αυτή φτάσει.

Έτσι θα μπορείς να την ενεργοποιήσεις χωρίς να την έχεις στα χέρια σου και θα γλυτώσεις τα κερατιάτικα της ACS για να έρθει Αθήνα-Αγρίνιο απλά για την ενεργοποίηση.


Είναι και 2 ερωτήσεις ποιο γενικές για την συγκεκριμένη υπηρεσία-καρτα που ήθελα να σου κάνω και είχες γράψει στο αρχικό Ποστ, το ένα έχει να κάνει με το ότι ανέφερες πως μπορούμε να εκμεταλλευτούμε εκτός από το apple pay και όλα τα υπόλοιπα προνόμια της ( ποια ειναι αυτα);
Το δεύτερο ότι πρέπει να δηλώσουμε την κάρτα σαν broken , γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μείνουν ενεργές και οι δύο. Τι κερδίζουμε να μείνουν ενέργες και οι δύο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#53   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:24

Ωραίααα... και τώρα περιμένουμε να μας στείλουν το ΟΚ σε 5 ημέρες από την Ν26 για την ορθή αποστολή των στοιχείων!

Πάντως δεν ζήτησε βιντεοκλήση, σέλφι και ταυτότητα ζήτησε



#54   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:33

Είναι και 2 ερωτήσεις ποιο γενικές για την συγκεκριμένη υπηρεσία-καρτα που ήθελα να σου κάνω και είχες γράψει στο αρχικό Ποστ, το ένα έχει να κάνει με το ότι ανέφερες πως μπορούμε να εκμεταλλευτούμε εκτός από το apple pay και όλα τα υπόλοιπα προνόμια της ( ποια ειναι αυτα);
Το δεύτερο ότι πρέπει να δηλώσουμε την κάρτα σαν broken , γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μείνουν ενεργές και οι δύο. Τι κερδίζουμε να μείνουν ενέργες και οι δύο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο πρώτο ερώτημα.

Αρχικά είναι κανονική τράπεζα. Έχεις δωρεάν 5 αναλήψεις μετρητών το μήνα ανεξαρτήτως ποσού χωρίς καμία προμήθεια, έχεις άμεσες ενημερώσεις των κινήσεών σου με push notification μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου από την κάθε συναλλαγή, δεν έχει σχεδόν κανένα fee, μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε άλλα νομίσματα χωρίς προμήθειες και άλλα πολλά.

 

Στο δεύτερο, η απάντηση είναι απλή.

Γιατί έτσι θα έχεις δύο κάρτες για τον ίδιο λογαριασμό.

Έχει μία καβάτζα, δες το έτσι. Αν χάσεις τη μία, δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι να έρθει καινούρια.

Εγώ για παράδειγμα όταν ταξιδεύω, έχω τη μία πάνω μου και την άλλη ασφαλισμένη κάπου στο ξενοδοχείο για παν ενδεχόμενο.



#55   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:46

 


Τελευταία επεξεργασία από: crossmo, 28/01/2019 - 12:49


#56   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:49

Ναι ναι συμφωνώ με αυτό που λες,ετσι θα έκανα, περιμένω πρώτα να έρθει η κάρτα στην Αθήνα να μου την στείλει η αδερφή μου (κ πάλι να αναφερω δεν ξέρω γιατί για Αγρίνιο ενώ έβρισκε κανονικά και το μέρος και την διεύθυνση έβγαζε σφάλμα invalid postcode) κ μετά να κανω τα βήματα που έγραψες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έχω την εντύπωση ότι το invalid post code στο έβγαλε γιατί όταν περνάει αυτόματα με την αναζήτηση του location τον Τ.Κ αφήνει ένα κενό ανάμεσα στους αριθμούς, π.χ 13 332... μου το έβγαλε και εμένα και απλά πέρασα τον ΤΚ σαν εναν αριθμό χωρίς το κενό


Τελευταία επεξεργασία από: crossmo, 28/01/2019 - 12:50


#57   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:55

Καλημέρα, εγώ έχω φίλη στη Γερμανία και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει τι κόστος θα έχει εάν μου στείλουν την κάρτα εκεί; (Φραγκφούρτη) 



#58   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:56

Ωραίααα... και τώρα περιμένουμε να μας στείλουν το ΟΚ σε 5 ημέρες από την Ν26 για την ορθή αποστολή των στοιχείων!
Πάντως δεν ζήτησε βιντεοκλήση, σέλφι και ταυτότητα ζήτησε


Τι χώρα έβαλες; Εγώ έβαλα Γερμανία κ θέλει βίντεο κλήση. Μόλις έκανα κ μου ζήτησε ταυτότητα αλλά δεν δέχεται ελληνικές ταυτότητες. Θέλει διαβατήριο.

Κ δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό καινούργιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#59   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:58

Έχω την εντύπωση ότι το invalid post code στο έβγαλε γιατί όταν περνάει αυτόματα με την αναζήτηση του location τον Τ.Κ αφήνει ένα κενό ανάμεσα στους αριθμούς, π.χ 13 332... μου το έβγαλε και εμένα και απλά πέρασα τον ΤΚ σαν εναν αριθμό χωρίς το κενό


Δυστυχώς δοκίμασα να βάλω και άλλη οδό των γονιών μου με έναν διαφορετικό ταχυδρομικό κώδικα που χρησιμοποιείται εκει κ αν δν κανω λαθος δοκιμασα κ χειροκινητα στην δευτερη περιπτωση αλλα δεν.Επισης στο σπιτι της αδερφης μου που έβαλα Αθήνα πάλι αυτόματα τον τράβηξε απο την διευθυνση χωρις να πατησω τπτ κ το περασε.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#60   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 28/01/2019 - 13:06

Τι χώρα έβαλες; Εγώ έβαλα Γερμανία κ θέλει βίντεο κλήση. Μόλις έκανα κ μου ζήτησε ταυτότητα αλλά δεν δέχεται ελληνικές ταυτότητες. Θέλει διαβατήριο.

Κ δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό καινούργιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ελλάδα κανονικά, και μου ζήτησε ταυτότητα

Έτσι και αλλιώς μετά θα αλλάξω χώρα και θα ζητήσω επαναποστολή σαν broken

 

Γιατί έβαλες Γερμανία? ο nsxbass προτείνει ξεκάθαρα τη χώρα και τη διεύθυνση που έχεις κανονικά, μετά την αλλάζεις


Τελευταία επεξεργασία από: crossmo, 28/01/2019 - 13:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες