Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#466   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/08/2019 - 00:24

Post με ειρωνείες, χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις αφαιρέθηκαν.

 

Την επόμενη θα έχει καλοκαιρινά μπανάκια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#467   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/08/2019 - 08:10

Post με ειρωνείες, χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις αφαιρέθηκαν.
 
Την επόμενη θα έχει καλοκαιρινά μπανάκια.

Στη ίδια παραλία που κάνει όλο το σάιτ πολλους μήνες τώρα.

#468   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/08/2019 - 09:01

Στη ίδια παραλία που κάνει όλο το σάιτ πολλους μήνες τώρα.

Πάνω δεξιά, έχει κουμπί αποσύνδεση και στο κέντρο επάνω στον browser σου έχει ένα μεγάλο κενό κελί όπου μπορείς να γράψεις οποιαδήποτε άλλη διεύθυνση. Καλή σου ημέρα και παρακαλώ να μην συνεχιστεί το offtopic.



#469   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2019 - 18:34

Δεν το έχω ψάξει αρκετά το πράγμα αλλά επειδή άκουσα ότι πλέον λειτουργεί το Apple Pay και στην Ελλάδα και θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να το χρησιμοποιώ, έχει νόημα να περιμένω μέχρι 1/9 μήπως και μπορώ να βάλω απευθείας την κάρτα της Alpha στο Apple Wallet ή να κάτσω να ασχοληθώ με Revolut κτλ? Αν φτιάξω Revolut, πρέπει κάθε φορά να υπάρχει μέσω κάποιο ποσό στον λογαριασμό μου ή μπορεί και χρεώνει απευθείας το ποσό της συναλλαγής στην κανονική κάρτα μου πχ;



#470   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/08/2019 - 18:58

Η λήξη των capital controls στις 1/9 κακώς συγχέεται με την έναρξη υποστήριξης των ελληνικών καρτών στο Apple Pay.

 

Καμία σχέση μεταξύ των 2 δεν υπάρχει.

 

Τα capital controls δεν είναι η αιτία που οι ελληνικές κάρτες δεν δουλεύουν ακόμα στο Apple Pay.

 

Οι ελληνικές τράπεζες είναι η αιτία που δεν λένε να ξυπνήσουν. Αν ήθελαν μπορούσαν ήδη να το έχουν.

 

Το μόνο που θα αλλάξει από 1/9 είναι ότι θα μπορούμε να φορτώνουμε κάρτες τύπου Revolut απευθείας από τις ελληνικές μας κάρτες μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Τέρμα τα μονόευρα και οι αναμονές.



#471   Dionisaras

Dionisaras

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2019 - 21:08

Η λήξη των capital controls στις 1/9 κακώς συγχέεται με την έναρξη υποστήριξης των ελληνικών καρτών στο Apple Pay.
 
Καμία σχέση μεταξύ των 2 δεν υπάρχει.
 
Τα capital controls δεν είναι η αιτία που οι ελληνικές κάρτες δεν δουλεύουν ακόμα στο Apple Pay.
 
Οι ελληνικές τράπεζες είναι η αιτία που δεν λένε να ξυπνήσουν. Αν ήθελαν μπορούσαν ήδη να το έχουν.
 
Το μόνο που θα αλλάξει από 1/9 είναι ότι θα μπορούμε να φορτώνουμε κάρτες τύπου Revolut απευθείας από τις ελληνικές μας κάρτες μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Τέρμα τα μονόευρα και οι αναμονές.


Το θετικό είναι οτι αμα αρχίσουν να βλέπουν κινησεις σε τυπου ρεβολουτ, οτι μπορει να το φτιαξουν για να παιρνουν την προμηθεια τους. Βεβαια δεν ξερω αν με top up θα παιρνουν κατι σαν προμήθεια απο την ρεβολουτ. Επισης αν δεν κανω λαθος ηδη Εθνικη, Πειραιως και Αλφα εχουν πει με τουιτ τους οτι ασχολουνται με το θεμα. Απο Eurobank δεν εχω δει κατι αντιστοιχο

#472   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/08/2019 - 21:59

Το θετικό είναι οτι αμα αρχίσουν να βλέπουν κινησεις σε τυπου ρεβολουτ, οτι μπορει να το φτιαξουν για να παιρνουν την προμηθεια τους. Βεβαια δεν ξερω αν με top up θα παιρνουν κατι σαν προμήθεια απο την ρεβολουτ. Επισης αν δεν κανω λαθος ηδη Εθνικη, Πειραιως και Αλφα εχουν πει με τουιτ τους οτι ασχολουνται με το θεμα. Απο Eurobank δεν εχω δει κατι αντιστοιχο

To top up είναι στην ουσία αγορά/πληρωμή και σε αυτά δεν μπορεί να μπει προμήθεια ότι και να κάνουν.

Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να πουν ότι εγώ δεν εκτελώ συναλλαγές προς αυτόν τον έμπορο (βλέπε Revolut).



#473   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2019 - 09:26

Ούτε αυτό μπορούν να κάνουν γιατί η Revolut δεν είναι έμπορος και πια κατέχει τραπεζική άδεια. 

Ούτε συναλλαγή προς (οπιαδήποτε) άλλη τράπεζα εντός ΕΕ μπορούν την αποκλείσουν από τη στιγμή που είναι μια νόμιμη διαδικασία αλλά και μια νόμιμη συναλλαγή. 

Θα δείξει πολύ σύντομα τι θα γίνει. Μακάρι να εναρμονιστούν με τον υπόλοιπο πλανήτη και βγουν από τον κόσμο της FANTA.  

 

  

To top up είναι στην ουσία αγορά/πληρωμή και σε αυτά δεν μπορεί να μπει προμήθεια ότι και να κάνουν.

Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να πουν ότι εγώ δεν εκτελώ συναλλαγές προς αυτόν τον έμπορο (βλέπε Revolut).


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 29/08/2019 - 09:26


#474   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 29/08/2019 - 09:53

184f2e0927b3c9a56432344368c84115.jpg

Έγινε πάντως μια πληρωμή χθες από e food κ Apple Pay.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#475   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/08/2019 - 12:54

184f2e0927b3c9a56432344368c84115.jpg

Έγινε πάντως μια πληρωμή χθες από e food κ Apple Pay.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πως σου το βγάζει αυτο το μενού; Έχεις καταχωρημένη την κάρτα N26 στις ρυθμισεις στο efood σαν καρτα πληρωμης «τροποι πληρωμης-προσθηκη νεας κάρτα» κ μολις πας να πληρωσεις σου εμφανιζει apple pay;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#476   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/08/2019 - 12:59

Πως σου το βγάζει αυτο το μενού; Έχεις καταχωρημένη την κάρτα N26 στις ρυθμισεις στο efood σαν καρτα πληρωμης «τροποι πληρωμης-προσθηκη νεας κάρτα» κ μολις πας να πληρωσεις σου εμφανιζει apple pay;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πρέπει να έχεις καταχωρημένη στο wallet της συσκευής σου την κάρτα και ενεργή για apple pay

Αν την έχεις και δεν σου εμφανίζει το μενού τότε κάνε απεγκατάσταση της efood εφαρμογής και επανεγκατάταση, τα ίδια μου

έκανε και εμένα και το μενού εμφανίστηκε μετά την επανεγκατάσταση


Τελευταία επεξεργασία από: crossmo, 29/08/2019 - 13:00


#477   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/08/2019 - 13:08

Πρέπει να έχεις καταχωρημένη στο wallet της συσκευής σου την κάρτα και ενεργή για apple pay
Αν την έχεις και δεν σου εμφανίζει το μενού τότε κάνε απεγκατάσταση της efood εφαρμογής και επανεγκατάταση, τα ίδια μου
έκανε και εμένα και το μενού εμφανίστηκε μετά την επανεγκατάσταση


Α μάλιστα,θα κανω απεγκατάσταση κ ξανα εγκατασταση της εφαρμογης efood.
Ναι στο πορτοφολι την εχω,απλα είπα μηπως χρειάζεται και να την εχω καταχωρημενη κ στην εφαρμογη ( κ θα ρωτουσα τοτε τι νοημα εχει το apple pay )
Ευχαριστω για την απαντηση


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#478   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 29/08/2019 - 15:42

Με την MONESE Δεν μπορω να κανω register καμια καρτα εκτός Εθνικής, και με αυτή δεν μπορώ να κανω top up? :huh:


Τελευταία επεξεργασία από: CX73, 29/08/2019 - 15:43


#479   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 29/08/2019 - 15:47

Απάντηση της Πειραιώς σε σχετική ερώτηση που τους έκανα στο twitter:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς προτίθεται να διαθέσει την υπηρεσία πληρωμών Αpple Pay για τους πελάτες με συσκευές iOS και η σχετική υλοποίηση βρίσκεται υπό διερεύνηση. Για οτιδήποτε νεότερο θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση. Στη διάθεσή σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: argisak, 29/08/2019 - 15:48


#480   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 29/08/2019 - 15:51

Με την MONESE Δεν μπορω να κανω register καμια καρτα εκτός Εθνικής, και με αυτή δεν μπορώ να κανω top up? :huh:

Νομίζω πως δεν θα κάνεις topup με καμία κάρτα, μία φορά έκανα και αυτό ήταν στην αρχή με εθνική πριν την κλειδώσουν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες