Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3171 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 00:35

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση/οδηγιες.
Τον ιδιο προβληματισμο ομως που εκφραστηκε παραπανω εχω και εγω.
Ακομη και αν δεν υπαρχει οικονομικη επιβαρυνση, μεσολαβει πολυς χρονος μεχρι να εμφανιστουν τα χρηματα στην ρεβολουτ και μια πολυπλοκη διαδικασια χωρις λογο (για μενα).
Δεν μπορω να φανταστω ποιον θα εξυπηρετουσε ενα τετοιο σχημα, αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρα οχι.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 01/08/2019 - 08:48

για να μην χρεωνομαστε το κοστος εμβασματος στην revolut πχ απο την πειραιως χρειαζομαστε 2 λογ/σμους paypal, στον Α λογ/σμο paypal συνδεουμε την κάρτα της πειραιως και στον Β λογ/σμο το iban την ρεβολουτ. Στελνουμε το ποσό που θέλουμε απο τον Α στον Β και μετά απο τον Β το στέλνουμε στο iban της ρεβολουτ. Ειναι μια λυση αν θελουμε να στειλουμε μικρά ποσα.



#393   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 08:58

για να μην χρεωνομαστε το κοστος εμβασματος στην revolut πχ απο την πειραιως χρειαζομαστε 2 λογ/σμους paypal, στον Α λογ/σμο paypal συνδεουμε την κάρτα της πειραιως και στον Β λογ/σμο το iban την ρεβολουτ. Στελνουμε το ποσό που θέλουμε απο τον Α στον Β και μετά απο τον Β το στέλνουμε στο iban της ρεβολουτ. Ειναι μια λυση αν θελουμε να στειλουμε μικρά ποσα.


Πρέπει να τα στείλεις στη κάρτα δηλαδή από το λογαριασμό στη Revo? Η κάρτα δεν τραβάει από το PayPal αυτόματα αν δεν έχει διαθέσιμο υπόλοιπο; Κάτι τέτοιο θυμάμαι η κάνω λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#394   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 01/08/2019 - 09:01

@karasarinis κάπου σε εχασα, δεν καταλαβα τι εννοείς



#395   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 09:23

Μεταφέρεις τα λεφτά από το ένα PayPal στο άλλο. Στο 2ο PayPal αν μείνουν τα λεφτά μέσα στο υπόλοιπο του PayPal κ κανείς μια συναλλαγή με τη Revolut που είναι συνδεδεμένο δεν θα τραβήξει τα λεφτά κατευθείαν από το PayPal balance η κάρτα; Η πρέπει οπωσδήποτε να τα μεταφέρεις στη Revolut?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#396   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 01/08/2019 - 09:33

Όχι, η ρεβολουτ δεν μπορεί να τραβήξει τα λεφτά αυτόματα. Μόνο το αντίστροφο ισχύει, δηλαδή το PayPal να τραβήξει από την ρεβολουτ

#397   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/08/2019 - 10:41

Η αναφορά ειναι σε τράπεζες του εξωτερικού και δεν εχει σχέση με την ελληνική πραγματικότητα. Χλωμό το βλέπω κάποιος να μπει σαυτη τη διαδικασία γιατί το ένα ευρώ η ελληνική τράπεζα θα στο φάει,. Άρα στέλνεις κατευθείαν.
Και απο τέλος Σεπτέμβρη και μετά όλο αυτό δεν θα εχει νόημα, αλλα και όλες οι κάρτες στιλ ρεβολουτ δεν θα έχουν πια νόημα.
Μια χαρά μας καλύπτουν και οι δικές μας.


Εξαρτάται τη χρήση που θέλει να κάνει ο καθένας και πως τον βολεύει η εκάστοτε διαδικασία και αν του γλυτώνει χρόνο ή και χρήμα.
Η διαδικασία αυτή (από τράπεζα σε paypal και μετά σε revolut) για κάποιους μπορεί να μην έχει καμία χρεώση και να μη χάνεις ούτε το 1 ευρώ. Εξαρτάται και από την τράπεζα πάντα.

Σε εμένα πχ η μεταφορά από τράπεζα προς paypal δεν έχει χρέωση. Το ίδιο ισχύει και για τα top up που κάνω από τη debit στη revolut. Μιλάω για τράπεζα εξωτερικού και στις δυο περιπτώσεις.

Προσωπικά το σχήμα τράπεζα --> paypal --> revolut -εμένα, δε με εξυπηρετει (γιατί δεν μου προσφέρει κάτι -τα top up μου προς τη revolut είναι instant και free).
'Ομως επειδή λαμβάνω χρήματα από δοσοληψίες και φίλους στο paypal, με βολεύει η διαδικασία από paypal προς revolut και μετά χρήση με apple pay.

Εξαρτάται από το τι ανάγκες θέλει να καλύψει ο καθένας μας.
Για την περίπτωση του φίλου παραπάνω μπορεί να μας πει και ο ίδιος.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 01/08/2019 - 10:41


#398   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 10:57

Εγώ σύνδεσα το iban της Revolut πριν καμία βδομάδα στο PayPal , αλλά τα 2 μικρό ποσά δεν έχουν έρθει .
Πρέπει να κάνω κάτι ;
Μπαίνοντας μέσα από το browser στο safari του Mac φαίνεται activated ο λογαριασμός ,
μέσα από την εφαρμογή PayPal του iPhone λέει uncomfirmed check back in a couple of days for 2 small deposits .
Μικροποσά δεν ήρθαν ούτε έχουν αφαιρεθεί από τα χρήματα μου
Δεν ξέρω τι παίζει



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#399   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/08/2019 - 11:01

Εγώ έβαλα την κάρτα της Revolut στο PayPal και μετά από μια μέρα ήρθε κίνηση με τετραψηφιο κωδικό που τον καταχώρησα και πιστοποιηθηκε.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#400   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 01/08/2019 - 11:40

Εγώ σύνδεσα το iban της Revolut πριν καμία βδομάδα στο PayPal , αλλά τα 2 μικρό ποσά δεν έχουν έρθει .
Πρέπει να κάνω κάτι ;
Μπαίνοντας μέσα από το browser στο safari του Mac φαίνεται activated ο λογαριασμός ,
μέσα από την εφαρμογή PayPal του iPhone λέει uncomfirmed check back in a couple of days for 2 small deposits .
Μικροποσά δεν ήρθαν ούτε έχουν αφαιρεθεί από τα χρήματα μου
Δεν ξέρω τι παίζει



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

το εχω παθει ακριβως το ιδιο κι εγώ όταν εκανα την διαδικασία για αλλο άτομο, σε μενα το iban της revolut περασε κανονικά και μου εστειλε τα 2 μικροποσά για την επιβεβαίωση ενώ στου άλλου εδειχνε αυτά που περιγράφεις κι όλα αυτά σε διαστημα περιπου μιας εβδομάδας



#401   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 11:45

το εχω παθει ακριβως το ιδιο κι εγώ όταν εκανα την διαδικασία για αλλο άτομο, σε μενα το iban της revolut περασε κανονικά και μου εστειλε τα 2 μικροποσά για την επιβεβαίωση ενώ στου άλλου εδειχνε αυτά που περιγράφεις κι όλα αυτά σε διαστημα περιπου μιας εβδομάδας

Το θέμα είναι δεν ξέρω τι να κάνω ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#402   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 01/08/2019 - 11:51

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν βρήκα λύση, προσπαθησα να επικοινωνήσω με το paypal μεσω μέιλ αλλά το μονο που λαμβανα ήταν αυτοματοποιημενα ασχετα μηνυματα και σιγά μην κατσω να παρω τηλεφωνο. Το ιδιο συναντησα και με την monese αντιθετως η n26 περασε. Υποψιαζομαι ότι ισως εχει να κανει με το ότι revolut και monese βρίσκονται Αγγλία... δεν ξέρω τι να υποθέσω.



#403   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 11:53

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν βρήκα λύση, προσπαθησα να επικοινωνήσω με το paypal μεσω μέιλ αλλά το μονο που λαμβανα ήταν αυτοματοποιημενα ασχετα μηνυματα και σιγά μην κατσω να παρω τηλεφωνο. Το ιδιο συναντησα και με την monese αντιθετως η n26 περασε. Υποψιαζομαι ότι ισως εχει να κανει με το ότι revolut και monese βρίσκονται Αγγλία... δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Θα προσπαθήσω μέσα από το chat , αν ποτέ βγάλω και βλέπουμε . Thanks


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#404   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2019 - 12:13

Εχει αναφερει εδω στο φορουμ ενα παιδι την ιδια διαδικασια οτι ισχυει και για Ελλαδα κε σκοπο την αποφυγη χρεωσεων εστω και του 1 ευρω.

Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω γιατι δεν το εχω τσεκαρει με ελληνικες τραπεζες.

Η αναφορά ειναι σε τράπεζες του εξωτερικού και δεν εχει σχέση με την ελληνική πραγματικότητα. Χλωμό το βλέπω κάποιος να μπει σαυτη τη διαδικασία γιατί το ένα ευρώ η ελληνική τράπεζα θα στο φάει,. Άρα στέλνεις κατευθείαν.
Και απο τέλος Σεπτέμβρη και μετά όλο αυτό δεν θα εχει νόημα, αλλα και όλες οι κάρτες στιλ ρεβολουτ δεν θα έχουν πια νόημα.
Μια χαρά μας καλύπτουν και οι δικές μας.




Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#405   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/08/2019 - 12:49

Εχει αναφερει εδω στο φορουμ ενα παιδι την ιδια διαδικασια οτι ισχυει και για Ελλαδα κε σκοπο την αποφυγη χρεωσεων εστω και του 1 ευρω.

Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω γιατι δεν το εχω τσεκαρει με ελληνικες τραπεζες.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP


Αν στέλνεις εμβασμα στο PayPal λογικά το 1€ το πληρώνεις έτσι και αλλιώς.

Προφανώς τα παιδιά μιλάνε για κάποιες τράπεζες του εξωτερικού που δεν παίρνουν προμήθεια στα εμβασματα.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

2 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    ariadgr, Bing (1), citty, Google (2)