Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

macOS Catalina bugs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
253 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 22:09

Στα καλά καθούμενα Δημήτρη; Έχεις κάνει το συμπληρωματικό update που έχουν δώσει για το Catalina?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, έτσι στα ξαφνικά σήμερα το έχει κάνει 5-6 φορές. Κάνει hide το Dock. Και το περίεργο είναι ότι δεν επανέρχεται με ⌥⌘D αλλά ούτε εμφανίζεται άμα πάω κοντά τον κέρσορα. Πρέπει να μπω στο System Preferences > Dock από το Apple menu () να αποεπιλέξω το Magnification και να το επιλέξω και πάλι για να επανέλθει.

Ναι έχω περάσει και το συμπληρωματικό update.

Το έχουν αναφέρει κι άλλοι αυτό με το Dock. Εμένα σήμερα το παρουσίασε.

 

Edit: Ένας λόγος που μπορεί να το κάνει είναι το δεύτερο monitor. Γενικά δεν βλέπω να τα πηγαίνει καλά σε αυτό το κομμάτι το Catalina. Γιατί και με τον ήχο έχω θέματα μετά από κάθε reboot όταν έχω ενεργοποιημένη την TV.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 22/10/2019 - 22:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   bill_2

bill_2

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 22/10/2019 - 22:33

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν μιλάμε για 3 SSD αλλά για 3 volumes. Είναι άλλο το ένα πράγμα και άλλο το άλλο.
Ο τεχνικός της Document και κατ’ επέκταση της Apple λέει λοιπόν ότι το να υπάρχουν 3 volumes είναι τελείως φυσιολογικό. Δηλαδή, ένα Read-only και δύο Data. Η ίδια η Apple όμως έχει εντελώς διαφορετική άποψη. Δηλαδή, ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα Read-only και ένα Data μόνο. Ποιον πρέπει να πιστέψουμε; Τον τεχνικό της Document ή την ίδια την Apple; Ή μήπως όλοι οι υπόλοιποι αυτό που βλέπουμε είναι μη φυσιολογικό; Ή μήπως οι ίδιοι οι μηχανικοί της Apple κάτι δεν μας έχουν εξηγήσει σωστά;
Δεν συντρέχει λέει λόγος να πειράξουμε το λειτουργικό. Μάλιστα. Ερωτήσεις λοιπόν. Το volume (Data) disk1s5 έχει μέγεθος 197.8 GB. Αυτό σημαίνει ότι δέχεται όλα τα δεδομένα που προστίθενται.

1) Στο volume (Data) disk1s1 γιατί υπάρχουν μόνο 806.9 ΚΒ;
2) Τι είναι αυτά τα δεδομένα;
3) Αυτό το volume είναι λειτουργικό; Δηλαδή, περνάνε σε αυτό δεδομένα μετά την εγκατάσταση;
4) Μήπως το volume είναι νεκρό; Δηλαδή, ότι για κάποιο λόγο δημιουργήθηκε αλλά δεν μπορεί να δεχθεί πλέον δεδομένα; Το έλεγξε αυτό ο τεχνικός;
5) Ποια λογική εξήγηση δίνει ο τεχνικός για την ύπαρξη του δεύτερου Data volume; Γιατί δημιουργήθηκε;

Δες το, και άκου τι λέει στο 5:30.

Δημήτρη έχεις δίκιο Δεν υπάρχει καμία εξήγηση , μου ήρθε ο Mac με αλλά 45 γίγα μείον τα οποία Δεν μπορούσα να καταλάβω που ήτανε αποθηκευμένα ( software) έλεγε , αλλά ήτανε αχνό και δεν μπορούσα να κλικαρο στο manager για να το δω ...
για να μην πολυλογούμε έγινε clean install σε Catalina απ την αρχή και όλα εξαφανιστήκανε.. ούτε τριπλά Volume ούτε τπτ άλλο κουφό ...
αλλά ήθελα να σου πω ,Ούτε από περιέργεια δεν τον κοιτάξανε οι τεχνικοί πάντως ... εγώ θα το κοίταζα ... τι να πω ...
τόσο σίγουροι ήτανε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: bill_2, 22/10/2019 - 22:34


#168   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2019 - 23:15

Δημήτρη έχεις δίκιο Δεν υπάρχει καμία εξήγηση , μου ήρθε ο Mac με αλλά 45 γίγα μείον τα οποία Δεν μπορούσα να καταλάβω που ήτανε αποθηκευμένα ( software) έλεγε , αλλά ήτανε αχνό και δεν μπορούσα να κλικαρο στο manager για να το δω ...
για να μην πολυλογούμε έγινε clean install σε Catalina απ την αρχή και όλα εξαφανιστήκανε.. ούτε τριπλά Volume ούτε τπτ άλλο κουφό ...
αλλά ήθελα να σου πω ,Ούτε από περιέργεια δεν τον κοιτάξανε οι τεχνικοί πάντως ... εγώ θα το κοίταζα ... τι να πω ...
τόσο σίγουροι ήτανε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ίσως η Apple θα πρέπει να επανεξετάσει το επίπεδο των γνώσεων που έχουν οι τεχνικοί της στο macOS. Απ' ότι φαίνεται, δεν τα πάνε καθόλου καλά. Ούτε τα βασικά δεν ξέρουν.  :ph34r:

 

Τώρα που έκανες clean install διαπίστωσες και μόνος σου ποιο είναι τελικά το τελείως φυσιολογικό και ποιο όχι.



#169   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 23/10/2019 - 06:47

Ναι, έτσι στα ξαφνικά σήμερα το έχει κάνει 5-6 φορές. Κάνει hide το Dock. Και το περίεργο είναι ότι δεν επανέρχεται με ⌥⌘D αλλά ούτε εμφανίζεται άμα πάω κοντά τον κέρσορα. Πρέπει να μπω στο System Preferences > Dock από το Apple menu () να αποεπιλέξω το Magnification και να το επιλέξω και πάλι για να επανέλθει.
Ναι έχω περάσει και το συμπληρωματικό update.
Το έχουν αναφέρει κι άλλοι αυτό με το Dock. Εμένα σήμερα το παρουσίασε.

Edit: Ένας λόγος που μπορεί να το κάνει είναι το δεύτερο monitor. Γενικά δεν βλέπω να τα πηγαίνει καλά σε αυτό το κομμάτι το Catalina. Γιατί και με τον ήχο έχω θέματα μετά από κάθε reboot όταν έχω ενεργοποιημένη την TV.



Έχω δυο οθόνες σαν βασική χρήση. Δεν μου το έχει κάνει πάντως. Περίεργο.

Κ σαν τρίτη οθόνη έχω την τηλεόραση που ούτε εκεί κάνει κάνει τα κουλά που κάνει εσένα.

Μήπως να κανείς reinstall μπας κ στρώσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#170   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/10/2019 - 06:48

Έχω δυο οθόνες σαν βασική χρήση. Δεν μου το έχει κάνει πάντως. Περίεργο.

Κ σαν τρίτη οθόνη έχω την τηλεόραση που ούτε εκεί κάνει κάνει τα κουλά που κάνει εσένα.

Μήπως να κανείς reinstall μπας κ στρώσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Από ότι έχω καταλάβει Σάκη, είναι πως θα κάτσει στο κάθε μηχάνημα, τα έχουν λίγο σαλάτα. Δεν κάνει σε όλους τα ίδια bugs.


Once You Go Mac You Never Go Back

#171   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 23/10/2019 - 06:50

Από ότι έχω καταλάβει Σάκη, είναι πως θα κάτσει στο κάθε μηχάνημα, τα έχουν λίγο σαλάτα. Δεν κάνει σε όλους τα ίδια bugs.


Αυτό κ αν είναι περίεργο! Το bug θα έπρεπε να είναι σε όλους.

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάτι ακόμα.

Αυτά για τα email που λέγανε πιο πάνω δεν το έχω ψάξει γιατί δεν το χρησιμοποιώ κ έχω το Airmail.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#172   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/10/2019 - 06:57

Έχω δυο οθόνες σαν βασική χρήση. Δεν μου το έχει κάνει πάντως. Περίεργο.

Κ σαν τρίτη οθόνη έχω την τηλεόραση που ούτε εκεί κάνει κάνει τα κουλά που κάνει εσένα.

Μήπως να κανείς reinstall μπας κ στρώσει;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε μένα Σάκη το κάνει όταν έχω ενεργοποιημένη την TV και κάνω εκκίνηση ή επανεκκίνηση. Όταν όμως κάνω εκκίνηση ή επανεκκίνηση με κλειστή την TV τότε είναι όλα OK.

Εδώ έχουν αναφέρει αυτό με το Dock.

Είναι πως θα κάτσει στο κάθε Mac όπως λέει και ο Δημήτρης και πιθανότατα να έχει να κάνει και με το hardware που χρησιμοποιεί ο καθένας στα περιφερειακά.

Λειτουργικά, κατά τα άλλα, δεν αντιμετωπίζω σοβαρά θέματα με το Catalina. Εντάξει, εκτός από τα bugs που διαπιστωμένα έχουν όλοι.



#173   nek

nek

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2019 - 10:29

Εργαλείο για εγγραφή σε δίσκο ntfs???

Είχα ένα παλιο taxera που μετα το update σε catalina δεν λειτουργεί



#174   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/10/2019 - 10:32

Εργαλείο για εγγραφή σε δίσκο ntfs???
Είχα ένα παλιο taxera που μετα το update σε catalina δεν λειτουργεί


Δυστυχώς η ίδια δουλειά κάθε χρόνο μετά από αλλαγή λειτουργικού, θέλουν την νέα έκδοση που είναι επί πληρωμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#175   nek

nek

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2019 - 10:36

Δυστυχώς η ίδια δουλειά κάθε χρόνο μετά από αλλαγή λειτουργικού, θέλουν την νέα έκδοση που είναι επί πληρωμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα  μια και θα γίνει νέα αγορά ή να δω πάλι για το tuxera?

 

Ευχαριστώ



#176   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/10/2019 - 10:38

έχεις να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα μια και θα γίνει νέα αγορά ή να δω πάλι για το tuxera?

Ευχαριστώ


Προσωπικά όλα αυτά τα χρόνια χρησιμοποιώ το Tuxera δίχως πρόβλημα στο read and write όπως και όταν χρειάστηκε να κάνω δίσκους ή usb flash drive φορματ σε ntfs.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#177   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2019 - 11:08

Προσωπικά με εκνευρίζει αφάνταστα το αργό startup, είμαι ένα βήμα από clean install, αλλά πέρα από το οτι βαριέμαι να το κάνω δεν ξέρω αν θα διορθώσει και κάτι.



#178   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/10/2019 - 11:12

Προσωπικά με εκνευρίζει αφάνταστα το αργό startup, είμαι ένα βήμα από clean install, αλλά πέρα από το οτι βαριέμαι να το κάνω δεν ξέρω αν θα διορθώσει και κάτι.

Γενικότερα από τότε που το άλλαξαν σε APFS το start up έχει μαμηθεί. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#179   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 23/10/2019 - 11:13

Γενικότερα από τότε που το άλλαξαν σε APFS το start up έχει μαμηθεί. 

Ναι ρε φίλε, έκανα startup σε 15" και τώρα σε 50-60



#180   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/10/2019 - 13:13

Ναι ρε φίλε, έκανα startup σε 15" και τώρα σε 50-60

Έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα με το APFS. Οι δικλείδες ασφαλείας που έχουν προστεθεί τα τελευταία χρόνια συμβάλουν αρκετά στις καθυστερήσεις. Ακόμα και η παλαιότητα του hardware σε σχέση με το νέο macOS παίζει σημαντικό ρόλο. Είναι πιο “βαρύ”. Το TRIM support ίσως είναι ένας ακόμα λόγος αν και το APFS έχει ενσωματωμένες ρουτίνες. Προσωπικά μπορώ να πω πως με ενόχλησε στην αρχή η μικρή πρόσθετη καθυστέρηση, όμως στο τέλος τη συνήθισα κατανοώντας πόσα πράγματα χρειάζεται να τρέξουν πρώτα μέχρι να γίνει η είσοδος σε περιβάλλον.
 
Άρχισε να κάνεις αναζήτηση γύρω από το τι μπορεί να φταίει για τις μεγάλες καθυστερήσεις. Το clean install όπως πολύ σωστά είπες μπορεί να μην δώσει καμία λύση.

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 23/10/2019 - 13:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες