Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

[ΑΡΧΕΙΟ] - [Οδηγός] Apple Pay με Ν26


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
510 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/01/2019 - 01:57

Παιδιά καλησπέρα. Διάβασα όλα τα posts καθώς και τον οδηγό του nsxbass αλλά έχω λίγο μπερδευτεί και θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Εγώ μένω Αθήνα, δεν έχω λογαριασμό N26 και έχω και λογαριασμό στο Ship&Shop.

 

Στον οδηγό του nsxbass επισημαίνει ότι μπορώ να δώσω διεύθυνση του Ship&Shop αλλά "δεν είναι το ορθότερο" όπως επί λέξη αναφέρει.

1.Τι ακριβώς σημαίνει ότι "δεν είναι το ορθότερο"?

2.Θα προχωρήσει ή όλη διαδικασία ή κάπου θα συναντήσω πρόβλημα και αν ναι πιο θα είναι αυτό?

 

 

Διαβάζοντας όμως τα posts των υπολοίπων αν κατάλαβα σωστά:

 

1. πρέπει αρχικά να δηλώσω την κανονική μου διεύθυνσή στην Ελλάδα. Γιατί όχι του Ship&Shop π.χ. Γερμανίας?

2. έπειτα όταν παραλάβω την κάρτα  θα πρέπει να αλλάξω την ελληνική μου διεύθυνση και να δηλώσω την διεύθυνση που εμφανίζεται στο Ship&Shop. Αυτό σημαίνει ότι θα μου έρθει νέα κάρτα μέσω του ship@shop ή θα κρατήσω αυτή που θα έχω?

3. όλες οι κάρτες έχουν μια ημ/νία λήξης.Όταν λήξει η κάρτα πως θα παραλάβω την καινούρια κάρτα, δεδομένου ότι έχω δηλωμένη μια fake διεύθυνση του εξωτερικού?

 

Ευχαριστώ guys

Δεν είναι το ορθότερο η αρχική διεύθυνση ανοίγματος του λογαριασμού που θα δώσεις να είναι αυτή τη shop and ship και όχι η φυσική σου διεύθυνση.

Χωρίς να είναι απόλυτα ξεκάθαρη η πολιτική της Ν26, αρκετά χρόνια πίσω είχαν αναφερθεί προβλήματα με λογαριασμούς που είχαν ανοίξει σε ταχυδρομικές θυρίδες.

 

Για αυτό η κατά τη γνώμη μου ορθή διαδικασία είναι:

Ανοίγεις λογαριασμό κανονικά με τα στοιχεία Ελλάδας και παραλαμβάνεις την πρώτη ελληνική σου κάρτα.

Όταν παραλάβεις την ελληνική κάρτα, ακολουθείς τον οδηγό, ακολουθώντας τα βήματα που είναι για αυτούς που έχουν ήδη Ν26.

 

Σχετικά με το όταν λήξει η κάρτα σου. Η διεύθυνση της shop and ship δεν είναι fake. Είναι μία διεύθυνση μίας ταχυδρομικής θυρίδας.

Αν η Ν26 στείλει αυτόματα την νέα σου κάρτα στη θυρίδα αυτή, τότε η κάρτα θα προωθηθεί αυτόματα σε εσένα από την shop and ship.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2019 - 11:44

Δεν είναι το ορθότερο η αρχική διεύθυνση ανοίγματος του λογαριασμού που θα δώσεις να είναι αυτή τη shop and ship και όχι η φυσική σου διεύθυνση.
Χωρίς να είναι απόλυτα ξεκάθαρη η πολιτική της Ν26, αρκετά χρόνια πίσω είχαν αναφερθεί προβλήματα με λογαριασμούς που είχαν ανοίξει σε ταχυδρομικές θυρίδες.

Για αυτό η κατά τη γνώμη μου ορθή διαδικασία είναι:
Ανοίγεις λογαριασμό κανονικά με τα στοιχεία Ελλάδας και παραλαμβάνεις την πρώτη ελληνική σου κάρτα.
Όταν παραλάβεις την ελληνική κάρτα, ακολουθείς τον οδηγό, ακολουθώντας τα βήματα που είναι για αυτούς που έχουν ήδη Ν26.

Σχετικά με το όταν λήξει η κάρτα σου. Η διεύθυνση της shop and ship δεν είναι fake. Είναι μία διεύθυνση μίας ταχυδρομικής θυρίδας.
Αν η Ν26 στείλει αυτόματα την νέα σου κάρτα στη θυρίδα αυτή, τότε η κάρτα θα προωθηθεί αυτόματα σε εσένα από την shop and ship.


Καλημέρα @nsxbass
Σε ευχαριστώ για την παραπάνω διευκρίνιση. Σε περίπτωση που βρω διεύθυνση γνωστού μου στο εξωτερικό θα κάνω την διαδικασία μόνο μια φορά . Σωστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#78   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 29/01/2019 - 12:57

Δυστυχώς δεν είχαμε και θα συνεχίσουμε να μην έχουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μιλησα στο chat με το support τους και μου ειπαν οτι θα μου το αλλαξουν και ενημερωθω με mail. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#79   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/01/2019 - 14:05

Καλημέρα @nsxbass
Σε ευχαριστώ για την παραπάνω διευκρίνιση. Σε περίπτωση που βρω διεύθυνση γνωστού μου στο εξωτερικό θα κάνω την διαδικασία μόνο μια φορά . Σωστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι,γιατι δν θα εχεις θέμα με την διευθυνση εφοσον δν ειναι θυρίδας για να το κανεις 2 φορές.
Δλδ θα ηταν σαν πραγματικα να μένεις σε αυτη τη χώρα ,σε αυτη τη διευθυνση μιας κ αν έμενες όντως έτσι γα την ειχες παραγγείλει.
Απλα τωρα θα στην παραλάβει ο γνωστος σου κ θα είναι έτοιμη κ για apple pay,ενώ γλιτωνεις μεταφορικα προς Ελλάδα (δν χρειαζεται καν να στην στείλει άμεσα κ μια φωτο της καρτας αρκεί για να την ενεργοποιησεις μια κ μοναδικη φορά) κ θα γλίτωνες κ την shop & ship πληρωμη αλλα εσυ εχεις ήδη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 29/01/2019 - 14:11


#80   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:05

Ναι,γιατι δν θα εχεις θέμα με την διευθυνση εφοσον δν ειναι θυρίδας για να το κανεις 2 φορές.
Δλδ θα ηταν σαν πραγματικα να μένεις σε αυτη τη χώρα ,σε αυτη τη διευθυνση μιας κ αν έμενες όντως έτσι γα την ειχες παραγγείλει.
Απλα τωρα θα στην παραλάβει ο γνωστος σου κ θα είναι έτοιμη κ για apple pay,ενώ γλιτωνεις μεταφορικα προς Ελλάδα (δν χρειαζεται καν να στην στείλει άμεσα κ μια φωτο της καρτας αρκεί για να την ενεργοποιησεις μια κ μοναδικη φορά) κ θα γλίτωνες κ την shop & ship πληρωμη αλλα εσυ εχεις ήδη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Ήσουν πολύ φίλε μου ήσουν πολύ  κατατοπιστικός. Μια τελευταία ερώτηση. Στην φόρμα στον αριθμό τηλεφώνου, τι πρέπει να συμπληρώσω?



#81   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:18

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Ήσουν πολύ φίλε μου ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Μια τελευταία ερώτηση. Στην φόρμα στον αριθμό τηλεφώνου, τι πρέπει να συμπληρώσω?

Έχω την εντύπωση οτι στην περίπτωση που βάλεις διευθυνση φίλου σου μπορεις να βάλεις το κανονικό σου τηλέφωνο.
Ειμαι απο Ελλάδα,μένω πχ Γερμανία κ το τηλεφωνο μου ειναι ελληνικο κ είναι αυτο (δν νομιζω οτι τους ενδιαφερει σε αυτη την περίπτωση)
Λογικά βεβαια σκεπτόμενος το λέω αν και καλύτερα περίμενε όμως να σου απαντήσουν κ καποια απο τα παιδια που είναι πιο ειδήμονες επι του θέματος για να μην πάθεις καμία ζημιά



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 29/01/2019 - 17:18


#82   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:32

Έχω την εντύπωση οτι στην περίπτωση που βάλεις διευθυνση φίλου σου μπορεις να βάλεις το κανονικό σου τηλέφωνο.
Ειμαι απο Ελλάδα,μένω πχ Γερμανία κ το τηλεφωνο μου ειναι ελληνικο κ είναι αυτο (δν νομιζω οτι τους ενδιαφερει σε αυτη την περίπτωση)
Λογικά βεβαια σκεπτόμενος το λέω αν και καλύτερα περίμενε όμως να σου απαντήσουν κ καποια απο τα παιδια που είναι πιο ειδήμονες επι του θέματος για να μην πάθεις καμία ζημιά



Sent from my iPhone using Tapatalk

 

και μια ακόμη ερώτηση.

Θα του την δώσουν την κάρτα του φίλο μου στη Γερμανία, δεδομένου ότι θα είναι στο όνομά μου ο φάκελος? 'θα πάει συστημένο ή απλό?



#83   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:45

Είχα προσπαθήσει πριν αρκετές μέρες να φτιάξω λογαριασμό, είχα φτάσει στο σημείο που γίνεται η ταυτοποίηση και ενώ είδα στείλει ότι μου ζήτησε, μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν με αφήνει να μπω από τότε, μου βγάζει συνέχεια αυτό.

19a5eaf8c2b50e292dd62fdbe50a69f7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 29/01/2019 - 17:46


#84   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:49

και μια ακόμη ερώτηση.

Θα του την δώσουν την κάρτα του φίλο μου στη Γερμανία, δεδομένου ότι θα είναι στο όνομά μου ο φάκελος? 'θα πάει συστημένο ή απλό?

Ανάλογα την πολιτική των ταχυδρομείων στη χώρα αυτή.

Συνήθως δεν το στέλνουν συστημένο και απλά το αφήνει ο ταχυδρόμος στο γραμματοκιβώτιο ή όπου αφήνουν τα γράμματα.

Τώρα αν δεν δει το όνομά σου στην πολυκατοικία, δεν μπορώ ναξέρω αν θα το αφήσει ή όχι.

Η διαδικασία κρατάει περίπου 1 εβδομάδα. Το πολύ πολύ ζήτα από τον φίλο σου για μία εβδομάδα να κολλήσει τ όνομά σου στο γραμματοκιβώτιο και θα είσαι safe.

 

Είχα προσπαθήσει πριν αρκετές μέρες να φτιάξω λογαριασμό, είχα φτάσει στο σημείο που γίνεται η ταυτοποίηση και ενώ είδα στείλει ότι μου ζήτησε, μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν με αφήνει να μπω από τότε, μου βγάζει συνέχεια αυτό.

19a5eaf8c2b50e292dd62fdbe50a69f7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το support τους.



#85   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2019 - 20:13

Παιδιά καλησπέρα

Πριν 2-3 χρόνια είχα δημιουργήσει account στη Ν26 με ελληνική διεύθυνση. Πριν προχωρήσουν στην έκδοση της κάρτας που ζήτησαν κάνουμε κλίση μέσω skype. Στην κλίση αυτή μου ζήτησαν να τους δείξω το διαβατήριο αλλά επειδή δεν διέθετα διαβατήριο, δεν μου έκαναν δεκτή την αίτησή μου μόνο με την ελληνική ταυτότητα και η διαδικασία σταμάτησε εκεί΄. Η κάρτα δεν εκδόθηκε ποτέ.

 

Σήμερα κατέβασα ξανά την εφαρμογή και έκανα login με τους ίδιους κωδικούς που είχα δημιουργήσει τότε.

Μου ζήτησε αρχικά η εφαρμογή να επιβεβαιώσω τα στοιχεία της διεύθυνσής μου τα οποία και άλλαξα, καταχωρώντας την διεύθυνση ενός φίλου στη Γερμανία. Στο πεδίο χώρα όμως ήταν συμπληρωμένο το Greece και δεν με άφηνε να το αλλάξω. Προχώρησα την όλη διαδικασία, τους έστειλα και την ταυτότητα μου και μια shelfie που μου ζήτησε.

Το app όταν το ανοίγω, κάνω login και μου λέει ότι επεξεργαζόμαστε τα στοιχεία σας τα οποία μπορεί να πάρουν μέχρι και 5 ημέρες.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?


Τελευταία επεξεργασία από: prophil, 29/01/2019 - 20:19


#86   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/01/2019 - 21:45

Είχα προσπαθήσει πριν αρκετές μέρες να φτιάξω λογαριασμό, είχα φτάσει στο σημείο που γίνεται η ταυτοποίηση και ενώ είδα στείλει ότι μου ζήτησε, μου απάντησαν ότι πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν με αφήνει να μπω από τότε, μου βγάζει συνέχεια αυτό.
19a5eaf8c2b50e292dd62fdbe50a69f7.jpg
Sent from my iPhone using Tapatalk

Το ιδιο μου βγαζει και εμενα, μετα την ολοκληρωση της αποστολης των φωτο που ζηταει μου ηρθε
email για wrong id verification, μπηκα ξανα στην εφαρμογη για να δω τι πηγε στραβα αλλα μου ανοιξε το screen που εστειλε και ο φιλος

Τελευταία επεξεργασία από: crossmo, 29/01/2019 - 21:54


#87   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/01/2019 - 21:51

Ανάλογα την πολιτική των ταχυδρομείων στη χώρα αυτή.
Συνήθως δεν το στέλνουν συστημένο και απλά το αφήνει ο ταχυδρόμος στο γραμματοκιβώτιο ή όπου αφήνουν τα γράμματα.
Τώρα αν δεν δει το όνομά σου στην πολυκατοικία, δεν μπορώ ναξέρω αν θα το αφήσει ή όχι.
Η διαδικασία κρατάει περίπου 1 εβδομάδα. Το πολύ πολύ ζήτα από τον φίλο σου για μία εβδομάδα να κολλήσει τ όνομά σου στο γραμματοκιβώτιο και θα είσαι safe.
 

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το support τους.


Το θεμα ειναι πως για να μιλησεις με το support αυτο πρεπει να γινει μεσα απο την εφαρμογη η οποια ομως
λογω του σφαλματος δεν ανοιγει!
Υπαρχει αλλος τροπος; δεν βρηκα τιποτε μεσα στο site τους.

#88   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2019 - 22:31

Παιδιά καλησπέρα

Πριν 2-3 χρόνια είχα δημιουργήσει account στη Ν26 με ελληνική διεύθυνση. Πριν προχωρήσουν στην έκδοση της κάρτας που ζήτησαν κάνουμε κλίση μέσω skype. Στην κλίση αυτή μου ζήτησαν να τους δείξω το διαβατήριο αλλά επειδή δεν διέθετα διαβατήριο, δεν μου έκαναν δεκτή την αίτησή μου μόνο με την ελληνική ταυτότητα και η διαδικασία σταμάτησε εκεί΄. Η κάρτα δεν εκδόθηκε ποτέ.

 

Σήμερα κατέβασα ξανά την εφαρμογή και έκανα login με τους ίδιους κωδικούς που είχα δημιουργήσει τότε.

Μου ζήτησε αρχικά η εφαρμογή να επιβεβαιώσω τα στοιχεία της διεύθυνσής μου τα οποία και άλλαξα, καταχωρώντας την διεύθυνση ενός φίλου στη Γερμανία. Στο πεδίο χώρα όμως ήταν συμπληρωμένο το Greece και δεν με άφηνε να το αλλάξω. Προχώρησα την όλη διαδικασία, τους έστειλα και την ταυτότητα μου και μια shelfie που μου ζήτησε.

Το app όταν το ανοίγω, κάνω login και μου λέει ότι επεξεργαζόμαστε τα στοιχεία σας τα οποία μπορεί να πάρουν μέχρι και 5 ημέρες.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου για πιο λόγο δεν με άφηνε η φόρμα να αλλάξω την χώρα,ενώ άλλαξα κανονικά όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της διεύθυνσης?



#89   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2019 - 22:53

Και εμένα μου ήρθε το παρακάτω notification αλλά μόλις πάω να συνδεθώ στο app μου βγάζει και εμένα αυτό τι κάνουμε τώρα υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα το app ?f6425c3946354891f15f5bcbbff81341.jpg74e6076833bb43f3074effc40229f4e2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#90   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 29/01/2019 - 22:53

Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου για πιο λόγο δεν με άφηνε η φόρμα να αλλάξω την χώρα,ενώ άλλαξα κανονικά όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της διεύθυνσης?

Αν διαβασεις πιο πανω το ιδιο επαθα κ εγω. Μιλησα με το chat τους κ ειπαν θα μου το αλλαξουν σε λιγες μερες. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες