Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 11 Pro/Max: Επίσημη παρουσίαση - Τιμές στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1736 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1006   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2019 - 11:56

Εγώ πάντως απ' όσο βλέπω δεν έχει πάρει τις διαστάσεις που πρέπει το όλο θέμα.

Θες γιατί οι περιισότεροι δεν το έχουν προσέξει καν? Θες γιατί το ρίχουν στο τραγικά Buggy iOS 13?

Άλλοι θα σου πουν "είναι φυσιολογικό".

Αν το πρόβλημα είναι τελικά στην RAM και επικεντρώνεται μόνο με τη κάμερα και το Reloading τότε μικρό το κακό.

Και μιλάω πάντα συγκριτικά με το λατρεμένο 6 Plus. Τότε κλαίγαμε..

Αν το καλοσκεφτούμε πάντως, οι φήμες για 2GB RAM αυτόνομα στη κάμερα δεν είχαν βγεί τυχαία..

Θέλω να πιστεύω πάντως πως είναι θέμα iOS 13..

Αλλιώς δε πρέπει να κάνει σε κανέναν εντύπωση. Μιλάμε για την Apple και κάπως θα πρέπει να πουλήσουμε του χρόνου..

Το βλέπω κι εγώ ότι δεν έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις γιατί και στο Google δε βρίσκω σχετικά αποτελέσματα και μου κάνει τεράστια εντύπωση. Μάλλον ακόμα είναι όλοι υπό την επιρροή του εφέ "καινούριο κοσκινάκι μου".

Για μένα είναι τραγικό αν είναι θέμα RAM και σοβαρότατος λόγος για να μην πάρω τη συσκευή, μετά από τόσα χρόνια σερί αγορών.

Έκανα κι εγώ τον ίδιο συνειρμό για τα extra 2GB dedicated στη RAM... Δυστυχώς έχει λογική...

Ακόμα κι αν συμβαίνει μόνο στην κάμερα, δε σημαίνει ότι είναι πιο αποδεκτό, φαντάσου σε βάθος χρόνου τι σπάσιμο νεύρων θα είναι, ειδικά αφού πλέον στο XS Max οι εφαρμογές μένουν στη μνήμη ούτε ξέρω για πόσο, μπορεί και για 15-20 ώρες και πάνω που πετύχαμε τέτοια νούμερα, να κάνουμε τέτοιο πισωγύρισμα; Ούτε καν.

Και αν τελικά είναι ανεπαρκής μνήμη, ποιος μας λέει ότι το iOS 14 δε θα γονατίσει τα 11 Pro παντελώς;

Τρελή απογοήτευση φέτος, νιώθω ότι μάλλον δεν είναι γραφτό να το πάρω, κάτι το πράσινο που με χάλασε τρελά και ακύρωσα την πρώτη προπαραγγελία για να παραγγείλω το γκρι, τώρα η RAM, ε αει σιχτήρ

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 13/10/2019 - 11:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1007   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/10/2019 - 12:21

Γιατί όλοι πιστεύεται ότι δεν βάζει ραμ παραπάνω λόγο τσιγκουνιάς και δεν σκέφτεστε το ενδεχόμενο ότι ίσως να μην το χρειάζεται. Δεν μπορεί μια εταιρία να επενδύει πόσα χρήματα για αρχιτεκτονική επεξεργαστή ώστε να έχουμε τους γρηγορότερους επεξεργαστές που υπάρχουν σε κινητά και να τσιγκουνευτεί την ραμ. Μην κοιτάτε το multitasking το οποίο δεν ευθύνεται η μνήμη μιας και τα 4 είναι αρκετά για να ανοίξεις πολλές εφαρμογές αλλά ίσως να μην γίνετε θέμα software.
Και όχι δεν θα γονατίσει κανένα iPhone pro του χρόνου στο iOS 14 όπως δεν έχει γίνει ποτέ στα χρονικά της Apple να κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά τώρα που επεξεργαστές είναι σκάλες ανώτεροι από τους ανταγωνιστές της.
Αν δεν θέλετε να πάρετε την συσκευή επειδή δεν δίνει αρκετά από το προηγούμενο μοντέλο μην το κάνετε αλλά μην λέμε ότι να ναι λες και μιλάμε για κάποια κινεζική εταιρία.

Τελευταία επεξεργασία από: morganito, 13/10/2019 - 12:22


#1008   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2019 - 12:36

Έτσι ακριβώς όπως τα λες, κι ως κάτοχος του 6 Plus, τα θυμάμαι πολύ καλά και δε θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω τα ίδια και μάλιστα έχοντας πληρώσει τόσα παραπάνω χρήματα!

Μακάρι να είναι θέμα iOS, το θέμα είναι πόσο καιρό θα πάρει για να ξεκαθαρίσει αυτό; Πάντως ακόμα και στη 13.2 beta υπάρχουν άτομα που λένε ότι συμβαίνουν ακόμα τα reloads...


Του χρόνου μα το iOS 14

#1009   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 13/10/2019 - 12:37

Έχω παραπάνω από 1 χρόνο πλέον το XsMax. Και εδώ και 1μιση μήνα και το Note 10+ με τα 12GB RAM. Όποιος δεν το έχει χρησιμοποιήσει το Note10+, δεν μπορεί να καταλάβει για το πόσο χρήσιμα είναι αυτά τα επιπλέον 8GB RAM. 

Σε λίγες μέρες, λόγω προπαραγγελίας, θα παραλάβει ο αδερφός μου 11 Pro Max. Με αυτά που διαβάζω και ακούω, η νέα κάμερα, κρατάει παραπάνω RAM και τα 4GB είναι ήδη λίγα. 

Για μένα το φετινό μοντέλο έπρεπε να έχει 6GB RAM τουλάχιστον και βασική μνήμη 128GB. Αλλά τι θα έχει το iPhone 12 είπαμε;;;;

 

Μάρκετινγκ για σεμινάριο. Τόσο όσο, ώστε να λες το παίρνω τελικά...



#1010   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/10/2019 - 12:56

Έχω παραπάνω από 1 χρόνο πλέον το XsMax. Και εδώ και 1μιση μήνα και το Note 10+ με τα 12GB RAM. Όποιος δεν το έχει χρησιμοποιήσει το Note10+, δεν μπορεί να καταλάβει για το πόσο χρήσιμα είναι αυτά τα επιπλέον 8GB RAM. 
Σε λίγες μέρες, λόγω προπαραγγελίας, θα παραλάβει ο αδερφός μου 11 Pro Max. Με αυτά που διαβάζω και ακούω, η νέα κάμερα, κρατάει παραπάνω RAM και τα 4GB είναι ήδη λίγα. 
Για μένα το φετινό μοντέλο έπρεπε να έχει 6GB RAM τουλάχιστον και βασική μνήμη 128GB. Αλλά τι θα έχει το iPhone 12 είπαμε;;;;
 
Μάρκετινγκ για σεμινάριο. Τόσο όσο, ώστε να λες το παίρνω τελικά...

Καλά τα ραμ χρειάζονται για το λαγκντροιντ όχι 12 αλλά 128.
Αν σκεφτείς τα πιξελ της γκουγκλ που με πολύ λιγότερα ραμ πάνε σφαίρα για το λόγο δικό της λειτουργικό σε δικιά της συσκευή μπορείς να καταλάβεις πολλά.
Και αν τα ραμ του νοτ δεν είναι μάρκετινγκ για σεμινάρια τότε για ποιο είναι ;

#1011   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2019 - 15:30

Το συμπέρασμα είναι ένα. Το κινητό έχει λιγότερη μνήμη από όσο θα έπρεπε για να δικαιολογεί το όνομα pro, τα λεφτά του και να είναι ισάξιο του προηγούμενου μοντέλου σε επιδόσεις. Τώρα αν έχεις χρήμα και σκοπεύεις να το αλλάξεις του χρόνου, το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί έχει όντως καλύτερη κάμερα και μπαταρία. Αν σκοπεύεις να το πάρεις και να το κρατήσεις 3-4 χρόνια, τότε καλύτερα υπομονή για του χρόνου που θα το ξεμπουκωσουν με επιπλέον μνήμη. 



#1012   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/10/2019 - 15:40

Καλησπέρα σε όλους. Τοιμάζομαι τη Τρίτη που θα πληρωθώ να παω να πάρω το μικρό το προ με τιμολόγιο . Στη χρήση που κάνω τώρα στο Χ δεν με έχει ενοχλήσει η ραμ και ότι αρκετές εφαρμογές όντως κλείνουν στο multitasking.. Αλλα στο προ ειδικα με την κάμερα ( που την λιώνω ) υπάρχει οντως τοσο μεγάλο θέμα?



#1013   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 13/10/2019 - 16:04

με κλειστά τα μάτια , Καλορίζικο φίλε μου ) 

 

πρασινουλι πάρε ))) 



#1014   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/10/2019 - 16:07

με κλειστά τα μάτια , Καλορίζικο φίλε μου ) 

 

πρασινουλι πάρε ))) 

Σε ευχαριστώ! Έχω παραγγείλει από istorm ηδη το μαύρο αλλα αν εμφανιστεί το πράσινο τους ειπα οτι το προτιμώ (εξυπηρέτηση σαν καλος πελάτης χαχα )



#1015   Kbls

Kbls

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/10/2019 - 16:09

ο,τι και να λέμε, είναι αστείο σε τηλέφωνο που κοστίζει όσο 3 βασικοί μισθοί να μην έχουν βάλει παραπάνω από 4 gb ram και να παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα όπως αυτό με την κάμερα. Ακόμη και να διορθωνεται με αναβαθμίσεις του iOS, βάλε ρε τσιφούτα apple 2 gb ακόμη. Το κόστος ειναι στην κυριολεξία ελάχιστο. Απο τη μια ειναι βολικό το οικοσύστημα της apple όταν εχεις imac-macbook-ipad-iphone-watch, απο την άλλη κάποιες φορές νιώθει κανεις εγκλωβισμένος. 



#1016   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2019 - 16:35

Εγώ πάλι παιδιά θα σας πω ότι έχω το κινητό από την πρώτη μέρα, τραβάω συνεχώς φωτογραφίες και βίντεο και το θέμα με τις εφαρμογές που συζητάτε ότι κάνουν reload δεν με έχει απασχολήσει (13.1.2). Ίσως επειδή έρχομαι από το X και να μην είχα καλύτερη εμπειρία συγκρικά με όσουν έχουν σήμερα κάποιο XS? Δεν ξέρω, πάντως δεν το αντιμετωπίζω τόσο συχνά ώστε να το δω ως πρόβλημα. Το κινητό είναι ταχύτατο και reload να κάνει αν η εφαρμογή δεν είναι κανένα βαρύ παιχνίδι θα το κάνει ταχύτατα. 

 

Για όσους έχετε το πρόβλημα και σας συμβαίνει, δεν λέω ότι δεν συμβαίνει, επ' ουδενί. Απλά στην δική μου περίπτωση δεν έχω παρατηρήσει κάποιο συχνό reloading ώστε να με ενοχλεί (και γενικά το σκίζω το κινητό). 

 

Πολύ πρακτικά και χοντροκομμένα να το δει κανείς το 11Pro, φέτος είχε: 1) upgrade στο σύστημα καμερών  και night mode, 2) Νέο φακό ultra wide, 3) Καλύτερη οθόνη 4) Καλύτερη μπαταρία 5) το νέο τσιπ U1 που θα δούμε τι κάνει στο μέλλον. 

 

Εν ολίγοις, η Apple όπως κάνει κάθε χρόνο  προσέχει ιδιαίτερα τι features θα δώσει στο iphone. Αν κάποιος έχει το προηγούμενο συνήθως δεν αξίζει να κάνεις το upgrade αποκλειστικά και μόνο για τα features. Πχ, όποιοι έχουν το XS θα δουν πολύ πολύ συγκεκριμένες βελτιώσεις στην κάμερα (συγκριτκά  με όσους έχουν προεγενέστερα iphones οι οποίοι θα δουν περισσότερες βελτιώσεις). 

 

Ο Ultra Wide φακός είναι ωραίος, βολεύει , τον χρησιμοποιώ αρκετά στο βίντεο αλλά είναι η πρώτη γενιά και όπως ειναι φυσικό η Apple κράτησε πράγματα για να έχει να δίνει στα επόμενα iphones. Πχ σε low light τραβάει πολύ άσχημο βίντεο& φωτογραφίες με πολύ θόρυβο  συγκρικά με τον Wide φακό που τραβάει φανταστικά σε Low light , επομένως η διαφορές είναι κάτι περισσότερο από εμφανείς. Επίσης, χάνει σε λεπτομέρεια ακόμα και όταν υπάρχει αρκετό φως. Το δε night mode δεν λειτουργεί στον ultra wide.

 

Το night mode είναι φανταστικό, δίνει φωτεινές φωτογραφίες με ωραία χρώματα. Φυσικά χωράει κάποια βελτίωση αλλά σε γενικές γραμμές δίνει φωτογραφίες που δεν θα πίστευες με τίποτα ότι έχουν τραβηχτεί με iPhone. 

 

Γενικά  στο κομμάτι κάμερα, συγκριτικά με το X, βλέπω πολύ καλύτερο dynamic range, πολύ περισσότερο detail στο βίντεο, καλύτερο stabilization, καλύτερες φωτογραφίες και από την Front Camera η οποία τραβάει stabilized video (το απέκτησε στο XS) όμως συνεχίζει να υστερεί σε low light. Στο portrait mode έχει φοβερή αναπαράσταση χρωμάτων,  skin tones, αλλά χάνει στο edge detection το οποίο δυστυχώς χωράει (και πρέπει να πάρει) πολύ βελτίωση. 

 

Αναμένουμε να δούμε στην πράξη το Deep Fusion, αν και με χάλασε ότι δεν επιτρέπει να τραβάει ταυτόχρονα από τις δύο κάμερες για διόρθωση του frame (το επόμενο iphone σίγουρα θα το έχει ως Feature)  

 

Το SmartHDR φαίνεται να βοηθάει με το Dynamic Range, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές μπορεί να πειράξει τα χρώματα δίνοντας ένα κλικ πιο vibrant αποχρώσεις (κι αυτό υπο συνθήκες). 

 

Επίσης, το QuickShot, ωραία ιδέα, αλλά τραβάει βίντεο by default στο ίδιο λογο οθόνης που είναι ρυθμισμένη η κάμερα για φωτογραφίες. Επομένως by default σε 4:3. Δεν το χρησιμοποιώ.   

 

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από το upgrade της κάμερας παρά τις όποιες παρατηρήσεις πιο πάνω. 

 

Για όσους έχουν το X, XS θα έλεγα να προχωρήσουν σε αναβάθμιση γνωρίζοντας ότι θα πάρουν την ίδια συσκευή που έχουν στα χέρια τους σήμερα και μόνο αν δεν είναι ικανοποιημένοι με την κάμερα της συσκευής που έχουν σήμερα. Αν η κάμερα δεν ειναι σημαντικό κριτήριο τότε δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης και εδώ το marketing της Apple κάνει σαφή δήλωση: "upgrade κάθε τρία χρόνια"



#1017   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2019 - 17:07

Εχω 13.2 public beta με iphone 11 pro max και ναι οντως μολις βγαλω φωτο οι αλλες εφαρμογες οταν τις ξανανοιγεις κανουν reload. Δεν με απασχολει και πολυ ομως...

#1018   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 13/10/2019 - 17:08

Πολύ καλή η ανάλυση σου για το θεμα κυρίως της κάμερας που όντως ενδιαφέρει αρκετούς και μένα μαζί και είναι έχει ίσως το μεγαλύτερο κομμάτι αναβάθμισης.. Το να σκάσω πάντως μέσα σε ένα χρόνο αλλά 1300 για μια καλύτερη νυχτερινή κάμερα μου φαίνεται κάπως χαζό τη στιγμή που γενικά θα πάρω το ίδιο κινητό


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1019   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 13/10/2019 - 17:10

Πολύ καλή η ανάλυση σου για το θεμα κυρίως της κάμερας που όντως ενδιαφέρει αρκετούς και μένα μαζί και είναι έχει ίσως το μεγαλύτερο κομμάτι αναβάθμισης.. Το να σκάσω πάντως μέσα σε ένα χρόνο αλλά 1300 για μια καλύτερη νυχτερινή κάμερα μου φαίνεται κάπως χαζό τη στιγμή που γενικά θα πάρω το ίδιο κινητό


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Βάλε NeuralCam μια χαρά φωτογραφίες βγάζει απλά χρειάζετε λίγο παραπάνω χρόνο απο την native εφαρμογή.



#1020   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 13/10/2019 - 17:12

Αυτό το έχω αναφέρει ξανά που λες. Αποδεικνύει ότι το μεγαλύτερο κομμάτι είναι θέμα software κάτι που αν έδινε η Apple και σε προηγούμενα μοντέλα θα χαντάκωνε τις πωλήσεις στα νέα στην κυριολεξία


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες