Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:17

προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό και απολαυστικό να πλησιάζω απλά το κινητό και να πληρώνω. απλά οι άλλοι που δεν έχουν ασχοληθεί καν να δουν τι είναι,πως λειτουργεί και το λένε επίδειξη. πως είναι αυτοί που κράζουν τη Ryanair και δεν έχουν πετάξει ποτέ μ'αυτή...κάτι τέτοιο.

 

Σε χώρες της Ευρώπης αν πας να δώσεις την κάρτα σου θα πουν τι κάνει αυτός, ότι τι να την κάνω την κάρτα σου;;... εδώ στην Ελλάδα όμως έχουμε τους ταμείες που έχουν κάνει διδακτορικό πάνω στης ανέπαφες πληρωμές οπότε το αφήνουν πάνω τους γιατί μόνο αυτοί έχουν την ικανότητα να πλησιάσουν μια κάρτα στο POS, ο πελάτης δε μπορεί είναι κουλός

Στην Γερμανια υπάρχουν καταστήματα cash only!!! και ναι η HSBC UK μου έστειλε την καρτα και δεν είναι ανέπαφη........ κάθε ενας εχει άποψη για το τι γίνετε στην Ευρώπη!!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:23

Στην Γερμανια υπάρχουν καταστήματα cash only!!! και ναι η HSBC UK μου έστειλε την καρτα και δεν είναι ανέπαφη........ κάθε ενας εχει άποψη για το τι γίνετε στην Ευρώπη!!!!

την HSBC UK την αναφέρεις σαν παράδειγμα για ποιο λόγο; έχει apple pay από το 2015 μιας και μιλάμε για Apple pay. Και στο τελευταίο χωριό στα Highlands της Σκωτίας δέχονται εδώ και χρόνια ανέπαφες.

 

θες να μας πείσεις για κάτι?


Τελευταία επεξεργασία από: vagstef, 17/07/2019 - 12:24


#288   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:26

Πήγαινε Amstrerdam να δεις και τα cards only



#289   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:28

Πήγαινε Amstrerdam να δεις και τα cards only

ας είναι καλα η Rain.... που σας έβγαλε από τα χωρια σας!!!!



#290   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:29

Προσωπικά επειδή ταξιδεύω συχνά Ευρώπη βλέπω ότι χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά κάρτες και το ίδιο κάνω και εγώ ακόμη και για έναν καφέ. Όσο για το apple pay ή αντίστοιχα προϊόντα κανείς δεν περιμένει άμεσα όλοι να το ενσωματώσουν στην καθημερινότητά τους. Αυτό θα γίνει σταδιακά διότι δεν μπαίνουν όλοι στα τεχνολογικά φορουμς ώστε να ενημερωθούν. Πιστεύω ότι σύντομα να έρθει στην Ελλάδα καθώς βλέπω μία επιθυμία προς την ψηφιοποίηση των υπηρεσιών της χώρας η οποία εκτιμώ ότι θα περιλαμβάνει και αυτό. 



#291   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:43

Στην Γερμανια υπάρχουν καταστήματα cash only!!! και ναι η HSBC UK μου έστειλε την καρτα και δεν είναι ανέπαφη........ κάθε ενας εχει άποψη για το τι γίνετε στην Ευρώπη!!!!

Επίσης στην Αμερική στα Μπάρια δεν δέχονται κάρτες λόγο μπουρμουαρ, αλλα και σε αρκετά εσθιατορια και σε πολλά καταστήματα έχουν μηχανάκια για να πας να βγάλεις ρευστο να πληρώσεις με χαρτονομισματα.
Τα ανέπαφα μηχανάκια ειναι μετρημένα στα δάχτυλα.
Και όχι οι έμποροι δεν θέλουν νταβαντζη στο κεφάλι τους. Στην Ευρώπη έχεις επιλογή να πληρώσεις με κάρτα η με ρευστο και ο έμπορος αν θέλει βάζει Μηχανακι. Εδώ η προηγούμενη κυβέρνηση στον βωμό της φοροδιαφυγής υποχρέωσε τα μηχανάκια και μαυτό τους τροπο μαζεύουν λεφτά οι τράπεζες. Και πάει η κάθε κουτσή Μαρία με την προπληρωμένη αλληλεγγύης και απαιτεί να πληρώσει με κάρτα για να χτίσει το αφορολόγητο της.
Που καταντήσαμε.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 17/07/2019 - 12:44


#292   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:49

Προσωπικά επειδή ταξιδεύω συχνά Ευρώπη βλέπω ότι χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά κάρτες και το ίδιο κάνω και εγώ ακόμη και για έναν καφέ. Όσο για το apple pay ή αντίστοιχα προϊόντα κανείς δεν περιμένει άμεσα όλοι να το ενσωματώσουν στην καθημερινότητά τους. Αυτό θα γίνει σταδιακά διότι δεν μπαίνουν όλοι στα τεχνολογικά φορουμς ώστε να ενημερωθούν. Πιστεύω ότι σύντομα να έρθει στην Ελλάδα καθώς βλέπω μία επιθυμία προς την ψηφιοποίηση των υπηρεσιών της χώρας η οποία εκτιμώ ότι θα περιλαμβάνει και αυτό.

Η κάρτα ειναι ένα αναγκαίο κακό. Ειδικά σε χώρες όπου το νόμισμα ειναι διαφορετικό απο το δικό μας. Αλλα όσοι έχετε Πειραιώς προσέξτε γιατί ψρεβνει για κάθε συναλλαγή εκτός ευρώ με 1 παχουλό ευρωπουλο. Της εθνικής ειναι πολυ καλύτερη δεν χρεώνει ακόμα τίποτα. Στην Ισπανία ποθ πήγα να πάρω ΤΣΙΓΑΡΑ απαίτησαν προσαύξηση 50 λεπτών στο συνολο όπου και έδωσα.

#293   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:49

Επίσης στην Αμερική στα Μπάρια δεν δέχονται κάρτες λόγο μπουρμουαρ, αλλα και σε αρκετά εσθιατορια και σε πολλά καταστήματα έχουν μηχανάκια για να πας να βγάλεις ρευστο να πληρώσεις με χαρτονομισματα.
Τα ανέπαφα μηχανάκια ειναι μετρημένα στα δάχτυλα.
Και όχι οι έμποροι δεν θέλουν νταβαντζη στο κεφάλι τους. Στην Ευρώπη έχεις επιλογή να πληρώσεις με κάρτα η με ρευστο και ο έμπορος αν θέλει βάζει Μηχανακι. Εδώ η προηγούμενη κυβέρνηση στον βωμό της φοροδιαφυγής υποχρέωσε τα μηχανάκια και μαυτό τους τροπο μαζεύουν λεφτά οι τράπεζες. Και πάει η κάθε κουτσή Μαρία με την προπληρωμένη αλληλεγγύης και απαιτεί να πληρώσει με κάρτα για να χτίσει το αφορολόγητο της.
Που καταντήσαμε.

Εχω την δυνατοτητα να πληρωσω με καρτα; Θα πληρωσω με καρτα. Οσο ασχημο και αν ακουγεται σε αυτους που εχουν μαγαζια και εχουν μεγαλη προμηθεια.

 

Γιατι τα βαζεις μαζι μου που πληρωνω με καρτα και οχι με αυτον που σε επεβαλε την μεγαλη προμηθεια; 

 

Ο τελικος καταναλωτης ειναι η λυση; Ειναι ναι γιατι ειναι ευκολη λυση μαλλον.

 

Εχεις περιπτερο και δεν θες να πληρωνω τα τσιγαρα με καρτα; Κ τα βαζεις μαζι μου; Μαζεψε το συνθηκατο σου ή οπως αλλιως λεγεται και να τα βαλετε με αυτον που σας επεβαλε την μεγαλη προμηθεια. Αλλιως δεν λυνεις το προβλημα με το να μου λες δεν δουλευει το μηχανημα. Αν δεν δουλευει, θα παω στον αλλον που θα την δεχτει. Οποτε αυτοματα με χανεις και απο πελατη. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#294   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 12:56

Εχω την δυνατοτητα να πληρωσω με καρτα; Θα πληρωσω με καρτα. Οσο ασχημο και αν ακουγεται σε αυτους που εχουν μαγαζια και εχουν μεγαλη προμηθεια.

Γιατι τα βαζεις μαζι μου που πληρωνω με καρτα και οχι με αυτον που σε επεβαλε την μεγαλη προμηθεια;

Ο τελικος καταναλωτης ειναι η λυση; Ειναι ναι γιατι ειναι ευκολη λυση μαλλον.

Εχεις περιπτερο και δεν θες να πληρωνω τα τσιγαρα με καρτα; Κ τα βαζεις μαζι μου; Μαζεψε το συνθηκατο σου ή οπως αλλιως λεγεται και να τα βαλετε με αυτον που σας επεβαλε την μεγαλη προμηθεια. Αλλιως δεν λυνεις το προβλημα με το να μου λες δεν δουλευει το μηχανημα. Αν δεν δουλευει, θα παω στον αλλον που θα την δεχτει. Οποτε αυτοματα με χανεις και απο πελατη.

Ο έμπορος όταν τον υποχρεώνουν με νόμο δεν μπορεί να πει όχι. Άρα πρέπει να βάλει μηχανάκι. Το καλό είμαι ότι η προμήθεια της τράπεζας απο ότι μουλεγε φίλος έμπορος μπαίνει στα έξοδα. Άρα ειναι θετικό.
Εσυ τώρα σαν πολίτης αυτής της χώρας πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό ποθ θα πληρώσει ο έμπορος θα στο φεσώσει σε σένα αργά η γρήγορα. Άρα να τους ακούς τους εμπόρους.
Και το στιλ να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα δεν περνάει πια.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 17/07/2019 - 13:03


#295   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:02

Στα παραπάνω σημειώστε ότι επίκειται η χρέωση στην ανάληψη μετρητών από τα ΑΤΜ και όχι μόνον μέσω ΔΙΑΣ. Δηλαδή ακόμα και στην δική σου τράπεζα θα έχεις χρέωση σε κάθε ανάληψη. Ο καταναλωτής θα υποχρεωθεί στην χρήση κάρτας ακόμα και για τις πιο μικρές συναλλαγές (π.χ. ένας καφές) διότι θα τον συμφέρει οικονομικά. 



#296   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:04

Ο έμπορος όταν τον υποχρεώνουν με νόμο δεν μπορεί να πει όχι. Άρα πρέπει να βάλει μηχανάκι. Το καλό είμαι ότι η προμήθεια της τράπεζας απο ότι μουλεγε φίλος έμπορος μπαίνει στα έξοδα. Άρα ειναι θετικό.
Εσυ τώρα σαν πολίτης αυτής της χώρας πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό ποθ θα πληρώσει ο έμπορος θα στο φεσώσει σε σένα αργά η γρήγορα. Άρα να τους ακούς τους εμπόρους.
Και το στιλ να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα δεν περνάει πια.


Πολύ σωστά. Άρα στην τελική με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο πάλι εγώ θα την πληρώσω.

Αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε έτσι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#297   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:07

Στα παραπάνω σημειώστε ότι επίκειται η χρέωση στην ανάληψη μετρητών από τα ΑΤΜ και όχι μόνον μέσω ΔΙΑΣ. Δηλαδή ακόμα και στην δική σου τράπεζα θα έχεις χρέωση σε κάθε ανάληψη. Ο καταναλωτής θα υποχρεωθεί στην χρήση κάρτας ακόμα και για τις πιο μικρές συναλλαγές (π.χ. ένας καφές) διότι θα τον συμφέρει οικονομικά.


Το διάβαζα τις προάλλες. Φυσικά και θα γίνει. Θέλουν να ελέγχουν τα πάντα. Αρχίζοντας απο την Ελλάδα πειραματικά.
Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη χώρα που προωθεί τέτοιο σύστημα.

#298   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:08

Βοηθάει το Apple Pay γιατι πολυ απλα περνας τις καρτες σου εκει κ δεν χρειαζεται να κουβαλας εξτρα πορτοφολι με καρτες η ακομα και χρηματα. Εγω θα το ηθελα να μην καθομαι να τα κουβαλαω ολα αυτα.

 

 

 

 Για N26 code : georgeg3820



#299   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:13

Το διάβαζα τις προάλλες. Φυσικά και θα γίνει. Θέλουν να ελέγχουν τα πάντα. Αρχίζοντας απο την Ελλάδα πειραματικά.
Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη χώρα που προωθεί τέτοιο σύστημα.

Ισχύει ήδη στην Αγγλία από όσο ξέρω. Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να κάνω αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό καθώς οι κάρτες με εξυπηρετούν τα μέγιστα. 



#300   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:16

ας είναι καλα η Rain.... που σας έβγαλε από τα χωρια σας!!!!

την παλεύεις?

 

Ηρεμήστε κάποιοι γιατί έχετε πάρει πολύ αέρα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)