Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/08/2019 - 12:37

https://www.capital....-1i-septembriou

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/08/2019 - 15:15

Από 1η Σεπτέμβρη δηλαδή και μετά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα για Top Up Revolut με ελληνική κάρτα έτσι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#453   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2019 - 15:51

Οτι θα το κανουν θα το κανουν θελουν δε θελουν. 

Το θεμα ειναι να μην βαλουν καμια χρεωση και τα top up μεσω debit να ειναι free οπως γινεται παντου. 

(τις εχω ικανες να βαλουν κανενα ευρωπουλο στα top ups). 

 

 

Από 1η Σεπτέμβρη δηλαδή και μετά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα για Top Up Revolut με ελληνική κάρτα έτσι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk



#454   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/08/2019 - 16:16

Οτι θα το κανουν θα το κανουν θελουν δε θελουν.
Το θεμα ειναι να μην βαλουν καμια χρεωση και τα top up μεσω debit να ειναι free οπως γινεται παντου.
(τις εχω ικανες να βαλουν κανενα ευρωπουλο στα top ups).

Εγω ειμαι απόλυτα σιγουρος οτι θα το κάνουν. Κ υποψιν η τιμη για το εμβασμα ίδια έτσι ; Δλδ δεν ειναι οτι θα βάλω 1€ στο τοπ απ κ μετα θα σου πω οκ αν θες αργα στειλτο με λιγοτερο ή δωρεαν.Οοοχι.... εκει!!!

Δυστυχως δν μπορουν να μας απαγορέψουν να εχουμε οποιαδηποτε αλλη καρτα κ τράπεζα εκτος των Ελληνικων κ οπου παει να δημιουργηθει τρύπα για κάτι άλλο....προμήθεια κ δυσκολιες ωστε να το αποτρέπουν.
Το καλυτερο γιαυτους αν γινόταν να κάνουν νομοθεσια απαγορευσης αλλης τράπεζας εξωτερικου.Αυτο θα ηθελαν αυτοι για να ησυχασουν αλλα δν γινεται (θα φωναζαν οι εξω,οι δικοι μας κατι θα κανανε να το μαγειρευανε)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 26/08/2019 - 16:18


#455   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2019 - 17:27

Τι λέτε παιδιά, το top up με κάρτα λογίζεται ως αγορά. Καμία τράπεζα δεν προσθέτει στην χρέωση ίδιου νομίσματος προμήθεια. Είναι σαν να λες αγόρασα απο το super market και η τράπεζα χρέωσε 1 ευρώ επιπλέων γιατί χρησιμοποίησα την κάρτα τους. 



#456   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2019 - 17:33

Ετσι ακριβως ειναι, ομως τις εχω για ολα ικανες.

Τι λέτε παιδιά, το top up με κάρτα λογίζεται ως αγορά. Καμία τράπεζα δεν προσθέτει στην χρέωση ίδιου νομίσματος προμήθεια. Είναι σαν να λες αγόρασα απο το super market και η τράπεζα χρέωσε 1 ευρώ επιπλέων γιατί χρησιμοποίησα την κάρτα τους.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#457   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/08/2019 - 17:51

Τι λέτε παιδιά, το top up με κάρτα λογίζεται ως αγορά. Καμία τράπεζα δεν προσθέτει στην χρέωση ίδιου νομίσματος προμήθεια. Είναι σαν να λες αγόρασα απο το super market και η τράπεζα χρέωσε 1 ευρώ επιπλέων γιατί χρησιμοποίησα την κάρτα τους.

Σωστότατος.
Υπολογίζετε σαν αγορά και απαγορεύεται βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας να μπει οποιαδήποτε προμήθεια.
Αλλα και η ρεβολουτ θα ειναι σχεδόν άχρηστη.
Θα πρέπει να βρουν καινουριους τρόπους να μας δελεάσουν για να την χρησιμοποιούμε.

#458   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 26/08/2019 - 20:24

Σωστότατος.
Υπολογίζετε σαν αγορά και απαγορεύεται βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας να μπει οποιαδήποτε προμήθεια.
Αλλα και η ρεβολουτ θα ειναι σχεδόν άχρηστη.
Θα πρέπει να βρουν καινουριους τρόπους να μας δελεάσουν για να την χρησιμοποιούμε.


Καθόλου αχρησυη. Αλλιως δεν θα την χρησιμοποιούσε κανείς σε άλλες χώρες όπου δεν είχαν capital controls.
Άλλα ειναι τα βασικά πλεονεκτηματα της Revolut, και ακόμα συνεχίζουν να ισχύουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#459   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/08/2019 - 20:37

Καθόλου αχρησυη. Αλλιως δεν θα την χρησιμοποιούσε κανείς σε άλλες χώρες όπου δεν είχαν capital controls.
Άλλα ειναι τα βασικά πλεονεκτηματα της Revolut, και ακόμα συνεχίζουν να ισχύουν.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποια ας πούμε.
Πες μου εμένα με 800 ευρώ μισθό το μήνα τι κέρδος θα εχω να συνεχίζω να την χρησιμοποιώ έναντι κάποιας κάρτας της εθνικής ας πούμε.
Κάνω το πολυ δυο ταξίδια τον χρόνο και αγοράζω κυρίως απο ευρωπαϊκή ένωση σε ευρώ.
Παίρνω μπόνους απο ελληνικές κάρτες και δεν μπορώ να πληρώσω συνδρομή για να εχω τη μέταλ.
Και σαν εμένα υπάρχουν πολλοί.

#460   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/08/2019 - 20:49

Τι λέτε παιδιά, το top up με κάρτα λογίζεται ως αγορά. Καμία τράπεζα δεν προσθέτει στην χρέωση ίδιου νομίσματος προμήθεια. Είναι σαν να λες αγόρασα απο το super market και η τράπεζα χρέωσε 1 ευρώ επιπλέων γιατί χρησιμοποίησα την κάρτα τους.


Εννοειτε κ έχεις δίκιο απλα σαν πιθανότητα ασυδοσίας το αναφέρω μιας κ όλα τα έχουμε δει.
Συμφωνω απλα ξερεις με το τι ειναι νομιμο κ παράνομο...εχει τρομαξει το ματι μας :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#461   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 26/08/2019 - 20:54

9. Δεν επιτρέπονται οι εξής γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:

• Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

Τι εννοεί;
https://www.protothe...kos-mitsotakis/

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 26/08/2019 - 20:55


#462   Magichoom

Magichoom

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 26/08/2019 - 21:09

Τι σε νοιάζει, αφού αυτά λέει ότι καταργούνται πλέον :P

#463   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2019 - 21:10

Ασχετα απο τα χρηματα που βγαζει κανεις, οι αναγκες σου ειναι αυτες που σου δειχνουν αν χρειαζεσαι -η οχι, μια τετοια καρτα. Το οτι μπορει να μη σε εξυπηρετει εσενα προσωπικα δε σημαινει οτι δεν εξυπηρετει πολλους αλλους που εχουν αλλες διαφορετικες αναγκες.

Για καποιον πχ που ταξιδευει συχνα προσφερει σημαντικα πραγματα, για καποιον που θελει να στελνει και να λαμβανει χρηματα αμεσα απο συναλλαγες απο αλλους φιλους η συγγενεις στο εξωτερικο, για μοιρασμα λογαριασμου σε διασκεδαση (split bioll), για χρεωσεις που γλυτωνεις απο αναληψη για μετρητα στα ΑΤΜ (στη metal εχει 600€ το μηνα), για χρηση ψηφιακης καρτας «μιας χρησης» σε ιστοτοπους αμφιβολου προελευσης, για μετατροπες απο ευρω σε δολλαριο σε λιρα και ενα σωρο αλλα νομισματα χωρις χρεωσεις μετατροπων και φυσικα συναλλαγη μεσω apple pay που δε βγαζεις καν το πορτοφολι απο την τσεπη η και να μην το εχεις καν μαζι σου μπορεις να πληρωσεις οπουδηποτε.

Ειναι πολλα αυτα αυτα που προσφερει και καλυπτει μεγαλη γκαμα ανθρωπων. Ακομα και το metal πακετο δινει δωρεαν ταξιδιωτικη ασφαλεια στο εξωτερικο και αποζημιωση σε περιπτωση καθυστερησης η απωλειας αποσκευη. Ακομα και προσβαση (με σχετικη πληρωμη) στα airport lounges των αεροδρομιων παγκοσμιως χωρις να εισαι επιβατης business. Γενικα η Revo εχει απο τις καλυτερες παροχες απλως το θεμα ειναι ποιες απο αυτες καλυπτουν τις αναγκες σου. Αν δεν τις χρειαζεσαι πραγματικα τοτε σαφως δε χρειαζεσαι και την καρτα.

Προσωπικα με εξυπηρετει σε 8-9 πολυ σημαντικα πραγματα στην καθημερινοτητα μου και που δε μου προσφερει καμια ελληνικη τραπεζα ή αλλη καρτα.



Ποια ας πούμε.
Πες μου εμένα με 800 ευρώ μισθό το μήνα τι κέρδος θα εχω να συνεχίζω να την χρησιμοποιώ έναντι κάποιας κάρτας της εθνικής ας πούμε.
Κάνω το πολυ δυο ταξίδια τον χρόνο και αγοράζω κυρίως απο ευρωπαϊκή ένωση σε ευρώ.
Παίρνω μπόνους απο ελληνικές κάρτες και δεν μπορώ να πληρώσω συνδρομή για να εχω τη μέταλ.
Και σαν εμένα υπάρχουν πολλοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 26/08/2019 - 21:11


#464   garfield39gr

garfield39gr

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2019 - 23:21

N26 METAL best of all 



#465   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2019 - 23:40

N26 METAL best of all

Τι παρέχει η metal της N26 μιας και δεν είναι διαθέσιμη για Ελλάδα?

Όσων αφορά την Revolut είναι πολλά παραπάνω από τράπεζα. Επίσης ξεχάσατε να αναφέρετε και το cashback που δίνει. Απο την άλλη έχει μπει στην αγορά μετόχων κοκ, εξαπλώνεται σε Αμερική, Αυστραλία και Ασία. Για κάποιον ο οποίος κάνει δουλειές στο εξωτερικό και πληρώνεται από έξω είναι απίστευτο εργαλείο.
Το μόνο σίγουρο με τις ελληνικές τράπεζες είναι ότι από 4 συστημικές θα γίνουν 2.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)