Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#976   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 11:52

Καλήμερα παιδιά και από έμενα. Είμαι νέος σε αυτές τις ψηφιακές κάρτες καθόσον περίμενα επίσημα το Apple Pay και δεν ήθελα να εμπλακώ σε αυτή τη περίπλοκη διαδικασία με διευθύνσεις εξωτερικού. Έκανα λοιπόν και εγώ αίτηση από το app για τη Monese (thanks tsitadim για τον κωδικό). Η διαδικασία κύλισε ομαλά και τώρα είμαι σε αναμονή παραλαβής της κάρτας ώστε να την περάσω στο Wallet. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάποια πραγματάκια. Όταν έφτανα προς το τέλος της διαδικασίας μου ζήτησε να επιλέξω Plan ανάμεσα στα Starter, Plus και Premium. Επέλεξα το Starter.

 

Εσείς: α. Έχετε επιλέξει το ίδιο ?? και

            β.  Αν όχι, ποια η διαφορά ανάμεσα στα άλλα ??

            γ.  Αν ναι, αξίζει η αναβάθμιση ??

 

Επειδή όμως είδα εδώ ότι οι περισσότεροι από εσάς έχετε και τις υπόλοιπες ψηφιακές κάρτες (Ν26, Revolut), θα ήθελα να ρωτήσω επίσης ποια θεωρείτε από τις Ν26, Revolut και Monese, κατά σειρά προτεραιότητας, την καλύτερη από πλευράς προμηθειών, προνομίων κλπ.

 

 

Υ.Γ  Ο κωδικός μου από την Monese: STAVR249



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#977   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2019 - 12:06

Καλημέρα σε όλους!

 

Χαζή ερώτηση: σε καινούριο account/κάρτα πρέπει προφανώς να έρθει η κάρτα για να την προσθέσω στο Apple Pay, σωστά;

 

Δεν υπάρχει τρόπος να βρω αριθμό και λοιπά στοιχεία της κάρτας πριν έρθει, σωστά;



#978   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 26/06/2019 - 12:52

Σε κάποιες όπως Revolut και τη εχεις ψυφιακη καρτα οποτε εχεις το νουμερο της και την προσθετεις αμεσα.Στην monese  και στην Ν26 περιμενεις να σου ερθει η καρτα.

 

 

Monese code GEOR4922

 

N26 code. georgeg3820



#979   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2019 - 14:20

Καλήμερα παιδιά και από έμενα. Είμαι νέος σε αυτές τις ψηφιακές κάρτες καθόσον περίμενα επίσημα το Apple Pay και δεν ήθελα να εμπλακώ σε αυτή τη περίπλοκη διαδικασία με διευθύνσεις εξωτερικού. Έκανα λοιπόν και εγώ αίτηση από το app για τη Monese (thanks tsitadim για τον κωδικό). Η διαδικασία κύλισε ομαλά και τώρα είμαι σε αναμονή παραλαβής της κάρτας ώστε να την περάσω στο Wallet. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάποια πραγματάκια. Όταν έφτανα προς το τέλος της διαδικασίας μου ζήτησε να επιλέξω Plan ανάμεσα στα Starter, Plus και Premium. Επέλεξα το Starter.

 

Εσείς: α. Έχετε επιλέξει το ίδιο ?? και

            β.  Αν όχι, ποια η διαφορά ανάμεσα στα άλλα ??

            γ.  Αν ναι, αξίζει η αναβάθμιση ??

 

Επειδή όμως είδα εδώ ότι οι περισσότεροι από εσάς έχετε και τις υπόλοιπες ψηφιακές κάρτες (Ν26, Revolut), θα ήθελα να ρωτήσω επίσης ποια θεωρείτε από τις Ν26, Revolut και Monese, κατά σειρά προτεραιότητας, την καλύτερη από πλευράς προμηθειών, προνομίων κλπ.

 

 

Υ.Γ  Ο κωδικός μου από την Monese: STAVR249

H Revolut  είναι προπληρωμένη κάρτα με καλες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα , συμφέρει πολύ σε έξοδα που κάνεις σε ταξίδια στο εξωτερικό. Ελάχιστες προμήθειες σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. Για πολλές μαζικές κινήσεις όμως δεν είναι εκτος και αν πάρεις συνδρομή.

 

Η Ν26 είναι κανονικός τραπεζικός λογαριασμός , με ελάχιστες προμήθειες σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. με χρεωστική κάρτα

 

η Monese είναι κάτι σαν την Revolut με λίγο παραπάνω χρεώσεις από αυτήν. Την προτιμούσαν κυρίως διότι έμπαινε στο apple pay πριν ανοίξει για την Ελλάδα.  



#980   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 26/06/2019 - 14:54

H Revolut είναι προπληρωμένη κάρτα με καλες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα , συμφέρει πολύ σε έξοδα που κάνεις σε ταξίδια στο εξωτερικό. Ελάχιστες προμήθειες σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. Για πολλές μαζικές κινήσεις όμως δεν είναι εκτος και αν πάρεις συνδρομή.

Η Ν26 είναι κανονικός τραπεζικός λογαριασμός , με ελάχιστες προμήθειες σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. με χρεωστική κάρτα

η Monese είναι κάτι σαν την Revolut με λίγο παραπάνω χρεώσεις από αυτήν. Την προτιμούσαν κυρίως διότι έμπαινε στο apple pay πριν ανοίξει για την Ελλάδα.

Η monese είναι και κανονικός λογαριασμός με I-ban και bic.
Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

Τελευταία επεξεργασία από: baspil66, 26/06/2019 - 14:56


#981   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2019 - 15:20

Η monese είναι και κανονικός λογαριασμός με I-ban και bic.
Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

Πες πιο αναλυτικά λίγο να καταλάβει ο άνθρωπος που ρωτάει.

Iban και bic έχουν όλες οι πιο πάνω κάρτες.
Πως ξεχωρίζεις την προπληρωμένη από τον τραπεζικό λογαριασμό ;

Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 26/06/2019 - 15:28


#982   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 17:07

Έχει κάνει κάποιος φόρτιση απο χρεωστική/πιστωτική να μας πει αν λειτουργεί άμεσα? Σε revolut για παράδειγμα απο εθνική την φορτίζεται άμεσα.



#983   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 17:13

Από εθνική όπως revolut, χωρίς χρέωση και άμεσα.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 15€. Το link για την εφαρμογή: Monese

#984   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 17:15

Τέλεια!! Ας το φέρουν όποτε θέλουν οι τράπεζες μας....



#985   EuphangeL

EuphangeL

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/06/2019 - 18:55

Ακομα και αν η εταιρία είναι υποχρεωμένη να διατηρήσει αρχείο, είναι αδιανόητο να χρησιμοποιεί τα στοιχεία της κάρτας (που προηγούμενος ο χρήστης έχει αφαιρέσει) σε μελλοντικά cross checks.

Πως ακριβώς μία fintech εταιρία θα περιορίσει πρακτικές ξεπλύματος ή/και bypassing περιορισμών αν δεν μπορεί να μπλοκάρει την χρήση καρτών για top-up σε περισσότερα από ένα account? Θα μυρίσει τα νύχια της για να μάθει αν έχει χρησιμοποιηθεί σε άλλο account η ίδια κάρτα;

 

Άραγε θέλει τόσο πολύ μυαλό για να γίνει κατανοητό αυτό;



#986   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2019 - 20:25

Μετα που εκανα μεταφορα τα 20€ που ειχα βαλει δοκιμαστικα, μου εδωσε και τα 15€ της εγγραφης.
Λειτουργει κανονικα με το apple pay καθως και η revolut οπου αφου αναγνωριστει απο το τερματικο η πληρωμη, επιλεγεις απο ποια θελεις να πληρωσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#987   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2019 - 22:58

Η monese είναι και κανονικός λογαριασμός με I-ban και bic.
Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

Έχω την εντύπωση πως κανείς δε μπορεί να απαντήσει 100%. Μέχρι να φύγει τελείως απ το μυαλό μας το πρότυπο της κλασικής τράπεζας θα βλέπουμε διαφορές και σίγουρα η εμπιστοσύνη δεν θα ειναι η ίδια.



#988   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2019 - 05:54

Παιδιά , επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με apple pay και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε κάρτες , προμήθειες κτλ , μου επιτρέπετε κάποιες ερωτήσεις;

 

1) Γιατί να προτιμήσω apple pay αντί μιας χρεωστικής / virtual προπληρωμένης κάρτας; 

   Από ότι καταλαβαίνω 2 είναι οι λόγοι. Ασφάλεια , γιατί δεν μπορούν να υποκλέψουν τα στοιχεία της κάρτας σου , και αμεσότητα στην πληρωμή σε καταστήματα. Σωστά; Υπάρχει και άλλος λόγος;

 

2) Μπορώ να χρησιμοποιώ το apple pay και σε αγορές μέσω διαδικτύου και αν ναι υποστηρίζουν τέτοιο σύστημα πληρωμής τα ελληνικά online καταστήματα;

 

3) Ποια είναι η προμήθεια;

    Για παράδειγμα μεταφέρω από την Εθνική 100ευρώ στην Revolut. Από ότι διάβασα δεν υπάρχει προμήθεια στην μεταφορά. Ας πούμε ότι κάνω μία αγορά μέσω διαδικτύου 50ευρώ. Η revolut έχει προμήθεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



#989   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/06/2019 - 07:11

Παιδιά , επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με apple pay και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε κάρτες , προμήθειες κτλ , μου επιτρέπετε κάποιες ερωτήσεις;

1) Γιατί να προτιμήσω apple pay αντί μιας χρεωστικής / virtual προπληρωμένης κάρτας;
Από ότι καταλαβαίνω 2 είναι οι λόγοι. Ασφάλεια , γιατί δεν μπορούν να υποκλέψουν τα στοιχεία της κάρτας σου , και αμεσότητα στην πληρωμή σε καταστήματα. Σωστά; Υπάρχει και άλλος λόγος;

«Φορητότητα δεν κουβαλάς ποια την κάρτα μαζί σου παρά μόνο το κινητό»



2) Μπορώ να χρησιμοποιώ το apple pay και σε αγορές μέσω διαδικτύου και αν ναι υποστηρίζουν τέτοιο σύστημα πληρωμής τα ελληνικά online καταστήματα;

«Ναι μπορείς να το χρησιμοποιείς φυσικά σε οποιοδήποτε pos όπου αντί για κάρτα βάζεις το κινητό σου ή το ρολόι. Online στο διαδίκτυο όπου έχει μέθοδο πληρωμής Apple Pay»




3) Ποια είναι η προμήθεια;
Για παράδειγμα μεταφέρω από την Εθνική 100ευρώ στην Revolut. Από ότι διάβασα δεν υπάρχει προμήθεια στην μεταφορά. Ας πούμε ότι κάνω μία αγορά μέσω διαδικτύου 50ευρώ. Η revolut έχει προμήθεια;

«Όχι δεν έχει προμήθεια κάνεις την αγορά 50€ και σου μένουν άλλα 50€ στην Revolut για τα επόμενα ψώνια σου»

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#990   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2019 - 09:51

Πως ακριβώς μία fintech εταιρία θα περιορίσει πρακτικές ξεπλύματος ή/και bypassing περιορισμών αν δεν μπορεί να μπλοκάρει την χρήση καρτών για top-up σε περισσότερα από ένα account? Θα μυρίσει τα νύχια της για να μάθει αν έχει χρησιμοποιηθεί σε άλλο account η ίδια κάρτα;

 

Άραγε θέλει τόσο πολύ μυαλό για να γίνει κατανοητό αυτό;

ξέπλυμα χρήματος με χρήση πιστωτικών... ενδιαφέρον.... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες