Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

macOS 10.15 Catalina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
321 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/11/2019 - 10:44

 

Το BIOS και το UEFI είναι και τα δύο low-level software το οποίο ξεκινάει κατά το boot του Mac και πριν γίνει το boot στο OS.
Απλά το UEFI υποστηρίζει εκτός των άλλων δίσκους μεγάλης χωρητικότητας πάνω από 2ΤΒ, με GPT.
 
Έτσι, όπως τουλάχιστον εγώ το βλέπω, δομικά δεν υπάρχει κάτι περίεργο.
Λειτουργικά, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν έχω καθόλου επαφή με το Hackintosh.
 
Ναι, βλέπω τη beta σε άλλο δίσκο.
Τι δοκιμές να κάνεις; H κανονική είναι χειρότερη! Κάνε εκεί τις δοκιμές.  :lol:

 

Δημήτρη, λίγο κουλό βέβαια όπως το κάνουμε με τον Σάκη, αλλά έχει σημασία. Στον nvme έχουμε το κυρίως σύστημα που δουλεύουμε καθημερινά, όταν βγαίνει κάποιο update ή άλλο λειτουργικό, το περνάμε πρώτα στον beta ssd να δούμε πως θα πάει και μετά προχωράμε σε εγκατάσταση στο κύριο σύστημα μας. 

Στην ουσία είναι σαν να έχουμε 2 Mac. Έναν κύριο και έναν για δοκιμές/αλλαγές.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2019 - 10:56

Δημήτρη, λίγο κουλό βέβαια όπως το κάνουμε με τον Σάκη, αλλά έχει σημασία. Στον nvme έχουμε το κυρίως σύστημα που δουλεύουμε καθημερινά, όταν βγαίνει κάποιο update ή άλλο λειτουργικό, το περνάμε πρώτα στον beta ssd να δούμε πως θα πάει και μετά προχωράμε σε εγκατάσταση στο κύριο σύστημα μας. 

Στην ουσία είναι σαν να έχουμε 2 Mac. Έναν κύριο και έναν για δοκιμές/αλλαγές.

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί δεν περνάτε την κανονική έκδοση του Catalina και έχετε ακόμα την beta; Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος και δεν υπάρχει Catalina beta αλλά η κανονική έκδοση και απλά εσείς το ονομάζετε beta για να υπάρχει διαχωρισμός; Εάν είναι έτσι, ΟΚ. Το καταλαβαίνω. Έχει μεγάλη σημασία για το Hackintosh. Αν και σαν λογική (και πρακτικά) είναι σωστή ακόμα και για τα Mac γιατί μερικά updates είναι καταστροφικά.



#273   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/11/2019 - 10:58

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί δεν περνάτε την κανονική έκδοση του Catalina και έχετε ακόμα την beta; Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος και δεν υπάρχει Catalina beta αλλά η κανονική έκδοση και απλά εσείς το ονομάζετε beta για να υπάρχει διαχωρισμός; Εάν είναι έτσι, ΟΚ. Το καταλαβαίνω. Έχει μεγάλη σημασία για το Hackintosh. Αν και σαν λογική (και πρακτικά) είναι σωστή ακόμα και για τα Mac γιατί μερικά updates είναι καταστροφικά.

Το δευτερο που είπες, και στους 2 δίσκους έχουμε τις κανονικές εκδόσεις, απλά αν αύριο βγει η 10.15.2 θα την περάσουμε πρώτα στον δίσκο για τις δοκιμές και αν όλα πάνε καλά, μετά από 2-3 μέρες θα την περάσουμε και στον main nvme drive.


Once You Go Mac You Never Go Back

#274   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2019 - 10:58

Ασε παρτυ γινεται! Αυριο ειδικα θα γινει μεγαλο παρτυ γιατι θα ξανα κανω εγκατασταση τα παντα! 

 

Περα απο τα κουλα του Hackintosh παντως, εγω σαν software δεν εχω δει κανενα προβλημα στο μηχανημα μου. 

 

Τουλαχιστον με την χρηση που του κανω! 

 

Το καλο ειναι οτι εχω για ολα ΤΜ και δεν με τρομαζει τιποτα! 

 

Γιατί όλα από την αρχή; Τι έγινε;

 

Λειτουργικά (σε γενικές γραμμές) καλά πάει το Catalina. Έχει όμως πάρα πολλά bugs. Σημαντικά. Θέλει δουλειά.



#275   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 01/11/2019 - 11:01

Γιατί όλα από την αρχή; Τι έγινε;

 

Λειτουργικά (σε γενικές γραμμές) καλά πάει το Catalina. Έχει όμως πάρα πολλά bugs. Σημαντικά. Θέλει δουλειά.

Τα κουλα ειναι οσο αφορα το Hackintosh και το Hardware που σε καποια σημεια δεν ανοιγει. 

 

Οπως σου ειπα σαν Software δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο εγω προσωπικα.

 

Beta επισης εννοουμε εκει που κανουμε εμεις τις δοκιμες και οχι την εκδοση του Catalina σαν εκδοση! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#276   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2019 - 11:02

Το δευτερο που είπες, και στους 2 δίσκους έχουμε τις κανονικές εκδόσεις, απλά αν αύριο βγει η 10.15.2 θα την περάσουμε πρώτα στον δίσκο για τις δοκιμές και αν όλα πάνε καλά, μετά από 2-3 μέρες θα την περάσουμε και στον main nvme drive.

Όπως φαίνεται στις ονομασίες που έχει δώσει ο Σάκης, νομίζει κανείς την πρώτη εκδοχή.

Αύριο λέει, δεν θα μείνει τίποτα!  :lol:



#277   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2019 - 11:07

Τα κουλα ειναι οσο αφορα το Hackintosh και το Hardware που σε καποια σημεια δεν ανοιγει. 

 

Οπως σου ειπα σαν Software δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο εγω προσωπικα.

 

Beta επισης εννοουμε εκει που κανουμε εμεις τις δοκιμες και οχι την εκδοση του Catalina σαν εκδοση! 

Ναι, στην πορεία το κατάλαβα γιατί αρχικά με μπέρδεψε η ονομασία (beta).

Από software κι εγώ δεν μπορώ να πω. Δεν αντιμετωπίζω ουσιαστικά προβλήματα.

Bugs έχει πολλά βέβαια το Catalina.



#278   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2019 - 11:48

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2019-11-01 at 11.46.30.png   20,85KB   30 λήψεις



#279   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2019 - 14:27

Έψαχνα τόσο καιρό να βρω για ποιον λόγο το Mac ανεβάζει ασυνήθιστες θερμοκρασίες. Ιδιαίτερα από το Mojave και μετά. Εκτός του +~6­º στη μετάβαση από Mojave σε Catalina.

Παρατήρησα ότι όλη η "ζημιά" γίνεται κυρίως από τους bowsers. Το σερφάρισμα σε βαριές σελίδες και ειδικά σε βιντεάκια στο youtube είδα ότι μπορεί να έχει ένα +~7-15º (πάνω-κάτω). Τραγικότατο!!!  :wacko:

Επίσης και από ορισμένα processes όπως του TM, iCloud, SafariBookmarks (όταν τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια), καθώς και του Spotlight.

Όσο πάμε και καλύτερα!  :(


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 02/11/2019 - 14:28


#280   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 02/11/2019 - 14:35

Έψαχνα τόσο καιρό να βρω για ποιον λόγο το Mac ανεβάζει ασυνήθιστες θερμοκρασίες. Ιδιαίτερα από το Mojave και μετά. Εκτός του +~6­º στη μετάβαση από Mojave σε Catalina.

Παρατήρησα ότι όλη η "ζημιά" γίνεται κυρίως από τους bowsers. Το σερφάρισμα σε βαριές σελίδες και ειδικά σε βιντεάκια στο youtube είδα ότι μπορεί να έχει ένα +~7-15º (πάνω-κάτω). Τραγικότατο!!!  :wacko:

Επίσης και από ορισμένα processes όπως του TM, iCloud, SafariBookmarks (όταν τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια), καθώς και του Spotlight.

Όσο πάμε και καλύτερα!  :(

Νομίζω με τον Safari δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Εγώ γενικά που είμαι light user και χρησιμοποιώ YouTube, Netflix, twitch, 2-3 tabs ανοιχτά κλπ βλέπω ότι όταν τα κάνω αυτά από τον chrome τότε είναι πιο ζεστό το μηχάνημα.

Από την άλλη έχω παρατηρήσει ότι όταν το συνδέω στο ρεύμα και κάνω ακριβώς τις ίδιες εργασίες που κάνω και με την μπαταρία, τότε τρέχει το ανεμιστηράκι και είναι πιο ζεστό το λάπτοπ. Ίσως κάνει διεργασίες στο παρασκήνιο, δεν ξέρω.


Τελευταία επεξεργασία από: Thodoris19s, 02/11/2019 - 14:37


#281   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/11/2019 - 14:57

Για μέτρηση θερμοκρασιων - fan speed και ποσοστο πορων τι έχετε να προτεινετε τυπου istat widget δωρεαν ή με one time πληρωμη δεν με νοιαζει.


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 02/11/2019 - 15:01


#282   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2019 - 08:02

Για μέτρηση θερμοκρασιων - fan speed και ποσοστο πορων τι έχετε να προτεινετε τυπου istat widget δωρεαν ή με one time πληρωμη δεν με νοιαζει.

Το iStat είναι το καλύτερο.



#283   juliamed

juliamed

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/11/2019 - 11:39

Ερώτηση: Να κάνω το installation ή να το αφήσω για αργότερα? Υπάρχει ακόμα το θέμα με τα notes που δεν συγχρονίζουν? 



#284   iAkis

iAkis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@Akispapazoglou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/11/2019 - 12:17

Kαλημέρα σε όλους,

 

έχω ένα Mac Mini late 2014 1.4 4GB ram, 500Gb Samsung SSD και το MacOs Mojave τρέχει τέλεια. Αξίζει να αναβαθμίσω σε Catalina? Εχει κάποιος ένα παρόμοιο σύστημα να με συμβουλέψει;



#285   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/11/2019 - 19:34

Για φαπες το 10.15.1 και απο μπαταρια και απο θεμα mail (πεταγεται ακομα με το παραμικρο )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες