Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 14:53

Western digital red.
Western Digital purple ακόμη καλύτερα.
Είναι δίσκοι να δουλεύουν ειδικά σε καταγραφικά 24/7/365.
Ειδικά ο μωβ ακόμη πιο καλός

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 17:35

[quote name="laniel" post="2047691" timestamp="1610625545"][quote name="vrachamis" post="2047676" timestamp="1610609386"]Δεν ήξερα πως το speedport έχει ftp
Πήρες ένα backup τις φωτό σου ή έστω κάποιο album; Βρίσκονται πλέον στον ftp;

Ναι εχει ftp απλα εγω εβαλα εναν μικρο δισκο ετσι για να κανω δοκιμη να δω πως δουλευει με το ftpmanager και λεω να αγορασω μεγαλυτερο δισκο για να ξεκινησω κανονικα το backup.. γιαυτο λεω τι δισκο να παρω να ειναι αντοχης αφου θα δουλευει μονιμα 24/7. Εχεις να μου προτηνεις καποιον;
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες[/quote]

1. Εφόσον έβαλες δίσκο έστω και δοκιμαστικά, πάρε backup (όχι απαραίτητα όλο το camera roll αλλά έστω ένα album) για να δεις πως γίνεται.
Βεβαιώσου πως είσαι συνδεμένος σε 5GHz WiFi για να δεις πως οι ταχύτητες είναι ασύλληπτες. Μέσα σε 3’ μπορεί να πάρει backup χιλιάδες φωτό.
Επίσης θα δεις πως αν μετά διαγράψεις φωτό από την συσκευή σου, στο επόμενο backup θα προστεθούν οι πιθανές καινούργιες φωτό στον Server αλλά δεν θα διαγραφούν ποτέ αυτές που είχες διαγράψει. Θα προστίθενται συσσωρευτικά και θα τις έχεις για πάντα όλες.
Εννοείται βέβαια πως μπορείς να διαγράφεις απ´ευθείας και από τον Server.
Μπορείς επίσης να παίρνεις backup μοιράζοντας τις φωτό σου σε φακέλους ανά Έτος.

2. Οι δίσκοι δεν δουλεύουν 24/7. Μπαίνουν αυτόματα σε κατάσταση idle εφόσον δεν χρησιμοποιούνται.
Γι ´αυτό αν προσπαθήσεις να προσπελάσεις τον Server αρκετή ώρα μετά την τελευταία χρήση του, θα περιμένεις 3-5sec έως να δεις το αρχικό Folder tree και να περιηγηθείς. Δηλ. μέχρι να ενεργοποιηθούν ξανά οι δίσκοι.

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά θα επέλεγα δίσκο χωρίς κινητά μέρη. Δηλ τύπου SSD για μακροζωία.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/01/2021 - 17:37

Big things have small beginnings

#78   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:00

Πώς την πάτησα έτσι εγώ με τα velop που δεν έχει USB? Ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε έτσι.

#79   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:13

Δεν ήξερα πως το speedport έχει ftp
Πήρες ένα backup τις φωτό σου ή έστω κάποιο album; Βρίσκονται πλέον στον ftp;


Ο ISP σου μπλοκάρει την θύρα 21. Πάρε τηλ να στην ξεμπλοκάρουν ή μπες παρακάτω να την ξεμπλοκάρεις μόνος σου.
Θα χρησιμοποιήσεις τους κωδικούς που σου έχουν δώσει για την σύνδεση του Internet
Στο username θα παραλείψεις το “@otenet.gr”

https://ps.otenet.gr/

Επίσης να ξέρεις πως η εξωτ. σου IP δεν είναι στατική. Ο ISP σου την αλλάζει συχνά. Οπότε πρέπει και συ να την αλλάζεις στο ftpmanager.

Γι ´αυτό είναι καλύτερα να έχεις DDNS


Μάλλον δεν μπορούμε εμείς να την κάνουμε την αλλαγή. Το πρώτο στάδιο το περνάει κανονικά όπου ζητάει «Όνομα πρόσβασης» και «κωδικό πρόσβασης». Στην συνέχεια ζητάει «κωδικό πελάτη» και «συνθηματικό πελάτη». Το συνθηματικό πελάτη δεν το ξέρω όμως ή δεν πάει το μυαλό μου πιο είναι.

#80   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:22

[quote name="vrachamis" post="2047705" timestamp="1610638523"]ame="laniel" post="2047691" timestamp="1610625545"]
1.
Βεβαιώσου πως είσαι συνδεμένος σε 5GHz WiFi για να δεις πως οι ταχύτητες είναι ασύλληπτες. Μέσα σε 3’ μπορεί να πάρει backup χιλιάδες φωτό.
Επίσης θα δεις πως αν μετά διαγράψεις φωτό από την συσκευή σου, στο επόμενο backup θα προστεθούν οι πιθανές καινούργιες φωτό στον Server αλλά δεν θα διαγραφούν ποτέ αυτές που είχες διαγράψει. Θα προστίθενται συσσωρευτικά και θα τις έχεις για πάντα όλες.

Πάντα είχα αυτή την απορία ,με το μόντεμ Asus DSL-AC68U που είχα πριν και με το AVM FRITZ!Box 7590 που έχω τώρα, ποτέ δεν είδα διάφορες στην ταχύτητα στα 5Ghz με τα 2,4 ghz , Είναι δηλαδή εμφανής κατά τη μεταφορά αρχείων?
2) Άρα αφού δε σβήνει τις φωτογραφίες στον server δεν κάνει sync αλλά μόνο backup, Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό βολικό ,πάντως επικίνδυνο σίγουρα γιατί όταν σβήνουμε κάτι είναι είτε επειδή δε μας αρέσει είτε επειδή δεν θέλουμε να υπάρχει

#81   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:24

Μάλλον δεν μπορούμε εμείς να την κάνουμε την αλλαγή. Το πρώτο στάδιο το περνάει κανονικά όπου ζητάει «Όνομα πρόσβασης» και «κωδικό πρόσβασης». Στην συνέχεια ζητάει «κωδικό πελάτη» και «συνθηματικό πελάτη». Το συνθηματικό πελάτη δεν το ξέρω όμως ή δεν πάει το μυαλό μου πιο είναι.

Χα και σε μένα το ίδιο πήγα να το αλλάξω αλλά δε μου δέχεται κι εμένα τον κωδικό ενώ τον έχω γραμμένο οπότε μας μένει να πάρουμε τηλέφωνο

#82   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:27

Μάλλον δεν μπορούμε εμείς να την κάνουμε την αλλαγή. Το πρώτο στάδιο το περνάει κανονικά όπου ζητάει «Όνομα πρόσβασης» και «κωδικό πρόσβασης». Στην συνέχεια ζητάει «κωδικό πελάτη» και «συνθηματικό πελάτη». Το συνθηματικό πελάτη δεν το ξέρω όμως ή δεν πάει το μυαλό μου πιο είναι.


Το είχα κάνει πριν από χρόνια αλλά μόλις το δοκίμασα και λειτουργεί κανονικά.

1b62af982418e9e3d128442cca29ea6c.jpg
Big things have small beginnings

#83   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:31

Πώς την πάτησα έτσι εγώ με τα velop που δεν έχει USB? Ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε έτσι.


Δεν την πάτησες καθόλου.
Ο FTP στήνεται πολύ εύκολα πάνω στο pi σου.
Κυκλοφορούν πολλοί οδηγοί εκεί έξω, και είναι πάρα πολύ απλοί.
Εφ´άπαξ διαδικασία μια φορά και τέλος :)
Big things have small beginnings

#84   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:36

Ναι έχεις δίκιο ,μάλλον κάτι λάθος έβαζα το πρωί ,τώρα μπήκα και αφού μπούμε πως ξεμπλοκάρουμε την θύρα δε βλέπω κάποια επιλογή

#85   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:40

[quote name="SLK200GR" post="2047708" timestamp="1610641325"][quote name="vrachamis" post="2047705" timestamp="1610638523"]ame="laniel" post="2047691" timestamp="1610625545"]
1.
Βεβαιώσου πως είσαι συνδεμένος σε 5GHz WiFi για να δεις πως οι ταχύτητες είναι ασύλληπτες. Μέσα σε 3’ μπορεί να πάρει backup χιλιάδες φωτό.
Επίσης θα δεις πως αν μετά διαγράψεις φωτό από την συσκευή σου, στο επόμενο backup θα προστεθούν οι πιθανές καινούργιες φωτό στον Server αλλά δεν θα διαγραφούν ποτέ αυτές που είχες διαγράψει. Θα προστίθενται συσσωρευτικά και θα τις έχεις για πάντα όλες.

Πάντα είχα αυτή την απορία ,με το μόντεμ Asus DSL-AC68U που είχα πριν και με το AVM FRITZ!Box 7590 που έχω τώρα, ποτέ δεν είδα διάφορες στην ταχύτητα στα 5Ghz με τα 2,4 ghz , Είναι δηλαδή εμφανής κατά τη μεταφορά αρχείων?
2) Άρα αφού δε σβήνει τις φωτογραφίες στον server δεν κάνει sync αλλά μόνο backup, Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό βολικό ,πάντως επικίνδυνο σίγουρα γιατί όταν σβήνουμε κάτι είναι είτε επειδή δε μας αρέσει είτε επειδή δεν θέλουμε να υπάρχει[/quote]

Χα και σε μένα το ίδιο πήγα να το αλλάξω αλλά δε μου δέχεται κι εμένα τον κωδικό ενώ τον έχω γραμμένο οπότε μας μένει να πάρουμε τηλέφωνο


1. Στο username πρέπει να παραλείψεις το “@otenet.gr”
2. Οι ταχύτητες που επικαλούνται τα Routers στις 2 μπάντες τους δεν έχουν να κάνουν καθόλου με το internet.
Είναι οι ταχύτητες του τοπικού δικτύου.
Θα καταλάβεις την διαφορά όταν διακινείς αρχεία ή streamάρεις μεταξύ συσκευών που βρίσκονται στο ίδιο WiFi.
Πχ να μεταφέρεις 1 αρχείο 15GB από το PC στο iPhone ή αντίστροφα.

3. Και συγχρονισμός γίνεται αλλά στο νήμα ζητήθηκε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ούτως ή άλλως κάνει το iCloud.
Δηλαδή ο χρήστης να μπορεί να έχει backup όλων των φωτογραφιών του και να μην είναι υποχρεωμένος ταυτόχρονα να τις διατηρεί όλες και στα iDevices και να του τρώνε χώρο
Big things have small beginnings

#86   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:44

Ναι έχεις δίκιο ,μάλλον κάτι λάθος έβαζα το πρωί ,τώρα μπήκα και αφού μπούμε πως ξεμπλοκάρουμε την θύρα δε βλέπω κάποια επιλογή

Στην πρώτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «επιλογή»
Στην δεύτερη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή»
Στην τρίτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή» βαθμού προστασίας
Στην τέταρτη και τελευταία οθόνη θέτει στην επιλογή στην θέση «όχι» και επιβεβαιώνεις
Big things have small beginnings

#87   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:45

Δεν την πάτησες καθόλου.
Ο FTP στήνεται πολύ εύκολα πάνω στο pi σου.
Κυκλοφορούν πολλοί οδηγοί εκεί έξω, και είναι πάρα πολύ απλοί.
Εφ´άπαξ διαδικασία μια φορά και τέλος :)


Θα έχουμε καλές ταχύτητες όμως με την USB 2.0 που έχει;

#88   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:47

Στην πρώτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «επιλογή»
Στην δεύτερη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή»
Στην τρίτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή» βαθμού προστασίας
Στην τέταρτη και τελευταία οθόνη θέτει στην επιλογή στην θέση «όχι» και επιβεβαιώνεις

Εγενετο,ευχαριστώ πολύ

#89   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 18:56

Θα έχουμε καλές ταχύτητες όμως με την USB 2.0 που έχει;

Άνετα. Ούτως ή άλλως οι ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης θα περιοριστούν από τις ταχύτητες του δικτύου σου.
Επίσης το δικό μου RaspberryPi 3 είναι με καλώδιο UTP. Δεν θυμάμαι αν έχει 5GHz module.
Αλλά και 2,4GHz να είναι δεν πρόκειται να κολλήσεις εκεί. Η δουλειά σου θα γίνεται με το παραπάνω
Big things have small beginnings

#90   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/01/2021 - 20:42

Στην πρώτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «επιλογή»
Στην δεύτερη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή»
Στην τρίτη οθόνη επιλέγεις το κουμπί «αλλαγή» βαθμού προστασίας
Στην τέταρτη και τελευταία οθόνη θέτει στην επιλογή στην θέση «όχι» και επιβεβαιώνεις

Αυτό ήταν; Αυτό ήταν απλό. Το κάναμε. Ευχαριστούμε. Άρα θέλουμε και έναν καλό κωδικό τώρα γιατί πλέον όποιος θέλει μπαίνει εύκολα έτσι δεν είναι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες