Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:24

Ισχύει ήδη στην Αγγλία από όσο ξέρω. Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να κάνω αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό καθώς οι κάρτες με εξυπηρετούν τα μέγιστα.

Εκεί χρεώνουν ακόμα και τον λογαριασμό σου επειδή τον έχεις στην τράπεζα τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:26

Βοηθάει το Apple Pay γιατι πολυ απλα περνας τις καρτες σου εκει κ δεν χρειαζεται να κουβαλας εξτρα πορτοφολι με καρτες η ακομα και χρηματα. Εγω θα το ηθελα να μην καθομαι να τα κουβαλαω ολα αυτα.



Για N26 code : georgeg3820

Πιστεύω ότι μια μόνο μια κάρτα ειναι ότι πρέπει άντε και μια δεύτερη σε περίπτωση που χάσεις την πρώτη το πολυ. Μετά χάνεις το μπαλάκι.

Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 17/07/2019 - 13:28


#303   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:28

Ακριβως έτσι, δεν καταλαβαίνω αυτή την συζήτηση για το Apple pay σε μια πολύ μικρη αγορά όπως τις Ελλάδος.......μα καλα ποσες πληρωμές θα γίνονται την ημέρα  για να υιοθετήσουν αυτή την μέθοδο οι τράπεζες :huh:

Η χρήση ανέπαφης συναλλαγής με καρτα είναι πολύ ποιο γρηγορη από το apple pay η ακόμα και το android που έχουν υιοθέτηση η Alpha bank και η Wibank….. Ημαρτον ποια με αυτές τις συζητήσεις για το apple pay!!!!!!!

η συναλλαγή με κάρτα ανέπαφα ειναι πιο γρήγορη? χαχαχα ενταξει πες οτι δεν εχεις χρησιμοποιήσει apple pay. Και για πες μου που ειναι πιο γρήγορη τι εχεις στο χερι σου πιο συχνά το κινητό ή πορτοφόλι. Επίσης πόσες φορές κάνεις αγορές πάνω απο 25 ευρω? που πρέπει να πάρει κωδικό και άντε περίμενε άντε βάλε?



#304   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:32

η συναλλαγή με κάρτα ανέπαφα ειναι πιο γρήγορη? χαχαχα ενταξει πες οτι δεν εχεις χρησιμοποιήσει apple pay. Και για πες μου που ειναι πιο γρήγορη τι εχεις στο χερι σου πιο συχνά το κινητό ή πορτοφόλι. Επίσης πόσες φορές κάνεις αγορές πάνω απο 25 ευρω? που πρέπει να πάρει κωδικό και άντε περίμενε άντε βάλε?

είναι δεδομένο πως δεν το χει χρησιμοποιήσει.  :lol:



#305   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:33

η συναλλαγή με κάρτα ανέπαφα ειναι πιο γρήγορη? χαχαχα ενταξει πες οτι δεν εχεις χρησιμοποιήσει apple pay. Και για πες μου που ειναι πιο γρήγορη τι εχεις στο χερι σου πιο συχνά το κινητό ή πορτοφόλι. Επίσης πόσες φορές κάνεις αγορές πάνω απο 25 ευρω? που πρέπει να πάρει κωδικό και άντε περίμενε άντε βάλε?

Την εχει στη θήκη κάρτας του κινητού σου και μια χαρά. Που το πρόβλημα; Έλεος.ουτε και την βγάζεις και κανείς και φιγούρα ότι ταχατις έχεις και παπλ πλευ. Το κλινγκ το κανείς με το χρυσό κυνοδοντα.

#306   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:35

Πιστεύω ότι μια μόνο μια κάρτα ειναι ότι πρέπει άντε και μια δεύτερη σε περίπτωση που χάσεις την πρώτη το πολυ. Μετά χάνεις το μπαλάκι.

Αν κ θα μας φανε περι συνωμοσίας και ολα αυτα τα σχετικα με το φακελωμα, αναμενω να μπει στο αντιστοιχο Apple Pay και η ταυτοτητα και το διπλωμα και τα σχετικα.

Αντι για μια καρτα, θα ελεγα καμια εγω. Πλεον μονο κινητο.  


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#307   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:37

Την εχει στη θήκη κάρτας του κινητού σου και μια χαρά. Που το πρόβλημα; Έλεος.ουτε και την βγάζεις και κανείς και φιγούρα ότι ταχατις έχεις και παπλ πλευ. Το κλινγκ το κανείς με το χρυσό κυνοδοντα.

ταχατις ? έχει σου λέει



#308   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:38

προσωπικά βαρέθηκα τις παπάτζες θα τα πούμε όταν ξεκινήσει η πρώτη ελληνική τράπεζα.

 

φιλια!


Τελευταία επεξεργασία από: vagstef, 17/07/2019 - 13:38


#309   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:39

Αν κ θα μας φανε περι συνωμοσίας και ολα αυτα τα σχετικα με το φακελωμα, αναμενω να μπει στο αντιστοιχο Apple Pay και η ταυτοτητα και το διπλωμα και τα σχετικα.
Αντι για μια καρτα, θα ελεγα καμια εγω. Πλεον μονο κινητο.

Συμφωνώ δυστυχώς. Αρχίσανε ορισμένα κράτη είδη.
Βέβαια ορισμένοι θα χαρούν να βάλουν και τον κω...ο τους ακόμα μέσα στο κινητό για να πρωτοπορήσουν.
Γεια.

#310   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:43

Την εχει στη θήκη κάρτας του κινητού σου και μια χαρά. Που το πρόβλημα; Έλεος.ουτε και την βγάζεις και κανείς και φιγούρα ότι ταχατις έχεις και παπλ πλευ. Το κλινγκ το κανείς με το χρυσό κυνοδοντα.

 

Δεν μου αρεσουν οι κωδικοί ;) με apple pay τέλος. και αν δεν εχω θήκη που να παίρνει κάρτα να πάρω? και αν δεν μου αρέσει η θήκη με θήκη κάρτας να εχω κινητό 1300 ευρώ με μια θήκη άσχημη μονο και μονο για να εξυπηρετούμε σε αυτό? Ενώ μπορώ να το κάνω με όποια θήκη θέλω ή και ΧΩΡΙΣ θήκη?



#311   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:46

Δεν μου αρεσουν οι κωδικοί ;) με apple pay τέλος. και αν δεν εχω θήκη που να παίρνει κάρτα να πάρω? και αν δεν μου αρέσει η θήκη με θήκη κάρτας να εχω κινητό 1300 ευρώ με μια θήκη άσχημη μονο και μονο για να εξυπηρετούμε σε αυτό? Ενώ μπορώ να το κάνω με όποια θήκη θέλω ή και ΧΩΡΙΣ θήκη?

Εδώ Πάπας εκεί Πάπας που ναι ο Πάπας.
Νομίζω ξεφύγαμε.

#312   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2019 - 13:58

Εδώ Πάπας εκεί Πάπας που ναι ο Πάπας.
Νομίζω ξεφύγαμε.

Προφανώς ξεφύγαμε όταν αναρωτιόμαστε άμα είναι βολικό το apple pay και άμα θα έχει απήχηση και δεν ξέρω και εγώ τι. Θα κοιτάει κανας πρώτος άνθρωπος και θα έρθει να μας πει οτι η ανταλλακτική οικονομία είναι καλύτερη από την κοπή νομισμάτων επειδή το να κόψεις χρήμα έχει κάποιο κόστος που αυτό ανεβάζει την τιμή των προϊόντων. Ο κόσμος εξελίσσεται κάποιοι λέγονται early adopters ε δεν είναι κακό να είσαι τέτοιος ούτε το κάνεις για show. Είναι πρακτικοί λόγοι (όποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει ξέρουν) άμα δεν τους δεχόμαστε ας πάμε όπως είπα πριν πίσω στην ανταλλακτική. 



#313   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/07/2019 - 14:17

Αν κ θα μας φανε περι συνωμοσίας και ολα αυτα τα σχετικα με το φακελωμα, αναμενω να μπει στο αντιστοιχο Apple Pay και η ταυτοτητα και το διπλωμα και τα σχετικα.
Αντι για μια καρτα, θα ελεγα καμια εγω. Πλεον μονο κινητο.


Με το 1password τα έχεις όλα μέσα.
Στο ΚΕΠ μου ζητάνε φωτοτυπία ταυτότητας και τους λέω δώστε μου το mail σας να σας το στείλω τώρα , «θελουμε αντίγραφο εκκαθαριστικού» και αυτό σας το στελνω τώρα. Κάτι άλλο ;

Εκεί να δεις παγωμάρα η υπάλληλος !!!
Χαχαχα


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#314   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/07/2019 - 15:12

Με το 1password τα έχεις όλα μέσα.
Στο ΚΕΠ μου ζητάνε φωτοτυπία ταυτότητας και τους λέω δώστε μου το mail σας να σας το στείλω τώρα , «θελουμε αντίγραφο εκκαθαριστικού» και αυτό σας το στελνω τώρα. Κάτι άλλο ;

Εκεί να δεις παγωμάρα η υπάλληλος !!!
Χαχαχα


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro


Ναι ναι συμφωνώ. Τα έχω κ εγώ εκεί μέσα.
Απλά με το nfc όλα θα ήταν τέλεια! Χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#315   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/07/2019 - 18:19

Σε χώρες της Ευρώπης αν πας να δώσεις την κάρτα σου θα πουν τι κάνει αυτός, ότι τι να την κάνω την κάρτα σου;;... εδώ στην Ελλάδα όμως έχουμε τους ταμείες που έχουν κάνει διδακτορικό πάνω στης ανέπαφες πληρωμές οπότε το αφήνουν πάνω τους γιατί μόνο αυτοί έχουν την ικανότητα να πλησιάσουν μια κάρτα στο POS, ο πελάτης δε μπορεί είναι κουλός

Εδώ έχω δει υπάλληλους καταστημάτων (συνήθως εστίασης) να παίρνουν την κάρτα και να φεύγουν! Που πας ρε φίλε/η; Αν έχεις ασύρματο POS φέρτο...αν όχι πες μου να έρθω να την χτυπήσω στο POS!

Δικιά σου είναι η κάρτα να την περιφέρεις στο μαγαζί σαν να είναι σημαία; Τι διδακτορικά λες...ούτε τα βασικά!


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 17/07/2019 - 18:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)