Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/07/2019 - 13:14

Το θέμα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο χάνεις το αφορολόγητο και τα bonus από τις ελληνικές κάρτες. Το καταλαβαίνω για μια στο τόσο, αλλά για αποκλειστικό τρόπο πληρωμης(εμένα τουλάχιστον) δεν με συμφέρει.

Ισχύει αλλα πλεόν το αφορολόγητο βλέπω να πάει περίπατο αλλα κ αυτο που ειναι το συμπληρώνουμε πολυ σύντομα μιας κ μονο πληρώνουμε...
Τα bonus των ελληνικων τραπεζών ειναι τουλάχιστον αστεία.
Ειλικρινα να εξαργυρώνω 4000 πόντους στο βενζινάδικο για 7.5€ κέρδος; Αυτά ειναι τα μπόνους; ή να εξαργυρώνω 8000 ποντους που ειχα για 12€ λιγότερα στο βενζιναδικο; ή κουκούλες για αμάξια στη shell . Αφηστε που στην αλφα μπανκ έχει ενα ετήσιο πάγιο για να παρεις την bonus καρτα τους. Δν ξέρω αν αυτο έχει λογική ή αν επρεπε να ειναι ετσι αλλα να πληρώνω;να πληρωνω εγω για να χρησιμοποιω την μπονους καρτα σας αντι για την απλη; Ισως ειμαι εγω ο παράλογος τι να πω.
Επιπροσθετα στην πιστωτικη μου ειπαν (της ιδιας τράπεζας ) πως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να έχω προγραμμα alpha credit protection το οποιο οταν εχω δοσεις στην καρτα τραβάει καθε μηνα που εχω δοσεις ενα ποσο 30λεπτα, 15 λεπτα,20 λεπτα!!! Κ μου ηρθε σπιτι ενα χαρτι απο axa προφανως με τις παροχες (υποψιαζομαι οτι αυτη ηταν υπηρεσια που μου πουλησαν στο καταστημα κ μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικη με την κάρτα)
Τεσπα μην κουραζω κ φευγω κ αλλο εκτος θέματος, με κούρασαν οι ελληνικες τράπεζες, με κούρασαν να ψαχνω συνεχεια ψιλα γραμματα,με κουρασε η γραφειοκρατια ανευ λογου πολλες φορες,οι ψευτόπαροχες,η κοροιδία,τα τηλεφωνα,οι διευκρινησεις...
Σορρυ για το μακροσκελές ποστ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 26/07/2019 - 13:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 26/07/2019 - 14:23

Ισχύει αλλα πλεόν το αφορολόγητο βλέπω να πάει περίπατο αλλα κ αυτο που ειναι το συμπληρώνουμε πολυ σύντομα μιας κ μονο πληρώνουμε...
Τα bonus των ελληνικων τραπεζών ειναι τουλάχιστον αστεία.
Ειλικρινα να εξαργυρώνω 4000 πόντους στο βενζινάδικο για 7.5€ κέρδος; Αυτά ειναι τα μπόνους; ή να εξαργυρώνω 8000 ποντους που ειχα για 12€ λιγότερα στο βενζιναδικο; ή κουκούλες για αμάξια στη shell . Αφηστε που στην αλφα μπανκ έχει ενα ετήσιο πάγιο για να παρεις την bonus καρτα τους. Δν ξέρω αν αυτο έχει λογική ή αν επρεπε να ειναι ετσι αλλα να πληρώνω;να πληρωνω εγω για να χρησιμοποιω την μπονους καρτα σας αντι για την απλη; Ισως ειμαι εγω ο παράλογος τι να πω.
Επιπροσθετα στην πιστωτικη μου ειπαν (της ιδιας τράπεζας ) πως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να έχω προγραμμα alpha credit protection το οποιο οταν εχω δοσεις στην καρτα τραβάει καθε μηνα που εχω δοσεις ενα ποσο 30λεπτα, 15 λεπτα,20 λεπτα!!! Κ μου ηρθε σπιτι ενα χαρτι απο axa προφανως με τις παροχες (υποψιαζομαι οτι αυτη ηταν υπηρεσια που μου πουλησαν στο καταστημα κ μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικη με την κάρτα)
Τεσπα μην κουραζω κ φευγω κ αλλο εκτος θέματος, με κούρασαν οι ελληνικες τράπεζες, με κούρασαν να ψαχνω συνεχεια ψιλα γραμματα,με κουρασε η γραφειοκρατια ανευ λογου πολλες φορες,οι ψευτόπαροχες,η κοροιδία,τα τηλεφωνα,οι διευκρινησεις...
Σορρυ για το μακροσκελές ποστ
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά για εμένα το ότι κατά 10 ημέρες περίπου βάζω 30€ βενζίνη και πληρώνω 25€, μετράει. Συν ότι πρέπει να δίνεις χρήματα για topup σύμφωνα με ότι ισχύει τώρα.

#363   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2019 - 14:25

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά για εμένα το ότι κατά 10 ημέρες περίπου βάζω 30€ βενζίνη και πληρώνω 25€, μετράει. Συν ότι πρέπει να δίνεις χρήματα για topup σύμφωνα με ότι ισχύει τώρα.

για top up μέσω κάρτας δεν δίνεις τίποτα και τα λεφτά βρίσκονται εκεί σε 1 δευτερόλεπτο. Για μεταφορά δίνεις κάποια λεφτά (1 ευρώ) 



#364   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/07/2019 - 14:31

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά για εμένα το ότι κατά 10 ημέρες περίπου βάζω 30€ βενζίνη και πληρώνω 25€, μετράει. Συν ότι πρέπει να δίνεις χρήματα για topup σύμφωνα με ότι ισχύει τώρα.

Κ είναι απόλυτα σεβαστό αυτο που λες δεν το απαξιώνω καθόλου, δν είμαστε τπτ πλούσιοι,ακριβώς στν ιδια μοίρα είμαστε.
Απλα αυτά τα 5€ που κερδίζουμε πόσο πρέπει να τα ξαναπληρώνουμε για το προιον που πουλάνε,που υποτιθεται αυτοι θελουν να πάρουμε.
Δν ξέρω αν έχω δίκιο φίλε μου αλήθεια,μπορεί κ όχι, απλά τι να πώ,ειλικρινά δν ξέρω,με έχουν κουράσει αυτά που έγραψα παραπάνω με τις τράπεζες μας κ κυρίως την αντιμετώπιση. Εννοειτε δεν θεωρω οτι οι τράπεζες έξω ειναι αγιες ή τπτ τέτοιο.

Απλα μπέσα στο λέω σιχάθηκα,ισως τα επιχειρήματα ναναι ξέρεις κ υποκειμενικα για τον καθένα αλλά δν ξέρω πως να το πω.Για top up όταν έρθει σε εμας πολυ πιθανον να μπει προμηθεια δν το ξέρω αλλα εαν με ρωτάς εκει θα πονταρα κ εγω τα λεφτά μου πως θα βαλουν προμηθεια οι δικοι μας



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 26/07/2019 - 14:32


#365   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 26/07/2019 - 15:59

για top up μέσω κάρτας δεν δίνεις τίποτα και τα λεφτά βρίσκονται εκεί σε 1 δευτερόλεπτο. Για μεταφορά δίνεις κάποια λεφτά (1 ευρώ)

Μπορείς να κανείς top up με κάρτα από ελληνική τράπεζα; Έχω την εντύπωση ότι μπορούσες για λίγο καιρό από Εθνική, αλλά τώρα πάει και αυτό…

Τελευταία επεξεργασία από: giannopgeo, 26/07/2019 - 16:01


#366   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2019 - 16:07

Μπορείς να κανείς top up με κάρτα από ελληνική τράπεζα; Έχω την εντύπωση ότι μπορούσες για λίγο καιρό από Εθνική, αλλά τώρα πάει και αυτό…

λέω για όταν τελειώσουν τα cc. Δεν θα υπάρχει αυτή η δικαιολογία οτι δεν μας αφήνουν λόγω cc. 



#367   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2019 - 17:52

Μεταφέρετε χρήματα μέσω paypal σε άλλο λογαριασμό paypal και μετά πίσω με έμβασμα (σε revolut). Μετράει σαν πληρωμή οπότε και το bonus παίρνετε και λεφτά δεν ξοδεύετε και το αφορολόγητο χτίζετε.



#368   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2019 - 19:24

Εχεις περασει χρηματα απο Paypal σε Revolut?


Μεταφέρετε χρήματα μέσω paypal σε άλλο λογαριασμό paypal και μετά πίσω με έμβασμα (σε revolut). Μετράει σαν πληρωμή οπότε και το bonus παίρνετε και λεφτά δεν ξοδεύετε και το αφορολόγητο χτίζετε.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#369   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/07/2019 - 14:25

Εχεις περασει χρηματα απο Paypal σε Revolut?




Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Ναι, έχω 2 λογαριασμούς paypal. Τον έναν συνδεδεμένο με Ν26 και τον άλλο με revolut και αντιστοίχως στέλνω εμβάσματα. Δηλαδή με τις ελληνικές κάρτες στέλνεις χρήματα απο το 1 paypal στο άλλο και μετά απο το paypal με έμβασμα σε revolut ή Ν26.


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 27/07/2019 - 14:26


#370   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:16

Η κάρτα ειναι ένα αναγκαίο κακό. Ειδικά σε χώρες όπου το νόμισμα ειναι διαφορετικό απο το δικό μας. Αλλα όσοι έχετε Πειραιώς προσέξτε γιατί ψρεβνει για κάθε συναλλαγή εκτός ευρώ με 1 παχουλό ευρωπουλο. Της εθνικής ειναι πολυ καλύτερη δεν χρεώνει ακόμα τίποτα. Στην Ισπανία ποθ πήγα να πάρω ΤΣΙΓΑΡΑ απαίτησαν προσαύξηση 50 λεπτών στο συνολο όπου και έδωσα.

Εμ είδες τι παθαίνεις για να μην ψωνίζεις από το περίπτερο της γειτονιάς? πετάγεσαι μια Ισπανία για ένα πακέτο τσιγάρα και πάει το 50λεπτο! στο τρώει το σύστημα



#371   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:21

Ο μέσος Έλληνας εχει κάνει το σκα...ο του παξιμάδι για να μπορεί να επιβιώσει. Θαρρείς τον νοιάζει το αππλε πευ;

Νοιάζει εμάς όμως που είμαστε μέλη και γράφουμε το Iphonehellas αδερφέ... εκτός και αν είσαι εδώ μόνο για το χαβαλέ



#372   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:22

Ορίστε τι είπατε ποιος είστε;

Μπα.....



#373   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:23

Απο ποτέ οι τράπεζες ξανάρχισαν να δίνουν κάρτες και δάνεια;
Μας εσείς ζητε στην Ελλάδα του σήμερα η πίνετε φραπέ όλη μέρα ονειρευόμενοι;

Εγώ πάντως προχθές πήρα, από AlphaBank



#374   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:24

Τι πήρες από την alpha bank ;
Δάνειο ;


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#375   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/07/2019 - 12:25

Ο έμπορος όταν τον υποχρεώνουν με νόμο δεν μπορεί να πει όχι. Άρα πρέπει να βάλει μηχανάκι. Το καλό είμαι ότι η προμήθεια της τράπεζας απο ότι μουλεγε φίλος έμπορος μπαίνει στα έξοδα. Άρα ειναι θετικό.
Εσυ τώρα σαν πολίτης αυτής της χώρας πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό ποθ θα πληρώσει ο έμπορος θα στο φεσώσει σε σένα αργά η γρήγορα. Άρα να τους ακούς τους εμπόρους.
Και το στιλ να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα δεν περνάει πια.

E πες το μας ντε, και λέω και γω γιατί τέτοια καούρα με τις κάρτες!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες