Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#946   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 10:55

Φιλε πολυ προσωπικα το πηρες ενω δε θα πρεπε.

1. Ειπα ψαξτο, και το ειπα για σενα οχι για κανενα αλλο. Για να ξερεις εσυ που εχεις και την ανησυχια. Εγω μπορει να το βρηκα αυτο που εστειλα και απο τo περιοδικο ΤV Zapping. Εσυ θα το τσεκαρεις με τη σειρα σου, αφου εσενα αφορα. Ειδα ομως οτι αγνοησες ολη την διαδικασια που σου εγραψα τι γινεται. Δικο σου θεμα κ αυτο.

2. Δεν ειπα ποτε το «κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια», ειπα ανοιξε ενα αλλο νημα να μεταφερθει ολη η κουβεντα και να αναπτυχθει εκει οπως πρεπει -χωρις να ενοχλει τους υπολοιπους που τους ενδιαφερει το apple pay μεσω της monese.

Μηπως βγαζεις λιγο βιαστικα συμπερασματα για τους ανθρωπους;

Φιλικα.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#947   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 10:56

Φιλε πολυ προσωπικα το πηρες ενω δε θα πρεπε.

1. Ειπα ψαξτο, και το ειπα για σενα οχι για κανενα αλλο. Για να ξερεις εσυ που εχεις και την ανησυχια. Εγω μπορει να το βρηκα αυτο που εστειλα και απο τo περιοδικο ΤV Zapping. Εσυ θα το τσεκαρεις με τη σειρα σου, αφου εσενα αφορα. Ειδα ομως οτι αγνοησες ολη την διαδικασια που σου εγραψα τι γινεται. Δικο σου θεμα κ αυτο.

2. Δεν ειπα ποτε το «κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια», ειπα ανοιξε ενα αλλο νημα να μεταφερθει ολη η κουβεντα και να αναπτυχθει εκει οπως πρεπει -χωρις να ενοχλει τους υπολοιπους που τους ενδιαφερει το apple pay μεσω της monese.

Μηπως βγαζεις λιγο βιαστικα συμπερασματα για τους ανθρωπους;

Φιλικα.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#948   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 10:56

Φιλε πολυ προσωπικα το πηρες ενω δε θα πρεπε.

1. Ειπα ψαξτο, και το ειπα για σενα οχι για κανενα αλλο. Για να ξερεις εσυ που εχεις και την ανησυχια. Εγω μπορει να το βρηκα αυτο που εστειλα και απο τo περιοδικο ΤV Zapping. Εσυ θα το τσεκαρεις με τη σειρα σου, αφου εσενα αφορα. Ειδα ομως οτι αγνοησες ολη την διαδικασια που σου εγραψα τι γινεται. Δικο σου θεμα κ αυτο.

2. Δεν ειπα ποτε το «κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια», ειπα ανοιξε ενα αλλο νημα να μεταφερθει ολη η κουβεντα και να αναπτυχθει εκει οπως πρεπει -χωρις να ενοχλει τους υπολοιπους που τους ενδιαφερει το apple pay μεσω της monese.

Μηπως βγαζεις λιγο βιαστικα συμπερασματα για τους ανθρωπους;

Φιλικα.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#949   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 10:56

Φιλε πολυ προσωπικα το πηρες ενω δε θα πρεπε.

1. Ειπα ψαξτο, και το ειπα για σενα οχι για κανενα αλλο. Για να ξερεις εσυ που εχεις και την ανησυχια. Εγω μπορει να το βρηκα αυτο που εστειλα και απο τo περιοδικο ΤV Zapping. Εσυ θα το τσεκαρεις με τη σειρα σου, αφου εσενα αφορα. Ειδα ομως οτι αγνοησες ολη την διαδικασια που σου εγραψα τι γινεται. Δικο σου θεμα κ αυτο.

2. Δεν ειπα ποτε το «κουβαδακι σου και σε αλλη παραλια», ειπα ανοιξε ενα αλλο νημα να μεταφερθει ολη η κουβεντα και να αναπτυχθει εκει οπως πρεπει -χωρις να ενοχλει τους υπολοιπους που τους ενδιαφερει το apple pay μεσω της monese.

Μηπως βγαζεις λιγο βιαστικα συμπερασματα για τους ανθρωπους;

Φιλικα.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#950   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2019 - 12:46

Τα 15 ευρώ απο το invite πότε τα παίρνουμε? Έστειλα 10 ευρώ απο revolut σε monese και μετά απο κάρτα monese τα έστειλα σε revolut, τα 15 ευρώ όμως δεν τα είδα ακόμα.



#951   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 20/06/2019 - 13:04

Τα 15 ευρώ απο το invite πότε τα παίρνουμε? Έστειλα 10 ευρώ απο revolut σε monese και μετά απο κάρτα monese τα έστειλα σε revolut, τα 15 ευρώ όμως δεν τα είδα ακόμα.


Συναλλαγή νομίζω θέλει. Όχι μεταφορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#952   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2019 - 13:26

Συναλλαγή νομίζω θέλει. Όχι μεταφορά.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν κανείς top up με κάρτα, λογίζεται ως αγορά με κάρτα. Δεν εμπλέκονται οι 2 υπηρεσίες.
Μήπως εννοείς συναλλαγή με pin σε pos?

Μάλλον πρέπει να γίνει λογιστικοποίηση της αγοράς.

Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 20/06/2019 - 13:28


#953   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 13:39

Με την πρωτη συναλλαγη του φιλου σου (transaction). Τοτε στα βαζουν. Οταν η συναλλαγη περασει στο συστημα. (στην αρχη ειναι pending για λιγο).



Τα 15 ευρώ απο το invite πότε τα παίρνουμε? Έστειλα 10 ευρώ απο revolut σε monese και μετά απο κάρτα monese τα έστειλα σε revolut, τα 15 ευρώ όμως δεν τα είδα ακόμα.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#954   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 14:36

Σε μένα μπήκαν με το που έκανα μια μεταφορά προς Monese. Την ίδια μέρα πιο αργά.



#955   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2019 - 21:21

μια βοηθεια παρακαλω οποιος μπορει... παρελαβα σημερα την καρτα και εγω την ενεργοποιησα  γυρισα την χωρα και την γλωσσα σε Ηνωμενο Βασιλειο και  οταν παω να την προσθεσω στο apple pay αφου μου ζητησει πρωτα τα στοιχεια της καρτας και μετα μου εμφανισει τους ορους χρησης μου βγαζει σφαλμα οτι η καρτα δεν προστεθηκε. Ειχε κανεις αλλος τετοιο αντιστοιχο προβλημα? Ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν εχει απαντηθει νωριτερα και δεν το προσεξα



#956   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/06/2019 - 22:13

μια βοηθεια παρακαλω οποιος μπορει... παρελαβα σημερα την καρτα και εγω την ενεργοποιησα  γυρισα την χωρα και την γλωσσα σε Ηνωμενο Βασιλειο και  οταν παω να την προσθεσω στο apple pay αφου μου ζητησει πρωτα τα στοιχεια της καρτας και μετα μου εμφανισει τους ορους χρησης μου βγαζει σφαλμα οτι η καρτα δεν προστεθηκε. Ειχε κανεις αλλος τετοιο αντιστοιχο προβλημα? Ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν εχει απαντηθει νωριτερα και δεν το προσεξα

Πιθανότατα είναι χώρας που δεν υποστηρίζεται. Δεν βοηθά η αλλαγή διεύθυνησης αφού η κάρτα έχει ήδη εκδοθεί για συγκεκριμένη χώρα.

 

Δοκίμασε τα πρώτα 6 ψηφία της κάρτας εδω και αν θες στείλε ποια χώρα έβγαλε https://binlist.net/



#957   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/06/2019 - 22:28

Στη Monese αμα η διευθυνση μεσα στην καρτα ειναι απο υποστηριζομενη χωρα (πχ Αγγλια) περναει μετα στο Apple Pay. 



#958   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2019 - 22:54

Πιθανότατα είναι χώρας που δεν υποστηρίζεται. Δεν βοηθά η αλλαγή διεύθυνησης αφού η κάρτα έχει ήδη εκδοθεί για συγκεκριμένη χώρα.

 

Δοκίμασε τα πρώτα 6 ψηφία της κάρτας εδω και αν θες στείλε ποια χώρα έβγαλε https://binlist.net/

 

 

Στη Monese αμα η διευθυνση μεσα στην καρτα ειναι απο υποστηριζομενη χωρα (πχ Αγγλια) περναει μετα στο Apple Pay

 

Λυθηκε τελικα το θεμα μολις αλλαξα την διευθυνση στην εφαρμογη με αγγλικη για την ακριβεια με αυτην που εχει πανω στον φακελο για επιστροφη της καρτας. Το προτεινε ενα μελος 2-3 σελιδες πριν και δουλεψε. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας



#959   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/06/2019 - 14:22

Ας βάλω κι εγώ την προσωπική μου (πρόσφατη εμπειρία).
- Άνοιξα λογαριασμό στην monese με τα στοιχεία μου κανονικά από Ελλάδα όπου και η μόνιμη κατοικία μου. έκανα τα βήματα όπως με καθοδηγούσε η ίδια η monese για το άνοιγμα λογαριασμού.
- Με το άνοιγμα του λογαριασμού παρήγγειλα την κάρτα να μου σταλεί στην πραγματική διεύθυνση την οποία είχα περάσει κατά την διάρκεια της εγγραφής μου στην υπηρεσία.
- Περίμενα (όχι πολλές μέρες) να έρθει η κάρτα. Αυτό έγινε εχθές (12/6/19) όπου και πριν την ενεργοποιήσω όπως έλεγε η monese έκανα 3 βήματα μπας και περάσει και στο wallet (όπου ήταν και ο λόγος που άνοιξα τον λογαριασμό)
ΠΡΙΝ την ενεργοποίηση γύρισα την περιοχή μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού σε Αγγλία, στην συνέχεια άλλαξα την διεύθυνση μέσα στην εφαρμογή της monese σε μια αγγλική (έβαλα αυτή που είχε πάνω στον φάκελο σαν διεύθυνση επιστροφής της κάρτας), προχώρησα στην αλλαγή της περιοχής και στο ρολόι ΠΡΙΝ ξαναλέω, κάνω ενεργοποίηση της κάρτας.
Αφού λοιπόν έκανα αυτά τα τρία βήματα μπήκα και έβαλα τον κωδικό να ενεργοποιήσω την κάρτα και ακολούθησα τα βήματα όπως έλεγε η monese.
Τελειώνοντας με την ενεργοποίηση της κάρτας μέσα στην εφαρμογή, μπήκα στην εφαρμογή wallet και επέλεξα το + για να προσθέσω την κάρτα μου στο wallet.
ακολούθησα ξανά τα βήματα όπως ήθελε η εφαρμογή wallet (έκανα verification με sms, μην απελπιστείτε..... αργεί λίγο να έρθει) και μπήκε κανονικά η κάρτα στο wallet.
Την πρόσθεσα και στο ρολόι και όλα δείχνουν μια χαρά.
Αφού τελείωσα ξαναγύρισα την περιοχή στην Ελλάδα, την περιοχή από το ρολόι στην Ελλάδα και τέλος ξανά άλλαξα την διεύθυνση μέσα στην εφαρμογή της monese στην πραγματική μου στην Ελλάδα.

Έστειλα λοιπόν λεφτά από eurobank και περιμένω να πιστωθούν στην monese ώστε να την δοκιμάσω και από το wallet. (προσοχή κάπου μέσα στο νήμα διάβασα ότι πρέπει πρώτα να κάνεις μια πληρωμή με την φυσική κάρτα και μετά ενεργοποιείτε η πληρωμή από το wallet)

H Eurobank με χρέωσε 1,20 για την μεταφορά των χρημάτων. Είχε και επιλογή για επείγουσα μεταφορά αλλά εκεί χρέωνε 11,20.

Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λίγο!

Αν τυχόν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τον κωδικό μου για το δωράκι (10 εύρω) της monese, ο κωδικός είναι NIKOL204


Μπορείς να μου διευκρινίσεις λίγο σχετικά με την αγγλική διεύθυνση που έβαλες;
Στο πεδία οδός στο πεδίο αριθμος και στο πεδίο ΤΚ τι ακριβώς έβαλες;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#960   nigal9981

nigal9981

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2019 - 14:46

Μπορείς να μου διευκρινίσεις λίγο σχετικά με την αγγλική διεύθυνση που έβαλες;
Στο πεδία οδός στο πεδίο αριθμος και στο πεδίο ΤΚ τι ακριβώς έβαλες;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Στα πεδία οδός και αριθμό έβαλα το po box της monese που αναγράφεται σαν διεύθυνση επιστροφής πάνω στον φάκελο τους. Στο πεδίο ΤΚ έβαλα τον εξαψήφιο ΤΚ που αναγράφεται επίσης στην διεύθυνση επιστροφής της monese.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες