Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Unlock icloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2019 - 08:36

Όπως και να έχει χαμένο iPhone = τούβλο.

Ναναι καλά η Apple που το σκέφτηκε και το έκανε έτσι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2019 - 08:46

εγώ πάντως θα προτιμούσα να είχε δυνατότητα  αντί για Lost να είχε  explosion ελπίζω στο ios13 να το δούμε .



#18   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 12/04/2019 - 12:13

ποια τυχη βρε φιλε.. αλλοι τις βρισκουν εγω τους λεω οτι καλο ειναι να βρουμε σε ποιον ανηκει.. και ετσι εχω βρει 3. αλλα ενα δεν μπορεσα ποτε να βρω σε ποιον ανηκει. Δεν παιζει δλδ αυτη η εκδοχή να μην μπορεσεις να βρεις τον κατοχο?

Εσύ δλδ από τον τρόπο με τον οποίο εκφράστηκε εδώ μέσα κατάλαβες ότι προσπάθησε να βρει τον ιδιοκτήτη έτσι?

Γιατί οι υπόλοιποι άλλο κατάλαβαν, μεταξύ μας.



#19   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2019 - 13:21

Αυτο το να ανοιγει η συσκευη επειτα απο ενα διαστημα και να μενει λειτουργικη στο τυχερο που την «βρηκε» πολυ ενδιαφερον το βρισκω.

Ειναι κατι αναλογο με τις παντρεμενες που οταν αδιαφορει ο αντρας τους πανε και βρισκουνε ενα πιτσιρικα και δε τις αφηνει στεγνες ποτε...
🤭🤔😜😜

Πιστευεις δλδ φιλε οτι μια εταιρια με τεραστιες επενδυσεις και ποσο μαλοστα πεοσωπικο να απασχολει και να «συντηρει» θα αφηνε ετσι να μπορουμε να βρισκουμε συσκευες κ αντι να πληρωναμε για την αποκτηση τους να χουμρ ολοι αηφων δωρεαν;;;


Ειναι σα να μου λες πως ενω ολοι εχουμε στο συρταρι μας παντα μια συσκευη δευτερη παρατημενοι την κραταμε για να τη χαρισουμε σε καποιον αδυναμο να την αγορασει...
Ε;;;
Ποσοι το χουμε κανει εδω μεσα αυτο;;;

#20   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/04/2019 - 19:09

Αυτο το να ανοιγει η συσκευη επειτα απο ενα διαστημα και να μενει λειτουργικη στο τυχερο που την «βρηκε» πολυ ενδιαφερον το βρισκω.

Ειναι κατι αναλογο με τις παντρεμενες που οταν αδιαφορει ο αντρας τους πανε και βρισκουνε ενα πιτσιρικα και δε τις αφηνει στεγνες ποτε...


Πιστευεις δλδ φιλε οτι μια εταιρια με τεραστιες επενδυσεις και ποσο μαλοστα πεοσωπικο να απασχολει και να «συντηρει» θα αφηνε ετσι να μπορουμε να βρισκουμε συσκευες κ αντι να πληρωναμε για την αποκτηση τους να χουμρ ολοι αηφων δωρεαν;;;


Ειναι σα να μου λες πως ενω ολοι εχουμε στο συρταρι μας παντα μια συσκευη δευτερη παρατημενοι την κραταμε για να τη χαρισουμε σε καποιον αδυναμο να την αγορασει...
Ε;;;
Ποσοι το χουμε κανει εδω μεσα αυτο;;;


Καλα τα λες ( δεν καταλαβα λέξη )


Κέρδισε δωρεαν αποστολή κάρτας με τον κωδικο GEOR876 κατα την εγγραφή σου στην Monese

#21   jimx5

jimx5

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/04/2019 - 13:47

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο forum αλλά αρχαίος apple fun boy όλα ok σε όσα λέτε αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε δεν είναι όλα μαύρο άσπρο υπάρχει περίπτωση από φίλο μου που βρήκε ένα Iphone στον δρόμο πήγε και το παρέδωσε στο τμήμα και μετά από 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά του το δώσανε γιατί δεν βρέθηκε ο ιδιοκτήτης φυσικά η allpe δεν του το ξεκλειδώνει γιατί δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς, Aν αυτός ο άνθρωπος κάνει το λάθος και ρωτήσει χωρίς να μπει στον κόπο να δώσει λεπτομέρειες για το πως κατέληξε μια συσκευή στο χέρι του πρέπει να τον πούμε απατεώνα ?

ξέρετε πόσες φορές άνθρωποι που δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες αγοραπωλησίας apple προϊόντων έχουν πέσει θύματα από τύπους που δεν αφαίρεσαν το icloud από τις συσκευές και τις κλείδωναν και μετά ζήταγαν χρήματα για να δώσουν κωδικούς ? 



#22   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/04/2019 - 15:24

εαν δεν μπορεις να βρεις τον ιδιοκτητη, την συσκευη την ανακυκλωνεις στα σημεια που υπαρχουν σε καταστηματα ηλεκτρονικων οπως εχει ο Γερμανος.......ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες!!!!!!



#23   jimx5

jimx5

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/04/2019 - 17:46

εαν δεν μπορεις να βρεις τον ιδιοκτητη, την συσκευη την ανακυκλωνεις στα σημεια που υπαρχουν σε καταστηματα ηλεκτρονικων οπως εχει ο Γερμανος.......ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες!!!!!!

 

 

Φυσικά και δεν διαφωνώ  απλά το θέμα  είναι να μην είμαστε απολυτοί σε χαρακτηρισμους ότι κάποιος είναι κλέφτης ή απατεώνας μόνο και μόνο επειδή  έτυχε να έχει στα χέρια του μια κλειδωμένη συσκευή 


Τελευταία επεξεργασία από: jimx5, 23/04/2019 - 17:47


#24   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/04/2019 - 19:06

Δεν είμαστε απόλυτοι, είμαστε καχύποπτοι

Είναι λες κ πας σε φόρουμ αυτοκινητιστών κ ρωτάς πώς μπορώ να ξεκλειδώσω ένα αμάξι που βρήκα παρατημένο σε μια αλάνα

Θα ασχολιόσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#25   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2019 - 08:40

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο forum αλλά αρχαίος apple fun boy όλα ok σε όσα λέτε αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε δεν είναι όλα μαύρο άσπρο υπάρχει περίπτωση από φίλο μου που βρήκε ένα Iphone στον δρόμο πήγε και το παρέδωσε στο τμήμα και μετά από 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά του το δώσανε γιατί δεν βρέθηκε ο ιδιοκτήτης φυσικά η allpe δεν του το ξεκλειδώνει γιατί δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς, Aν αυτός ο άνθρωπος κάνει το λάθος και ρωτήσει χωρίς να μπει στον κόπο να δώσει λεπτομέρειες για το πως κατέληξε μια συσκευή στο χέρι του πρέπει να τον πούμε απατεώνα ?

ξέρετε πόσες φορές άνθρωποι που δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες αγοραπωλησίας apple προϊόντων έχουν πέσει θύματα από τύπους που δεν αφαίρεσαν το icloud από τις συσκευές και τις κλείδωναν και μετά ζήταγαν χρήματα για να δώσουν κωδικούς ? 

ετσι ακριβως οπως τα λες... αυτο ελεγα και εγω προηγουμενος.. οτι ειναι πολυ πιθανο να μην μπορεσεις να βρεις τον ιδιοκτητη...

 

εαν δεν μπορεις να βρεις τον ιδιοκτητη, την συσκευη την ανακυκλωνεις στα σημεια που υπαρχουν σε καταστηματα ηλεκτρονικων οπως εχει ο Γερμανος.......ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες!!!!!!

οκ συμφωνω να το κανει καποιος αυτος σε μια συσκευη που βρηκε... αν ομως την πληρωσε και ο αλλος δεν την αφαιρεσε?? θα την πεταγες παλι? 

 

Δεν είμαστε απόλυτοι, είμαστε καχύποπτοι

Είναι λες κ πας σε φόρουμ αυτοκινητιστών κ ρωτάς πώς μπορώ να ξεκλειδώσω ένα αμάξι που βρήκα παρατημένο σε μια αλάνα

Θα ασχολιόσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ δεν ειναι το ιδιο βρηκα ενα αμαξι και βρηκα μια συσκευη τηλεφωνου... το αμαξι εχει και πινακιδα υπουργιου και αλλο μεγεθος φυσικα για να χαθει ετσι..



#26   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/05/2019 - 09:03

Και το τηλέφωνο έχει σήμανση αναλογη της πινακίδας του αυτοκινήτου.
Έχει μοναδικό αριθμό ΙΜΕΙ , έχει ID στην κάρτα SIM που μπορείς να βρεις τον ιδιοκτήτη του.

Εκτος αν είσαι της άποψης του μεγεθους ότι δλδ «εντάξει φορτηγά δεν κλέβουμε αλλά πατατάκια από το περίπτερο μπορούμε»


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#27   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2019 - 19:31

ετσι ακριβως οπως τα λες... αυτο ελεγα και εγω προηγουμενος.. οτι ειναι πολυ πιθανο να μην μπορεσεις να βρεις τον ιδιοκτητη...

οκ συμφωνω να το κανει καποιος αυτος σε μια συσκευη που βρηκε... αν ομως την πληρωσε και ο αλλος δεν την αφαιρεσε?? θα την πεταγες παλι?

Οκ δεν ειναι το ιδιο βρηκα ενα αμαξι και βρηκα μια συσκευη τηλεφωνου... το αμαξι εχει και πινακιδα υπουργιου και αλλο μεγεθος φυσικα για να χαθει ετσι..


Όπως προαναφέρθηκε υπάρχουν serial numbers ισοδύναμα των πινακίδων - και btw αλήθεια δε μπορείς να βρεις iPhone πάνω από 1000 ευρώ κ μεταχειρισμένο αμάξι κάτω από 1000 ευρώ;
Με άλλα λόγια προφανώς δεν ευσταθεί επιχείρημα αξίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#28   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2019 - 21:52

Όπως προαναφέρθηκε υπάρχουν serial numbers ισοδύναμα των πινακίδων - και btw αλήθεια δε μπορείς να βρεις iPhone πάνω από 1000 ευρώ κ μεταχειρισμένο αμάξι κάτω από 1000 ευρώ;
Με άλλα λόγια προφανώς δεν ευσταθεί επιχείρημα αξίας.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν μίλησα για αξία πουθενά! Μίλησα για μέγεθος. Φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να χάσεις ένα κινητο η ένα μονόπετρο πχ από ένα αμάξι. Επίσης έχει διαφορά ο σειριακος είναι γραμμένος στην απόδειξη αγοράς άλλοι την έχουν άλλοι όχι.... Το αυτοκίνητο είναι δηλωμένο στην φορολογική μας δήλωση είναι τεκμήριο... Δλδ οκ δεν συγκρίνονται . Επίσης αν πας με την πινακίδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις σε ποιον ανήκει το αμάξι!! Το κινητό και να πας με τον σειριακό δεν σου λένε !!! Αν είναι από Ελλάδα καλός θα τον πάρουν τηλ μια από τις 3 ελληνικές εταιρίες , αν είναι εξωτερικό όπως έτυχε σε μένα δεν σου δίνουν τπτ και αν έχει κλείσει και την σιμ ο ιδιοκτήτης τότε παίρνεις την απάντηση που πήρα..." Δεν ξέρουμε σε ποιον ανήκει" !

#29   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2019 - 23:36

Δεν μίλησα για αξία πουθενά! Μίλησα για μέγεθος. Φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να χάσεις ένα κινητο η ένα μονόπετρο πχ από ένα αμάξι. Επίσης έχει διαφορά ο σειριακος είναι γραμμένος στην απόδειξη αγοράς άλλοι την έχουν άλλοι όχι.... Το αυτοκίνητο είναι δηλωμένο στην φορολογική μας δήλωση είναι τεκμήριο... Δλδ οκ δεν συγκρίνονται . Επίσης αν πας με την πινακίδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις σε ποιον ανήκει το αμάξι!! Το κινητό και να πας με τον σειριακό δεν σου λένε !!! Αν είναι από Ελλάδα καλός θα τον πάρουν τηλ μια από τις 3 ελληνικές εταιρίες , αν είναι εξωτερικό όπως έτυχε σε μένα δεν σου δίνουν τπτ και αν έχει κλείσει και την σιμ ο ιδιοκτήτης τότε παίρνεις την απάντηση που πήρα..." Δεν ξέρουμε σε ποιον ανήκει" !


Ρε συ σόρρυ αλλά έχασες το νόημα αλήθεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/07/2019 - 16:51

Παιδιά. Σε μένα ένας αλλοδαπός ξέχασε σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα ένα iPad. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του αλλά με γράφει. Δεν μου απαντάει. Τώρα μου έχει μείνει το iPad κλειδωμένο.
Μήπως είμαι κλέφτης τελικά;
Μήπως να πάω να παραδοθώ για να έχω το ελαφρυντικό της ειλικρινούς μεταμέλειας στο δικαστήριο;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες