Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

macOS 10.15 Catalina [Beta] - Bugs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 30/09/2019 - 21:32

Κυκλοφόρησε η 10η developer beta του macOS Catalina



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2019 - 21:46

Κυκλοφόρησε η 10η developer beta του macOS Catalina

Λογικά βγαίνει σε επήσημη κυκλοφορία το Catalina. Ο χρόνος είναι πολύ μικρός σε σχέση με την ημερομηνία που δώσανε τις προηγούμενες.



#18   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 01/10/2019 - 03:40

Ποτε βγαινει επισημα;;;; Αντε! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#19   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 07:03

Ποτε βγαινει επισημα;;;; Αντε! 

Η διάθεση της κάθε beta είχε μια χρονική απόσταση περίπου 2 εβδομάδων. Αυτή τη φορά έγινε σε μόλις μια εβδομάδα. Ήταν πολύ σύντομη.

Εκτός από την DB10, πήρε αναβάθμιση το MRTConfigData, Keynotes, Pages και Numbers.

Νομίζω ότι είμαστε ένα βήμα πριν πατήσουν το κουμπάκι της πρώτης επίσημης.

Για να δούμε μήπως προκύψει τίποτα ακόμα και σήμερα αργά το απόγευμα.

Λέω να αρχίσω να προετοιμάζω το έδαφος πάντως σιγά σιγά.



#20   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/10/2019 - 08:11

 

Λέω να αρχίσω να προετοιμάζω το έδαφος πάντως σιγά σιγά.

 

Πώς μπορούμε δηλαδή να προετοιμάσουμε το έδαφος για τη νέα έκδοση?



#21   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 01/10/2019 - 08:56

Πώς μπορούμε δηλαδή να προετοιμάσουμε το έδαφος για τη νέα έκδοση?

Εγω θα κανω format και δεν θα περασω τιποτα απο time machine backup. Απο την αρχη ολα


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 01/10/2019 - 08:57


#22   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2019 - 09:01

Έχω κατεβάσει την 10.15 Beta (19A573a) και σήμερα μου βγήκε στην ενημέρωση μια beta 9

Υπόψην ότι έχω περασμένη την 9η "καθαρά" από usb, αυτή που κατεβάζω τώρα είναι ξανά η ίδια επειδή δεν υπάρχει πλέον ως dmg, και την ξανακατεβάζει απο την αρχή;

 

 

Συνημμένα αρχεία



#23   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 09:16

Έχω κατεβάσει την 10.15 Beta (19A573a) και σήμερα μου βγήκε στην ενημέρωση μια beta 9

Υπόψην ότι έχω περασμένη την 9η "καθαρά" από usb, αυτή που κατεβάζω τώρα είναι ξανά η ίδια επειδή δεν υπάρχει πλέον ως dmg, και την ξανακατεβάζει απο την αρχή;

Στην ενημέρωση λογισμικού κάνει την εμφάνισή της η Public beta 9 γιατί έχεις ξεκινήσει με την Public Beta και όχι με την Developer Beta. H Developer Beta είναι η 10η κατά σειρά η οποία συμβαδίζει με την Public Beta η οποία είναι η 9η κατά σειρά. Αν ανοίξεις το System Information > Software Installations θα δεις ότι την αναφέρει ως macOS Catalina Developer Beta, Version 10.



#24   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 09:28

Πώς μπορούμε δηλαδή να προετοιμάσουμε το έδαφος για τη νέα έκδοση?

Η σωστή προετοιμασία περιλαμβάνει μερικές από τις παρακάτω ενέργειες:

1) Έλεγχος στον/στους δίκους των backups του Time Machine. Καλό είναι να υπάρχουν 2 δίσκοι για το Time Machine.

2) Δημιουργία ενός κλώνου του συστήματος για extra ασφάλεια.

3) Έλεγχος του USB το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση. Μπορεί για κάποιον λόγο να έχει τερματίσει η ζωή του. Ποτέ δεν ξέρεις.

4) Εξασφάλιση των αρχείων εκτός από τα backups του Time Machine και σε εξωτερικούς δίσκους. Με απλή αντιγραφή.

5) Έλεγχος των αρχείων που έχουμε στο iCloud ή σε διάφορες παρόμοιες cloud υπηρεσίες. Μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλά.

6) Σε περίπτωση clean install, για εξοικονόμηση χρόνου κατεβάζουμε τους installers που αφορούν apps τα οποία χρησιμοποιούμε, εκτός του App Store.

7) Σε ένα έγραφο, μπορούμε να σημειώσουμε ρυθμίσεις τις οποίες θέλουμε να κάνουμε και στα apps και στο ίδιο το macOS. Ορισμένες φορές είναι αδύνατο να θυμάται κανείς τι πρέπει να κάνει.

B) B) Πριν από την μετάβαση στο νέο λειτουργικό πέρνουμε ένα τελευταίο/α backup.

Αυτά όσο αφορά την προετοιμασία με βάση την δική μου λογική φυσικά. Ο καθένας έχει τον τρόπο του.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 01/10/2019 - 09:30


#25   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2019 - 12:54

Στην ενημέρωση λογισμικού κάνει την εμφάνισή της η Public beta 9 γιατί έχεις ξεκινήσει με την Public Beta και όχι με την Developer Beta. H Developer Beta είναι η 10η κατά σειρά η οποία συμβαδίζει με την Public Beta η οποία είναι η 9η κατά σειρά. Αν ανοίξεις το System Information > Software Installations θα δεις ότι την αναφέρει ως macOS Catalina Developer Beta, Version 

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αυτήν έχω πλέον, 10.15 Beta (19A578c), ακολουθόντας το "πληροφορίες για αυτό το μακ" και μετά στο "Αναφορά Συστήματος>Λογισμικό, το αναφέρει πάλι σκέτο Mac OS 10.15 (19A578c) 

σαν λειτουργικό καλό είναι μόνο που η apple μας έχει υποτιμήσει πολύ δίνοντας χαρακτηριστικά όπως η αυτόματη αλλαγή σε dark mode με την έλευση της νύχτας 



#26   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:07

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αυτήν έχω πλέον, 10.15 Beta (19A578c), ακολουθόντας το "πληροφορίες για αυτό το μακ" και μετά στο "Αναφορά Συστήματος>Λογισμικό, το αναφέρει πάλι σκέτο Mac OS 10.15 (19A578c) 

σαν λειτουργικό καλό είναι μόνο που η apple μας έχει υποτιμήσει πολύ δίνοντας χαρακτηριστικά όπως η αυτόματη αλλαγή σε dark mode με την έλευση της νύχτας 

Αυτή είναι η version (19A578c). Ούτως ή αλλιώς πλέον ελάχιστη σημασία έχει αφού σε λίγο θα περάσουμε στην πρώτη επίσημη έκδοση.

Γιατί δεν το αφήνεις σε Light (Still) εάν δεν θέλεις να γίνεται αυτή η μετάβαση μεταξύ μέρας και νύχτας;


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 01/10/2019 - 13:09


#27   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:09

Η σωστή προετοιμασία περιλαμβάνει μερικές από τις παρακάτω ενέργειες:

1) Έλεγχος στον/στους δίκους των backups του Time Machine. Καλό είναι να υπάρχουν 2 δίσκοι για το Time Machine.

2) Δημιουργία ενός κλώνου του συστήματος για extra ασφάλεια.

3) Έλεγχος του USB το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση. Μπορεί για κάποιον λόγο να έχει τερματίσει η ζωή του. Ποτέ δεν ξέρεις.

4) Εξασφάλιση των αρχείων εκτός από τα backups του Time Machine και σε εξωτερικούς δίσκους. Με απλή αντιγραφή.

5) Έλεγχος των αρχείων που έχουμε στο iCloud ή σε διάφορες παρόμοιες cloud υπηρεσίες. Μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλά.

6) Σε περίπτωση clean install, για εξοικονόμηση χρόνου κατεβάζουμε τους installers που αφορούν apps τα οποία χρησιμοποιούμε, εκτός του App Store.

7) Σε ένα έγραφο, μπορούμε να σημειώσουμε ρυθμίσεις τις οποίες θέλουμε να κάνουμε και στα apps και στο ίδιο το macOS. Ορισμένες φορές είναι αδύνατο να θυμάται κανείς τι πρέπει να κάνει.

B) B) Πριν από την μετάβαση στο νέο λειτουργικό πέρνουμε ένα τελευταίο/α backup.

Αυτά όσο αφορά την προετοιμασία με βάση την δική μου λογική φυσικά. Ο καθένας έχει τον τρόπο του.

δυο  time machine backups, ενας κλωνος, μια απλη αντιγραφη σε εξωτερικο δισκο και ενα τελευταιο Backup πριν ξεκινησεις ...

 

Εισαι η ψυχη του παρτυ, ετσι ;;;

 

Εγω απλως παταω 'Install' ...



#28   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:15

δυο  time machine backups, ενας κλωνος, μια απλη αντιγραφη σε εξωτερικο δισκο και ενα τελευταιο Backup πριν ξεκινησεις ...

 

Εισαι η ψυχη του παρτυ, ετσι ;;;

 

Εγω απλως παταω 'Install' ...

Δεν ξέρω εάν είμαι η ψυχή του πάρτυ, αλλά επειδή κάποτε από χαζομάρα και απειρία έχασα τα πάντα και πήγε η ψυχή μου και ήρθε. Καλύτερα λέει να έχουμε και να μας περισσεύει, παρά να μην έχουμε και να ψαχνόμαστε.

Κλώνο δεν κρατάω. Αλλά είναι και αυτός μέσα στο παιχνίδι καθώς είναι bootable και εάν το Mac σου δεν είναι απλώς για το σπίτι αλλά με αυτό κάνεις και τη δουλειά σου ή είναι μόνο για τη δουλειά σου, τότε είναι απαραίτητος.

Ποτέ δεν ξέρεις με τι θα έρθεις αντιμέτωπος.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 01/10/2019 - 13:21


#29   elniniojp

elniniojp

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:38

Εγω θα κανω format και δεν θα περασω τιποτα απο time machine backup. Απο την αρχη ολα

καλησπέρα και εγώ το ίδιο θέλω να κάνω αλλα δεν ξέρω πως , είναι εύκολο να μου δώσεις κάποια βοήθεια ?? ευχαριστώ



#30   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:46

Δεν ξέρω εάν είμαι η ψυχή του πάρτυ, αλλά επειδή κάποτε από χαζομάρα και απειρία έχασα τα πάντα και πήγε η ψυχή μου και ήρθε. Καλύτερα λέει να έχουμε και να μας περισσεύει, παρά να μην έχουμε και να ψαχνόμαστε.

Κλώνο δεν κρατάω. Αλλά είναι και αυτός μέσα στο παιχνίδι καθώς είναι bootable και εάν το Mac σου δεν είναι απλώς για το σπίτι αλλά με αυτό κάνεις και τη δουλειά σου ή είναι μόνο για τη δουλειά σου, τότε είναι απαραίτητος.

Ποτέ δεν ξέρεις με τι θα έρθεις αντιμέτωπος.

Υπερβολικο (για μια διαδικασια OS upgrade) αλλα δεκτο αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα..

 

Παντως, (περα απο το OS upgrade) αν η δουλεια και τα δεδομενα που θελεις να προστατεψεις ειναι τοσο σημαντικα για σενα τοτε θα πρεπει ισως να σκεφτεις περισσοτερο το backup policy/disaster recovery plan που ακολουθεις. Το να γραφεις τα ιδια πραγματα σε 5 δισκους και να τους ριχνεις ολους σε ενα συρταρι σε προστατευει μονο απο αστοχια υλικου σε καποιους απο αυτους τους δισκους... Απο τιποτε αλλο ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες