Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

macOS 10.15 Catalina [Beta] - Bugs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2019 - 13:50

Υπερβολικο (για μια διαδικασια OS upgrade) αλλα δεκτο αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα..

 

Παντως, (περα απο το OS upgrade) αν η δουλεια και τα δεδομενα που θελεις να προστατεψεις ειναι τοσο σημαντικα για σενα τοτε θα πρεπει ισως να σκεφτεις περισσοτερο το backup policy/disaster recovery plan που ακολουθεις. Το να γραφεις τα ιδια πραγματα σε 5 δισκους και να τους ριχνεις ολους σε ενα συρταρι σε προστατευει μονο απο αστοχια υλικου σε καποιους απο αυτους τους δισκους... Απο τιποτε αλλο ...

Μα αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Την αστοχία υλικού. Έχεις δει ποτέ να αστοχούν 2 backups σε διαδικασία recovery και να βγαίνουν off; Εγώ έχω δει στο Yosemite.

 

Edit: Δεν είπα ότι χρησιμοποιώ 5 δίσκους. Είπαμε.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 01/10/2019 - 13:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/10/2019 - 22:24

Η σωστή προετοιμασία περιλαμβάνει μερικές από τις παρακάτω ενέργειες:
1) Έλεγχος στον/στους δίκους των backups του Time Machine. Καλό είναι να υπάρχουν 2 δίσκοι για το Time Machine.
2) Δημιουργία ενός κλώνου του συστήματος για extra ασφάλεια.
3) Έλεγχος του USB το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση. Μπορεί για κάποιον λόγο να έχει τερματίσει η ζωή του. Ποτέ δεν ξέρεις.
4) Εξασφάλιση των αρχείων εκτός από τα backups του Time Machine και σε εξωτερικούς δίσκους. Με απλή αντιγραφή.
5) Έλεγχος των αρχείων που έχουμε στο iCloud ή σε διάφορες παρόμοιες cloud υπηρεσίες. Μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλά.
6) Σε περίπτωση clean install, για εξοικονόμηση χρόνου κατεβάζουμε τους installers που αφορούν apps τα οποία χρησιμοποιούμε, εκτός του App Store.
7) Σε ένα έγραφο, μπορούμε να σημειώσουμε ρυθμίσεις τις οποίες θέλουμε να κάνουμε και στα apps και στο ίδιο το macOS. Ορισμένες φορές είναι αδύνατο να θυμάται κανείς τι πρέπει να κάνει.
B) B) Πριν από την μετάβαση στο νέο λειτουργικό πέρνουμε ένα τελευταίο/α backup.
Αυτά όσο αφορά την προετοιμασία με βάση την δική μου λογική φυσικά. Ο καθένας έχει τον τρόπο του.


Ολο αυτο για περασμα απο μοχΑβε; Ποπο διΑδικασια😊😊
Αν περαστει ετσι δηλαδη τι εγινε

#33   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 02/10/2019 - 23:11

καλησπέρα και εγώ το ίδιο θέλω να κάνω αλλα δεν ξέρω πως , είναι εύκολο να μου δώσεις κάποια βοήθεια ?? ευχαριστώ

 

 

Θα ακολουθήσεις τα βήματα 2-3-4 

 

http://osxdaily.com/...os-high-sierra/

 

το Βήμα 1 δεν το κάνω ποτε διοτι δεν κρατώ backup οταν δοκιμαζω beta.


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 02/10/2019 - 23:13


#34   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 06:58

Ολο αυτο για περασμα απο μοχΑβε; Ποπο διΑδικασια
Αν περαστει ετσι δηλαδη τι εγινε

Επαναλαμβάνω ότι αυτές είναι μερικές ενέργειες για να προετοιμάσει κανείς το έδαφος έτσι ώστε να μην βρεθεί προ εκπλήξεων.

Ο καθένας, κρίνει κατά τη δική του εκτίμηση τι θεωρεί ο ίδιος σωστό και τι όχι και ανάλογα πράττει.

Όταν θα βρεθείτε στην δυσάρεστη θέση να έχετε χάσει όλα σας τα δεδομένα ή το λειτουργικό σε προσπάθεια recovery σας καταστρέψει τα αντίγραφα του Time Machine, τότε θα μπείτε σε περισσότερες σκέψεις. Και με το μηχάνημα νεκρό έτσι. Που αυτό σημαίνει Internet Recovery και clean install. Αν δεν έχετε φροντήσει για κλώνο ή bootable USB.

Ότι θέλετε από τα παραπάνω, τα συζητάμε αναλυτικά.

 

Το iCloud να ξέρετε ότι υπολειτουργεί στο Catalina. Μακάρι να το φτιάξουν μέχρι την επίσημη έκδοση. Απλά το λέω σαν μια υποσημείωση.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 03/10/2019 - 06:58


#35   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/10/2019 - 08:45

Επαναλαμβάνω ότι αυτές είναι μερικές ενέργειες για να προετοιμάσει κανείς το έδαφος έτσι ώστε να μην βρεθεί προ εκπλήξεων.

Ο καθένας, κρίνει κατά τη δική του εκτίμηση τι θεωρεί ο ίδιος σωστό και τι όχι και ανάλογα πράττει.

Όταν θα βρεθείτε στην δυσάρεστη θέση να έχετε χάσει όλα σας τα δεδομένα ή το λειτουργικό σε προσπάθεια recovery σας καταστρέψει τα αντίγραφα του Time Machine, τότε θα μπείτε σε περισσότερες σκέψεις. Και με το μηχάνημα νεκρό έτσι. Που αυτό σημαίνει Internet Recovery και clean install. Αν δεν έχετε φροντήσει για κλώνο ή bootable USB.

Ότι θέλετε από τα παραπάνω, τα συζητάμε αναλυτικά.

 

Το iCloud να ξέρετε ότι υπολειτουργεί στο Catalina. Μακάρι να το φτιάξουν μέχρι την επίσημη έκδοση. Απλά το λέω σαν μια υποσημείωση.

Καταρχας δεν κατηγόρησα ουτε ειπα κατι Xto, απλα επειδη δεν εχω ξανακανει update μου φανηκε βασανο ολο αυτο χωρις να λεω οτι ειναι λαθος.



#36   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:13

Καταρχας δεν κατηγόρησα ουτε ειπα κατι Xto, απλα επειδη δεν εχω ξανακανει update μου φανηκε βασανο ολο αυτο χωρις να λεω οτι ειναι λαθος.

Προσωπικά πριν προχωρήσω σε κάποιο update, κρατάω έναν κλώνο σε έναν δίσκο όλο το σύστημα, τα κυριότερα αρχεία μου τα έχω σε δεύτερο σκληρό μέσα στον Mac και μετά σε Mini Server που έχω φτιάξει. Εν ολίγης τα έχω όλα σε 3 διαφορετικά μέρη κι εγώ :P :D  :D


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 03/10/2019 - 09:13

Once You Go Mac You Never Go Back

#37   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:22

Προσωπικά πριν προχωρήσω σε κάποιο update, κρατάω έναν κλώνο σε έναν δίσκο όλο το σύστημα, τα κυριότερα αρχεία μου τα έχω σε δεύτερο σκληρό μέσα στον Mac και μετά σε Mini Server που έχω φτιάξει. Εν ολίγης τα έχω όλα σε 3 διαφορετικά μέρη κι εγώ :P :D  :D

Αντε να πω την τρελα μου και εγω! 

 

Εχω ενα δισκο ο οποιος ειναι Time Machine για ολο τον δισκο του Mac + ενα ακομα δισκο που εχω τα διαφορα αλλα αρχεια μου.

 

Κλωνο κανω ολοκληρο το mac καθε δεκα μερες.

 

Σε εναν εξωτερικο δισκο 2 φορες τον μηνα ξανα παιρνω αλλο ενα backup με ΤΜ

 

Ε τωρα απο cloud οκ εχω πολυ πραγμα κ εκει! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#38   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:43

Καταρχας δεν κατηγόρησα ουτε ειπα κατι Xto, απλα επειδη δεν εχω ξανακανει update μου φανηκε βασανο ολο αυτο χωρις να λεω οτι ειναι λαθος.

Ναι, το κατάλαβα. Δεν είπα ότι με κατηγόρησες για κάτι.

 

Σκέψου το απλά. Τι γίνεται στην περίπτωση που μετά την ολοκλήρωση του update το σύστημα έχει πρόβλημα;

Εάν δεν έχεις ούτε ένα backup, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να προχωρήσεις σε clean install. Έτσι δεν είναι; Ακόμα και το Reinstall μπορεί να μην κάνει τίποτα.

Πες ότι έχεις έναν δίσκο που κρατάει τα backups του Time Machine. Μετά το update ή ακόμα και από clean install υπάρχουν προβλήματα με το Mac σου για τον οποιονδήποτε λόγο. Καινούριο λειτουργικό είναι, ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι όλα θα λειτουργούν; Ξεκινάς την διαδικασία του Recovery και αυτή δεν ολοκληρώνεται ποτέ, ή γιατί τα backups είναι προβληματικά ή από αστοχία υλικού. Δεν έχεις δεύτερο backup. Τι κάνεις;

 

Εάν ανατρέξεις σε παλιότερα θέματα με προηγούμενα λειτουργικά θα δεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις που αρκετοί δεν είχαν φροντίσει ούτε για ένα backup και έπαθαν ζημιά.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 03/10/2019 - 09:45


#39   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:44

Προσωπικά πριν προχωρήσω σε κάποιο update, κρατάω έναν κλώνο σε έναν δίσκο όλο το σύστημα, τα κυριότερα αρχεία μου τα έχω σε δεύτερο σκληρό μέσα στον Mac και μετά σε Mini Server που έχω φτιάξει. Εν ολίγης τα έχω όλα σε 3 διαφορετικά μέρη κι εγώ :P :D  :D

 

Αντε να πω την τρελα μου και εγω! 

 

Εχω ενα δισκο ο οποιος ειναι Time Machine για ολο τον δισκο του Mac + ενα ακομα δισκο που εχω τα διαφορα αλλα αρχεια μου.

 

Κλωνο κανω ολοκληρο το mac καθε δεκα μερες.

 

Σε εναν εξωτερικο δισκο 2 φορες τον μηνα ξανα παιρνω αλλο ενα backup με ΤΜ

 

Ε τωρα απο cloud οκ εχω πολυ πραγμα κ εκει! 

Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος υπερβολικός.  :D



#40   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:47

Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος υπερβολικός.  :D

Μωρε καλο το Backup, αλλα το θεμα ειναι να πετυχει το Restore!!!!!!

 

Το backup δεν με τρομαζει εμενα! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#41   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:50

Μωρε καλο το Backup, αλλα το θεμα ειναι να πετυχει το Restore!!!!!!

 

Το backup δεν με τρομαζει εμενα! 

Εμ, αυτό είναι το ζήτημα. Και να έχεις το Mac για το σπίτι, ΟΚ. Αλλά άμα τον έχεις για να κάνεις τι δουλειά σου;

Εδώ είναι που μπαίνει στο παιχνίδι ο κλώνος ή κάποια cloud υπηρεσία όπως το Backblaze.



#42   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/10/2019 - 09:52

 Μαλιστα με βλέπω να μένω στο μοχαβε χαχαχα



#43   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 10:14

 Μαλιστα με βλέπω να μένω στο μοχαβε χαχαχα

Κάνε εγκατάσταση το Catalina σε έναν εξωτερικό SSD και δες το πως πάει. Αν όλα πάνε καλά προχωράς μετά και στον εσωτερικό.



#44   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/10/2019 - 11:32

Κάνε εγκατάσταση το Catalina σε έναν εξωτερικό SSD και δες το πως πάει. Αν όλα πάνε καλά προχωράς μετά και στον εσωτερικό.

Μαλλον αυτο θα κανω για να μου μεινει και ο ssd μετα



#45   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2019 - 13:35

Μόλις είδα ότι σήμερα έκαναν διαθέσιμο και το Xcode 11.2 beta.

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2019-10-03 at 14.34.25.png   80,92KB   11 λήψεις

 

Κάποια ζόρια πρέπει να τραβάνε ακόμα με το Catalina.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες